|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2013 10:33:40   
Ring
imame 1 godinka i 10 dena

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Denes ni e tret den vo gradinka....i dobri sme user posted image ...sega za sega.
Prviot den bese samo 40 minuti i mm koga ja zel imala nasolzeni ocinja i lipala do doma...onaka tazno...ama neguvatelkata rekla deka imalo uste edno dete sto bilo isto prv den i toa mnogu placelo , pa ona od nego na kraj se rasplakala
Ama vcera i denes sme super...denes bese 1 ipol saat ....bez placki...Ke vidime ponatamu kako ke bide.
Jas sum mnogu placka, pa zatoa mazot mi ja nosi...mislam deka jas poveke ke ja rasplakam ako jas ja nosam .
Ponatamu ke pisam vo druga tema kako se priviknuvame...


Ринг колку месеци сте?_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2013 10:51:05   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

imame 1 godinka i 10 dena

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Denes ni e tret den vo gradinka....i dobri sme user posted image ...sega za sega.
Prviot den bese samo 40 minuti i mm koga ja zel imala nasolzeni ocinja i lipala do doma...onaka tazno...ama neguvatelkata rekla deka imalo uste edno dete sto bilo isto prv den i toa mnogu placelo , pa ona od nego na kraj se rasplakala
Ama vcera i denes sme super...denes bese 1 ipol saat ....bez placki...Ke vidime ponatamu kako ke bide.
Jas sum mnogu placka, pa zatoa mazot mi ja nosi...mislam deka jas poveke ke ja rasplakam ako jas ja nosam .
Ponatamu ke pisam vo druga tema kako se priviknuvame...


Ринг колку месеци сте?
Сонце мало. И јас сум на два ума да го дадам во градинка за еден месец кога ќе направи годинка, уште се мислам се размислувам, дури и на самата помисла си поплакувам.user posted image
Ајде ако не ти е тешко известувај ме како се приспособува, иако нели се е индивидуално. А во која градинка одите?

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2013 14:12:01   
Ring
Cipi Ripi nie sme vo gradinkata pozadi Univerzalna N.N.Borce, klon na Koco Racin.....nema mnogu decinja
Vo jasli se zapisani 15 decinja , a ovaa nedela se samo 5.

Ke pisam jas kako se prisposobuvame, mislam deka ponatamu ke bideme so placki, koga ke svati deka sekoj den ke ja nosime ...mene dusa mi se stega , ama mora taka.
Mislam deka od koga epten ke se prilagodi e togas ke mozam i jas da ja nosam i zimam od gradinka...do togas mm ja ima taa obvrska.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
5.4.2013 9:44:57   
Andriance
Ете и ние да се пријавиме во оваа група.
Андреј мој тргна минатата недела во градинка, на 18.5 месеци.
Плачки на одење колку сакаш. Тргнавме во новата градинка во Ново лисиче, Сонце.
Улителките се навистина прекрасни, немам зборови. Меѓутоа градинката сеуште нема играчки а и таа сестрата која ги зема децата на сам влез си доби етикета Рамбо..абе како лубеница под пазуви..
првите 3-4 дена целосно одбиваше храна, и седеше по 1 или 1,5 час.
Оваа недела седиме до 11, а од денес пробуваме до пред спиење..од вчера јаде таму, и не плаче ( малку само на почеток)
ама на земање уште липта.

ете така, дајте сега ако има некое другарче

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
11.9.2013 11:44:05   
rina13
Еве не и нас втор ден денес, лошо поминавме.Воспитачкиве либерте незаинтересирани.Ја оставив и почекав во ходник да преврне кога за 5мин трча сама од занимална со плачење со тресење ужас. Потоа влегов викам ај да ја однесам пошто никој не дојде по неа.Останав внатре да седам со моево и со уште едно ново дете да ги играм, они мува не ги лази. Децава раштркани на сите страни, на крај си ја земав викам ајде си одиме и тоа беше тоа. Нз што да кажам лани истата градинка учителките беспрекорни оваа година тешко ќе иде и тоа многу.Чувствата ми се измешани, се надевам ќе тргне на подобро работава и дека мојот прв впечаток ме лаже.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
11.9.2013 15:47:51   
vezilka RR
Богами по ова што го пиша, и јас се надевам дека те лажи првиот впечаток. Како тоа дете само излегло од училница и никој не приметил????? Мој совет, запиши го во друга градинка.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
11.9.2013 23:17:30   
Snowhite RR
А зошто не отидеш кај директорот, како може дете прв ден, втор без разлика, да не се заинтересирани, па ако тие не помогнат да се прилагоди и да се опушти детето тогаш кој?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
12.9.2013 8:09:01   
mommy_angels RR
Ма очаини се,маливе само ги земаат,ги ставаат во креветче,и ги оставаат да се исплачат,а они си седат и си расправаат за приватни работи. Ова го видов ама немав што да правам ,морав да одам на работа. И баш од овој наш менталитет сум за поставување на камери,а неутука да ми зборуваат за повреда на приватноста

