|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 13:20:16   
Melanija RR
брисеви во 25 недела?Се прави ви 12 и 35 недела,ако има позитивна кламидија ( мое мислење секогаш повторен брис па после терапија) се прави повторно во 35н. и ако треба пак терапија па пак брис.Затоа со време зошто не е удобно брисеви во 9 месец.Ако не се излечи тогаш нема вагинално породување туку царски.Но не е тоа поентата кламидијата треба да ја нема.
Има тема но да напомнав што еднаш ја има пак ќе ја има,мислам низ животот и задолжително проверка на партнерот (ретко кој че се согласи)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 14:23:50   
luna zivkova
LoveableMe RR prasanjeto mi bese, koga mi kaza deka imam gabicna infekcija dali mislese na kandida?
inaku sum zapoznata so nea, iako prv pat vo zivotot ja imam, ako e ona :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 14:27:16   
sandriana RR
Ќе напишам овде, па ако има потреба, префрлајте.
Правев брис во 7ма недела, на мое барање - и имаше Уреаплазма. Бидејки беше рана бременост, не примав терапија, туку правев брис во 12-13 та недела кој беше уреден. Сега д-рката сама рече протоколарно да правиме брис, па после во 34-35та недела. Ама бидејки на овој испадна Хламидијата, ќе треба после терапија контролен. Само пак ќе речам - не знам дали да повторам во меѓувреме брис, или да си земеме терапија со мм од следна недела, па што биде - биде.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
10.6.2014 15:14:08   
jasna_sr
да ве прашам за Neo penotran forte вагиналетките бидејки имам кандида а сум 14 недела и три дена, значи ми ги дадоа денес овие вагиналети да ги примам 7 дена, а во упатството пишува дека не се наменети за трудници во првото тромесечје, а јас сум на почеток на второ тромесечје па се мислам дали е сеуште рано да ги примам оти сум тука негде на граница помеѓу прво и второ тромесечје.Некој со слично искуство ?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.8.2014 11:38:06   
pink princess
мили мамички, бидејќи сум прилично нова на форумов (иако одамнаааа ве читам) не знам дали пишувам на вистинското место (а не знам ни како да проверам ако некој ми одговори). многу е слатко кога гледам како си споделувате маки, радости меѓусебно па и јас би сакала да споделам со вас оти сум преплашена и тажничка:(31г.н. сум и ми открија ешерихија коли на цервиксот (се пожалив на нелагодност па ми зедоа брисеви). Во урина ја немам бактеријата но во цервиксот била пострашна бид. е блиску до бебето и не смее да стигне до неа. Ми дадоа цефалексин дупла доза (8 дена по 2) и вагиналетки полигиникс ли како беа. Има ли некој искуство со ова?Се лечи ли? опасно ли е за бебчево:(( хелп женски. Ви посакувам сеее најубаво. бацки

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.8.2014 16:48:39   
Melanija RR
pink princess има тема Ешерихија коли=КЛИК

За да видиш во кои теми имаш пишувано кликни горе лево каде што пишува Моја рингераја ,потоа на Форуми и клик на Теми во кои учестувам

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pink princess)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.9.2014 0:19:52   
Elena 29
Zdravo mamicki.Mislev deka nema potrba da se rasprasuvam,ama kako citam po forumive se poveke me faka shube.Vo 12 nedela koa gi praev pregledite na krv i urina vo mikrobiologija se bese negativno osven serumot za herpes pozitiven.E sea doktorot rece nemalo gajle ama mene nekako strav mi e.Pa ako imala nekoja iskustvo so ova i sto prevzemala nka piseuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.9.2014 14:01:50   
Zola
Дали во второто тромесечје правевете брисеви ? Јас во та правев беа негативни но се плашам дека поради тоа што ги однесов после часа дека се неточни.
Имам исцедок кој е течен и некогаш жолтеникав немам чешење и печење но ми е страв да не имам некаква инфекција. Има ли штета да се земат и во второ тромесечје?

(Одговор на членот Elena 29)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.9.2014 14:16:40   
Melanija RR
После колку часа ги однесе.Јас знам дека брисеви се валидни 48 часа нека ме исправат ако грешам.И не верувам дека има штета,но консултирај се со матичниот ќе те прегледа и најдобро ќе знае дали има потреба од брис за непотребно да не малтретираш со непријатност

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.10.2014 12:11:43   
Sunshine1
Zdravo zenski.
Jas sum bremena 12ta nedela, pred nekoj den pravev Pap test i ispadna deka imam nekoi virusni kletocni promeni (hpv).
Samo shto ja iscistiv E.Coli so antibiotik Pancef, sega povtorno sigurno ke treba terapija.
Ve molam za sovet od vase iskustvo, zsgrizena sum za bebceto.
Pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.10.2014 13:54:11   
Melanija RR
Sunshine1 има тема ХПВ вирус =ТУКА каде има доста искуства, но конкретно во бременост ако има некоја рингерајка искуство ќе пише

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sunshine1)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.10.2014 18:27:56   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: trif

user posted image dali vliae ureaplazma vrz plodot 31 nedela sum i tesko se cisti 3 pat ja imam vo ovie 3 meseci primam terapija i zabe?i dali pri poragaj ima poslredici? fala mnogu


trif Ова се некои постари постови
ИЗВОРНА ПОРАКА: tantela

здраво на сите пред една недела правев микробиолошки немав ништо друго освен уреоплазма тука се изначитав дека тешко се лечи докторот ми препиша еритромицин и сумамед и вагинални Mycoril кога ги прочитав упаствата од сите овие ме фати страв огромен user posted image кога го прашав дали е сериозно дали од лековите нешто може да се случи се што ми рече е не е страшно ништо и лековите не биле опасни за мене и за бебето...и сега незнам дали да ги пијам или да барам друго мислење од друг доктор многу сум загрижена што ќе бидеuser posted image иначе сум 14нед. Ве молам за некое мислење

