|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 15:44:50   
kikicka
Само ако не дојдеш, маф ти е работата и тоа па без колачи мисли му ја!!!user posted image
Шала настрана ајде стварно, еве пишав во Бран темата или на плажа ке се договориме.
Важи за сите членови!
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

user posted image Dogovoreno user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 19:45:11   
Bogdancanka
kaj nas zavisi od gostite,koga ni doagaat gosti mm nesaka prazna masa zato spremam samo salati zavisi koj sto pie,stavam gricki i drugoto se e gotovo kupeno od market,ne sukam ne mesam...se sto stavam se si kupuvam,mene taka mi odgovara...ako ni se gosti na rucek odime nekade retko spremam doma no,sepak zavisi od gostite

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 19:58:36   
Maca25
Јас секогаш имам кифли во замрзнувач ( од пекарата на мајка ми нормално), а некогаш знам и да испечам нешто лиснато ако ми се наоѓа по дома. салати не правам често, ама знам да направам некое ордеверче со свежа салата, сувомеснато и сиренце/кашкавалче. нешто за грицкање и тоа е тоа.
а ако имам повеќе време за спремање, правам 2 салати - една со брокули, пченка и павлака, а друга со макарони.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 20:56:13   
Snowhite RR
Зависи од гостите и поводот, може да се помине со кафе или чај, сок и ако имам нешто дома купечко благо или солено. Ако се гости кои идат поретко и со некаков повод, тогаш може лиснато да испечам, ордевер, нешто за грицкање, ако пијат ракија може сезонска салата. Кога ми идеа гости за повојница правев некоја солена торта или солени мафини, значи нешто ептен брзинско, без месење и сукање и некоја салата руска на пример од тие со павлака, мајонез и сл. Ама тогаш не одев на работа, нели бев на породилно и имав време, а сега нема шанси да спремам така. А за благо од Кам има едно готово тесто за мафини со калапи, само се додава јајца мислам и така нешто и се полнат калапчината и за 10 мин имаш готови слатки
Е сега летово беше тетка ми дојдена од Германија, кај мајка ми беше ситуирана, ама сакав да ја викнам на ручек, а немав време да спремам. Се мислев што да спремам и како и се решив да земам увијачи и колбаси некои убави и на работа, летото работеше базенот и скарата беше нон стоп запалена и му ги дадов да ми ги направат на скара и дома кога си отидов имав готов ручек, само салата направив свежа и компирчина. И така ем на работа бев, ем гости пречекав.
Инаку сношти бев на роденден и сега ми дојде идеја за следен пат кога ќе имам гости посебни или посебен повод, да спремам комбинација од похован кашкавал, похована зденка, поховано биено сирење, пирошки, пилешки прсти, салата од свеж зеленчук, зелка, краставица, домат, цвекло, морков, рендано. А ако треба и главно јадење, мешана скара, сечена на помали парченца, се разбира сето тоа убаво сервирано и декорирано. Ама ова само за некоја посебна прилика, инаку не би трошела толку време

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 22:04:05   
elenak
Жени давајте рецепт за таа похована зденка, сите си ја правите никој не дава рецепт. Што ме фатил некој стрв вечерва мореееuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 22:37:04   
Pepelaska *
ОВДЕ

имаш рецепт за зденките од миана user posted image

Вечерва гладна раја на Рингерајаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ручек/мезе за гости
18.10.2012 23:30:48   
Bilence2
Ova zdenkive na minana se iskacija na vrvot na ideite za sluzenje gosti , kakov interes predizvika miance, sekoia cest. Mislam deka za mnogu domakinki ova e novitet vo izborot na mezeto za gostiuser posted image .

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 8:02:35   
miana
Баш ми е мило,ама пробајте па да кажете како ви испаднале...Мнооогу се вкусни...

