Избор на леб (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


Melanija RR -> Избор на леб (14.6.2013 11:39:15)

Каков и како избирате каков леб ќе јадете?Мислам на производител,тип на брашно.

Изборот на произведители е огромен ,многу фурни,пекари,леб на дрва, а исти и со состојките пченкарен, пченичен, ржан,со трици,со соја,со семки.......

Можеби повеќе сте по домашен леб, месен или во машина направен.
Една членка баш имаше некаде спомнато кој е најдобар сооднос за некој видов на месен леб од пченка и уште нешто.Може да споделиме и совет и рецепт за домашно лепче[sm=smiley1.gif]

Јас моментално и првпат во животот не јадам бел леб [sm=smiley36.gif] јадам интегрален од фурна Диме.




anaana -> RE: Избор на леб (14.6.2013 11:45:39)

jas ne sum mnogu po leb, ama koga kupuvam gledam da ne e crn, bidejki nekako mi ima nekoj blag vkus :))))
ne znam zosto ama ete ne mi se svigja. gi sakam tie sto se so soncogled vo niv, ili obicnite beli - onie selski.
tie na zito luks mi se kako pena i ne mi se svigjaat bas

a sakam da si kupam masina za leb. vikaat deka se isplakala. sto znam moze potaka i takov aparat ke nabavam.




niki -> RE: Избор на леб (14.6.2013 12:13:40)

pretezno kupuvame obicen crn
povremeno kupuvame crn kisnat leb taka go vikaat ovde a poim nemam sto mu e razlika, verojatno sto e povozduusest od obicniot
mene omilen mi e crn so seminja, no moive domasni ne go sakaat
a vo skopje dur ziveev omilen mi bes na Zito luks pcenkarniot so soncogled
bel leb poretko kupuvame, na praznici i vo nedeli koga go rasipuvame zdravoto meni i jademe mesista




Calypso -> RE: Избор на леб (14.6.2013 13:02:15)

Сум чула, а и пишуваше некаде по порталиве - црниот леб во продажба содржи боја, а не е правен од интегрално брашно.
Во секој случај, ние најчесто купуваме бел, ако треба да купиме, инаку, јас дома месам ржан леб со семки, од нив ставам како ќе ми текне. И некако повкусен ми е од купечкиот, повеќе ме заситува. Го месам рачно, со киснење два пати. Се мислам за пекач за леб, ама месењево не ми паѓа тешко, јачам бицепси [sm=smiley36.gif]




penelopa -> RE: Избор на леб (14.6.2013 13:10:49)

не семе љубители на лебот а кога треба да се купи обично купувам црн со семки тој ми е најубав. за син ми па купивам грахам , тоа е еден вид на полнозрнато брашно и од него се прават мали лебчиња




JovanaJ -> RE: Избор на леб (14.6.2013 13:14:38)

Nie odamna se otkazavme od beliot leb.
Sega kupuvam 'rzan leb so semki (ne mi teknuva firmata momentalno) ili ako nema takov graham. Samo da ne e bel.




Sirena## -> RE: Избор на леб (14.6.2013 13:37:03)

Бел,исклучиво да се сечен




miana -> RE: Избор на леб (14.6.2013 13:58:08)

Toskana taze pecen ili domasen [sm=smiley1.gif]




Annet -> RE: Избор на леб (14.6.2013 15:25:34)

bavarski ili integralen na Zito luks,veke 11 godini ne sum kasnala bel leb:)))




Snowhite RR -> RE: Избор на леб (14.6.2013 22:44:49)

Ние секаков купуваме, каков ќе има во моментот в продавница таков, бел, црн, на дрва, ржан, грахам, баварски, интегрален, сакам да е сечен (шиптарски што велеше еден колега), зашто ни останува и после можам тост да си направам




Melanija RR -> RE: Избор на леб (22.6.2013 20:16:22)

Сте ги пробале новите тост лебови на Жито Лукс?Медитерански, со маслинки и уште еден со путер, засега промотивно се 33 денари[sm=smiley1.gif]




srculko -> RE: Избор на леб (22.6.2013 23:31:06)

Mene mi e mnogu ubav baget so maslinki ili lukce go kupuvam od tus ama ne sekoj den posto nemozam da odam sekoj den vo tus a za sekojdnevno crn leb od rzano brasno nekako se naviknav na nego i mi e mnogu ubav




simona11 -> RE: Избор на леб (23.6.2013 9:23:17)

