|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 8:24:31   
arh_diz
Auuu uzas , kako be Aneet ti taka podlegnuvas na gluposti.Eve moe iskustvo okolu toa , koga sum bila mala sum imala problem so usite i nekoja zena na majka mi i rekla mozebi imam crvi da me odnese kaj nekoja zena.Majka mi ne ja poslusala ne me odnela , sum primala terapija i mi se sredile problemite.Sekoe malo dete moze da ima problem so usite , uvoto moze da se vospali i od nekoja infekcija citam cesto pisuvas deka deteto ti e nastinato , jas neznam kako e kaj tvojot pedijatar ama mojot obavezano mu gi proveruva usite koga e nastinat sin mi i ednas rece deka mu e malku vospaleno mu dade Otipaks kapki mu kapav 5 dena i mu pomina na kontrola nemase nisto.Mozebi tvoeto dete koga se razboluva prvo mu odi na usi
Jas ne bi odnela nikogas dete da mu vadat crvi, toa e samo glupost i zemanje pari


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 8:34:03   
Annet
lelee eve me,sega ve citav site,nemav nikakva losa namera da ja pocnam temava.jas deteto sekoja nedela go nosam na lekar seekoja,nemam namera da se opravduvam.
pisav prv pat deka slusnav za ova vcera.i deka jas bev .nemam namera da ve prakam i nasocuvam kon takvi zeni,ne svakajte pogresno,jas ne sum bila kaj bajaci nikogas,i ne veruvam vo tie raboti.
vo nasiov grad za da otides na usen lekar trebaat 300 vrski iako e vo gradskava bolnica,ne e vazno.
ne si stavam na srce,no gledam deka ve pogodi temava mnogu,jas pisav za mislenja vasi i za iskustva ak oima nekoja da pise,fala bogu deka se podeleni mislenjata,zarem treba da se lutime,pisav i gotovo,ako nesakate ke ja izbriseme temava i kraj na prikaznata.
ova ostanalo od staro vreme jas ne go izmisliv...................................

< Поракaта ја уредил Annet -- 18.3.2012 8:35:11 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 8:47:56   
bombica
Анет мила колку што јас исчитав никој ама баш никој не пиша нешто лошо што си ја однела туку сите се чудат на црвиве и искрено чудно е.Мој совет носи ја Ива кај др.Зографски на приватно нека ја прегледа убаво,пошто тие двајцата др. што се останати на ушно незнаат какао се викаат а не дете да ти лечат.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 8:52:05   
Annet
viktori i da znaes ke odam na lekaruser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Анет, ако има црви во ушето, како оние во анусот или какви и да е други - значи оставаат и јајца! Значи можат да се размножат!
Значи ако си видела со свои очи, одма на лекар! Под итно!


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 8:55:07   
mami 3.
Jas bas citav na Internet za ovaa tema i stvarno postoi toa.A i jas ima slusnato za takvi slucaevi.A drugo ovie zeni sto vadat crvi od usi ne se bajacki, tuku spored mene tie lecat na nivni nacin, a bajacki so ova e sosvem razlicno.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 9:20:10   
Yummy Mammy
Aj da ve prasam tie sto videle so svoe oko: kako izgledaat ovie crvcinja od usi? Bas kako site drugi crvcinja, so glavce, se dvizat, beli, kafeni... kakvi? Ili zoltiot sekret sto se sobira zema forma na crvce pa zatoa taka se vika?!

Jas sum slusnala za crvcinja od uvo, ma da stalno mislev deka samo taka se vika, a ne deka toa se vistinski, vistinski crvi... sega malku me podzamislivte... Moeto bebe ima mnogu sekret od usinjata, non stop e nastinato i zatnato vo noseto, pa pretpostavuvam deka e od toa... eve tuka pisuvav za toa http://www.ringeraja.mk/forum/m_232125/mpage_1/key_/tm.htm#232125