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 11:20:20   
elenak
Аууу каква филозофија зденкиве па рецепт барам, што смотана домаќинка ќе сум била user posted image Јас мислев се става и нешто друго, вака нема ли да ми се растечат? Вечерва праам мезе ама не за гости, за мажле и за мене миана, немој да ме обрукаш user posted image  

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 11:23:36   
miana
Opaaaa,bravo user posted image
Ti kazav,nema filozofija..Prvo provalkaj gi vo brasno,pa vo jajce ,pa vo prezla i ne gi bockaj so viluska..Stavi gi vo ubavo zagrean zejtin i so mnogu malce proprzuvanje ,vrti od site strani po malce i vadi na salfetka - da ne se mrsni..Toa e filozofijata

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 11:40:39   
mami2
за гости чекање спремањето ми зависи од приликата, гостите, можностите. 

Туку што носите за родендени по игротекиве? Јас носам кифли, мини пици, салата, сецкано сувомеснато и кашкавал за да наредат ордевер, кикирики. За децата од пиците, грицки, благо,...
Ама годишно се два родендени, за три месеци разлика и некако се повторувам а нешто друго не ми текнува. Оваа година нешто си мислам на боцкање да правам ама ќе видиме.
За ангажирање кетеринг нема шанса, едниот роденден ни е пет дена после слава па ми доаѓа наеднаш трошок и не можам да си дозволам



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 13:26:50   
Kockicka
Mamicki daj pomagajte se blizi imendenot na mm (Mitrovden ) pa treba da se pokazam domakinka sto ubavo lani si bev bremena :).Ve molam kazete sto spremuvate ?
Majka mi ke mi gi napravi slatkite a svekrva mi kiflickite.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Ручек/мезе за гости
19.10.2012 13:38:02   
miana
Ispeci nekoe mevce ( rolat ) ili samo mevce ili zemete si mesana skara,nekoja ubava salata,pileska ( mnogu e lesna ) ili nekoja francuska,mozes i sezonska salata da stavis i taka...Nesto drugo mesenko,pita nekoja ili pak piroski onakvi kako sto ima vo KAM ama da si gi napravis sama...Jas cesto gi pravam tie za vakvi proslai ( rodendeni na decata )

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Ручек/мезе за гости
22.10.2012 9:18:36   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Аууу каква филозофија зденкиве па рецепт барам, што смотана домаќинка ќе сум била user posted image Јас мислев се става и нешто друго, вака нема ли да ми се растечат? Вечерва праам мезе ама не за гости, за мажле и за мене миана, немој да ме обрукаш user posted image  

Elence sto bidna so zdenkive? se pogodija li ? te nema da se pofalis user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Ручек/мезе за гости
5.11.2012 15:10:38   
miana
Vecer ke mi doagaat gosti ,ama ne deka treba da se pretgrnam ( ne im spremam sekogas,ama odamna nemaat dojdeno ) ..Ke stavam kiflicki ( moe proizvodstvo ) nesto suvomesno,kaskaval ,cips i nesto blagicko.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Ручек/мезе за гости
5.11.2012 16:01:11   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Аууу каква филозофија зденкиве па рецепт барам, што смотана домаќинка ќе сум била user posted image Јас мислев се става и нешто друго, вака нема ли да ми се растечат? Вечерва праам мезе ама не за гости, за мажле и за мене миана, немој да ме обрукаш user posted image  

Elence sto bidna so zdenkive? se pogodija li ? te nema da se pofalis user posted image

Леле дури сега гледам дека сум била прозванаuser posted image Знаеш што, мм ќе го запишам во твојава нова тема ,, Лажни ветувања,, user posted image Се зафркавам, нешто излезе тогаш, не ми текнува и не бидна ништо од мезето. Ќе чекам гости да ми се најават, да ги проба и да види што пропуштил.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Ручек/мезе за гости
5.11.2012 16:13:52   
miana
Epa bas ste propustile nesto mnogu ubavo..Zemi ti naoravi i iznenadi go...A by the way proba li nekoj da gi napravi zdenkive?? Lele mene kolku mi se jadat ama koj ke se zamackuva sega user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Ручек/мезе за гости
5.11.2012 18:01:59   
Bilence2
Jas gi napraviv za rodendenot na sin mi. Bidejki bea staveni zaedno so ordevrrot, do koftenca, site mislea deka se przena riba:) pa morav na glas da kazam sto se za da probaat lugevo. Otkaki kazav za 2 min gi snemauser posted image . Na mitrivden pak ke gi napravam za imendenov na mm.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Ручек/мезе за гости
13.3.2013 13:33:12   
miana
zavcera imav gosti i spremiv - lisnati polneti kiflicki,pileska salata ( nekako najlesna i najbrza mi e ) suvomesno ( kaskaval,cajna,pecenica i svinsko kare i maslinki) Nareden pat ke pohovam i maslinki - PREUBAVI se...