Jas si mesam doma leb , nikogas ne kupuvam. Ke namesam i imam za 3-4 dena




Mihaela 2010 -> RE: Избор на леб (23.6.2013 13:40:25)

I nie doma so lebov nemame red .jas sakam integralen me bendisa na furna dime .mm pa isklucivo saka bel i po moznost da e taze ako e od minatiot den ne go ni pomirisuva pa taka se pravat przeni kriski ili tost




mama_06 -> RE: Избор на леб (23.6.2013 17:38:34)

Кај нас дома има култ кон лебот. Сите тројца сме лебари, јадеме бел леб. Стефан обожава леб, и во една прилика ја прашав педијатарката дали е ок што јаде само леб некогаш, таа вика: ,,Македонец, што може да јаде освен леб?`` Јас лично сакам домашен леб од фурна.




mare01051989 -> RE: Избор на леб (23.6.2013 18:32:38)

nie kupuvame bel tuka od pekarata vo centaro najubav i najmek go pravat




Defne90 RR -> RE: Избор на леб (9.7.2014 0:58:54)

Јас веќе два месеци немам ставено во уста бел леб.Почнав да го избегнувам затоа што ем не е здрав ем дебелее и не знам колку јадам затоа што кога е така мек ко душа ќе си седнев и немав граница.Ама сега си купувам баварски од Жито лукс и многу ми е убав.Си се навикнав на него и ептен ме заситува.Од едно парче до две максимум и јас сум сита.Ама мм никогаш нема да се откаже од белиот леб.Значи го јаде во големи количини посебно откако ќи остави цигарите има качено 7 кг за еден месец.[sm=zmeden.gif] Поголемиот синко исто јаде бел леб,од интегралните не му е убав ниту еден,а помалото знае понекогаш да јаде и интегрален,посебно од оној баварскиот со сончоглед што е.И мене ми е убав тој многу.[sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Избор на леб (9.7.2014 8:25:56)

Ние најчесто го јадеме Бриош или оној со маслинки од ж.Лукс но во последно време поретко јадеме леб.




Dilina -> RE: Избор на леб (18.9.2014 18:00:00)

Купуваме млечно лебче у последно време. Свекрва ми стално го зима оној на жито лукс а јас неможам да го поднесам и сто пати кажав дека лебот е тегав не се џвака ама не се слуша гласот мој хехе [sm=jezicek.gif]
Сакам убав селски леб онаков од фурна тврд... ама кај да се најде...




Mihaela 2010 -> RE: Избор на леб (18.9.2014 18:16:28)

Jas povekje si sakam integralen, rzan pcenkaren, a mm pa saka bel topol i stalno vojna vodime bidejki mene toj mi e ko shuma, tegav i tezok na zeludnik[sm=zmeden.gif]..taka da stalno imame doma po povekje vrsti leb..pa posle przi kriski so jajca[sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Избор на леб (18.9.2014 18:17:21)

Ние купуваме од нашето Жито[sm=smiley36.gif] не од лукс, Рустика во последно време, многу е убав, да не знаеш колку ти е доста.




AneLav RR -> RE: Избор на леб (19.9.2014 9:23:33)

Јас искрено најмногу сакам тазе бел леб, но најчесто го купуваме оној од жито лукс со путер или маслинки . Во последно време децава не ми го сакаат ни тол им се лепи на непцето и најмногу сакаат ржан па сегаи јас и мм јадеме таков. Го зимам од локална фурна и бајат е убав и децата и бајат од еден ден го јадат.




LoveableMe RR -> RE: Избор на леб (19.9.2014 10:22:31)

Најчесто купуваме од пакуваните од житолукс со `рж или семиња, најубави ми се и намјалку дебелеат[sm=smiley1.gif]...а инау рустика, бел леб и такви типови на леб во фурна се преубави, ама после кога ќе се качите на вагата....[sm=jezicek.gif]




caciana -> RE: Избор на леб (20.11.2014 8:08:42)

Jadam crn integralen leb od Z.Luks seckan vo folija. Toj mi be najvkusen nekako,ili sum naviknata na nego..samoj has doma go madam,drugite se na bel leg od furna.




scared RR -> RE: Избор на леб (20.11.2014 12:19:30)

Ние најчесто купуваме од Фурна Диме, оној сецканиот интегрален. Колку е интегрален не знам , ама највкусен ми е и најисплатлив.




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>