|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
31.3.2010 23:24:17   
mama maca
greska 4850 den. ne trebase da gi kupuvam site moze nema da gi upotrbam

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
31.3.2010 23:40:05   
fantom
Na nas bas od klinika ni gi prepisaa,a i vo Remedika ni gi prepisaa.Inaku tie d dimeri se mnogu podmukla rabota.Znaat za 2 dena da letnat vo oblacite i da napravat katastrofalni posledici.Jas znam edni prijateli koi go zagubija plodot bas poradi tie d dimeri.Ostajte so mozat da napravat problemi vo bremenosta ,mozat i posle bremenosta po zdravjeto na majkata da napravat problemi,da predizvikaat otkacuvanje na nekoj tromb i da dojde i do najlosoto,i zatoa gi davaat poradi kontrola na tie ddimei najmnogu,deka so kleksanot se razretcuva krvta,se namaluva koagulacijata,znaci se podobruva cirkulacijata.E sega mozebi treskam gluposti,ama kako mi objasnile strucnjacite doktori,taka i jas vi kazuvam.E loso e pri poraganje,kleksanot go zgolemuva krvarenjeto.Ete na pr. zena mi mnogu iskrvare,bese so carski rez,i dva dena bese vo sok soba.Toa e rizikot od kleksanot...Inaku da,se vrakaat nekade okolu 80% sredstvata od fondot.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 0:03:50   
bojanas
Здраво на Клексан клубот! Јас ги примав во од 32 недела зошто ддимерите ми беа во бескрај. Полудев од боцкање дури и некои денови ми беше мачно да одам во амбуланта да ги примам па сама се боцкав (мм ќе полудеше).
По пораѓај беа ок и сите вени кои ми беа згрутчени се пуштија.
Изгледа ова е некоја модерна болест зошто секој ден се среќавав со трудници кои се боцкаа со клексан.

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот fantom)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 8:02:37   
arh_diz
Kleksanot e dava i koga ima problem so placentata ( prerano sozreva) protokot na krv vo nejze e slab zatoa e pravi dopler, i se gleda kako se razviva postelkata i protokot na krv.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 10:03:14   
Annabel
Точно дека има ситуации кога навистина мора да се даваат, на пр.венска тромбоза, или пак како што рече arh_diz кога се има проблем со постелката....ама не ми е јасно како одеднаш се појави потребата на секоја трета трудница да и се даваат овие инекции....малку покачени д-димери и оп, Клексан...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 10:18:47   
arh_diz
Annabel isto i jas se prasuvam mislam deka kako sto rece sekoja trudnica prima Kleksan. Spored mene doktorite nekogas go davaat za da se zastitat samite sebesi. Ne sekogas e potrebno da se dava Kleksan na sekoja zena a ne pogotovo koga e taa bremena vo 34 nedela i ponataka. Znam deka 2 nedeli pred poragaj se prekinuva so kleksanot za da ne se javi krvarenjeto.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 10:47:07   
fantom
Kaj nas ne samo so ne se prekina pred poragajot,tuku trebase da gi prima i posle poragajot uste skoro mesec dena.Edni nasi prijateli primaa 3 meseci posle poragajot,se dodeka rezultatite ne i se opravija kako so treba.E sega dali treba sekoja treta trudnica da prima,i dali sekoja treta ima problemi so ddimerite,i so postelkata,ne znamuser posted image Samo znam deka kaj nas imase potreba,a mozebi i kako so vikate plasejki se od komplikacii pa kaj poveketo gi prepisuvaat,radi preventiva,ama vo sekoj slucaj poarno vo tie momenti da ima preventiva,otkolku da nema...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 10:59:57   
arh_diz
Posle poragajot postoi golema verojatnost da nastane tromboza . Zatoa se prodolzuva so terapijata so Kleksan. Na poragajot zadolzitelno treba da prisustvuva pokraj ginekolog i transfuziolog ili doktor od oblasta na kardiologija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот fantom)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 11:13:38   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Posle poragajot postoi golema verojatnost da nastane tromboza . Zatoa se prodolzuva so terapijata so Kleksan. Na poragajot zadolzitelno treba da prisustvuva pokraj ginekolog i transfuziolog ili doktor od oblasta na kardiologija


