|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 13:54:02   
mami
Вессна да си одиш пак на гинеколог, да не со терапијата успеал да го натера конецот да излезе, најдобро тој да види.
Адријана, мене и после 20 месеци  делот каде што ми е шиен е тврд, како да собрал повеќе месо шиејќи, аи едната усничка ми е помалечка за сметка на тоаuser posted image ама тука веќе нема што да се прави, така ми рече гинекологот, тоа е само грешка на тој што ме шиел.. НАјдобро да одиш на гинеколог, тој да те види и да ти каже точно што и како е

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 16:34:21   
jaca
мене малку ме исекоа,само три конци а наредниот ден ми се искомплицира нешто,ми се скинал грличот,толку многу крварев што мораше внетрешно да ме шие докторот.после првото шиење мислев дека ке ме пржи при мокрење ама немав таков проблем.докторот не ме шиеше туку можам да кажам везеше.само една недела имав мака,не можев да седнам ниту да се наведнам.после три недели имав однос,малку болеше,додека не ми влезе добро.ме болеше како прв пат да имам односиа сега имам само мала болка додека не влезе како што треба а после можам слободно да уживам.да ви кажам право,имам односи толку слободно како воопшто да не сум родила.мое мислење е дека се зависи како си сошиена.јас со конци надвор ме шиеја внатрешно па сега немам гајле поготово кога се работи за секс а прворотка сум.за породувањеви го препорачувам др.Зоран Нофитоски,навистина многу добар доктор 16очи отвора за пациентите.верувајте,изгубив толку многу крв како трипати наеднаш да сум родила а отидов на раѓање со крв 3миљиони и 200.да се пораѓав со некој друг доктор господ знае каде ке завршев а бебето си беше добро фала богу.се зависи од шиењетоuser posted image

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 16:35:31   
jaca
јас не ни почуствував кога ми паднале конците

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 17:40:59   
mis.
Со второто породување не ми направија епизиотомија но природно испукав и мораа да ме шијат.После една недела од породувањето почнаа конци на ми излегуваат и при бришење ги гледав на тоалетната хартија.Беа како тенок коноп.Со првото породување имав епизиотомија но немав вакви конци.По разговор со гинеколог биле употребувани различни конци за шиење на раната.Ако веќе има потреба од проширување на каналите при породување подобро е да се направи еписиотомија отколку природно да испукаш бидејќи при епизиотомијата знае гинекологот кај сечел и кај треба да се крпи а кај природното испукување нема контрола кај се е испукано и најчесто има пропусти кај шиењето дека пукањето е неконтролирано.За да не дојде до пропусти треба да се работи со голема стручнот и посветеност а не набрзинка(непрофесионално).

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: лошо сошиена епизиотомија
31.1.2010 17:42:52   
mis.
Една пријателка имаше инфекција на раната од епизотомијата и знам дека и кажаа да се измива со ацитиборици.И јас ги купив и ги употребував и немав таков проблем Весна пробај со нив.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: лошо сошиена епизиотомија
10.2.2010 23:31:13   
Теа
Се додека не ги прочитав поракиве мислев дека јас сум поминала многу лошо. Мене ми распука доста, и внатрешно и надворешно како што ми рекоа. На шиењето си поминав ужасно и ми се чини дека помалку се измачив на породувањето отколку после кога ме шиеја. Ми требаше доста време да се опоравам, цел месец и повеќе на можев да си седам нормално. Јас ја исплакнував раната со хиперманган и после ја прскав со спреј бивацин и доста ми помогна. Сега не чуствувам ништо при однос но кон аналниот отвор сеуште како да не ми е дозараснато. Гинекологот ми даде една маст за да се мачкам се вика jekoderm и ми рече дека било нормално но еве после 11 месеци откако се породив пак е исто и ме боли по малце кога одам по голема нужда и понекогаш по малку ми прокрварува.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: лошо сошиена епизиотомија
11.2.2010 11:42:44   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Теа

Се додека не ги прочитав поракиве мислев дека јас сум поминала многу лошо. Мене ми распука доста, и внатрешно и надворешно како што ми рекоа. На шиењето си поминав ужасно и ми се чини дека помалку се измачив на породувањето отколку после кога ме шиеја. Ми требаше доста време да се опоравам, цел месец и повеќе на можев да си седам нормално. Јас ја исплакнував раната со хиперманган и после ја прскав со спреј бивацин и доста ми помогна. Сега не чуствувам ништо при однос но кон аналниот отвор сеуште како да не ми е дозараснато. Гинекологот ми даде една маст за да се мачкам се вика jekoderm и ми рече дека било нормално но еве после 11 месеци откако се породив пак е исто и ме боли по малце кога одам по голема нужда и понекогаш по малку ми прокрварува.


