|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Избор на леб
14.6.2013 11:39:15   
Melanija RR
Каков и како избирате каков леб ќе јадете?Мислам на производител,тип на брашно.

Изборот на произведители е огромен ,многу фурни,пекари,леб на дрва, а исти и со состојките пченкарен, пченичен, ржан,со трици,со соја,со семки.......

Можеби повеќе сте по домашен леб, месен или во машина направен.
Една членка баш имаше некаде спомнато кој е најдобар сооднос за некој видов на месен леб од пченка и уште нешто.Може да споделиме и совет и рецепт за домашно лепчеuser posted image

Јас моментално и првпат во животот не јадам бел леб user posted image јадам интегрален од фурна Диме.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Избор на леб
14.6.2013 11:45:39   
anaana
jas ne sum mnogu po leb, ama koga kupuvam gledam da ne e crn, bidejki nekako mi ima nekoj blag vkus :))))
ne znam zosto ama ete ne mi se svigja. gi sakam tie sto se so soncogled vo niv, ili obicnite beli - onie selski.
tie na zito luks mi se kako pena i ne mi se svigjaat bas

a sakam da si kupam masina za leb. vikaat deka se isplakala. sto znam moze potaka i takov aparat ke nabavam.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Избор на леб
14.6.2013 12:13:40   
niki
pretezno kupuvame obicen crn
povremeno kupuvame crn kisnat leb taka go vikaat ovde a poim nemam sto mu e razlika, verojatno sto e povozduusest od obicniot
mene omilen mi e crn so seminja, no moive domasni ne go sakaat
a vo skopje dur ziveev omilen mi bes na Zito luks pcenkarniot so soncogled
bel leb poretko kupuvame, na praznici i vo nedeli koga go rasipuvame zdravoto meni i jademe mesista

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Избор на леб
14.6.2013 13:02:15   
Calypso
Сум чула, а и пишуваше некаде по порталиве - црниот леб во продажба содржи боја, а не е правен од интегрално брашно.
Во секој случај, ние најчесто купуваме бел, ако треба да купиме, инаку, јас дома месам ржан леб со семки, од нив ставам како ќе ми текне. И некако повкусен ми е од купечкиот, повеќе ме заситува. Го месам рачно, со киснење два пати. Се мислам за пекач за леб, ама месењево не ми паѓа тешко, јачам бицепси user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Избор на леб
14.6.2013 13:10:49   
penelopa
не семе љубители на лебот а кога треба да се купи обично купувам црн со семки тој ми е најубав. за син ми па купивам грахам , тоа е еден вид на полнозрнато брашно и од него се прават мали лебчиња

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Избор на леб
14.6.2013 13:14:38   
JovanaJ
Nie odamna se otkazavme od beliot leb.
Sega kupuvam 'rzan leb so semki (ne mi teknuva firmata momentalno) ili ako nema takov graham. Samo da ne e bel.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Избор на леб
14.6.2013 13:37:03   
Sirena##
Бел,исклучиво да се сечен

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Избор на леб
14.6.2013 13:58:08   
miana
Toskana taze pecen ili domasen user posted image

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Избор на леб
14.6.2013 15:25:34   
Annet
bavarski ili integralen na Zito luks,veke 11 godini ne sum kasnala bel leb:)))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Избор на леб
14.6.2013 22:44:49   
Snowhite RR
Ние секаков купуваме, каков ќе има во моментот в продавница таков, бел, црн, на дрва, ржан, грахам, баварски, интегрален, сакам да е сечен (шиптарски што велеше еден колега), зашто ни останува и после можам тост да си направам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Избор на леб
22.6.2013 20:16:22   
Melanija RR
Сте ги пробале новите тост лебови на Жито Лукс?Медитерански, со маслинки и уште еден со путер, засега промотивно се 33 денариuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Избор на леб
22.6.2013 23:31:06   
srculko
Mene mi e mnogu ubav baget so maslinki ili lukce go kupuvam od tus ama ne sekoj den posto nemozam da odam sekoj den vo tus a za sekojdnevno crn leb od rzano brasno nekako se naviknav na nego i mi e mnogu ubav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Избор на леб
23.6.2013 9:23:17   
simona11
Jas si mesam doma leb , nikogas ne kupuvam. Ke namesam i imam za 3-4 dena