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 9:31:48   
Maca25
Брат ми кога бил бебе имал огромни проблеми со ушите. Докторите кревале раце, никој ништо не помогнал. Моите (иако многу големи противници на тие бабини деветини, гатачки и надри дотори) не знаеле повеќе што да направат, и го однеле брат ми во Прилеп кај некоја жена. Женава, како што кажува мајка ми, му извадила бели црви од увото (како брашнасти црви), и тоа вадела, вадела...моите стоеле подзинати и не можеле да им поверуваат на очите. На пат накај дома, брат ми за прв пат отспал 5 саати.
Така да жени, може не се она прави црви црви, туку нешто што телото го создава, појма немам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 9:46:13   
kikicka
Е мацо веќе кога спомна брат ме потсети и на брат ми кој како мал абе нон стоп ушето та ушето веке досаден беше и незнам со правеа моите ама се секавам дека после пронајдоа чаре...во аптеките има нели ОТОСАН ,тоа е како восочна инка и се става прстен на неа за да сечисти увото и нема никаква болка процесот само што инката ти стои во увото и тоа горе додека да дојде до прстенот што е ставен како граница, е кога првпат го пресековме да видеме што има извадено ,колку е делотворно, имаше исто бели црви што викате како тестенце и плус жолто али полноо ,и набратми нормално му беше подобро се додека не му се наполнија пак и пак иста постапка, сега веке нема мака ,нема никаков проблем .
евекакоизгледа тоа
user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил kikicka -- 18.3.2012 9:50:08 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 9:52:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Е мацо веќе кога спомна брат ме потсети и на брат ми кој како мал абе нон стоп ушето та ушето веке досаден беше и незнам со правеа моите ама се секавам дека после пронајдоа чаре...во аптеките има нели ОТОСАН ,тоа е како восочна инка и се става прстен на неа за да сечисти увото и нема никаква болка процесот само што инката ти стои во увото и тоа горе додека да дојде до прстенот што е ставен како граница, е кога првпат го пресековме да видеме што има извадено ,колку е делотворно, имаше исто бели црви што викате како тестенце и плус жолто али полноо ,и набратми нормално му беше подобро се додека не му се наполнија пак и пак иста постапка, сега веке нема мака ,нема никаков проблем .
евекакоизгледа тоа
user posted image
user posted image



Luge..tatko mi pred izvesno vreme imase problem so usite...ednostavno go bolea..ajde demek na procistuvanje..pa na ispiranje...dobro se iscistija...ama nego pak ne mu bese skroz ok..nekoj mu imase kazano za ova sto pisala kikica...luge......ne znaete sto izvadi...ne se osekja, ne boli...ali vadi sve i svasta...mozebi treba da se proba koj ima maka??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 13:18:06   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

viktori i da znaes ke odam na lekaruser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Анет, ако има црви во ушето, како оние во анусот или какви и да е други - значи оставаат и јајца! Значи можат да се размножат!
Значи ако си видела со свои очи, одма на лекар! Под итно!



Annet obavezno da odis na lekar i pri sekoja nastinka pobaraj da i gi proverat usite.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 15:14:03   
ananikol


Imam videno na TV kako vadat crvcinja od usite i od ocite,beli se i dosta podvizni..e sega kolku e vistina-diskutabilno e...
Jas moe dete ne bi odnela za vadenje na bilo sto a da nee doktor... prednost bi mu dala na doktor...eden,dva,tri..ke promenam nekolku za da se utvrdi pricinata za cesanje,tegnenje na uvceto....
Mislam,,,moeto mislenje po nisto ne se razlikuva od mislenjeto na Viktori

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 16:24:56   
Џесика
Сега јас се подзамислив дали она што на син ми му го вадеа беше слично... кога бевме на преглд на логопед, таму има нели 8-9 ординации да се поминат, меѓу кои и оториноларинголог... кога го виде во ушињата ни рече дека има парче што треба да се извади... луѓе се препотив додека го држев, пошто со метално ченгелче му ги чистеше ушињата... мислам, доктор е, ама си викам, мрдна ли сега детево од мои раце, мамата... и му извади парченце како зрно ориз или малку поголемо и рече да не му ги чистиме ушите со ништо освен пешкир... и ни напомена дека тоа во увото ствара јака болка, еднаква на бодеж од нож. И рече, ќе видите сега одма ќе ви заспие... и спиеше најмалку 3 саати... и ние се соочувавме со будење ноќе со јаки врисоци, плачења, а не знаевме што му е... Може не е исто, ама да има иста реакција...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 16:46:31   
Ikana
Znam za ova, ama ne go znam kako crvi jas vo ushite...Tuku samo cestichki sto se sobrale od banjanje, itn....A velite ima i kaj gazeto mozat da se sozdadat??
A kako da sprecam ova da i se sluci na bebka? Posto ne smeam uste da i gi cistam vnatre neli, samo shkolkata i ja cistam so krpchence nejzino samo, vrieno...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 16:57:30   
Ikana
Ok najdov na net za "pinworms' sto i kako.....kje ja proveruvam i bas dobro sto procitav ovde inace od pamet kje se izvadev ako ne daj boze imase...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 17:06:08   
Slagjana
Јас ќе ви појаснам за што се работи.Нема никакви црви во ушите. Бабата ги вади од уста. Ама извежбана е добро да го прави тој трик, па нема да забележите. А тоа што всушност го лекува увото е маслото кое го дава после тоа. Се работи за глувчино масло кое се правело од млади глувчиња, ама не знам точно како.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 17:09:28   
Ikana
A ne za ushi ovie se za od gazeto...a bas spomnav deka nikogash ne sum slushnala za crvi vo usite, samo za nesto sto se nasobralo od voda, itn....More srekja sto procitav koj kje me slushashe posle i jas ne mozam vekje od panikavauser posted image Kje imam misija da gi nacekam navecer pu pu skraja da e!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 18.3.2012 17:12:56 >

