|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.11.2009 13:32:31   
topce
со сексот почнавме после 2 месеци бидејќи јас одма после 40 дена добив и ми траеше 10 дена, што геникологот ми рече дека е нормално бидејќи немав цело време туку така по малку. е сега мускулите малку беа разлабавени ама од 3 месец бев топ, практикував јога пред да се породам и дефинитивно многу бргу се вратив во форма.user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.11.2009 22:37:53   
lanicka
Jas se opraviv za mesec dena,mi zazdrave. Pri promena na vreme ne cuvstvuvam bolki no mi ostana okolu 1cm kako nezatvorenouser posted image .So sex pocnavme po 2 meseci.Poveke ne bev psihicki spremna otkolku fizicki i mnogu m boleseuser posted image ,mm mnogu morase da pazi.Duri i 6 meseci posle nekoi pozi ne mozevme da gi praktikuvame.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:11:32   
Bile
ovie denovi pak pocna da me boli ranata i si mislev deka e od vremeto.
otidov na ginekolog i toj mi veli deka ranata e "podlutena" si se premorila od premnogu rabota, mi rece da miruvam ili ke se raspuka ranata i pak ke mora povtorno da me sosijatuser posted image .  
da pojasnam samo deka posle nekolku denovi po poroduvanjeto odev na nekakvi prevrski bidejki ranata se otvori i pocnaa da se pravat cvorovi. togas doktorot mi rece deka mora da miruvam za da nemam posledici ama jas mu velam deka doma nemam kukna pomosnicka za da mi gi vrsi rabotite moram jas sama toa da go pravam.

(Одговор на членот lanicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:22:56   
prusevic_bojana
jas se miev so solena voda, ranata ni zazdrave za dve nedeli i nemozev da sedan nitu da lezam so spoeni noze, ama majka mi koga poragala koristela sprej za rani i mozela da sedne uste vtoriod den.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:28:17   
mis.
Порано имало спреј не знам дали сега се продава бивацин спреј и тетракотрил.Јас само се измивав со бета борици но после второто породување ми кажаа за солена вода и навистина помага.

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:32:53   
Bile
 neznam sto da pravam posle 3 meseci pak pocna da boli i da  se raspuka ranata, epten sum isplasena. nekoe vreme nemav problemi ama sega nekako se premoriv ovie nekolku den i eve ti problem

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:35:00   
STRUMFETA
Jas cuvstvuvam koga se menuva vremeto bolka, duri nakaj nogata.
Bile,si bila na kontrola?Jas seuste ne.Prasav mi rekoa koga ke dobijam,pa potoa.


< Поракaта ја уредил STRUMFETA -- 26.12.2009 23:37:04 >

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:37:24   
mis.
Биле малку ми е чудно твоето кажување да се распука раната.Не знам како е тоа можно.Треба да си отидеш на гинеколог ако не си била па да го решиш тоа.Јас такво чуство имав веднаш после породувањето но после 3 месеци не би требало уште да имаш проблеми со раната.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:37:51   
nadica
јас имав голема епизиотомија ама немав проблеми добро зарасна незнам што да ти кажам освен да се јавиш на лекар

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:40:36   
Bile
Vaka, bev vcera na ginekolog i mi napravi nekakva "prevrska" i mi rece samo miruvanje inaku ranata ke se raspuka pak user posted image . E sega ova i mene me cudi bidejki so prvoto poroduvanje ne pocuvstvuvav nikakov problem so ranata a sega posle tri meseci mene uzasno me boli, mestoto e poteceno i ako prodolzam da se dvizam ke raspuka pak, demek toa se slucilo od premnogu zamor odnosno sum trebala da odmaram za da zarasne ranata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:45:22   
mis.
Биле затоа бабите најчесто доаѓаат да помогнат на мајката првите денови после породувањето баш од тие причини,мајката да си го зачува здравјето,не заради нешто друго.Затоа таа помош е дури и пожелна.Сега не можеш ништо да сториш треба само да го послушаш гинекологот да лежиш,да не дигаш барем додека зарасне раната.Мораш да го правиш тоа за да си го зачуваш здравјето.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:49:00   
nadica
биди послушен пациент за твое добро

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:50:59   
Maria
Bile,mis ima pravo,ne se zamoruvaj,cuvaj si go zdravjeto.Mnogu mi e zal,mozam da zamislam niz sto pominuvas.user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:54:41   
STRUMFETA
lele,zlatna ti,se iznamaci.Ajde ke pomine,zatoa sme ti nie tuka za podrskauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2009 23:56:02   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Биле затоа бабите најчесто доаѓаат да помогнат на мајката првите денови после породувањето баш од тие причини,мајката да си го зачува здравјето,не заради нешто друго.Затоа таа помош е дури и пожелна.Сега не можеш ништо да сториш треба само да го послушаш гинекологот да лежиш,да не дигаш барем додека зарасне раната.Мораш да го правиш тоа за да си го зачуваш здравјето.

