|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лошо сошиена епизиотомија
6.11.2011 19:32:59   
lilicka
Еве скоро 4 месеци ќе биде како што сум породена......јас имам болки,се си велам ајде ќе помине и никако да помине некогаш неможам ни да седам ни да мокрам како што треба,а за секс не ми текнуваuser posted image бев на гинеколог ме прегледа и ми рече дека многу лошо сум сошиена.......кога ли ќе поминее????

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: лошо сошиена епизиотомија
7.11.2011 8:36:10   
miana
A doktorot ti najde li nekoe resenie ili samo ti kaza deka si loso sosiena...Kiga ve citam si vikam : leleee kakva sreka sum imala..mene me siese eden mlad spescijalizant ( umrev od sram ) se zezavme dodeka me siese ( me bolese sienjetio - na zivo) ..Ranata bolese nekoj mesec dena i tolku.....

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: лошо сошиена епизиотомија
10.11.2011 9:20:27   
lilicka
Значи мојов гинеколог ништо не ми кажа а денес одам кај друг за второ мислење па ќе видимее!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: лошо сошиена епизиотомија
10.2.2012 15:39:29   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A doktorot ti najde li nekoe resenie ili samo ti kaza deka si loso sosiena...Kiga ve citam si vikam : leleee kakva sreka sum imala..mene me siese eden mlad spescijalizant ( umrev od sram ) se zezavme dodeka me siese ( me bolese sienjetio - na zivo) ..Ranata bolese nekoj mesec dena i tolku.....


Eeee mamicki si go citam postov sto sum vi go napisala pred da se porodam so vtorovo i si vikam - ete i mene me snajde..Vcera bev ba ginekolog bidejki pri odnos nepodnoslivo me boli ranata i imam obilen sektret..Vcera koga me pogledna doktorot me iznazali ,mi rece deka se mi e od GAK,mi rece deka imam zakaceno infekcija i deka me boli od loso sosiena rana i los konec.Mi rece deka moze da me boli 6 meseci.. mi dade terapija canesten 3 i mi rece vo tekon na naredniov mesec da stavam dva pati nedelno betadine i da odam na pregled povtorno. Od losoto sienje sum imala granulom koj mnogu me boli i dokolku za mesec dena ne go snema toj licno ke go secnel so skalpel.JaS SUM izvadena od pamet i si vikam ete zosto bilo podobro privatno... Ke si trpam sega posledici user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: лошо сошиена епизиотомија
10.2.2012 16:21:19   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A doktorot ti najde li nekoe resenie ili samo ti kaza deka si loso sosiena...Kiga ve citam si vikam : leleee kakva sreka sum imala..mene me siese eden mlad spescijalizant ( umrev od sram ) se zezavme dodeka me siese ( me bolese sienjetio - na zivo) ..Ranata bolese nekoj mesec dena i tolku.....


Eeee mamicki si go citam postov sto sum vi go napisala pred da se porodam so vtorovo i si vikam - ete i mene me snajde..Vcera bev ba ginekolog bidejki pri odnos nepodnoslivo me boli ranata i imam obilen sektret..Vcera koga me pogledna doktorot me iznazali ,mi rece deka se mi e od GAK,mi rece deka imam zakaceno infekcija i deka me boli od loso sosiena rana i los konec.Mi rece deka moze da me boli 6 meseci.. mi dade terapija canesten 3 i mi rece vo tekon na naredniov mesec da stavam dva pati nedelno betadine i da odam na pregled povtorno. Od losoto sienje sum imala granulom koj mnogu me boli i dokolku za mesec dena ne go snema toj licno ke go secnel so skalpel.JaS SUM izvadena od pamet i si vikam ete zosto bilo podobro privatno... Ke si trpam sega posledici user posted image

