|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прашања до стручно лице за јога вежби?
30.4.2009 15:23:41   
Julie1
Тука може да си прашаме се што не интересира за практикување на јога вежби пред, за време и после бременоста. Анастазија Терзијева долгогодишен инструктор при Јога сојузот на Македонија е тука да одговори на нашите прашања.

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
24.6.2009 22:00:28   
Еца
Дали јога вежбите можеме да ги правиме и дома или претходно е неопходно да се практикува јогата во група за да се научат некои основни техники?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
25.6.2009 19:42:54   
Анче
Prvo {to treba da znae sekoja bremena e deka devette meseci od svojata bremenost mo`e da gi iskoristi kvalitetno i za sebesi a istovremeno od toa da ima korist i bebeto. Sekako deka joga ve`bite se edna od mo`nostite koja }e vi ovozmo`i dobra bremenost, lesno poroduvawe i pogolema svesnost za ona {to se slu~uva vo tekot na bremenosta i {to vsu{nost zna~i seto toa. Ako seriozno sakate da ja praktikuvate jogata prvo {to vi treba e stru~no vodstvo. Joga e u~ewe zatoa vi treba nekoj koj }e vi go prenese toa znaewe. Bremenite se kriti~na grupa, vo smisla deka se naj~uvstvitelni i treba posebno da se vnimava so niv, {to i kako im se ka`uva i im se zadava da rabotat. Tuka odgovornosta e dvojna i nema mesto za dvoumewe i gre{ki, no taa odgovornost e i na trudnicata. Ne improvizirajte sami so razli~ni ve`bi, barajte instruktor {to mo`e bezbedno da ve vodi niz bremenosta i }e ima ~uvstvo za vas kako poedinec i }e gi sogleda va{ite potrebi i mo`nosti. ^asovite po joga pri Joga Sojuzot se odr`uvaat dva pati nedelno i ne se dovolni, no sepak ostavaat prostor da mo`ete ona {to ste go nau~ile na ~asot  da go rabotite i doma. Sekojdnevnoto praktikuvawe na jogata dava podobri i pobrzi rezultati koi }e gi primeti i va{ata okolina.

< Поракaта ја уредил Анче -- 25.6.2009 19:45:56 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
25.6.2009 20:23:09   
Еца
Благодарам Анче, преубав одговор!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Анче)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
15.11.2009 10:33:09   
mami
до кој ден, недела во бременоста, може да се практикува јогата? никогаш не сум вежбала па немам некоја ориентација како би се движело вежбањето со голем стомакuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
11.1.2010 20:49:38   
Анче
Мами прво да ти се извинам што одговарам толку касно на твоето прашање но се надевам дека ќе биде корисно и за другите. Јога вежбите можат да се практикуваат буквално до последниот момент од бременоста, големината на стомакот воопшто не пречи туку напротив баш годи вежбањето и за вас и за бебето.
Поздрав

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.1.2010 15:25:40   
pericka
imali bolki koga vezbaat bremeni?

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.1.2010 15:28:38   
arh_diz
Nemam nisto protiv joga vezbite mi se dopagaat
No vo posledno vreme mislam deka mnogu se forsiraat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.3.2010 16:43:15   
Bitolcanka
Јас не сум бремена и омажена, девојка, а заинтересирана сум за јога-вежби. Во нашиот град има бесплатни вежби-јога еднаш неделно, по околу 1,5 час. Слушнав лани, но бев зафатена, па не отидов. Планирам по празникот да одам. Освен јога-вежби имало и медитирање. Ме интересира дали треба да бидеме на одреден начин облечени на вежбите или не е важно тоа ... Дали може да ни опишете нешто подетално за јога-вежбите, во што се состојат, колку му помагаат на човек да има душевен мир и позитивна енергија?

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.3.2010 18:26:19   
April
Јогата е уметност на живеење. Способност да се биде во контакт со себе и да се воспостави хармонија во животот, баланс меѓу активностите и одморот, меѓу стресот и релаксацијата, меѓу надворешното и внатрешното.

user posted image  

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.3.2010 18:33:33   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: April

Јогата е уметност на живеење. Способност да се биде во контакт со себе и да се воспостави хармонија во животот, баланс меѓу активностите и одморот, меѓу стресот и релаксацијата, меѓу надворешното и внатрешното.

user posted image  



да нема забуни, јас не сум стручно лице user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
29.3.2010 19:56:58   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Јас не сум бремена и омажена, девојка, а заинтересирана сум за јога-вежби. Во нашиот град има бесплатни вежби-јога еднаш неделно, по околу 1,5 час. Слушнав лани, но бев зафатена, па не отидов. Планирам по празникот да одам. Освен јога-вежби имало и медитирање. Ме интересира дали треба да бидеме на одреден начин облечени на вежбите или не е важно тоа ... Дали може да ни опишете нешто подетално за јога-вежбите, во што се состојат, колку му помагаат на човек да има душевен мир и позитивна енергија?


