|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 17:35:49   
Defne90 RR
Маја мене матичната ми има кажувано дека после петиот месц може да се почне со сокче од мандарина.Почекај уште месец дена,па дај му само малку кога веќе планираш да му даваш па чекај неколку саат чисто за да се осигураш дека нема никаква алергиска реакција.и почни по малку да му даваш.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 22:12:29   
nataly86
моите бебушки се 4 месеци исега сум во потрага по информации баш на оваа тема...најновите препораки во светскик рамки (не тука некој педијатар кој од 1975г кога дипломирал ништо повеќе не се едуцирал) се дека до 6 месеци храна треба да е млекото независно дали мајчиноп или АД...ако веќе се решава мајката за дохрана порано да се почни со кашички ( сокот немал никаква вредност) овошни јаболко, круша, авокадо, банана слива, зеленчук тиквица, морков, тиква, компир, брокула и од житарки киноа, амарат, просо, палента. овес... а за цитрусни овошја исклучиво после 1 год...

Секоја мајка си одлучува кога кака ќе даде...таа си знае што е најдобро за нејзиното дете и нормално не мислам дека треба строго да се придѓува кон некоја книга секако секое дете е индивидуално некое понадпредно и му треба повеќе...Еве стрикно за моите ке почекаме до полни 5 месеци па ќе видиме што понатаму, дали ќе почниме со пробување на вкусови па на 6 да имаме веќе оброк...јас мислам дека им е рано сеуште за друго освен млеко пијат и чај од 50-100мл дневно

< Поракaта ја уредил nataly86 -- 4.12.2014 22:13:06 >

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 22:28:51   
Felly RR
Јас колку што знам и мандарината е цитрусно овошје, може се дава порано од портокал но јас би почекала до 8 месеци - посебно поради фактот што не се одгледува на наше поднебје.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.1.2015 13:05:26   
tincule
Здраво мамички ние еве веќе месец дена сме почнати со кашички претежно сме на овошје, се раниме накај 9-10 часот од сабајле. Сакав да ве прашам дали повторно во текот на денот можам да и дадам уште нешто како втор оброк и кое време одприлика? Сега сме веќе 1 недела до полни 6 месеци. Сакав да почнам и малку повеќе со зеленчук до сега има пробано само морков што е ништо, па затоа и ве пашувам и со што е најубаво да се почне? Фала и позз

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.1.2015 21:16:57   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Здраво мамички ние еве веќе месец дена сме почнати со кашички претежно сме на овошје, се раниме накај 9-10 часот од сабајле. Сакав да ве прашам дали повторно во текот на денот можам да и дадам уште нешто како втор оброк и кое време одприлика? Сега сме веќе 1 недела до полни 6 месеци. Сакав да почнам и малку повеќе со зеленчук до сега има пробано само морков што е ништо, па затоа и ве пашувам и со што е најубаво да се почне? Фала и позз

tincule, можеш комотно да воведеш втор оброк од зеленчук. Времето нека биде негде околу ручек, зависи од рутина на бебето - да речеме после пладневно спиење околу 14-15-16 часот.
Освен морков, може компир, тиквица, ориз.
ТУКА е календарот на исхрана, а ТУКА има за воведување на нова храна, па прочитај дел од искуствата на РРајките.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Кога да се почне со дохрана
8.1.2015 8:39:32   
tincule
Фала Сандриана рр се плашев тоа време одпилика ако и давам да не има грчеви во стомачето ама ќе пробам мора некогаш да се почне user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2015 19:41:52   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

Koga spored vas treba da se pocne so cvrsta hrana majki? Nie sme polni 5m i mislam da pocnam za nekoja nedela, a inaku e samo na cice. Ke moze li nekoj da mi objasni kako se pocnuva so probuvanje vkusovi i koga se voveduva prviot obrok, prvo se po red li da proba, kako?


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Luna почнуваш со сокче или кашичка како ке одлучиш ти и тоа прво јаболче банана тоа што има свежо да му направиш даваш три дена исто по неколку лажички наутро за да видиш како ке реагира


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

znaci da pocnam po red se po tri dena da vidam da ne ima reakcii i od koga ke probame se da vovedam eden obrok od sabajle po kolku saka ili kako?