Според моја некоја скромна проценка мислам дека кај тебе не се работи за раната,туку мислам дека повеќе станува збор за надворешни хемороиди...Имено тие можат да се присутни постојано и само одвреме на време да се воспалуваат,па тогаш да се случува да ти прокрварат... Пробај да се мачкаш со маст Факту или Модолекс да видиш дали ќе ти помогне...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Теа)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: лошо сошиена епизиотомија
11.2.2010 13:20:48   
^SARA^
Sinoka ja citav temava i me oblevase studena pot.lele majki sto se ste prreziveale,da bidam iskrena malku se isplasiv user posted image

_____________________________

*** Верувај во себе ***

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: лошо сошиена епизиотомија
21.4.2010 13:08:46   
Палешка РР
Најново што чув е дека Др. Мимоза Капетаноска од Прилеп (мојата матична) третира ласерски епизиотомија. Дали сте правеле вакво нешто? Еве една олеснителна околност на мајките кои имаат епизиотомоја по породувањето.user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 21.4.2010 13:09:01 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: лошо сошиена епизиотомија
7.5.2010 22:36:02   
Medo
Јас не знам колку конци имав, ама многу беа. Ме сецнаа убаво и на уште две места распукав од кои едно и внатрешно. Пола саат ме шиеја ми се чини од што имаше што да се шие. Мислам дека добро ме сошија. На почетокот ич не можев да седам и многу ме болеше, ама после 10 дена се средив и слободно си седнував. Инаку и јас се миев со солена вода и можам да кажам дека многу помогна во заздравувањето на раната.

Сочуствувам со сите на форумов што имаат проблеми. Можам да замислам како ви е. Се надевам многу бргу ќе ви престанат проблемите со раните.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: лошо сошиена епизиотомија
8.5.2010 5:09:59   
Annabel
И за двата пороѓаи ми правеа епизиотомија на ГАК, ама бев добро сошиена. Дома си ставав кантарионово масло (направено од кантарион отстоен во маслиново масло 40 дена) и ми зарасна за многу кратко време.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: лошо сошиена епизиотомија
8.5.2010 10:25:09   
Палешка РР
Само за Марио бев шиена. Ставав 3% Хидроген и Бивацин прашак, брзо ми помина.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: лошо сошиена епизиотомија
29.6.2010 14:38:38   
kate21kp
Здраво на сите!
Јас сум нова на форумов, свежо породена на 11 јуни со епизиотомија. Денеска е веќе 19 ден од породувањето а јас се уште чувствувам болка но не многу голема. Но денес со огледалце ја зирнав раната и видов на едно место како да има отворче, како да е пукната раната. Можно ли е такво нешто или да не кревам паника без врска??? Инаку многу тешко поминав со пораѓајот, потоа во болница раната ми се инфицира и сега многу ми е страв пак да одам на преглед??? Мислам дека раната ми е сошиена многу лошо па дали има врска тоа нешто??? Ве молам ако знаете нешто пишете ми.
Поздрав

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: лошо сошиена епизиотомија
29.6.2010 14:42:26   
penelopa
Добро ни дојде Кате21кп, ти посакувам пријатна дружба...за жал јас немам искуство во врска со твоето прашање но сигурно некој ќе ти одговори. Јас би ти препорачала да одиш на преглед колку и да изгледа страшно, лекарите знаат најдобро да те советуваат. Само храброuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kate21kp)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: лошо сошиена епизиотомија
29.6.2010 14:53:29   
nataly_13215
zdravo znaci od medicinski aspekt mora da se napravi pregled i najverojatno vi kazale koga da dojdete na pregled po poroduvanjeto.zatoa nema sto da se ceka sekogas moze da otidete kaj vasiot maticen za pregeld i da se konsultiirate na toj nacin i vie ke se oslobodite od problemot sto ve maci

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: лошо сошиена епизиотомија
28.7.2010 13:47:27   
Mihaela 2010
Zdravo na site...Se porodiv pred 3 meseci i edna nedela,pa eve i ja si imam maka..loso sosiena,se poragav vo Drzavna,i taa sto me siese duri se ispofali deka tolku dobro me soshila duri kako da me vezela.Ok,si dojdov doma,za otrpilika 3 nedeli mi padnaa koncite no skoro 2 meseci me stegase matkata.Uspeav da otidam na ginekolog mi rece loso me sosile? I care??mi vika taka ke ti bide do slednoto poroduvanje...i vcera konecno so mm ke vodime ljubov...bolki nenormalni,denes eve krvaram...dali bi pomognalo ako se mackam so kantarionovo ulje ili popusto se nadevam???zakazav kaj taa sto me poragase treba da me pregleda pak...Od vase iskustvo,dali pak ke me odsijat pa ke me sijat pravilno ili???

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: лошо сошиена епизиотомија
28.7.2010 14:36:02   
Saturn
Здраво Михаела, епизиотомијата знае да биде доста зафркната работа кога ќе дојде до водењето љубов. Два пати имам епизиотомија на иста страна. Првиот пат ми требаше година дена додека да дојдам до точна дијагноза што ми е и зошто имам толку проблеми при водење љубов. Поминав најмалку 3 гинеколога и конечно тој шт ме породи утврди дека поради епизиотомијата (која патем беше добро сошиена) од другата страна бидејчи од другиот крај местото е малце пооптегнато и потпукнува од време на време, и тоа се викало лацерација. Медицински нема некое шаре ми рекоа со 10% бетадин поради одржување на хигиена, да не се инфицира од нешто (но тоа е далеку од решение) или некоја хормонална маст. Но јас на своја рака почнад да си се мачкам до кантарионово масло и за кратко време ја санирав проблематичната регија, и водењето љубов се врати во нормала (какво олеснување за мене user posted image ) Така што особено кај оние што поради епизиотомија има крварење за време на однос мој совет е да се проба со кантарионово масло.
После второто пораѓање немам таков проблем user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: лошо сошиена епизиотомија
28.7.2010 14:39:20   
Sandric
A mene vo bolnica mi rekoa da ne se mackam so kantarionovo maslo, pobavno pagale koncite.
Me interesia za kolku vreme odprilika vi padnaa koncite?