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Ручек/мезе за гости
13.3.2013 13:45:54   
Bububebe
Обично порачувам пица,пилешки прсти.
А за десерт купувам некои готови колачиња или торта од слаткарница

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Ручек/мезе за гости
13.3.2013 13:48:22   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

zavcera imav gosti i spremiv - lisnati polneti kiflicki,pileska salata ( nekako najlesna i najbrza mi e ) suvomesno ( kaskaval,cajna,pecenica i svinsko kare i maslinki) Nareden pat ke pohovam i maslinki - PREUBAVI se...


е де баш кажете како ги поховате маслинките

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Ручек/мезе за гости
16.4.2013 12:43:02   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

zavcera imav gosti i spremiv - lisnati polneti kiflicki,pileska salata ( nekako najlesna i najbrza mi e ) suvomesno ( kaskaval,cajna,pecenica i svinsko kare i maslinki) Nareden pat ke pohovam i maslinki - PREUBAVI se...


е де баш кажете како ги поховате маслинките

Маслинките ги имаш готови во веро поховани и полнети..Инаку вака се поховаат
Купуваш од оние со пиперка или морков што се полнети ( без семка - а мозеш и со семка,како си сакаш)
Маслинката ја валкаш во брашно,па во јајца,па во презла па пак во јајце,па пак во презла и ја пржиш на врел зејтин ( во длабок сад - како за компирчиња ) Инаку можеш и во оние со пиперка што се,да им ја извадиш пиперката и да си ставиш малце кашкавал,да ги поховаш и ке си добеш полнети со кашкавал ( ова за да не ги вадиш ти семките а можеш и да ги сечеш малсинките на пола,да ја издадиш семката,да ставиш кашкавал и да ги споиш и да поховаш ) Инаку нема филозофија....Брашно ( нели маслинката е малце влажна,па брашното се лепи на неа)па јајце,па презла па пак јајце ,пак презла и пржи...Превкусни се...Поховајте од зелените,тврди маслинки...

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Ручек/мезе за гости
16.4.2013 12:46:30   
miana
Вчера имав гости,кумовите на керками по повод моето дипломирање...
На мени
Поховани маслинки,
Похована зденка,
Тартар сос,
Кашкавал,
Домашни колбавчиња ( од месара user posted image )
Шопска салата
Вртени лиснати соленки,
Лиснати кифлички со виршла
Чоко мафини ( готова смеса од Кам - бутни,печи )

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Ручек/мезе за гости
16.4.2013 12:49:06   
Bethany
Alal da vi e zeni sto pohovate i maslinki. Jas veruvam deka se vkusni, ama takvo nesto malecko pa da zemam i da pohovam... nema sansi, toa samo ako nemam sto drugo da pravam vo denot i nekoj da me natera pa da probam. A toa znaci nikogas.
Ako ima gotovi da se kupat i probat, odlicno! user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Ручек/мезе за гости
30.10.2013 13:55:14   
miana
Жени ајде дајте некоја идеја за мезе за гости..Некоја брза и лесна салата и сл..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Koe od ovie iminja najmnogu go sakate za vasheto sonce?
Male4ko13

Koe od ovie iminja najmnogu go sakate za vasheto sonce?

Dimitar (41%)

Damjan (43%)

Valentino (15%)

Zoran (2%)


Број на сите гласови: 61

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!