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
13.9.2013 14:31:39   
rina13
Јас имам разбирање за воспитачките и тие се луѓе, тешко е да се разбереш со 1но а тек со 20 мора да е тоа секојдневен екстремен подвиг. Зборам за дечињата до 3 години после тоа малце поинаку е можете да ги залажете, заиграте. Денес 4ти ден на подобро иде работава, само да не почнеме одма со разболување, гледам денес затната е се надевам дека ќе остане на тоаuser posted image user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Првиот ден во градинка
13.9.2013 14:49:00   
Bethany
Рина13, добро е штом оди кон подобро.
А за болестите, затоа и јас не го давам, се додека можам со него ќе бидам.
Всушност планирам таму кога ќе има 3 години, да пробаме по неколку саати да го оставам само, само поради него, да биде во различито друштво затоа.
И те читам и си размислувам како кај нас ќе биде еден ден...
Со среќа и брзо да се адаптира.


< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 15.9.2013 19:43:29 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Првиот ден во градинка
16.9.2013 9:52:46   
Mihaela 2010
Posle dva meseci doma,denes prv den ni e vo gradinka i mozam da kazam deka super pominavme,sabajle malku kenkase deka ne i se idelo,ama mm ja ostavil i malku bila sramezliva,ama ne placela,taka da se nadevam brgu ke se privikne

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Првиот ден во градинка
1.10.2013 15:39:25   
mommy_angels RR
Од денес и официјално прв ден во градинка user posted image , додуша одеше таа 5 месеци пролетта и летото ама во друга општина ,друга градинка и нормално други деца и учителки,така да исто како да ни е првпат.Отиде со учителката без плачки,ама нормално веднаш после тоа почнала да плаче.Кога ми ја донесоа беше подсредена и подизбришана ,ама се гледаше дека плачела.Јас генерално за прв ден сум задоволна оти не беше тоа некое хистерично плачење.Како и да е ,мислам дека потешкото допрва доаѓа user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 9:05:15   
mommy_angels RR
user posted image user posted image user posted image abe ovde nikoj od lani ne napishal nishto user posted image
Ajde vaka letovo odeshe,ne odeshe,kaj babi i dedovci na gosti,ama od denes si se vrekame vo red i kontrola.E sega nova grupa so novi ucitelki user posted image Prv vpecatok spisoci na vrata za novite grupi i toa sto da vidam 38 dechinja vo nashata grupa (ne znam dali smeshko ili plachko da stavam ovde).Edinstveno me teshi deka nikogash ne odat site i onie shto ima koj da gi cuva,se otkazuvaat na pocetokot.E sega uste pozalno e sto na spisokot imase samo edna negovatelka user posted image ,zashto drugata bila nova i ne i go znaele imeto user posted image user posted image user posted image ,a uste pointeresno e deka zenava vo 8.30 seuste ne bese dojdena,a negovatelkata trebalo da dojde vo 9.I taka decata od nashata grupa ostanaa so vospitackite od pomalata grupa,znachi na pojadok dve ucitelki so okolu 70 deca na vozrast od 18 do 36 meseci user posted image user posted image user posted image user posted image
Ajde jas sum optimist pa seto ova go prepisuvam na prv den loso izorganiziran.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 9:22:10   
Палешка РР
И јас да се пријавам тука user posted image

Прво ја исшетавме цела градинка и Миа никаде не можеа да ја најдат во списоците. Почекав кај раководителката која ми рече да почекаме некое време за да се ослободи место. И таман да си заминам, дојде една воспитувачка која ја нашла Миа кај неа на список. И така се запознаа Миа ми рече чао и си замина кај децата без плачење. Јас кога излегов од градинката се отепав од липање. user posted image

Треба во 12 часот да ја земеме, па ќе видиме.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 12:44:24   
Bethany
И јас да се пријавам во темава.

