|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
4.4.2013 20:16:13   
masa
Site se zasegnati so moive kiselini I macnini I svekrva mi mi donede brosurce od espumisan.Ima soveti za trudnici I megu drugoto pisuva deka caj od komoraca ili kim,oddelno ili zaedno deluvaat protiv grcevi ili naduenost na stomakot isto taka deka I specijalnite caevi za doilki deluvaat I vo bremenosta protiv naduenost.Bas pred nekoj den kaj majka mi vidov deka ima edna tegla caj za doilki od onoj refus od bilna apteka od pet bilki.Znam deka imase komoraca,Kim,majcina dusicka,mislam grcko seme i ne mi teknuva uste sto.Koga gi izmesav ispadna golema kolicina pa odnesov I kaj majka mi da si pijam I tamu.koga ptestanav da dojamtoa ostanalo,star e poveke od dve godini,a.stoi vo tegla zatvoren pa sega citajki go ova se mislam da se napijam ili da go frlamuser posted image znam deka I cajot ima rok na traene pa se mislam

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
11.6.2013 23:25:55   
Snow Queen
Кафето не го можам одкако останав бремена, самиот организам не ми го поднесува.
Но за чајот баш се зачудив ова што го прочитав, иако до сега се имав 3 пати напиено (кога бев болна)

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
13.6.2013 22:50:29   
myhappiness

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Citam deka skoro site ste piele uvin caj. Tuka ne se prodava no jas imam. Koj vi go preporaca cajot ginekologot ili vie samite


гинекологот заради намалување на габични инфекции.јас пиев по литар на ден



Sekoj den - cela bremenost? Jas mnogu cesto imam urinarni infekcii i pijam uvin caj i caj od brusnica no milsev deka na paketceto pisuva deka maksimalna dozvolena kolicina e 1 litar dnevno vo period od 3 nedeli potoa da se pauzira.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
13.6.2013 23:01:41   
Bethany
Јас лично сметам дека ако се пие се во умерена количина, не може да биде опасно.
Додуша, кога останав бремена и јас прекинав со кафе, тек покасно почнав да пијам и тоа пола со млеко.
А ниту од еден чај не се откажав, па една до две шољи не може да штети сигурно. И плус, чаевите во филтер-кесички не се толку јаки како пример чај што сам го припремаш, тој сушениот.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.6.2013 23:02:39 >

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
13.6.2013 23:16:03   
myhappiness
Jas pijam po dve nes kafinja dnevno - mene ne mi smetaat, duri i bez niv ne mozam da se osvestam.
Kako sto mi e nizok pritisokot mislam deka ke zaspijam na rabotnoto mesto bez kafe.
No pocnav da stavam poveke mleko vo kafeto i malku poretko da go pravam.
Caj momentalno ne pijam na pauza sum :) no koga e potrebno bez problem mozam da ispijam dnevno po litro pa i 2.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.8.2013 12:19:15   
Yummy Mammy
Dali znaete zosto e stetno kafeto vo bremenosta?

Jas so prvata bremenost ic ne mozev da go podnesam mirisot na kafe, mi se losese (a inace otsekogas sum strastven ljubitel na kafe i kade i da patuvam obavezno probuvam i kupuvam za doma razlicni vidovi na kafinja).
So vtorata bremenost, piev bez kofeinsko zasto od kofeinskoto mnogu mi igrase srceto.
Sega so tretava bremenost, voopsto nikakov problem nemam, si pijam po 2-3 kafinja na den, najrazlicni, nikoe ne mi stetelo.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.8.2013 12:23:06   
JovanaJ
Jas so sin mi piev kafe , po dve dnevno.
Sega pijam po edno ili pola sabajle samo, bidejki imam pogolemi macnini pomalku go podnesuvam kafeto.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
22.12.2013 22:34:57   
Stefanija Stefi
Женски искрено не сум љубител на кафе или чај, општо не пијам многу течности што ми е голема грешка, меѓутоа мое мислење е дека ако се напиеш едно до две кафиња во денот не е некој посебен проблем, сметам дека се што е прекумерено во бременоста е штетно. user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
22.12.2013 23:14:36   
Defne90 RR
So prvoto since ne piev ni kafe ni caj zatoa sto imav golemi macnini kako i strasni kiselini od se sto ke vnesev.So vtoroto nemav nitu macnini nitu kiselini i si piev i kafe i caj po dve solji kafe obavezno si piev na den.Isto mislam i jas deka bitno e da ne se preteruva so nisto se sto e vo odmereni kolicini ne e stetno.Se razbira so isklucok na cigarite i alkoholot.

