|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 20:15:11   
Annet
Никогаш немаше да поверувам ако некој ми кажуваше.Мојата ќеркичка по цели ноќи не спие.Во разговор со една пријателка ми кажа дека можно е да има црви во ушињата.Јас се чудев,но кога ми кажа дека ако ѓи чеша,ако ѓи тегне,и ако ноќе плаче на 30 минути,сигурно е тоа.А кај нас е така.
Ако ми верувате ја однесов чисто да видам,оти 3 месеци веќе не спие,жената и извади од левото уво ,го видов,но детето многу ми плачеше се исплаши,а не боли,сега заспа .Ќе видам како ќе биде,ќе ја однесам пак ако се повтори.Оваа жена е во Велес,инаку имало некоја во Прилеп Од таа се фалат многу.Ако имате искуство на оваа тема,пишете да се информираме.

< Поракaта ја уредил Annet -- 17.3.2012 20:18:58 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 20:23:07   
kikicka
Како бе тоа? како ги добиваат тие црви ти кажаа нешто или....? Л како мала имаше навика да се фаќа за уво и сега некогаш така ке се зачешка амане е нешто страшно ама ова како го прочитавме замислиuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 20:31:14   
eleonorastrumica
Abe i moeto taka se ceska ama sto znam jas sum od strumica ne znam kaj nas dali ima takva zena da go odnesam maloto da go proveram,inaku i toj se budi po cela vecer,i denski koga spie ne spie mirno stanuva i odma place i toa pospie 15 min i odma se razbudi i place aj pak zaspivanje i se taka ,ako znae nekoj neka pise

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 20:57:13   
Annet
прашај ги постаритте ако има сигурно знаат

ИЗВОРНА ПОРАКА: eleonorastrumica

Abe i moeto taka se ceska ama sto znam jas sum od strumica ne znam kaj nas dali ima takva zena da go odnesam maloto da go proveram,inaku i toj se budi po cela vecer,i denski koga spie ne spie mirno stanuva i odma place i toa pospie 15 min i odma se razbudi i place aj pak zaspivanje i se taka ,ako znae nekoj neka pise


(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 21:00:07   
Annet
кикичке ива не спие 3 месеци ич цели ноќи се буди и вристи,се чеша многу се разранува,тоа е знакuser posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Како бе тоа? како ги добиваат тие црви ти кажаа нешто или....? Л како мала имаше навика да се фаќа за уво и сега некогаш така ке се зачешка амане е нешто страшно ама ова како го прочитавме замислиuser posted image


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 21:25:18   
kikicka
ах не не онаспие мирно чат пат квичи не е толку :) ајде и се надевам дека ке е подобра ..гушки
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

кикичке ива не спие 3 месеци ич цели ноќи се буди и вристи,се чеша многу се разранува,тоа е знакuser posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Како бе тоа? како ги добиваат тие црви ти кажаа нешто или....? Л како мала имаше навика да се фаќа за уво и сега некогаш така ке се зачешка амане е нешто страшно ама ова како го прочитавме замислиuser posted image





_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 21:35:00   
Viktori
мене нешто не ми е јасно. Таа жена е ушен лекар? и ако не, зошто не одите на ушен лекар?
И трето, зар давате во ушите на толку мали бебиња да копаат жени некои од некаде?

Не напаѓам никого чисто ме интересира...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 22:32:02   
Annet
viktori bevme na usen uste pred 3 mes i pomina se e vo red
ama deteto ne spie vristi se cesa se raskrvavuva
i makata ke te natera da odis sekade
ne se kopa vo usite,skoro i ne se dopiraat,ne e strasno beznolno e,pobolno e so cepkalka da cepkam navistiva,ne bi dala nekoj da i faka vo natre fala bogu
ama eve ke vidime kako ke bide,ako ima podobruvanje navistina ke sum blagodarna ako ne ke vi kazam i kraj na muabetot,jas ne veruvav ama uste i ne sum uverena,samo so svoi oci vidov crv kolkui 1 cm................................user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

мене нешто не ми е јасно. Таа жена е ушен лекар? и ако не, зошто не одите на ушен лекар?
И трето, зар давате во ушите на толку мали бебиња да копаат жени некои од некаде?

Не напаѓам никого чисто ме интересира...



(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 22:50:04   
mila mama
Leleee ova prv pat u zivot slusam! Me zamisli Annet! A kako i gi vadi babata crvite ako ne cepka vnatre? Malku sum skepticna da ne gi zema od drugo mesto, pa posle samo vi gi pokazuva?user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 22:53:27   
Тања РР
Уште од насловот на темата се стресов. Бррр....

Анет не сакам да ме разбереш погрешно но од медицински аспект ова што го кажуваш не е можно. Каков црв? Велиш дека го виде со твои очи. Те молам објасни ми како изгледаше? Се движеше? Ова ми е мноооогу неверојатно а ако навистина детето има црви во ушите ВЕДНАШ на ОРЛ!

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:00:32   
lilicka
И јас се подзамислив сегааuser posted image Л од кога е родена имаме проблеми со ушињата бевме на ушен лекар демек се е во ред а детево нон-стоп ги чепка ушите-буквално ги чеша!
Една комшивка ми рече абе детево ти има мака со ушите да не има црвчињаuser posted image
ми спомна за некоја жена во Прилеп.....!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:02:52   
Viktori
Анет, ако има црви во ушето, како оние во анусот или какви и да е други - значи оставаат и јајца! Значи можат да се размножат!
Значи ако си видела со свои очи, одма на лекар! Под итно!

