|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лошо сошиена епизиотомија
7.11.2010 13:59:50   
Mihaela 2010
Baby_bump ne se sekiraj,ke pomine,normalno treba izvesen period,no sepak kaj sekoj e razlicno.Jas se porodiv pred 6.5 meseci, edna nedela lezev vo bolnica,duri koga si dojdov doma posle edna nedela mi ispadnaa koncite.Imav bolki vo matkata pri uriniranje i mnogu grozna mirizba.Koga otidov na gineko na 2 meseci doktorkata mi rece deka sum mnogu loso sosiena,deka mi visat nekoi parcinja vo vaginata.Rece deka se ke se sredi koga ke rodam vtoro..voopsto ne me utesi,pri odnosi imav jaki bolki,no pocnav da se mackam so kantarionovo maslo,i konecno na 5 meseci nemav nikakva rana,se si bese zarasnato i na svoe mesto.Taka da ne se sekiraj,kaj sekogo e individualno ama ete probaj so kantarionovo maslo.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: лошо сошиена епизиотомија
8.11.2010 8:47:40   
Pepelaska *
baby_bump, mene bolkata mi traese skoro mesec eve ima veke dva meseci otkako se porodiv a nekogas uste me pecka pri sedenje,Jas se miev so solena voda po 3 4 pati na den ( morska sol ) i koga otidov na kontrola ranata mi bese zazdravena a i krvarenjeto prestana brzo megutoa rana si e rana ke si boli :)
A za odnosi seuste mi e strav nekako sum stegnata da ne mi se raspuka pa pak istite maki, sovet ??

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: лошо сошиена епизиотомија
20.11.2010 16:29:52   
baby_bump
Ма каков однос, на крај памет не ми е.
Почнав да се загрижувам кога воопшто ќе се осмелам да почнеме со односи со мм.
Поготово затоа што за време на бременоста имавме едвај 2-3 пати, не затоа што не сакавме, туку затоа што мм ужасно се плашеше дека ќе ме повреди мене или бебето, а бременоста ми беше супер, немав скоро никакви проблеми.
Еве веќе скоро 4 недели како сум породена, а раната сеуште боли, крварењето е веќе при крај, но раната кога ја гледам во огледало површински е розева, но внатре изгледа дури црна, дали се тоа конците или нешто не е во ред???? Миризба нема, почнав со кантарион.
Ме фаќа паника дали некогаш повторно ќе изгледам долу како порано?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: лошо сошиена епизиотомија
20.11.2010 16:41:28   
Pepelaska *
mozda se koncite a za izgledot da ke si bide kako porano ke stane belo, jas ne se mackav so kantarion zatoa sto taka mi rece edna sestra tuku se miev samo so solena voda i nekgas prskav betadine posto imav infekcija. a bolkata ke si pomine jas cel mesec ne mozev da sedam

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: лошо сошиена епизиотомија
20.11.2010 16:52:51   
Martins mom
Ќе помине бејби бамп, се е тоа нормално што ти се случува, исто и јас си мислев дека ми е лошо сошиена епизотомијата, ме болеше и после два и пол месеци. Појдов на лекар и се беше ок. Иако поминаа 9 месеци од кога се породив, одвреме на време чувствувам болка или пецкање, а местото ми е ко стврднато. Може нема да ми верувате, ама имам 16 конциuser posted image user posted image user posted image
Ќе помине, ќе видишuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: лошо сошиена епизиотомија
20.11.2010 16:56:11   
Pepelaska *
Jas ti veruvam jas imav 15 user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.11.2010 18:54:35   
mamamoni
Јас се породив пред точно 6 недели, но раната ми помина веднаш после првата недела,почнав нормално да седам, можеби е до докторката како ме соши но исто така ми препиша спреј со кој се прескав двапати дневно се вика ВИОПЛЕКС-Т секако да го земите веднаш после породување многу е ефикасен,воопшто не чуствував болки после првата недела.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.11.2010 20:45:52   
Martins mom
Виоплексот помага, го држи местото суво, мене ми беше поубаво, ама не ми помогна во зацелување на раната

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.11.2010 22:30:40   
mamii
pominaa 5 meseci od mojot porogaj, so vakum, infekcija, anemija itn.....koga se mislev deka e ok....
povtrono problemi, na stranata kaj sto mi bese epizjotomijata vo vlezniot del od vaginata mi visi mevce, koe rasti i ima temno crvena boja, nesto slicno na crn ciger:((( ne znam sto e toa, dali nekoj imal takov problem, mnogu mi e strav...sakam celosno da se posvetam na moeto bebence:(
bev na kontrola i doktorkata mi rece ova treba da se otstrani so nekoj aparat sto pusta visoka temperatura znaci da se izgori mestovo taka nesto mi rece ne znam sto da pravam mnogu mi e strav:(
ve molam pisete mi sovet...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: лошо сошиена епизиотомија
25.11.2010 22:48:38   
suzeto
i jas bev loso sosiena nesto kako da mi visese i krvarev bev na dr.i me iscistija na mestoto me grebase so nesto i sega e se ok