Миана и мене ми го кажа истото...до 6 месеци ќе помине истата терапија истото се.....ќе помине не се секирај!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: лошо сошиена епизиотомија
3.12.2012 21:03:38   
kasiopea
dragi rr-jki, se porodiv pred 10 dena na klinika i mi napravija mnogu losa epizotomija,a baska vcera mi pukna konec pa sega imam dupka na sred rana. Sakam da pojdam na privatno da mi ja preshijat ranata, no od strav da ne utnat pak, ne znam kaj koj doktor. Dali moze da mi preporacate kade da odam?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: лошо сошиена епизиотомија
4.12.2012 0:20:19   
mmbucko
lele Ve citam i maka vo zeludnikot cuvstvuvam......mene taka mi napravija ocajna epizotomija so prvoto dete, pa ocajno sienje na ranata, normalno na GAK pa ne da se napravi granulom nego cvrso ko rskavica po dolzina na celata rana. Jas si znam kakvi se maka si imav celi 5 god. Fala mu na Boga pri poroduvanjeto so vtoroto dete vo stara Sistina, se dogovorivme da mi napravat revizija na starata rana. Ne da mi ja napravija revizijata nego sega na toa mesto e extra ko da ne sum siena nikogas. E navistina dolgo me bolese zatoa sto imav dva reza, novata epizotomija i revizija na starata ama pomina. A be da sme nekoja normalna drzava pa da si tuzi covek, pa da im se zeme licenca za rabota na takvite, pa ke se zaprasa utre dali i kako ke te lekuva......

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: лошо сошиена епизиотомија
4.12.2012 8:41:58   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A doktorot ti najde li nekoe resenie ili samo ti kaza deka si loso sosiena...Kiga ve citam si vikam : leleee kakva sreka sum imala..mene me siese eden mlad spescijalizant ( umrev od sram ) se zezavme dodeka me siese ( me bolese sienjetio - na zivo) ..Ranata bolese nekoj mesec dena i tolku.....


Eeee mamicki si go citam postov sto sum vi go napisala pred da se porodam so vtorovo i si vikam - ete i mene me snajde..Vcera bev ba ginekolog bidejki pri odnos nepodnoslivo me boli ranata i imam obilen sektret..Vcera koga me pogledna doktorot me iznazali ,mi rece deka se mi e od GAK,mi rece deka imam zakaceno infekcija i deka me boli od loso sosiena rana i los konec.Mi rece deka moze da me boli 6 meseci.. mi dade terapija canesten 3 i mi rece vo tekon na naredniov mesec da stavam dva pati nedelno betadine i da odam na pregled povtorno. Od losoto sienje sum imala granulom koj mnogu me boli i dokolku za mesec dena ne go snema toj licno ke go secnel so skalpel.JaS SUM izvadena od pamet i si vikam ete zosto bilo podobro privatno... Ke si trpam sega posledici user posted image

Миана и мене ми го кажа истото...до 6 месеци ќе помине истата терапија истото се.....ќе помине не се секирај!!

Eve jas gledam deka ne sum vi pisala kako pominav posle se...
Ne otidov kaj doktorot posle posledniot pregled bidjeki ranata prestana da me boli... Stavav mesec dena betadine i mi pomina ..Bravo za mojot najdobar doktor Stamboliev... By the way od togas duri utre imam zakazano pregled pa ke vidam vo kakvo stanje mi e "ranata " dali ima nekoj beleg ili nesto slicno..Za drvo sum,covekot mi rece posle mesec dena da odam a jas posle 10 meseci user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.12.2012 14:49:13   
Regina
Леле ве читам и се плашам кој месец, кој 6 месеци, година дена па и повеќе мака сте мачеле со раните. И јас мислам дека баајги време ќе треба да мине додека се врати во нормала. Јас сум уште пресна минаа 17 дена од породувањето, но мислам дека господ го видов од болење на раната. Многу ме болеше, мислам дека толку породилните болки не болеа, бев на гинеколог ми рече да ја мачкам со бетадине, всушност јас ставам на влошката а некогаш и директно на раната. Болките ублажија, но сеуште си боли, си бие раната, не можам да седам се сум повеќе на страна, кој знае уште колку време ќе треба додека да заздрави. Читам некои се миеле со морска сол, не знам дали и јас да почнам, но утре ќе одам на гинеколог пак да ја види до кај е, па со него ќе се посоветувам дали да продолжам со бетадине или со нешто друго.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.12.2012 15:08:04   
zzaa
mene mi pomogna sprejot BIVACYN,direktno se prska na ranata,kantarion na uloskata,i plaknenje so caj od kamilica posle sekoe tusiranje.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.12.2012 22:36:53   
miana
Mene patronaznata sestra mi rece da odbegnuvam da stavam Bivacin i kantarion za da ne dojde do brzo nadvoresno zarasnuvawe na ranata a od vnatre da si ostane rana pa da se napravi pogolem problem.Zatoa go otfrliv BIVACIN,se plaknev so kamilica i stavav kantarion na vloska.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.12.2012 23:40:56   
Malecka23
i jas imam strasna epiziotomija mi puknaa koncite mi padna parce meso,se prosiri ranata,ogromna infekcija.go fativ posledniot voz da ne dobijam sepsa bev 1mesec non stop na antibiotici a za ranata prevrski betadin,gentamicin,hidrogen preku eden den i non stop bivacin-site komponenti direktno na ranata i vnatre vo vaginata toa me spasi jas za 2nedeli stanav na noze i mzoev se da pravam i se vo ova blagodarenie na Geroska taka da toplo vi preporacuvam da ja upotrebite ovaa terapija za prevrski navistina pomogna