E daga moja mis. i dragi moi prijatelki, majka mi si odi na rabota preopteretena  e, svekrva mi gi cuva na jatrva mi decata, mm odi na rabota po 12 saati  i toa vo drug grad raboti, kazete mi koj mene ke mi gi gleda decata ednoto e 4 i pol godini drugoto sega 3 meseci a drugite raboti ...............

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 0:00:04   
Bile
Zlatni ste site, navistina mnogu mi pomagate, iskreno edno golemo blagodaram do Vas. Tuka sum za vas i so vas.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 0:02:35   
mis.
Биле во иста ситуација бев и јас дури и бетер.Живеам во друг град далеку од родниот град на мм и мојот.Сами без никој.Мајка ми и свекрва ми починати.Мм на работа постојано а јас сама со 2 деца едното 4 год а другото тукушто родено.Мм откако се породив зема одмор 2 недели.Се оправив јас доволно и 2 дена пред да тргне на работа мене ми прават киретажа заборавена постелка.Значи се враќам на почеток,пак треба да се чувам но мм веќе почна на работа.Јас сама дома со 2 деца ни леб ни млеко нема кој да купи.Но не ми беше битно дали се садовите се измиени или дома средено.Битни ми беа децата да ми бидат средени.Се нормализирав си влегов во ритам за некоја недела и дури ми е поубаво сега сама искрено ви кажувам.Никој не ми треба јас и мм успешно функционираме.Зачувај здравје и ништо не е битно.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 0:08:46   
Bile
mis ovoj post mnogu me trogna
iskreno sum bila i vo poteska situacija od ovaa momentalnataa gledam deka i ti ne si nesto podolu od mene. mozes da me razberes a i jas tebe i site vas
vprocem zatoa e forumot ova ubavo mesto kade ke si kazeme i ubavi i losi raboti i ke si pomogneme na kakov bilo nacin.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 0:57:02   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Биле во иста ситуација бев и јас дури и бетер.Живеам во друг град далеку од родниот град на мм и мојот.Сами без никој.Мајка ми и свекрва ми починати.Мм на работа постојано а јас сама со 2 деца едното 4 год а другото тукушто родено.Мм откако се породив зема одмор 2 недели.Се оправив јас доволно и 2 дена пред да тргне на работа мене ми прават киретажа заборавена постелка.Значи се враќам на почеток,пак треба да се чувам но мм веќе почна на работа.Јас сама дома со 2 деца ни леб ни млеко нема кој да купи.Но не ми беше битно дали се садовите се измиени или дома средено.Битни ми беа децата да ми бидат средени.Се нормализирав си влегов во ритам за некоја недела и дури ми е поубаво сега сама искрено ви кажувам.Никој не ми треба јас и мм успешно функционираме.Зачувај здравје и ништо не е битно.


user posted image
Леле mis. те молам пиши ми како забележа дека имаш заборавена постелка. Јас веќе почнав да се плашам.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 1:21:11   
Еца
Тања еве каде мис ни раскажа за своето искуство со заборавеното парче постелка КЛУК ТУКА

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 1:27:00   
Еца
Ех Биле, Биле низ што поминуваш мила...толку сакам да напишеш дека конечно се стабилизиравте и фативте некој ритам, но секогаш постои нешто што ќе не вознемири. Сепак, силни сме ние жените, многу посилни од што мислиме. Вие барем знаете дека нема кој да ви се најде, а јас? И со двата царски дома од прв ден сама, а живеам во заедница, ама сама ги бањав децата...и корито и вода...ама нема предавање. Потруди се колку можеш да одмараш, не мора да трчаш се да ти биде средено, па и алишта нека стојат неиспеглани, па и садови неизмиени, кога можеш-тогсш, месец дена нема да се промени ништо во домот ако не е се средено, но за твоето здравје многу ќе значиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: лошо сошиена епизиотомија
27.12.2009 1:30:54   
ripce
Кај мене и сега ретко кога е цакум пакум ама воопшто не се потресувам... се знае со мало дете колку може да биде средено, а коментарите од страна дека не ми било средено воопшто не ме тангираат, битно ми е како јас се чувствувам во сопствениот дом.

