|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Плескавици од грав

Автор:
Редакција Рингераја

Интересен вкусПодготовка

Сварете го гравот убаво, или доколку е од конзерва исцедете го од течноста. Измешајте јајце во посебен сад. Испасирајте го убаво да се добие смеса како пире. Измешајте го со кашкавалот, додете малку сол, 1 јајце и ситно исечкан лук. Смесата убаво промешајте ја, измесете ја со рацете ако е неопходно и направете плескавици. Извалајте ги во брашно а потоа веднаш и во изматеното јајце и на крај во презлата. Повторете ја постапката за секое од плескавиците. Во една тава поставете масна хартија (огноотпорна), поставете ги ќофтињата и полијте ги малку со масло. Печете ги на 200 степени околу 10-тина минути. Сецканите маслинки промешајте ги со мајонезот. По желба полијте ги ќофтињата со смесата од мајонез и маслинки или сервирајте ги одвоено.

Време на подготовка од: 30
Време на подготовка до: 50
Број на лица: 4
Kомплицираност: 3

Состав

50 грама Презла
4 лажица/ци Масло
100 грама Маслинки
60 грама Мајонез
1 чешниња Лук
80 грама Кашкавал
250 грама Грав
200 грама Брашно
2 Јајца/це
малку СолАнкета

imeto na mojata nerodena
Akiko

Sto mislite za imeto Dafina?

Deka e retko i ubavo (55%)

Deka e selsko (45%)


Број на сите гласови: 273

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!