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

tantela, многу е пострашно да не се излекува уреоплазмата, лековите секако не се опасни. Јас ја имав на вторите брисеви-во 30и некоја недела, па после терапија,чисти контролни брисеви - брзо ја исчистив, па ќерка ми се роди жива,здрава,права. Јас не би ризикувала да останам без соодветен третман во таква ситуација.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.11.2014 15:16:05   
mama i dete
Здраво девојки

Бремена сум во 14 недела , правев вагинални брисеви и во два бриса ми е пронајдена бактерија Eserikia coli гиникологот ми даде вагиналети Polygynax, колку сето тоа е безбедно и дали некои од вас има искуство со таа бактерија бидејки велат дека теско се лекувала user posted image ?
Досега во мој живот никогаш не сим имала проблеми брисевите секогаш биле чисти ! Од каде сега се накалеми таа ужасна бактерија и пак баш сега user posted image

Ви благодарам

Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.11.2014 15:26:08   
Melanija RR
mama i dete има тема Ешерихија коли =ТУКА ,многу искуства и природно лекови па сигурна сум дека ќе се средиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 14:47:11   
Hopeful RR
Девојки, само што ги земав резултатите од микробиолошките брисеви и цервикалниот излезе позитивен за streptococcus agalacticae. Никогаш порано не сум имала никаква вагинална и цервикална инфекција, а нема шанси да е откако сум бремена, бидејќи правевме ивф и со сопругот имавме само еднаш односи, и тоа со кондом. Утре сабајле ќе одам кај матичната, но во меѓувреме да ве прашам дали некоја од вас имала вакво искуство?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 16:23:50   
Ki4iko
hopeful ,не паничи , сигурно се лечи брзо, јас сум немала такво искуство,но сигурно тука ќе добиеш совети што понатаму,со помин!user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 16:30:24   
gina
Hopeful duso ne panici ce se sredi moze ne e mnogu utr ce ti kaze maticnata

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 16:37:29   
lolla RR
Мој совет е да провериш уште еднаш брис, оти нели со ИВФ освен ако не е закачена од болницата, од кај ке ја закачиш? А и да е стварно присутна, сигурно се лечи со антибиотици, па ке помине, веќе си во 2 триместер. Ајде дај боже да е грешка.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 16:47:48   
Hopeful RR
И јас почнав да се сомневам, стварно нема од каде да ја закачам. Од она што го сурфав, излезе дека таа редовно живее во гастроинтестиналниот тракт, и дека се множи при намален имунитет, но од каде па од ГИТ во цервикс... Била од оние бактерии што се ризик за бебе при породување, но не сум сигурна колку е опасна во тек на бременост. Ќе зборам утре со матичната, па ќе ви пишам пак. Фала ви девојки user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.11.2014 17:32:29   
Milicka 30
Хопефул мила консултирај се со др. и пиши ни, гледам многу трудници ја имаат оваа бактерија и се лечи со антибиотици некои како што читав примале интравенозно Лендацин, најбитно е да се исчисти до пораѓајот пошто тогаш може да биде опасна. Не се сеќирај мила, гледај да го појачиш имунитетот , пиј природни сокови повеќе и се ќе помине user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.11.2014 12:05:45   
Hopeful RR
Девојки, бев сабајле кај матичната, и ми рече дека не е страшна бактеријата, но мора да се лечи за да не искомплицира. Од она што го читав, не е опасна само при породување, туку може да предизвика и прерано отворање. Ми препиша сумамед денес и утре, и еритромицин вагиналети во тек на 7 дена. 10 дена по завршувањето на терапијата треба да направам контролен брис само од цервикс, па да видиме. Бидејќи сум 14+2, не е опасно за бебушките и се надевам со терапијата ќе ја решам.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.11.2014 12:11:04   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, бев сабајле кај матичната, и ми рече дека не е страшна бактеријата, но мора да се лечи за да не искомплицира. Од она што го читав, не е опасна само при породување, туку може да предизвика и прерано отворање. Ми препиша сумамед денес и утре, и еритромицин вагиналети во тек на 7 дена. 10 дена по завршувањето на терапијата треба да направам контролен брис само од цервикс, па да видиме. Бидејќи сум 14+2, не е опасно за бебушките и се надевам со терапијата ќе ја решам.


Стрептококата дефинитивно треба да се третира и доколку сега примиш соодветна терапија, немаш гајле, а стрептокока се закачува на илјада начини, не мора преку однос, уживај, ајде ќе биде доброuser posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.11.2014 19:04:42   
Ki4iko
хопефул, се ќе се среди без нервози само ,со помин !

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 17:50:23   
tea 88
Bremena sum 16 nedeli i brisevite vo 12 nedela bea negativni. Maticnata mi zede i bris i krv za klamidija .prviot bese negativen a za vtoriot pisuvase povtorno da se zeme krv. I sega treba da otidam cetvrtok da mi zeme krv i da se pratu Sk vo Avicena da se ispitalo IgA, toa bilo za da se vidi dali ima sveza infekcija za klamidija. Jas znam deka IgM e za momentalna a IgG za stara infekcija. Znae nekoj poveke za ova i ima praveno ispituvanje IgA?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2015 19:24:16   
kapina
Jas go imam praveno se prave i naklinika za mikrobiologja i ne e mnogu skapo odamna bese toa pred nekolku god i rezultatot bese za edna nedela gotov

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?