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
29.3.2014 22:03:28   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Мешиња а капучино и нес кафе еднаш на 2-3 дена може да се пие?? Кога одам на кафе најповеќе тоа го пијам, ама мислам дека не е штетно ако не е претерано така? Кафе 2-3 пати во неделата пијам, ама за овие другиве почесто ми оди око.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR
Јас тогаш 1 неделно пиев црно македонско се ориентирав на капучино,чај и какао user posted image



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
31.3.2014 10:13:10   
sandriana RR
На почетокот на двете бремености кафе не ми се пиеше, а после 3от месец организмот сам ми бара, така да турско кафе пијам бар 1 во денот,наутро, и 1 шоља какао со вода варено попладне. Чај пиев првите три месеци, наместо кафе, 1 шоља наутро (нане, липа или камилица).
Се што е умерено, не е штетно.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
31.3.2014 16:17:24   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka27

Прекрасни совети давате мамиии секоја чест, барем да си знаеме што е корисно а што не....Супер вака секој по нешто ќе си каже и готово...Дали е добро да се пие кафе турско, какао, нескафе???


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.6.2014 16:27:47   
Dilina
Jaс бев голем љубител на турското кафе, посебно прво шо правев на сабајле варев турско кафе и го пиев со огромна сласт, арно ама од кога останав бремена го заменив со какао.
Ова би ви го посоветувала на сите трудници да се потрудат утринското кафе да го заменат со какао, плус е здраво (полно е со железо).

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
8.8.2014 2:27:02   
sunflower13
sega se iznacudiv.. Jas su go kupiv onoj cajot od brusnica na Vitalija i sekoe sabajle ke si napravam edno litro, pa limon ke si iscedam i edna lazica med. vo stakleno sise i vo frizider. Dobivas ice tea za merak! I plus neli zdravo e, protiv bakterii vo mokraca i sl.. Ete ti....i toj lezet mi otide :) a mislev konecno nesto nestetno pijam....

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
8.8.2014 10:27:56   
lolla RR
Кафето и какакото и двете имаат кофеин, само какаото има околу пола доза. Кофеин има и во зелен и црн чај.

На интернет има свашта да се изначиташ за тоа дури дека и камилицата е штетна, ама јас сакам да верувам и верувам дека по една шоља хербален чај дневно нема да наштети сигурно. Така да јас пијам едно кафе/ какао и еден чај од нане или пак липа, камилица, ројбос, брусница или коприва и ѓумбир ако ми се гади тој ден. Ги прашав и сестрите во ремедика ми рекоа слободно да си пијам природни чајчиња.


(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
12.8.2014 13:05:50   
sonc90
lele zeni daj ne si kratete zadovolstva...pa 1 kafe i 1 caj niso nema da mu napravat ni na bebeto ni na vas...stetno e se sto e vo golemi kolicini a se sto e umereno ili minimalno ne e stetno,ne moze ni da bide...pa ne piete alkohol-piete kafe...jas si piev kafe dodeka bev trudna po 1 golema solja (za mleko solja) po sabajle pa vo 7 mesec imav visok pritisok pa namaliv vo pomal fildzan za kafe isto sekoe sabajle a caj ne sum nekoj ljubitel pa ne turiv ni kapka caj vo usta...

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
26.11.2014 12:42:33   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Da ve prasam devojki dozvoleno e da se pie caj od brusnica prvite 3 meseci?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Да, дозволено е, па и препорачливо при појава на цистит или нешто слично. Секако, да не се претера со количините, и битно е брусницата да биде застапена во поголем процент, да не е чајот претежно од хибискус, како што знаат да бидат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Zedov od toj na Vitalia sto e so 60% brusnica pa si velam dovolno e dve solji na den. Vie devojki piete caevi nekakvi, ili topli napitoci?


ИЗВОРНА ПОРАКА: sashka123

tea 88 jas pijam caj od kamilica so med i caj od bel slez.. mene mi kazaa da ne pijam od brusnica..


ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

A koj ti kaza da ne pies od brusnica lekar?

ИЗВОРНА ПОРАКА: sashka123

Inaku tetka mi e ginekolog i taa mi rece da ne pijam caj od brusnica.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonce79

I mene mi kazaa da izbegnuvam brusnica, pijam ovosni caevi sekakvi ama ne od brusnica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Ова што го кажавте за чај од брусница е сосема спротивно од она што јас го знам.Некако не ми е верно чајот од брусница да е забранет,кога тој се ПРЕПОРАЧУВА кај трудници,особено за превентива од бактерии на урина.Јас во двете бремености пиев чај од брусница ,сеуште пијам,и со тоа се заштитив од секакви воспаленија на бешиката на кои сум подложна.Исто јадам и сува брусница, мислам дека е одлична брусницата за бремени, ова кажано од нутриционисти и лекари,а еве јас на дело го спроведувам user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