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Па обично кога ке почне убаво да си јаде треба да има оброк каша од 120 мл колку мала тегла купечка каша и со тек на време ке зголемувате и на грамажа и на број на оброци додека да стигнете до доручек ручек и вечера_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2015 21:27:40   
Ilina87
Може слободно да почните со дохрана. Јас некаде после 4 и пол месеци почнав да му давам овошни сокчиња и кашички. Мене педијаторот ме советуваше прво да проба сок од јаболко, па потоа кашичка од јаболко. Потоа да се продолжи со круша, банана, слива. Моето дете не сакаше сок, а кашите ги јадеше. Совет секој вкус да го пробува по 3 пати на почетокот со ред по неколку лажички и да не се мешаат повеќе овошја со цел да се избегне алергија и доколку истата се јави да се знае на што е алергично. Кога ќе почне да јаде поголема количина околу 120 гр, може да се смета за целосен оброк и се скратува едно млеко т.е еден подој. Се надевам помогнав.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.3.2015 12:22:06   
luna zivkova
E vi blagodaram na sovetite :) Sekako deka mi pomognavte,kaj i da e ke pocneme i nie da ruckame user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.4.2015 22:01:16   
hopeless
Јас почнав со дохрана на 5.5 месеци, директно со кашички. Прво пробавме банана, потоа круша, јаболко, морков, ориз, итн.
Јас никогаш не нудев само лажичка да проба, бидејќи мојава сакаше да си јаде. Ама и не претерував. Секогаш беше по половина од овошјето.
Сок ни ден денес не и давам, а и вода ретко пие.
Сок би пиела, ама не гледам никаква корист од него и не и давам.
Да имав соковник, би и давала домашно скоче сигурно.

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.7.2015 21:04:23   
lolla RR
Еве ние денес почнавме да папаме, 4 дена пред да наполни 6 месеци. Сакав со полни 6 ама мм купил непрскани праски од пазар и викам да с еискористат.

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.7.2015 22:18:32   
Melanija RR
lolla лесно и вкусно јадење да има Л user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.7.2015 23:14:48   
lukajana RR
user posted image за Л , lolla убав период за воведување цврста храна имате таман може се да проба свежо,имате многу овошје и зеленчук за вкусни домашни кашички

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.7.2015 7:31:19   
lolla RR
Фала ви женски, не ми се верува дека и некоја солза пуштив, моево мало бебенце цицалче маже станува user posted image . Се скапа гадејки се од праската божем лимон пробува хаха, ама на крај попушти и со фацки изеде неколку лажички.

Ја обарив праската вчера, денес планирам само 1 мин да ја барам на пареа а утре здравје боже свежа.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.7.2015 8:41:36   
lolla RR
Уште ова, не знам дали е во соодветна тема, препорачувам ептен силиконски глодалки како цуцла голема со дупчиња, од пред 2 недели му ставам парчиња овошје во неа и гриза ли гриза. И замрзнувам коцки мајчино млекце по 3-4мл и во неа му ставам, жлеба ли жлеба сладолед, ем му лади непца. Прво се мислев да не му е на грлото нешто ама пробав и додека дојде до грлце веке не е ладно млекцето.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2015 10:53:00   
ana mari
Mamickii ajdee za pomoss imam 7 ipol mesecno bebcee problemot kaj nas e sto ne saka nistoo da jadee samo da cicaa daj ve molam za sovet site mi vikaat da go trgnam skros i da mu davam samo hrana ama ne saka ova bebe nistoo da jadee i doma mu pravam i kupuvam od se se gadii se vraka... dalii e normalnoo da smee samo na mleko ili mora da vovedeme veke i nesto drugoo

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2015 11:05:22   
sandriana RR
ana mari, веќе е доволно големо бебе и мора да има барем 2 други оброци, освен млеко. 6 месеци ајде, ок е некако да биде на ексклузивно доење, но после веќе е крајно време да има воведено цврста храна.
Обиди се наутро, кога ќе стане, веднаш да му понудиш појадок - овошје, житарки - што и да ти прифаќа. Или, остави го ако имаш некој (мајка, сопруг, свекрва....некој близок), да го почува неколку часа и да го нахрани. Така ќе нема избор, ќе мора да прифати храна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2015 20:49:27   
Bethany
Моето бебе веќе направи 4 и пол месеци и има две запчиња user posted image П
На оваа возраст син ми веќе навелико јадеше, ама со неа сеуште немам пробано ништо. Право на мевце ќе одиме изгледа user posted image
Некако не ми се жури. На адаптирано млеко е, и засега добро го пие, напредува, некако се мислам рано и е.
Кај и да е, таму некаде на 5, 5 и пол месеци да почнам да и воведувам. Се сум заборавила веќе. А мислам и работите од пред 4 години се сменија, што смее што не смее user posted image Ќе висам тука по темава.