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: лошо сошиена епизиотомија
28.7.2010 15:08:58   
Џесика
Кај секого е различно,мене за 2 недели скрос ми зарасна раната, обично викаат до 6 недели

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: лошо сошиена епизиотомија
28.7.2010 15:48:10   
suzeto
i jas koga se porodiv ne mi zazdravuvase,neznam imase nesto kako ranicka i otidov kaj taa sto me poragase neznam kako go narece me cistese na mestoto i potoa zazdrave,no ponekogas koga imam dobieno osekam bolka na ranata isto kako otkako se porodiv

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: лошо сошиена епизиотомија
29.7.2010 0:13:52   
Pregnant
И мене ме сечеа за двете породувања, макар што за второто и не мораше, при самото сечење ми излезе бебето, но што е тука е. Инаку цело време велев дека за второто не ме плаши самото раѓање колку што ми е грдо тоа шиењето. И двата пати бев сечена на иста страна и отприлика исто и шиена, со таа разлика што овој пат ножичките на бабицата не и беа баш нај нај (се преклопувале, преџвакувале), па при шиењето и самата д-рка рече леле ама те пресекле лошо, па ми остана како топче поголемо. За нега првиот пат ми рекоа од болницата да ставам облоги со Ациди борици, а сега со јод растворен, и немав некој проблем со зараснувањето. А што се однесува до односите, за првото породување ме болеше до 1 година (посебно отпозади кога имавме секс), а потоа помина. А за овој пат уште е пресно да зборувам (2 ипол месеци), и само 3 пати сме воделе љубов од што ми е страв и така сум стегната, ни можам да уживам, ни ништо, туку се надевам да помине. Инаку и јас кога добивав менструација, ме болеше раната дури и при седење.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: лошо сошиена епизиотомија
19.10.2010 0:36:10   
mamii
draga kate21kp, isto kako i tebe i jas mn loso pominav, dobiv infekcija na ranata i posle edna nedela od poroduvanjeto  doktorkata povtorno me siese, sega napolniv 3 meseci i mestoto ne mi e bas takvo kakvo sto mi bese, kako si ti? dali ozdrave, sega imam drug problem-hemoroidi...cel mesec imam maka uste ne mi pominuva, a isto taka i blago krvarenje posle odnosite, ne znam sto da pravam, dali nekoj ima takvo iskustvo dali e toa normalno i dali ke mi pomine....
pozz do site...............

(Одговор на членот kate21kp)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: лошо сошиена епизиотомија
19.10.2010 0:43:23   
mamii
draga pregnant, te molam odgovori mi, jas pri prviot odnos posle poroduvanjeto- nekade posle 2,5 meseci, a i seuste pri odnosot imam blaga-izdrzliva bolka a i krvarenje vo vid na rozov sekret, dali e toa normalnouser posted image .....pozz

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: лошо сошиена епизиотомија
19.10.2010 9:12:05   
Octavia
Мамии, најдобро е да појдеш на гинеколог, да види што е работата. Инаку, јас раната не можам да си ја средам 4 месеци после породувањето, од што ме сошиле убаво на ГАК (се учел некој на мене како да шие user posted image ). Кога одам на контрола се јавува благо крварење, како што велиш ти, со розова боја, а кај мене тоа е од внатрешната страна на раната, како што ми објасни лекарката, од местата каде што биле стегнати конците и каде што сега има како мртви ткива малечки. (Плус, кај мене се и некои слоеви погрешно сошиени.) Значи, појди си на лекар и не се секирај, има спас. И тешете се со мене, 4 месеци и уште сум хаос и ако ми продолжи вака „борбата“ со епизиотомијата се мислам да одам да ме „прешијат“, оти вака не се издржува.

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: лошо сошиена епизиотомија
3.11.2010 18:00:36   
baby_bump
Еве веќе 9 дена од како се породив, а болката од сеченото никако да са намали.
Секој ден ја мијам и прскам со спреј Виоплекс и почнувам да се загрижувам. Денес ми донесоа хиперманган да го растварам во водата за подмивање, па ќе видиме дали ќе помогне.
Мене повеќе од болката ме загрижува изгледот на раната, бидејќи има многу набор, скоро околу секој конец има голем набор од кожа, па се прашувам дали тоа е нормално или докторката била многу поспана па не ме сошила убаво.
Исто така имам некое чувство на болка во целата вагина, слично како кога имав јако бело прање порано, дали можат да се употребуваат некакви вагиналети во ваква состојба?

поздрав

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?