Летово не одеше во градинка, денес му е првиот ден.
АМА и ние наидовме на некои промени, сега групата му ја раздвоија, тој е во група за повозрасни, сега има и учителка.
Тие две воспитувачки, негователки што му беа од почеток, и нив ги разделија, па едната од нив која секогаш ми даваше несигурни и неозбилни одговори на моите прашања, е сега со нив и плус таа учителка.
Негователка од секогаш не ми влеваше доверба, ама во комбинација со другата воспитувачка порано во групата, беа баш добар тим, една смирена, друга потемпераментна, па баш беше добар баланс во групата.
А сега таа е сама тука и таа учителка не ми нешто остави импресивен впечаток, некако делуваше груба и ладна, ама што знам можеби се варам. Некако имав чувство сабајле дека нема да му е добро сега, ама во секој случај ќе видиме понатаму.
Го прашувам дали му се допаѓа, што правиле, тој вика му се допаѓа, ќе видиме. Инаку, немаше проблем со некое привикнување, веднаш влезе во просторија и не обрна веќе внимание на мене, нема проблем со прилагодувањето.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 13:13:50   
Палешка РР
Инаку ќерка ми не сакаше да си иди во 12 часот и ја оставивме и на спиење. Ни плачела, ни мајка ни татко побарала. user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 13:32:29   
Melanija RR
mommy_angels R стварно не организирано ама веќе е навикната на градинка,а тоа по 35 деца изгледа е секаде.
Bethany штом му се допаднало нема грижа, а некогш не е се како што во моментот изгледа.
Палешка РР твојата е голема и штом останала суперuser posted image

Сите да си имаат убава година ,да се здрави и редовно да одат.
Ние првиот ден го планираме околу 10 септември па впечатоци тогаш.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 18:14:55   
Mihaela 2010
Nie sme na odmor uste ovaa nedela pa od drugata trgame vo gradinka.Problemi nema da imame vekje e adaptirana ama mi se place denes koga mi kazaa deka se vkupno 34user posted image
Pa kaj moze dve na tolku deca imaat li pamet bre...stvarno nemam komentar

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Првиот ден во градинка
1.9.2014 20:45:16   
Snowhite RR
Супер за сите умни рингерајчина, со лесно нека им е прилагодувањето, а вие мајки не цмиздрете како да сте помали од нив, хехех, супер ќе им е таму
Кај нас во градинка, требаше да стартува новиот дел, ама не им стигнал инвентарот, па новите ги враќаа, па сега од 15ти Михаил ќе биде во новиот дел, со истите учителки, ама нови, т.е. стари другарчина, стари мислам од прекланиuser posted image ,а Јана најевројатно по две недели и таа ќе ја преместат од јасли во прва мала, иако мислам дека е мала, ама морало така. Како и да е нејзиниов прв ден после одморот добро помина, зашто минатиов месец одеше во друга градинка, Михаил е веќе голем и навикнат не се грижев за негоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Првиот ден во градинка
2.9.2014 12:32:12   
miana
Керками требаше да појде во понеделникот за прв пат во градинка..Арно ама по препорака од учителките не ја однесов првите денови зошто ке плачат сите па да не се трауматизира... Секој ден се спрема да оди во "школо" како сестраи , еве ја сега спремна и она да одела, мене жал ми пага знам колку сака да оди ама мислам дека ке се откаже одма user posted image а ако она каже НЕ- џабе ни е се!!!! Мислам утре или задутре да ја носам за прв пат, ке видиме како ке поминеме.. Инаку има 2 години и 9 месеци