Нејсе, АнаМари, сакав да ти кажам следно. Имам пријателка која што има бебе од 6 месеци и некој ден. Само на доење е и убаво напредува.
Таа оддлучи, поради лошото искуство со нејадење и неприфатање со син и, право да помине на фингер фуд. Само чека малку да бебе може убаво самостојно да седи, и бидејќи убаво напредува од цицање, да почне со парчиња коешто бебе само би се учило да јаде.
Погледни на нетов повеќе околу тоа, на јутјуб, па пробај, обиди се, можеби ќе му биде интересно и на твоето бебе на тој начин да осети вкусовите.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2015 23:13:27   
lukajana RR
AnaMari никако немој да престанеш да доиш ,ке почне да јаде полека само биди упорна и нуди му секој ден колку касне толку.
Bethany ке се потсетиш брзо кога ке дојде време ,засега е рано нека си пие млекце уште малку user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.10.2015 0:08:42   
MamaKiki
и јас сум за да не престануваш да го доиш детето, ако неке да јаде количински тогаш имаш опција да му нудиш храна 3 пати во денот по неколку лажицки пример по 3-4 и полека да се навикнува малото и јас имав ваков проблем сеуште не јаде количински значи не мислам на 3 оброци по 100 грама туку пр 100 гр кашичка на 3 пати.. нека се навикне на цврста храна, ако неке овошје пробај со млечна каша има готови на хипп, хумана во кутија оризова со ад млеко ја правиш со вода моево пројави апетит на hipp first pap со вкус на ванила, прави ги потечни кашите ке му бидат поблиску до конзистенцијата на млекото... пред да го доиш давај му по малку каша, па ако неки нека си се нацица...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.10.2015 14:56:55   
Melanija RR
Знам случаи каде дете кое цица потешко прифаќа храна и затоа треба веднаш на 6 месеци да се нуди. Оке да се дои но храна е храна ,растат заби па бебе има потреба да смени вкус ,да нагризува и сл.Убаво ти пишаа од сабајле пробај житарки ,тие на Хумана се преубави и со вода се прават. Тешко ќе биде бидејќи тера накај 8 месеци а тогаш веќе дота храна треба да има пробано.Не сум да се форсира за секоја храна има време но мора и да јаде по колку толку

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.10.2015 21:46:16   
lolla RR
anamari, немој да престануваш со доење туку послушај ги мамите горе. Исто пали варијанта сам да држи лажица, па едно залче тебе еднона бебе. Да јадете сите заедно на маса и да ве гледа. Да го заиграш со храната нека ја пипка, истражува. И упорност...

Мајки ај може ли да се отвори тема за фингер фуд за искуства. Моево е 9 м без некој ден и секој ден се размислувам да му онудам фингер фуд ама мнофу ми е страв од задавување.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.11.2015 11:28:27   
Lala*
Се зависи од самото бебе. Кај нас пошто добро напредувавме почнавме со цврста храна на 6 месеци. На почеток крушки обожаваше, му ги гребев со лажичка.Од јаболки ми се мрштеше. И така почнавме да воведуваме морков, компир, тиквица, ориз...
Сега се си ручкаме. Иначе многу голема работа ми заврши Нутри булетот на почеток. Свари,изблендирај и спремно за јадење. Сега сме на пасирано, дури пред некој ден му дадов варено морковче во рака само да грицка. Нормално оците отворени 10-ка да не го лапне цело.user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.11.2015 22:21:40   
Hopeful RR
Анамари, се согласувам со сите тука - никако да престанеш со цицање, но биди поупорна со кашичките. И на банана не реагира?
Инаку, мене моиве ми одбиваа се првите неколку дена, плукаа, се мрштеа, се додека еднаш случајно не им даде мајка ми, а мене не ме гледаа, им бев зад грб. Цела чинија - маф! Пробај така, обично од бебе од мама сака цице па протестира user posted image Сега и двајцата јадат се.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Lala*)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.11.2015 15:16:22   
alana
Не знаев кај да го поставам прашањево во која тема
Кога се воведува жолчка од јајце? Со полни 7 или полни 8 месеци?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 [22] 23   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime
Ivana1305

Koe e poubavo ime?

Ivana (53%)

Andreja (47%)


Број на сите гласови: 228

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!