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 17:12:44   
Maca25
Како тоа од уста ги вада? од нејзината уста или од на детето устата? Од каде знаеш со што мачка потоа? Сакам објаснување!?!?! јас да дознаам дека некоја му мачкала на моето дете масло од глувци со голи раце ќе ја задавам. Затоа те молам пиши од каде знаеш што се прави таму.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 17:42:04   
arh_diz
I majka mi mi ima kazuvano za ova deka od usta gi vadele ,i jas bu sakala da znam kako

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 18:06:28   
Felly RR
Јас имам слушнато дека ако влезе вода во ушето додека го капиш детето може да се направат вакви црвчиња. И дека има жени што со цевче ги вадат од ушето.
Ама тоа јас мислам - не дека црви се направиле, туку ако му влегло вода на детето во ушето, па затоа ќе го боли. И всушност и јас мислам дека маслото помага. Е сега жениве што „лечат“ не знам какво масло даваат, ама знам дека мене кога ме болело уво, мајка ми ми има капнувано масло земено од црква.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 18:06:41   
Slagjana
Немам носено дете таму,туку јас имам појдено како мала. Мене не ми беше ништо туку мајка ми ја чешаа ушите. За да видиме дали лаже рековме дека двете имаме мака и на двете ни изваде црви од уши. Црвите ги влечи со цевче, а меѓу цевчето и устата става шамиче. Ама јас приметив дека од уста плукна црвче. На одење ни даде масло да се мачкаме. А за тоа какво е маслото и кој е трикот ни кажа нејзина комшивка, која случајно не виде дека одиме таму. На мајка ми и помина чешањето откако се мачкаше. Немам сигурна информација за тоа како се прави маслото, ама сигурно знам дека тоа е лекот, а не постојат црви во ушите.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 18:23:28   
mamicki
Odlicen lek za bolka vo uvo, narodski lek, koga uvoto boli, a nema medicinska pricina, e precedeno maslinovo maslo vo koe shto ste proprzile 2-3 cesninja luk. Go upotrebuvaat i za bebinja, shto ne preporacuvam, inaku se kapnuva malku toplo maslo vo uvoto, 3-4 kapki. Inaku, za ovoj lek slusnav od sosetka na majka mi i go probav koga otorinolaringologot po detalen pregled mi rece " Vidi, ti sigurno imas maka, stom si dosla ovde, ama jas ne mozam da vidam od sto ti e makata"user posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 18:43:45   
Ikana
Mamicki, toa so masloto mene mi pravele, ama ne mi kapnuvaa vnatre, tuku takva smesa, na perniche malo od gaza napraveno, isturena i go drzev taka do sabajleto dodeka ne me odnesat na ORL.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
3.4.2012 13:55:21   
JovanaJ
Ova sum go slusala od stari zeni ama neznam, ne mi e jasno. Ako ima crv kako ne go videl usniot lekar? Ne e vozmozno.
Znam deka ako covek ima maka ke otide sekade, ama jas mislam deka zenata gi vadi crvite od nekade pa pravi da gi vidite kako izvadeni od uvo.
lele, ova mislam deka uste 100 godini da ziveam nema da go prifatam.
Sepak se rabotelo za nekoja infekcija na uvoto, a mozebi i babata kapnala nesto pa bebceto se oseka podobro...a crvite onaka za da go go zgolemi efektot od postapkata....user posted image
Nemozam a da ne se smeam, navistina mi izlgleda praistorisko i primitivno i vo nikoj slucaj izdrzano.
Ne sakam da me razberete pogresno , ne osuduvam nikogo za postapkite kako sto rekov sekoj za svoe dete bi otisol bilo kade ama ova ne mi e razumno za da go prifatam...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 48
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?