|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кандида кај деца
19.11.2009 12:06:17   
Mila na mama
user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:54:09 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 26
   Кандида кај деца
19.11.2009 13:54:35   
mother 29
сабајле кога го носев Марко во градинка ,воспитувачката ми соблече едно дете со црвено куре (да ми покаже колку неатисани мајки има)!
ллллллллллелелел луге ,а јас си велам на мојот му беше црвено!?на детето му беше модроuser posted image user posted image  и  ме замоли да зборам со мајката на детето,да и кажам кај кој др. сум го носела Марко!



значи како можат бре така!јас на МАРКО ,нешто да го боли не спијам по цели ноки,а таа бре (само цигаре дај и)дека ја познавам лично!абер нема ,така ке му прошло!на него ке му падне курето,сиромав!да дозволам воспитувачките да реагираат и тие да го жалат повека од мајка му!
па ке се убијам на лице место!се изнервиравuser posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:54:28 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 27
   Кандида кај деца
19.11.2009 13:56:14   
mother 29
на мојот му помина,сега се мачкаме уште 2 дена само,да не повтори!така ни кажа др!

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:54:47 >

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 28
   Кандида кај деца
19.11.2009 13:57:58   
nadica
леле навистина е страшно какви се родители има user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:55:06 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 29
   Кандида кај деца
19.11.2009 13:58:50   
arh_diz
Katastrofa izgleda na roditelite im e povazna rabotat i parite otkolku deteto mislam deka ne se edinstveni ima mnogu takvi vo denesno vreme

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:55:26 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 30
   Кандида кај деца
19.11.2009 14:00:42   
mami
Божееее, па јас на Лука малку ако му е воспалено од пелените па паники кревам одма а не па да го оставам така...не ги разбирам тие родители, ако воопшто можам да ги наречам така

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:56:15 >

(Одговор на членот arh_diz)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 31
   Кандида кај деца
19.11.2009 14:01:20   
Еца
за тоа колку неодговорни мајки, а и татковци има можам да пишувам со денови и денови. Затоа подобро ќе останам само со коментарот срам да им биде. Знаат и цигари да дуваат, и на вечери да одат, и ред ред многу други работи, ама детето ќе порасне, кој го шиша работава. user posted image user posted image user posted image Па потоа проблематични деца, овакви онакви, епа ќе бидат со такви родители.Ај ја сменив темата да не ми го избришат посто.user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:56:36 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 32
   Кандида кај деца
19.11.2009 14:04:52   
mother 29
и друго,PENATEN ........законнн!user posted image за црвенила и слично!и надица ти имаше проблем со црвенило со детето  или забуна?!а?е ова е мајката!

кој го користи?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:57:00 >

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 33
   Кандида кај деца
23.11.2009 4:44:23   
sunchips
I nie go koristime Penatenot, no vo slucaj na kandida samo penaten sigurno ne e dovolen. I kerka mi dobi crvenilo, mislevme deka e od dijareata poradi toa sto i iznikna zabce, stavavme penaten, ama nisto. Bevme na doktor i se ispostavi deka e kandida, pa sega skoro edna nedela stavame panaten kako bariera i preku nego kanesten krema i bledee, ama uste ne i e pominato. Doktorkata ni rece ako ne pomine za 1 nedela da se vratime i da prepise kortikosteroidna krema sto mene bas i ne mi se dopagja so ogled deka bebusov e 5 meseci. Osven toa mora mnogu cesto da se menuva pelenata, da ne se dozvoli urinata da ja iritira kozata uste poveke, i vo vodata za banjanje ni preporaca nekolu kapki bebesko maslo za telo. I nikako stavanje pelena dodeka kozata ne bide potpolno suva, po moznost bebusot da se ostavi sto podolgo na vozduh, bez pelena.
A pred 1 mesec ja vidov kerkickata na edna prijatelka, 10 meseci, gazeto i bese crveno kako na onie majmuncinjata, znaci eden del zafaten skroz, kozata ne mozese duri ni krema da vpie, kaj niv pomogna penatenot, no zalepen so pudra. Ne sum probala druga krema so cink oksid, ama koga kupuvate gledajte i vo koj % e, vo Penatenot go ima 18%.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 10:57:22 >


_____________________________

All kids are gifted; some just open their packages earlier than others.

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 34
   Кандида кај децата
23.11.2009 8:15:54   
Еца
И јас имав  проблем со Мартина со кандида кога испи три антибиотика еден по друг. На кожен ни дадоа афлодерм(кортикостероид)-наутро и канестен - навечер во комбинација. Пред да ја мачкам крема обавезно миење со камилица.Така три дена и уште четири дена само канестен. И помина, но многу брзо пак и се појави. Докторката ми рече додека ја има исфрлете слатко, шеќер (соковида се намали, чај и вода повеќе, слатки работи да се исфрли)и да пие многу јогурт(user posted image а среќа моја алергична на млекоuser posted image ). Пак ми ја даде истата комбинација, но јас вториот пат само ја миев со камилица и мачкав канестен. Така да кога и ставаш канестен не ја комбинирај со пенатенот за да може поефикасно да делува.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кандида кај децата
23.11.2009 15:05:34   
mother 29
ние ја излечивме со нистатин,сега продолжуваме со пенатен!

