|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Паметните деца јадат риба

Редакција Рингераја, 19.11.2019
Децата кои консумираат рибa барем еднаш неделно, имаат поголем коефициент на интелигенција од другите деца, велат научниците

image
/11


 

Индексот на интелигенција кај деца кои редовно консумираат риби е во просек повисока за скоро пет бода, според студијата на Универзитетот во Пенсилванија, објавена во списанието „Научни извештаи“.
Истражувачите веруваат дека забележаната врска може да биде поврзана со внесот на омега-3 масни киселини кои се концентрирани во мозокот и играат важна улога во одржувањето на невролошката функција.
Покрај тоа, децата кои јадат риба, често имаат подобар квалитет на спиење, според истражувањето спроведено во 2017 година во кое учествувале околу 500 деца на возраст меѓу девет и единаесет години.
Американски научници од универзитетот Пен Стијст неодамна потврдија дека внесот на омега-3 масни киселини е поврзан со подобра функција на мозокот.
Податоците собрани од 250 пациенти со срцеви и крвни садови следени за 30 месеци откриле позитивен ефект на омега-3 масни киселини, користејќи серија когнитивни тестови.
Покрај рибите, добри извори на омега-3 масни киселини се оревите, масла произведени од зеленчук и лиснат зеленчук (вишок, анасон, праз, зелена салата, спанаќ ...).

Коефициентот на интелигенција кај децата кои редовно консумираат риба е во просек повисок за скоро пет бода, според студијата на Универзитетот во Пенсилванија, објавена во списанието „Научни извештаи“.

Истражувачите веруваат дека забележаната врска може да биде поврзана со внесот на омега-3 масни киселини кои се концентрирани во мозокот и играат важна улога во одржувањето на невролошките функции.

Покрај тоа, децата кои јадат риба, често имаат подобар квалитет на спиење, според истражувањето спроведено во 2017 година во кое учествувале околу 500 деца на возраст меѓу девет и единаесет години. Американски научници од универзитетот Пен Стијст неодамна потврдија дека внесот на омега-3 масни киселини е поврзан со подобра функција на мозокот.Податоците собрани од 250 пациенти со срцеви заболувања следени за 30 месеци откриле позитивен ефект на омега-3 масните киселини, користејќи серија когнитивни тестови.

Покрај рибите, добри извори на омега-3 масни киселини се оревите, масла произведени од зеленчук и лиснат зеленчук (анасон, праз, зелена салата, спанаќ ...).

 

Не и ги сечете крилата на мајката...
Не и ги сечете крилата на мајката...така го убивате целиот свет. Дајте и крила да полета и да создаде некои нови луѓе, м...
10
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
10
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
4
Јас не растам само син, туку иден сопруг и...
Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата с...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Каде?
Jana9

Каде повеќе преферирате да излезете?

Во кафич (33%)

Во дискотека (0%)

Во кафана (0%)

Нешто друго (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!