I jas bas citav denes za cajot od brusnica i po drugi forumi i ne procitav nigde deka e steten, sega ne da se preteruva ama 2-3 solji e dovolno. I vo prvite 3 mes. citav piele uvin i caj od brusnica , a denes dr.Zahariev go gledav na tv kazuvase deka za gadenje moze da se pie caj od nane i uste 2 drugi vo kombinacija ama ne zapamtiv koj bea.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

И мене гинеколози ми препорачаа чај од брусница, така што продолжувам да го пијам. Посебно е добар за уринарните патишта.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
26.11.2014 13:07:41   
caciana
Cajot od brusnica normalno se pie vo kolicina od 2-3 casi. Dokolku imate nekakva ifekcija najdobro bi bilo da zemete mesavina od vitalia koja sto sodrzi 60% brusnica. Ima podobar efekt odkolku kesickite caj koi sto sodrzat samo okolu 10% user posted image . Odkako ke go napravite cajot brusnicata moze slobodno da si ja jadete, isto taka vo ovoj caj ima jabolko hibiskus i sipka . OMILEN MI E user posted image
user posted image
Zaboraviv da kazam deka brusnicata ne e stetna za bremenite zeni. Dokazano e sprotivnoto deka e korisna a ne stetna, jas prv pat ja sretnuvam ovaa informacija deka brusnicata bila stetna.
Nutricionist vi preporacuva da ja piete user posted image

< Поракaта ја уредил caciana -- 26.11.2014 13:09:56 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
26.11.2014 21:19:37   
Ki4iko
јас го пијам тој чај секојдневно еве 7 цели месеци, а за кафе знаљм дека не се препорачува ,но не можам без кафе и така си правам по пола скоро секој ден user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
26.11.2014 23:22:07   
gina
jas sekoj den pijam caj od kamilica, nane i po nekojpat od brusnica od koro caevite

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
28.11.2014 19:34:00   
Ki4iko
Леле ,јас ич не сум по чаевите,ова чај од брусница пијам по препорака ,но и зашто знам дека е одличен за заштита од уринарни воспаленија

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
16.12.2014 14:33:08   
Bethany
во прва бременост не пиев кафе во првите месеци, а сега во втора воопшто не престанував со кафето, мада јас не сум некоја кафеџика, ама сакам денот да ми почне со кафе и тоа по можност турско.

Од чаевите најмногу се препорачуваат чај од коприва: поради нутритивни вредности се баш препорачува во текот на бременоста,
потоа чај од листот малина, ѓумбир и шипка поради големо количесто на вит.Ц, потоа нане кој помага исто при мачнини како и ѓумбир, и маточина како чај за опуштање.

Колку што знам не се препорачуваат чаеви од хибискус, ајдучка трева, кантарион, жалфија...

Јас во оваа бременост почнав со чајот од коприва, бидејќи прочитав колку е полн со витамини и калиум, калциум и железо, мада јас го пијам тој во филтер кесички, претпоставувам поздраво е од сушена билка. Не ми е вкусен и не го обожавам ама го пијам поради тоа што е добар.

Инаку, најмногу уживам во јаболка со цимет, и во мирис и во вкус, па нане и камилица. Секогаш купувам Франк чаеви, некако се навикнав на нив.

А мислам дека опасно може да биде се оно во што се претерува.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
12.1.2015 21:38:05   
gina
ova go procitav na eden sajt i sakav da go spodelam so vas

Особено се предупредува да НЕ пијат чаеви од листовите на црвена малина и коприва, кои можат да предизвикаат контракции и предвремено пораѓање.

Од друга страна, копривата може да се најде во доста мешавини од чаеви кои им се препорачуваат на бремените жени поради големите количества на калциум, калиум, железо, витамин А, Ц и К,пaтоaможе да делува многу збунувачки. Затоа пред употребата на чаевите кои содржат коприва посоветувајте се со својот лекар којшто ви ја води бременоста.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
10.3.2015 15:04:27   
Maya1
Исто и цигарите се тука во ова. Кафе не конзумирам многу една шоља во два дена, цигари никако и чај ептен мн ретко. Сепак треба да се мисли и за малото што е во стомакот, а не само за себе. user posted image

(Одговор на членот Mami4ka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
10.3.2015 16:28:46   
gina
i jas kafe pijam edno na 3-4 dena a caj pijam od kamilica i nane ama ednas dnevno ama i ne sekoj den ,bas e slusav na tv Gordana Petrovska kaza deka bilni caevi mozat da se kostistat ama da ne se koristat zelen ,crn caj

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?