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.11.2010 11:48:32   
mama26
jas pak neznam dali bev siena?nepamtam..znam deka super se osekav,se porodiv so epiduralna,pa ne osetiv nisto,ama mi tenuva nekakov sprej mi dadoa da se prskam dole??? dali toa znaci i jas sum bila siena?user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.11.2010 12:04:08   
AnaMarija23
Se porodiv pred 7 meseci imam since.Se porodiv so vakum dobiv infekcija i imav loso sosiena epizotomija.Nemozev 2meseci da sedam,edvaj se dvizev i jadev lezejki vo krevetot.Imav tolku silni bolki,mi stavaa infuzii,doktorite vo mojot grad mi rekoa deka ranata mi e zarastena i deka normalno e da imam takvi bolki bidejki sum dlaboko secena.Bidejki bolkite ne mi se namalija pobarav pomos vo Sistina.Blagodarenie na tie doktori za dva dena pocnav da sedam,bolkite mi se namalija i postepeno isceznaa.Mi rekoa deka imam pogresno sosiena epiziotomija i mi se fateni nekoi nervi.Mi dadoa mast da se mackam i eve mi pomina.Znaci ke pomine se ako navreme intervenirame,i kaj praviot doktor.user posted image Zosto mene dvajca me poragaa,edniot edno mi kazuvase drugiot drugo i na kraj nisto si prelezav dva meseci so bolki.Zatoa se obrativ vo Sistina,toa bese mojot izbor.

_____________________________

Gorgence

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: лошо сошиена епизиотомија
26.11.2010 14:38:04   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnaMarija23

Se porodiv pred 7 meseci imam since.Se porodiv so vakum dobiv infekcija i imav loso sosiena epizotomija.Nemozev 2meseci da sedam,edvaj se dvizev i jadev lezejki vo krevetot.Imav tolku silni bolki,mi stavaa infuzii,doktorite vo mojot grad mi rekoa deka ranata mi e zarastena i deka normalno e da imam takvi bolki bidejki sum dlaboko secena.Bidejki bolkite ne mi se namalija pobarav pomos vo Sistina.Blagodarenie na tie doktori za dva dena pocnav da sedam,bolkite mi se namalija i postepeno isceznaa.Mi rekoa deka imam pogresno sosiena epiziotomija i mi se fateni nekoi nervi.Mi dadoa mast da se mackam i eve mi pomina.Znaci ke pomine se ako navreme intervenirame,i kaj praviot doktor.user posted image Zosto mene dvajca me poragaa,edniot edno mi kazuvase drugiot drugo i na kraj nisto si prelezav dva meseci so bolki.Zatoa se obrativ vo Sistina,toa bese mojot izbor.


Ana Marija23 so kakva mast se mackase?

(Одговор на членот AnaMarija23)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: лошо сошиена епизиотомија
14.12.2010 22:52:27   
dinja
Jas raspukav za vreme na poroduvanjeto i eve 7 nedeli podocna uste me boli koga se dvizam, koga stanuvam a ako vi se veruva mi e strav da ja poglednam a ne pa da ja dopram..posle kolku vreme ste se bricele/depilirale?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: лошо сошиена епизиотомија
1.1.2011 2:12:18   
pavcule
И јас како и повеќето сум сечена а и сум се расцепила,болеше раната а сега ме боли така наеднаш кратка силна болка,ама тоа е рана мора така да биде.Мене ме плаши што имам проблем со мокрењето,и ми е страв дали
ќе се нормализира.При подолго одење и при  напон да се искивам или искашлам не можам да ја задржам мокраќата,т.е. се помочувамuser posted image .
Страшно, а од пораѓајот до сега има поминато 20 дена.

(Одговор на членот dinja)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: лошо сошиена епизиотомија
1.1.2011 14:04:56   
Pepelaska *
Ne se plasi pavcule i mene me bolese mesec i pol i so mokrakata istoto mi se slucuvase i mislev nema da pomine ama se sredi mislam deka toa e normalno do nekoi granici

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: лошо сошиена епизиотомија
2.1.2011 8:56:06   
Octavia
Pavcule, има некој период од 3 месеци по породувањето кој се смета за нормален за да се среди и бешиката и мокрењето. На гинеколошкиот преглед што е 6 недели по породувањето ќе се види како е мускулатурата и дали треба да се прави нешто. Не се секирај, треба малку време за да се среди се. И јас бев и распукана и сечена и лошо сошиена user posted image  ама се среди, треба време.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: лошо сошиена епизиотомија
2.1.2011 12:36:11   
baby_bump
Исто и кај мене, не само при подолго одење, туку многу често ми се случуваше да не можам да ја задржам мокрачата и ќе се подмочам, а еднаш целосно се измочав, не можев да стигнам до WC-то.
Мислам дека тоа е нормално зашто мускулите околу бешиката многу се истегнуваат и прошируваат за време на породувањето.
Ако продолжи повеќе време треба да се јавиш на доктор да не е повреден некој нерв.