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.12.2012 15:08:42   
Regina
Мене гинекологот ми рече да го исфрлам спрејот Бивицин, кој претходно го употребував.Јас ставав од него неколку дена но немаше ништо резултат. Денеска бев пак до гинеколог да ја виде раната, заздравува уште има мал оток, но се повлечува. Со камилица и јас се плакнев, докторот ми рече дека може да се мијам со камилица и со малку морска сол, во еден литар вода да ставам камилица и една мала лажичка сол, демек тоа помагало, па ќе видам дали и со тоа да пробам. Веќе не знам што да ставам, што не, но се надевам само дека брзо ќе помине.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.2.2013 17:15:27   
maki26
jas sum presen clen na ringeraja i bi sakala da prasam dali nekoj ima slicen problem ima 7 meseci odkako sum porodena i za sramota od pusti strav nemam otideno na ginekolog a pred 3 meseci zabelezav deka ne u red nesto so mojata epiziotomija na otvorot imam slepeno kozicka i sega neznam dali puknal konec ili sto se slucilo no eve konecno zakazav za utre pa ke vidam so ke se sluci inaku nemam bolki iako posle poroduvanjeto mi praveja i revizija zaradi postelkata mnogi mi strav da ne me sijat povtorno user posted image ako imal nekoj slicen problem ako moze da mi pise user posted image

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: лошо сошиена епизиотомија
18.7.2014 23:11:46   
Dilina
Мамички, од кога се породив пројдоа 7 дена. На епизиотомијата ме исекоа и испукав и од внатре и од надвор... конци не ни сакаа да ми кажат колку ми ставија, првите два дена ги слушав во ГАК да се мијам само со вода и најчесто што можам, ама јас умирав од болки никако неможев да станам, да легнам ни на лево ни на десно, ни на задник. Секое поткревање ми беше со плачење..... и дома кога дојдовме со бебчето, јас уште терав со миење само, а истата вечер сонцето беше мн вознемирено, плачеше многу, ми беше прав кошмар...

Многу ми вика земи кантарион, јас негирав, и дури кога мајка ми ми рече да не се заебавам ќе ми помогне маслото, ставив количина поголема на вир влошка и во самиот момент станав и се исправив, инаку од болки подгрбавена идев и едвај....

Значи миење на пола саат, кантарион и гајле немате. Вчера ми испопаѓаа сите конци, а беа многу :D денес генералка правев по дома а и со бебчето си се справувам лесно со песна :)

Е сега раната ми изгледа страшно, како јазик е на надвор, а и од страна по малце крвари... ќе гледам побрзо да отидам на гинеколог да ми каже нешто во врска со тоа.....