И да одиш Битолчанка...јас практикувам од септември месец редовно...и супер ми е...никд не сум вежбала до сеа, почнав да се ипсраввам бидејки сум малку подгрбавена, се осекам одлично после секој час...просто лебдам,ме смирува...супер е.Е сеа не на секој му одговара тој бавен начин на вежбање,мене баш тоа ми треба, јас су хиперактив, ми треба нешто да ме смириuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
18.6.2010 13:06:29   
Анче
Април тоа што си го напишала е токму така.
Секој кој ќе си дозволи да ја внесе јогата во својот живот како пракса, а не само како теорија, ќе стане стручно лице за јога, т.е. за себе си и за животот. Тогаш ќе можеме да дадеме своја дефиниција за тоа што за нас претставува јогата. Дефиницијата всушност ќе ги отслика сознанијата за личните промени, што е неминовно да се случат како резултат на праксата и напорот што го вложуваме во таа пракса. Јогата не трансформира целосно, и телесно, емоционално, ментално, енергетски, ги подобрува сите аспекти на нашето постоење. И тогаш се чувствуваме компетни и среќни, такви како што не создаде природата.  

_____________________________

сакам да го променам светот, затоа почнав да се менувам себеси

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
30.1.2011 16:47:39   
Annet
сакам да ви кажам дека многу сум среќна.од 1 почнувам да одам на јога.....многу верувам дека ќе ми помогне прво на психата , а потоа и на телото.и онака не шетам многу на ова студов многу добро ќе ми дојде и за бебушот малuser posted image едвај чекамuser posted image

(Одговор на членот Анче)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
30.1.2011 18:33:04   
Natuska85
Анет кај ќе одиш на јога?Од Скопје ли си?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
30.1.2011 22:14:24   
Annet
не не сум од Ск од Велес сум .па ќе има тука во едно наше основно училиште сега од 1ви .јас се информирав на http://www.yoga.org.mk/index.htm,па види си прочuser posted image итај си како ти одговара
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Анет кај ќе одиш на јога?Од Скопје ли си?


(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
30.1.2011 23:18:15   
Natuska85
Јас одам веќе подолго време тука во Скопје,па затоа те прашував да се запознаеме лично ако си и ти тука

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
31.1.2011 15:50:12   
Annet
Natuska85 mozebi ke se zapoznaeme nekogas bas bi sakala;-))

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
15.3.2011 22:50:11   
vodickata
natuska aj te molam kazi mi kade odis na joga, kolku pati nedelno i kolku pari e ??

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
16.3.2011 0:24:06   
Natuska85
Водичка ти пишав пп

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
16.11.2011 1:28:42   
banica
zdravo, imam edno prasanje, vezbav yoga recisi dve godini aktivno pred da zabremenam, i prodolziv normalno da vezbam no imam eden problem, mnogu tesko mi uspeva da gi olabavam stomacnite muskuli vo tekot na vezbanje, mozebi slaba koncentracija :) ve molam za sovet!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
1.2.2012 21:51:51   
mamavm
Dali nekoj moze da mi kaze kade ima joga za bremeni zeni vo Skopje? (i kontakt info eventualno) Falauser posted image

(Одговор на членот banica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
14.2.2012 12:30:41   
innoy
jas odam vo joga klub i sum premnogu zadovolna. momentalno sum 9 ti mes i seushte ja posetuvam. tel br e 078 342 385, vo kisela voda kaj rasadnik novite zgradi.

(Одговор на членот mamavm)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
14.2.2012 13:12:31   
JovanaJ
Jas vezbav joga vo bremenosta i posle toa uste nekoi 7-8 meseci. Potoa pauza golema od 2-3 godini no eve sega povtorno vezbam veke 4 meseci, najubavo mi e toa sto mi e blisku do doma. Na samo 5 min peski. Nema za trudnici speciajlna programa no ako se prijavat poveke sigurno moze da se organizira.

(Одговор на членот innoy)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Прашања до стручно лице за јога вежби?
14.2.2012 15:17:53   
nadica.a
Zdravo na site user posted image , koga stanuva zbor za jogata za trudnici, ve informiram deka casovite vo studio top forma (karshi Univerzalna sala) se pocnati od ovoj mesec, 2 pati nedelno od 17 h. ponedelnik i sreda. mesechnata clanarina e 1200 denari. Instruktor e Anastazija.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?