малку сода бикарбона во водата за подмивање !

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 23.11.2009 15:06:54 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кандида кај децата
23.11.2009 15:15:33   
big_mama817
јас сега го мијам исклучиво со камилица user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 23.11.2009 15:16:01 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 2 | Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кандида кај децата
23.11.2009 19:21:50   
sunchips
Fala vi na site za spodelenite iskustva, utre zakazav pak da ja vidi doktorkata zasto i prolivceto ne i prestanuva, pa ke vidime.
Kolku koncentrirana priblizno ja pravite kamilicata, 1-2 kesicki na nekoja minimalna kolicina voda vo kadickata ili?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кандида кај децата
24.2.2010 17:33:03   
tamara.emili
мислам дека моето керкиче има кандида затоа што нонстоп и се рацете во устето а јазичето и муцето и е бело и само цица.ако знае некој повеке за ова да ми каже.
ви благодарам однапред.

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кандида кај децата
15.3.2010 18:34:15   
ripce
Не се саможалувам НЕ, ама ако во најскоро време не добијам срцев или мозочен удар па те...
Сега му е црвено курето и тоа врвчето... не плаче кога моча неколку пати додека мочаше го гледав како ќе реагира. И се јавив на д-р ми рече облози Ациди Борици и Хлорамфеникол маста што е за очи 1%. Не знам веќе како ќе издржам... Зарем малку беше сето ова што ни се случуваше, воспаление на увото, конвулзиите, па уште се тресам што и како со Тромбоцитозата user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Веќе не сум при свестuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот tamara.emili)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кандида кај децата
15.3.2010 18:37:53   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ајде мила издржи кога ти е најтешко ќе му помине па како поинаку би остареле ако не од грижа за нашите најмили
со помин нека е знам дека многу преживеа па ќе го поминете и ова

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
за зоки

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кандида кај децата
15.3.2010 18:40:29   
ripce
Зашто мора се нам да ни се случува... од раѓање до изминативе месец дена не бев видела брумче на неговото тело, а камоли температура да качи, а сега свашта почна да ни се случуваuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кандида кај децата
15.3.2010 18:57:08   
ananikol
Samo hrabro ripce,se ke bidi vo red,se ke pomini...barem ti si nepopravliv optimist user posted image .
Deca ... znam deka mnogu bolat,ama  aj za brzo ke si bidi junakot OK!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кандида кај децата
25.7.2010 22:57:19   
marina82
A na koe drugo mesto od teloto  moze da se koristi PANATEN kremata?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кандида кај децата
27.7.2010 8:35:39   
lila_mk
lele dusicki, vaka koga citam abe kojzne kolku gi boli. mojava dusicka do sega nemala nikakvo vospalenie, ama se plasam koga ke ide vo gradinka sega od septemvri mozno e da se zdobie so sekakvi iritacuii ili crvenila.najcesto takvi iritacii predizvikuvaat i pelenite i toa kaj maskite deca . na sestrami i se ima sluceno od can bebe edna pratka ( koja poslem videkla deka bila katastrofa posle nekolku peleni) kureto prvo da mu pocrveni na vrvceto pa da se siri nadole. na lekar i rekoa pothitno da gi smeni pelenite, i dadoja nekoja crvena tecnost za izmivanje  i cloramfenikol mast ili hidrociklin.i pomina ali tie denovi bea uzas za maloto go cesa, go pece , place....

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кандида кај децата
27.7.2010 8:36:28   
lila_mk
a moze li penaten kremata da se koristi onaka preventivno, kako pavlovicevata mast? koja cena e ja ima li vo vero ?

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кандида кај деца
1.5.2015 21:37:28   
Ki4iko
Мамички,син ми вечерва ми се пожали дека го чеша половиот орган, кога гледам цело внатре со бели наслаги и тоа многу.Мислам дека е кандида,нема црвенило сеуште детево кажа веднаш.Е сега имам дома нистатин маст,не знам дали да го мачкам 5ипол години е детево.Давајте совет,веднаш .

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кандида кај деца
1.5.2015 21:42:28   
Neurotoxin RR
Ај пробај прво ако ти дозволи во камилица да го почува, или пак измиј го со камилица, или со раствор од сода, да не не е кандида, може некоја друга габична инфекција да е. Пиеше ли антибиотик скоро?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кандида кај деца
1.5.2015 21:49:47   
Ki4iko
Да,ова е после антибиотска терапија ,лечевме бактерија во нос,ама еве кандида не снајде.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Кандида кај деца
1.5.2015 21:55:12   
Neurotoxin RR
Тогаш да кандида е, измиј го убаво и слободно мачкај нистатин, ама една недела мачкај, и да ги снема белите наслаги продолжи.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Кое име вие се допаѓа најмногу ?
kikus02

Кое име вие се допаѓа најмногу ?

Атанас (4%)

Матео (17%)

Лука (28%)

Никола (31%)

Павел (8%)

Димитар (12%)


Број на сите гласови: 134

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!