< Поракaта ја уредил miana -- 2.9.2014 12:33:11 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Првиот ден во градинка
2.9.2014 21:07:30   
Палешка РР
Вториот ден полош user posted image
Во 13 часот се јавија да ја земеме, плачела и била тажна, не сакала да спие.
Почнав да губам ентузијазам и јас user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Првиот ден во градинка
2.9.2014 23:31:59   
elenak
Нормално е вториот ден да биде полош, јас така очекував така и излезе.user posted image И ние вчера го имавме првиот ден во градинка, влезе сама, одма почна да игра и јас заминав. Малку плачела ама битно дека ја прифати воспитувачката и кај неа се смирила брзо. Е денес беше друго, веќе и беше јасно што ќе се случи и имаше плачки уште на влез, па тегнење по мене ама пак не е толку страшно како што мислев дека ќе биде. Сепак очекувам утре да биде и полошо. user posted image Проблем ми е што не јаде таму, не дека не јаде дете, ама си има некој репертоар што си го тераме ние дома а таму даваат работи што она не ги јаде па си јаде суво лебче. Утре ќе пробам да и давам појадок дома пред одење, барем да не ја мислам дека е гладна. Инаку воспитувачката вика дека била умна, играла, пиела сокче, ама ете не може да и се погоди јадење. И сега засега ја зимаме пред спиење, по некое време ако се прилагоди ќе ја оставам и на спиење.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Првиот ден во градинка
2.9.2014 23:42:36   
Gwendolin
Ние имавме повторно прв ден во градинка user posted image . Почнавме во јули со 5 мин. првиот ден и 1 мин. вториот ден ради плачење... ама многу плачење. По 15 мин. трет ден... Јадење никако прифаќање ни прв ни втор ни петнаесетти ден. Ама колку што ми кажуваа тетките таму, јадењето е нешто што последно го прифаќаат и не е страшно ако не јаде првите денови. Ама тогаш ја ставија во група со поголеми деца и од вчера тие деца се во големата група, а таа остана во истата ама со нови деца и нови тетки... Пак плачење ама не е толку страшно, ги запозна таа сите тетки летово нели се менуваат сите ради одморите. И плачеше на врата месец и нешто и викаше не... сега сама оди ни чао не ми вика.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Првиот ден во градинка
3.9.2014 0:33:04   
Defne90 RR
Ние немавме втор ден за жал.Синко почна сабалче толку силно да плаче и да негодува дека ќе оди на градинка што немавме друг избор освен да не го носиме денеска.Ама му рековме дека демек денеска градинката ја чистат и никое дете не било.За да не си мисли дека лесно ќе ја избегнува одговорноста да оди на градинка.Денеска сите го разубедувавме дека е многу корисно и за него да оди на градинка и дека таму ќе запознае многу другарчиња и ќе учи многу нови работи.И после долго убедување се согласи утре да оди конечно и да не прави веќе проблеми.И се плашам утре кога ќе го разбудиме што ќе биде,се надевам дека нема да има плачки и тегнење оти навистина тоа е веќе трети пат како го заспишуваме во градинка и сега се надевам дека конечно мисијата ќе биде успешна.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Првиот ден во градинка
3.9.2014 23:44:57   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Ние немавме втор ден за жал.Синко почна сабалче толку силно да плаче и да негодува дека ќе оди на градинка што немавме друг избор освен да не го носиме денеска.Ама му рековме дека демек денеска градинката ја чистат и никое дете не било.За да не си мисли дека лесно ќе ја избегнува одговорноста да оди на градинка.Денеска сите го разубедувавме дека е многу корисно и за него да оди на градинка и дека таму ќе запознае многу другарчиња и ќе учи многу нови работи.И после долго убедување се согласи утре да оди конечно и да не прави веќе проблеми.И се плашам утре кога ќе го разбудиме што ќе биде,се надевам дека нема да има плачки и тегнење оти навистина тоа е веќе трети пат како го заспишуваме во градинка и сега се надевам дека конечно мисијата ќе биде успешна.user posted image


Dafne kerka mi i posle 1 i pol godina ponekogas znae da se razbudi i da kaze deka ne saka vo gradinka,Arno ama ili ke odi ili doma sama ke se cuva,treto nema i taka da si odi sekoj den.Ako navistina sakas da odi ,ne mu davajte slabost,za da svati deka toa mu e obvrska i rutina.Sekoe dete prviot den e srekno deka neli novo nesto se slucuva i e interesno.Problemot nastanuva koga svakaat deka taka ke e sekoj den.E togas sekoe dete negoduva i se zavisi od roditelite ,a i uslovite kako ke bide.Jas na primer navistina nemam koj da ja cuva,placela ili ne mora da odi,ama sega eve ja srekna si ide i mi kazuva kako si igrala so drugarcinjata so kocki,kako rucala mandza so topcinja(grashok) itn itn

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

patuvanje
Admin

so sto bi sakale da patuvate poveke

avtomobil (91%)

motor (3%)

avtobus (2%)

voz (5%)


Број на сите гласови: 66

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!