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: лошо сошиена епизиотомија
17.2.2011 22:06:52   
mec21
zdravo na site mnogu mi krivo sto i jas moram da se najdam na ovoj del od forumot:(((Vaka sakam da prasam se porodiv pred 2meseci i seuste imam rana toes mi visi nesto od vaginata,toa go primetiv uste pred 2nedeli i bevna ginekolog no kaj istata doktorka sto me porodi i mi rece deka so vtoriot poragaj ke se sredi,no pricinata mi vika deka sum jas a ne deka loso e sosiena pa neznam nekako ne mi e verno no kako i da e,mi dade da se mackam so solcoseryl 5 dena no ne mi pomogna,pa sea mi dade vaginalni apcinja nekoi so 12 bilki eve denes e posleden pat kako ke ja stavam i tie gi koristev 5 dena i utre mi zakaza pak za pregled i mislam deka ke mi sugerira da mi stavi 1 ili 2 konci,no nekako jas se plasam,pa ajde sovet dali da se sijam ili ke mi zarasne samo po sebe..No jas ne mislam ni da rodam 2ro dete pa dali moze da ima komplikacii vaka da ostane cel zivot..leee mnogu sum ocajna pomagajte kazete sto da pravam...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: лошо сошиена епизиотомија
18.2.2011 10:46:09   
mamii
draga mec21...
istoto se slucuva i so mene me siese 3pat istata sto me porodi no ete se uste nesto mi vidsi od vaginata kako parce meso, a i pri odnosot od tuka nonstop krvaram...i mi pecka mestovo pri sedenje......a se porodiv pred 7 meseci:) i  seuste nemam hrabrost da se pojavam pred ginekolog a fakt e deka mestovo e mnoogu loso sieno dva pati vnatresno i nadvoresno sienje i 3 pat samo nadvoresno i pak nisto....i sega se plasam pak da odam na dr., inace kaj istata nema sansi...treba da smena dr. no ete se nekako go odlozuvam toaaaa...moj sovet smeni i doktor vidi sto ke ti kazat i drugite inace nikogas doktorite ne se krivi:))) a sami ne sme vo moznost da se sieme:)))))
se nadevam deka brzo ke najdes resenije za tvojot problem a i jas ke moram povtorno da se pojavam pred ginekolog i ke ti pisam onavezno sto se sluci so mene:)
pozz

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: лошо сошиена епизиотомија
18.2.2011 10:57:05   
mec21
dobro mami moze li da mi kazes koja doktorka te poragase i siese ako ne e tajna da ne sme padnale i dvete na ista:))))

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: лошо сошиена епизиотомија
19.2.2011 9:41:01   
mamii
user posted image  epa jas se porodiv vo Bitola...ako i ti tamu sigurno istata e:))))

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: лошо сошиена епизиотомија
3.3.2011 15:11:51   
mec21
mami ne vo skopje sum porodena i da ti kaza bev na ginekolog i mi dade vaginalni uste 10 denena da gi koristam i ranata ke mi zarasne i sea ke vidime do vcera gi stavav i mazmi e naj naj sreken na cel svet posle4 meseci seks ama jas pak se plasam pa ke vidime sto ke bide :))))pozdrav i ti mami sto napravi bese li na ginekolog?

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: лошо сошиена епизиотомија
7.3.2011 18:17:06   
mamii
mec21...eve me i mene povtorno..bev na ginekolok i mi kaza deka toa bilo polip i deka ne e strasno treba da se iscisti, ama deka imam infekcija sega mi dade vaginalni tableti da gi koristam 12 dena i potoa toa da se izvadi...pa so ke bide ponatamu ke vidime!!!!!!!!!!
bidi strpeliva i hrabra, razmisluvaj pozitivno i se ke bide vo red ke pomini i toa ranata ke ti izrasne i uste mnooogu ke uzivae so soprugot, samo imajte trpenije se ke se vrati vo normala no te razbiram zatoa sto treba vreme kaj nekogo pomalce kaj nekogo poveke, bitno e toa sto veke ti stana mama a mazoti tato...najubavoto netsto vo nasiot zivot.... toa se nasite najmili bebcinja!
pozz pak ke ti pisam posle 12 dena ke vidime kako ke odi......user posted image

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: лошо сошиена епизиотомија
17.3.2011 23:51:11   
suzeto
i kaj mene imase nesto, samo mislam deka bese na mestoto kaj sto bev siena, kako da imase izrastok, parce da visi neznam kako da go opisam go vidov samo na kratko i se uplasiv,bev kaj taa sto me porodi i me sredi mi go iscisti so nekoi nivni instrumenti ,isto i jas krvarev me bolese.........ako ne veeruvate vo svoite dr.da si pobarate i vtoro mislejne nemoj da se dvoumite zosto da si imate problemi cel zivot,,,,,da ne ve plasam kaj moja prijatelka greska od dr.i zaboravile tampon vnatre i po nekoe vreme koga se osetila cudno mirizba neubava koga otisla na dr.koga ke vidat vnatre zaboraven tampon i go izvadile tamponot i raspukala,i e ostavile taka namesto da ja sosijat i sega si ima problemi....

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?