После пораѓај примав уште 5 дена Clexane, а на пораѓај не присуствуваше никаков трансфузиологuser posted image Или можеби немало потреба, затоашто мене не ми беа кој знае колку покачени д-димерите. Дури во Систина кога бев на контрола се чудеа зашто ми ги далеuser posted image
Мое мислење е дека нема потреба од Clexane кај повеќето трудници, баш како што кажа погоре еден член дека во последно време наеднаш на секоја трета и се препорачаниuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 11:25:01   
Olga
Posle poroduvanje primav Clexan -5 dena ( problemi so venata) i od remedika ne mi preporacaa da prodolzam da primam barem uste nekoj den i poradi toa mnogu mi se vlosi sostojbata  (ne mozev da odam). Posle pocna prikaznata po doktori, po transfuzio. i site se cudea kako mozele da ne mi naglasat da prodolzam so clexan i zatoa sega sum si " so dijagnoza", prodolziv uste 30 clexana, tableti sinatrop... aspirin 100 (skoro 8 meseci na terapija).

Golema zamerka do remedika za ovoj PROpust, navisitna za parite koi gi naplatija - ne smeeeja da si dozvolat takvo nesto.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.4.2010 11:32:18   
arh_diz
Sekoj e so svoja maka i nikogas netreba da se nadovrzuvame eden na drug taa ne primila nema da primam i jas i obratno. Se ispituva kolkava verojatnost postoi da se dobie tromboza genetsko ispituvanje i posle se utvrduva sto ponataka.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.4.2010 16:55:36   
Olga
Jas go kazav mojot slucaj- za informacija ,a i vo kontekst na prethodnite komentari deka e potreben transfuziolog pri poroduvanje bidejki toa navistina bese eden golem propust od strana na Remedika. Ne vidov nikakva maka so poroduvanjeto ..., no so clexane... :((

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.4.2010 15:38:20   
arh_diz
Olga mozebi e podobro da ja zgolemis dozata na Clexane a da gi isfrlis apcinjata koi gi primas. Znam deka vo Skopje najgolema doza e 04 no mozes da primas po dve inekcii . Jas primav po 08 i mi se stopi trombot ne piev nikakvi drugi lekarstva i redovno odev na kontrola. Kako sto mi kaza na mene doktorotsite tie lekarstva pa i kleksanot se mnogu opasni i treba vnimatelno i pod kontrola so niv A toa deka na poragaj treba da prisustvuva transfuziolog na mene taka mi rece mojot ginekolog

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 6.4.2010 15:40:52 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
10.6.2010 21:36:08   
stela
Здраво женски...и дечки user posted image Има нешто некој да каже како ново искуство во однос на клексан инекцииве. Мене денес ми дадоа 7user posted image поради некои вредности на хемостаза, инаку сум 16 недела, па ако има некој некое искуство слично тука може да го сподели, поздрав до сите!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.6.2010 9:58:44   
arh_diz
stela jas primam inekcii kleksan.Dali pravese eho so dopler ?Ili pak imas problem so tromboza. Jas imav tromboza zatoa mi gi dadoa ama za sekoj slucaj sekogas ginekologot mi bara da pravam eho so dopler.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.6.2010 11:10:01   
Sandric
I mene dimerive pak mi se pokaceni, 1660user posted image
SEga pocnuvam 36 nedela i ko znae dali pak ke mi recat da se bockamuser posted image

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.6.2010 11:16:00   
arh_diz
Kade se bockate
Mene ginekologot mi rece deka mozam vo raka stomak i noga . No deka najdobro bilo vo stomak jas se plasam se bockam vo raka
Sandric mislam deka ti veke nema da se bockas . Nekolku nedeli pred poroduvanje ne se bocka bar taka mi rece na mene ginekologot ( no vo isklucitelen slucaj moze i do kraj na bremenosta)


