|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Блог: Јас - мама на три

Редакција Рингераја, 25.11.2020
Мама, не си себична ако повремено се ставиш себе си на прво место! Секое дете го заслужува најдоброто издание од својата мајка. А добра мајка =среќна мајка
Клучни зборови:

image
/11


Мајчинството е најважната улога, но не и единствената. Личната грижа и времето одвоено само за себе не е луксуз,туку твое право и огромна потреба , неопходност за да функционираш нормално и воедно да бидеш уште подобра во твојата улога како мајка.

Со три деца на приближна возраст, од кои две со настава од дома и едно од претшколска, во оваа состојба на пандемија која од самиот почеток не принуди на живот во карантин и минимални, дури и воопшто никакви контакти, од мајка која го живее сонот, преку ноќ стигнав во фаза на соочување со своевиден кошмар исполнет со тензија, фрустрираност,напнатост, неизвесност, страв...

Домот, децата и с? околу нив станаа мојата главна и единствена преокупација.

Распоредот ни се смени целосно.

Верувам, на повеќето ви звучи познато.

 

Иако сето ова ви  делува на една  хаотична и безнадежна, мајчинска исповед – грешите.

Вистина е, моите батерии дојдоа до ризичната црвена линија, но преведов нешто пред да биде предоцна.

Што? – Застанав пред огледало и си реков  : Еј, мама на три! Застани, диши длабоко. Ти не си САМО мама!! Најди време само за себе.

И ти, мама која читаш – застани, здивни. Посвети си време само за себе.

Гледај филмче, напиј се винце, читај книга, слушај музика, танцувај, излези на тремот и гледај ги ѕвездите. Дај си оддишка, одмори се, наполни ги батериите.

ТИ ЖЕНО го заслужуваш тоа!!

 

Болна исповед: Родив мртвороденче
Прекрасен инстаграм профил кој привлекува внимание е @kidslovetraveling. Пред неколку денови на нејзиниот профил напиша ...
22
Кои продукти ги прават децата попаметни?!
„Ти си она што го јадеш.” Мудра мисла, која треба да си ја спомнуваме почесто, ако сакаме да бидеме здрави. Ова, секако,...
11
Кога децата сфаќаат дека НЕ значи НЕ?
Децата страдаат од еден облик на амнезија заради која пред третата година не можат да создаваат долгорочно сеќавање. Пре...
10
Забавно: Реалноста по породувањето
Блогерката Беки Поуп не поштеди никого од деталите за реалноста по породувањето и на забавен начин им објасни на идните ...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

doenje
fetusce

Kolku pati vo denot go doite vaset_o bebe

a) 3-5 pati (17%)

b) 6-8 pati (47%)

v) ne go dojam (8%)

g) go dojam pola so majcino mleko , pola so vestacko mleko (11%)

d)Vestacko mleko (16%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!