< Поракaта ја уредил ripce -- 27.12.2009 1:31:15 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: лошо сошиена епизиотомија
21.1.2010 11:35:44   
mis.
Перинеум или меѓичка се нарекува делот кој се наоѓа помеѓу вагината и аналниот отвор. Кај некои родилки може да дојде до растегнување и ресцепување на овој дел во текот на породувањето. Со цел да се спречи повреда на кожата и мускулите во оваа регија, во текот на породувањето акушерката го штити перинеумот и истовремено се прави рез кој го олеснува излегувањето на бебето. Со тоа се спречува неконтролирана повреда која може да го зафати и завршниот дел на дебелото црево - ректумот, кој се наоѓа во многу близок сооднос, веднаш позади вагината. Оваа процедура на правење рез на меѓичката се нарекува епизиотомија. Епизиотомијата најчесто се прави странично кон десно, но може да се направи и странично лево, или пак по средишната линија. Иако порано се правела рутински, во денешно време епизиотомијата се врши само доколку дојде до поинтензивно растегнување на перинеумот. Сепак, и денес, кај околу 80% од прворотките се прави епизиотомија со цел заштита од расцепи и несакани повреди. Веднаш по породувањето следи шиење на епизиотомијата со конци кои сами отпаѓаат. Интересно е да се спомене дека породените жени многу често се оптоваруваат со големината на раната, иако големината и нема некое поголемо значење. Многу поважно е правилното шиење на раната со добро адаптирање на рабовите на раната. Без разлика дали имате направено епизиотомија или не, дали настанал расцеп или перинеумот е само растегнат од породувањето, треба да посветите соодветно внимание на овој дел од телото по породувањето. Неопходно е да одржувате хигиена, особено после одењето во тоалет. По миењето неопходно е оваа регија да се одржува сува, за да се избегне воспалување и инфекција. Во овој предел е очекувано да чувствувате умерена болка во првите денови по породувањето. Еве неколку мерки со кои ќе ја ублажите болката:
  • Нанесете ладни облоги мраз
  • Правете промивки со раствор на солена вода или физиолошки раствор
  • Убаво исушете се по миењето. Може да користите и фен со кој нежно ќе ја исушите чувствителната регија
  • Важно е раната да се одржува сува и да не се покрива доколку докторот не препорачал поинаку
  • Подоцна, може да седите на мека подлога и длабоко да дишите, како вежба за зајакнување на перинеалната регија
  • Може да користите и средства против болка кои ќе ви ги препише вашиот доктор
Доколку се сомневате дека постои некој проблем со раната или конците од епизиотомијата, може да ја прегледате раната со огледало, и доколку има проблем да се јавите кај вашиот доктор.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 12:46:43   
Весна
Еве ме мене со нова мака. Пред недела дена имав ужасна епизода од болка кај раната, односно епизиотомијата. Поминати се скоро месец и пол, а минатата недела едвај можев да станам од болката. Ме болеше остро и верувајте посилно отколку кога ми беше тазе раната. Утредента ми потпомина болката и нормално веднаш на гинеколог си отидов. Од него си заработив Амоксиклав и бетадин вагиналети и едно чудо сожалување, само што не ме гушна човеков. Раната ми беше воспалена, тој претпостави дека е некој внатрешен конец и толку. Ме гледаше на ехо, матката скоро вратена на нормала (инаку уште крварам), а јајниците се во одлична форма, дури и неколку фоликули имав :). И еве сега, завршив со терапијава и сабајлево пак силно ме здоболе раната, и што да видам, едно како гнојарче на завршетокот од раната имам, а претходно цело време баш на тоа место како свежа рана ми стоеше, а се премачкував со кантарион масло и се измивав со камилица. Е ај сега, ве молам, дајте некој совет што да се прави, што да се пусти, зашто вака не можам нормално да си се грижам за Јана. user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 12:55:34   
Adrijana
Mojata rana e skros zarasnata, no ima edno malo parcence sto visiuser posted image , a + toa i uste e tvrdo mestoto, kako koncite uste da stojat. Od vreme navreme i bolka osekam, a eve minaa tocno 3 meseci.

_____________________________



(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?