< Поракaта ја уредил arh_diz -- 11.6.2010 11:17:24 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.6.2010 11:16:59   
Sandric
I jas se bockav vo raka a da moze i vo stomak i vo noga ama i mene mi bese jezivo vo stomakuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.6.2010 20:33:05   
stela
Arh_diz тромбоза е во прашање, односно потенцијал за тромбоза. Сега треба да одам на контрола одкога ке ги примам сите инекции. А каква е разликата кога е во прашање ехо со доплер? Инаку јас се боцкам во рацете, ми рекоа дека во нозете повеќе боли, а за стомах не ми ни рекоа, а и некако ми е шубе таму. поздрав

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.6.2010 9:46:28   
arh_diz
Na eho so dopler se gleda kako se dvizi krvta niz placentata , so dopler se  ocenuva sostojbata na krvnite sadovi na bebeto, a ova e mnogu vazno kaj onie koi primaat inekcii. Prvo ginekologot te gleda na eho so dopler i gi gleda rezultatite od krv i ocenuva dali ti trebaat inekcii.Ne sekogas ako e visok d-dimerot i hemostazata se davaat inekcii. Tuka poveke se pravi eho so dopler , dodeka 3D i 4D ginekolozite ne go preporacuvaat toa e po zelba na pacinetite. Obavezno pobaraj od ginekologot da  napravis eho so dopler

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.8.2010 20:28:56   
angelovska
jas denes bev na pregled eho i mi kaza doktorot deka postelkata e napred , ama deka toa samo vodi kon poroduvanje so carski rez sto i ne e tolku strasno, no vednas potoa rece deka postelkata nema da izdrzi i me prati na ispituvanja na homeostaza i ddimeri na transfuziologija . rezultatite pokazaa deka ddimerite se  899. jas sum vo 19 nedela i d-rkata od transfuziologija kaza deka rezultatite se vo red  samo treba da se sledi .isto mi kaza i ginekologot.e sega ne mi e jasno so mislese so ova deka postelkata moze da ne izdrzi neznam moram pak da se javam.kakvi se vasite iskustva....

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.8.2010 10:33:59   
lana31
angelovska,a i site sto ste na clexane,znaci inekciite se prepisuvaat od povekje pricini.D-dimerite sekako se pokcuvaat vo bremenosta,no toe ne mora da znaci samo po sebe nisto.Zatoa najcesto gi zimaat kako indikator za nesto sto treba da se proveri,dokolku se von ramkite na normalno pokacuvanje.Znaci tuka spagaat:venska tromboza,plazma vo placentata...
Ova se sto kazuvam mi go objasni mojot tranfuziolog dr.Jani Angelovski,megju drugoto i dr.Gordana Adamova i dr.Gligor Dimitrov.
I uste edna rabota,namesto clexane,primajte fraxiparine,toa e poprocisten lek.
Pozdrav do site.

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.8.2010 9:57:34   
arh_diz
lana31 ne bi se soglasil so tebe okolu freksiparinot toj e navistina poevtin. No moze kaj nekoij da se javi alergija . Dodeka so Kleksanot ne se javuva nikakva alergija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lana31)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2010 22:50:48   
danias
Najprvo zdravo MOLAM za odgovor denes bev na pregled jas sum vo 33 nedela i do minatata kontrola se bese vo red no denes dr malku me uplasi mi kaza deka vo placentata imam Kalcifikati i mi dade upat do transfuziologija da proveram D-Dimeri i da vidi dali ima poreba od inekciite imeno ova mi e vtora bremenost posle 6,5 godini i togas osven eho i krv i urina ne pravev nisto se porodiv so carski rez i so deteto e se vo red.Molam za odgovor dali e nesto strasno za bebeto i za mene user posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.9.2010 0:24:52   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА даниас сме дискутирале на таа тема

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот danias)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?