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: лошо сошиена епизиотомија
18.7.2014 23:39:48   
Defne90 RR
Дилина нормално е раната да ти крвари уште по малку и да изгледа така.Тоа со тек на време ќе зарасне и ќе престане да те боли.Мене со вториот син ме болеше два месеци.И јас исто многу лошо бев испукана дури во страна и не сум ни свесна какви болки поминав.Е сега секако дека треба да си посетиш гинеколог и тој најдобро да ти каже што треба да правиш и со што да се мачкаш.Инаку добро си направила што си зела да се мачкаш со кантарион,тој ќе ти помогне да ти заздрави раната побрзо.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: лошо сошиена епизиотомија
18.7.2014 23:51:40   
Melanija RR
Dilina на отпусната листа а и од слушање прва посета кај матичен гинеколог по 14 дена и најдобро ќе те види и советува.Знам на цимерките кои беа природно им кажуваа да стават на улошката и борова вода за друго незнам.Но и ако крвари гледај повеќе да одмараш.Те user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
19.7.2014 17:38:55   
Felly RR
DIlina, и јас исто поминав. Не можев ни да станам ни да се завртам од болки. Мислам дека шиењето ме болеше повеќе од самото породување. Но сепак не можам да речам дека беше лошо сошиена епизиотомија, само што имаше баш многу шиење. user posted image Освен кантарионово масло што веќе си почнала да користиш, може и прашок Бивацин да ставаш - истиот тој кој ќе го користиш и за папчето на бебето. И тој помага за побрзо да заздрави местото.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.7.2014 17:43:34 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
20.7.2014 11:56:20   
Dilina
Фала ви ептен на брзите одговори, ве обожавам мамички user posted image

Кај мене сега тече по мн малце крв и тоа бледа, продолжувам само со кантарион, сега почнав и обични олуејс да користам како и порано. Раната не ме боли, ама ме болат коските долу. Мн тапа болка ама се издржува. Мн бргу закрепнав, на сите им посакувам да поминат исто како мене со епизиотомијата било каква да е.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 10:48:57   
Gardenia
Леле женски ова биле маки невидени,јас сум исто многу шиена бидејќи ме правеја и ревизија и имам сигурно и внатрешни конци,е сега веќе до денес една недела откако сум породена првите два дена неможец да станам од кревет во болница се онесвестував,и не ми даваа ни до вц да одам,овие два дена малку ми е подобро ама боли,неможам на задникот да си седнам.Друго што ме исплаши е се гледам на огледало и кај раната ми паднал еден конец и изгледа како да е малку отворена,како испакнато нанадвор пто вика Дилина не ми тече крв од неа туку како некоја слуз.Дали е можно толку рано да падне конец и дали така ќе се затвори? Инаку на ден се мија по неколку пати со солена вода,ставам ациди борици,дезинфекција со бетадине и некој пат кантарион

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 11:02:47   
Malecka23
Gardenia pod itno na ginekolog da ti ja vidi ranata.I jas imav premnogu losa epiziotomija i posle 5 den site konci mi puknaa i vnaatresni i nadvoresni i marce meso mi padna.A da ne zborime za bolki i krvarenje.Ne mozev da sedam da stojam da lezam.Otidi si da te vidi so vreme.Ne moze pak da te presivaat ama moze so prevrski da ti pomognat.I da se vidi slucAJno i nekoja infekcija da ne ima.Ne sakam da te plasam ama za da si bides mirna

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 11:12:02   
Gardenia
Оф ќе отидам малечка после секако планирав,да одам таму кај што се породив така?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 11:35:57   
Malecka23
Ili tamu ili kaj maticniot.Jas bi ti preporacala kaj maticen posto sepak te znae ti znae istorija i objektivno moze da vidi sto se slucuva za razlika od dr kade i da napravile greska nema da ja priznaat i sam ke te zamatkaat

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 13:16:12   
Melanija RR
Внимателно со раните,јас со царски па имав слуз ме чистеа во Чаир и на крај брис и оп има бактерија па со антибиотик се среди.
Верувам дека не ти се ни оди,но навреме е многу подобро за да се спречи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Лошо сошиена епизиотомија
25.12.2014 18:23:22   
lukajana RR
Gardenia bese li na lekar? Jas isto ne mozev da sedam skoro cel mesec sedev na strana I koga otidov na lekar izleze deka imam otok na eden del od epiziotomijata I so terapija odma se povlece.Taka da ne se maci podobro da te vidi doktor.Pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?