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 17.3.2012 23:04:05 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:11:07   
zozozo
I jas imam vakvo iskustvo.Prvoto dete mi imase vakov problem.. gi cesase usite silno,ja tresese glavata kako da mu smeta nesto vo usite ... strasno placese noke... Jas bev kaj babata vo Prilep.Taa so cevce nekako povkekuva,kako da v smukuva od usite i posle duvnuva vrz samivce i ke vidis mali beli crvi (ako ima se razbira).Jas od sto ne veruvav vo ova i velam aj babicke vidi i kaj mene dali ke najdis user posted image i taa stvarno proba no kaj mene nemase nisto.No probav i za da vidam dali boli.Ne boli, kako so pumpica za nose sto povlekuvame,takvo e cuvstvoto.Cudno no ne znam sto e... ne gi cuva valjda v usta crvite pa da gi duvni niz cevce user posted image .Deteto veke ima 7 god. a jas iskreno seuste se cudam kako gi izvade,no gi vidov so svoi oci.user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:14:14   
zozozo
i uste nesto ... od togas detevo ni usina cesase, ni glavce tresese... i pocna da si spie noke.... znaci sepak ima nesto.
A nema da ostane nisto zosto babata potoa dava nekoi nezini prirodno praveni kapki i od niv kapis vo usinata nekolku pati....verojatno toa gi cisti.Masleni bea kapkite,so nekoja bilka vo niv.


_____________________________

Zivotot ne stanuva polesen,tuku ti stanuvas posilna...

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:22:45   
Viktori
зозозозоз, значи како и да е, мора да има медицинско објаснување. Јас разбирам бајачки шо си шепкаат нешто бла бла, ама црви да се вадат и да се ставаат капки во уво, а од него зависи слухот во целиот живот, тесно поврзано со грлото и главата, не разбирам што е тоа - има нешто! Ако има црви има и јајца од црвите, треба да се исчисти комплетно, а не да се извади еден црв еден сантим и то.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:25:40   
mila mama
Lele luge pocnaa da me cesaat mene usite, se si mislam sea I ja imam crviuser posted image ke ne mozam da zaspijam...

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:29:15   
Viktori
иди кај бабата, ти голема си може алигаторче станало до сега. user posted image

--------------------------------------------------------

шала на страна, не си играјте... Имате лекари, идете на клиника,

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:34:21   
mila mama
Ke nema cevka babata tolku golemauser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:36:14   
bombica
Сум слушала за вакво нешто и тоа го прави жена комшика кај мајка ми . Познавам луѓе што виделе со свои очи и што си ги спасиле децата од болки и нервози ама....Шознам некако ми е чудно не ми е за верба.Како ОРЛ не ги гледаат тие црвиuser posted image А сум разговарала на оваа тема со неколку пријатели др. и нормално немаат медицинско образложение исто како и за влакната што ги вадат.Свекрва ми и мајка ми ми кажуваат на времето некој добар стар педијатар самиот викал носи го детето по жени не е за кај мене...Недај боже мака човек да си има кај не ќе отиде и по баби и по жаби ако требаuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:43:32   
mamicki
Морам да кажам дека сум скептик на оваа тема, а од ПП сум и приказната со црвчиња во уши милион пати сум ја слушнала од куп жени. Сепак, ако има црвчиња, тие мора да се хранат со нешто, да се размножуваат итн.Тоа би предизвикало и воспалителен процес, претпоставувам... И уште една работа ми е чудна, како може лекарите ништо да не видат при преглед? Какви се тие фантомски црви во детските уши, бидејќи не сум слушнала дека некој возрасен ги имал?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:44:50   
Viktori
Бомбица искрено, има глисти, ок, од животинки, нехигиена, што и да е, да се пикнало во уво, мада церуменот е затоа во увото, да штити.

Сега и да извадила бабата црв, ок, ама што потоа? Готово?

Пишав погоре, и црвчињата кај газето што може да се населат, се пренесуваат и се размонжуваат. И мене искрено муабетот ми личи на чисто бајачки. Ќе ме натера маката да, ама нема да ме натера да ја заобиколам државна, па од кај матична по баби.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:48:30   
bombica
Да бе Виктори има ама па ако има во уво др. ќе ги види и затоа ми е чудно носиш дете на ушно ти викаат ок е а бабава вади црвиuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
17.3.2012 23:53:25   
Viktori
Бомбица, ако збориме за постот на Анет, биле на ушен лекар пред 3 месеци!!! Тогаш немало ништо.

за 3 месеци ако се пикнал, создал или не знам што црв, тогаш не е 1. туку треба да се 100.
Е извини, ама прво ќе одам на ОРЛ па после, во друга болница, па ако треба и по трето мислење.

значи за мене зборам, не осудувам жени по бајачки и баби што одат.

И извини анет што те спомнувам тебе, не ми е намера ни да те навредам, ни да се почувствуваш како тема на муабет. Само се објаснувам со бомбица.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 17.3.2012 23:55:32 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 7:29:30   
eleonorastrumica
леле луѓе јас од маки со моето кај не отидов,што велат старите да не ти се навее затоа прашувам дали има во струмица таква баба ако не го носам во велес само да го проверат

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Црви во ушињата на бебиња и деца
18.3.2012 7:53:14   
kikicka
што знам ништо чудно некои работи лекарите неможат да објаснат али сепак ако има рвче ке се види на лекар нели? Л стално ја носев да ја проверуваат во уше бидејќи е така како мала 3,4 месеци пред заспивање анекогаш и преку ден се фаќаше за уво и дури со прстето внатре заспиваше и навечер квичешеuser posted image што знам и да имала вакво нешто ваљда ке виделе лекарите ,и сега знае да се чепка па јас когаи да се чепне и го чистам после не се чепка...

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?