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Избор на леб
23.6.2013 13:40:25   
Mihaela 2010
I nie doma so lebov nemame red .jas sakam integralen me bendisa na furna dime .mm pa isklucivo saka bel i po moznost da e taze ako e od minatiot den ne go ni pomirisuva pa taka se pravat przeni kriski ili tost

(Одговор на членот simona11)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Избор на леб
23.6.2013 17:38:34   
mama_06
Кај нас дома има култ кон лебот. Сите тројца сме лебари, јадеме бел леб. Стефан обожава леб, и во една прилика ја прашав педијатарката дали е ок што јаде само леб некогаш, таа вика: ,,Македонец, што може да јаде освен леб?`` Јас лично сакам домашен леб од фурна.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Избор на леб
23.6.2013 18:32:38   
mare01051989
nie kupuvame bel tuka od pekarata vo centaro najubav i najmek go pravat

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Избор на леб
9.7.2014 0:58:54   
Defne90 RR
Јас веќе два месеци немам ставено во уста бел леб.Почнав да го избегнувам затоа што ем не е здрав ем дебелее и не знам колку јадам затоа што кога е така мек ко душа ќе си седнев и немав граница.Ама сега си купувам баварски од Жито лукс и многу ми е убав.Си се навикнав на него и ептен ме заситува.Од едно парче до две максимум и јас сум сита.Ама мм никогаш нема да се откаже од белиот леб.Значи го јаде во големи количини посебно откако ќи остави цигарите има качено 7 кг за еден месец.user posted image Поголемиот синко исто јаде бел леб,од интегралните не му е убав ниту еден,а помалото знае понекогаш да јаде и интегрален,посебно од оној баварскиот со сончоглед што е.И мене ми е убав тој многу.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Избор на леб
9.7.2014 8:25:56   
AneLav RR
Ние најчесто го јадеме Бриош или оној со маслинки од ж.Лукс но во последно време поретко јадеме леб.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Избор на леб
18.9.2014 18:00:00   
Dilina
Купуваме млечно лебче у последно време. Свекрва ми стално го зима оној на жито лукс а јас неможам да го поднесам и сто пати кажав дека лебот е тегав не се џвака ама не се слуша гласот мој хехе user posted image
Сакам убав селски леб онаков од фурна тврд... ама кај да се најде...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Избор на леб
18.9.2014 18:16:28   
Mihaela 2010
Jas povekje si sakam integralen, rzan pcenkaren, a mm pa saka bel topol i stalno vojna vodime bidejki mene toj mi e ko shuma, tegav i tezok na zeludnikuser posted image ..taka da stalno imame doma po povekje vrsti leb..pa posle przi kriski so jajcauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Избор на леб
18.9.2014 18:17:21   
Felly RR
Ние купуваме од нашето Житоuser posted image не од лукс, Рустика во последно време, многу е убав, да не знаеш колку ти е доста.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Избор на леб
19.9.2014 9:23:33   
AneLav RR
Јас искрено најмногу сакам тазе бел леб, но најчесто го купуваме оној од жито лукс со путер или маслинки . Во последно време децава не ми го сакаат ни тол им се лепи на непцето и најмногу сакаат ржан па сегаи јас и мм јадеме таков. Го зимам од локална фурна и бајат е убав и децата и бајат од еден ден го јадат.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Избор на леб
19.9.2014 10:22:31   
LoveableMe RR
Најчесто купуваме од пакуваните од житолукс со `рж или семиња, најубави ми се и намјалку дебелеатuser posted image ...а инау рустика, бел леб и такви типови на леб во фурна се преубави, ама после кога ќе се качите на вагата....user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Избор на леб
20.11.2014 8:08:42   
caciana
Jadam crn integralen leb od Z.Luks seckan vo folija. Toj mi be najvkusen nekako,ili sum naviknata na nego..samoj has doma go madam,drugite se na bel leg od furna.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Избор на леб
20.11.2014 12:19:30   
scared RR
Ние најчесто купуваме од Фурна Диме, оној сецканиот интегрален. Колку е интегрален не знам , ама највкусен ми е и најисплатлив.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?