|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Компир на 100 начини
17.11.2009 15:36:33   
mami
ајде да ве видам..знаеме дека компирот е горе долу застапен во секое јадењеuser posted image user posted image user posted image па кажувајте, како го поготвувате?
и дајте некоја рецепта за вкусен рестован компир, сакам денес да им правам дома

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 22.10.2012 14:32:17 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: компир на 100 начини
17.11.2009 15:57:27   
mother 29

ПОИНАКОВ ПЕЧЕН КОМПИР
СОСТОЈКИ

• 8-10 средно големи компири
• 200 г печурки
• 200 г  кашкавал, рендан
• оригано
• сол и црн бибер
• масло за готвење
ПОДГОТОВКА
Компирите излупете ги и замотајте ги во алуминиумска фолија. Наредете ги во тава за печење, ставете ги во рерна на умерена температура и печете додека компирот да омекне. Потоа извадете ги компирите од рерна, и оставете ги на страна да се изладат. Кога компирот е доволно ладен да се држи во рака, исечете ги на половина и издлабете ја средината од половините, која ја оставате на страна. Во тава за пржење, на малку масло запржете ги печурките со зачин и оригано. Потоа, додадете ја издлабената средина од компирите, промешајте и пропржете уше 2-3 минути. Со оваа смеса наполнете ги издлабените компири, кои повторно ги редите во тавата за печење. Откако сите компири се наполнети и наредени, посипете ги со ренданиот кашкавал, така што ќе се покрие целиот компир. Вратете ја тавата во рерната и печете додека да се растопи кашкавалот.


< Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:15:02 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: компир на 100 начини
5.12.2009 14:43:27   
ripce
user posted image

Печени компири со зачини

Потребни состојки:
  • малку   Сол
  • 30 грама Путер
  • малку   Оригано
  • 1   Кромид/а
  • 400 грама Компир
  • малку   Црн бибер

    Подготвување:
    Половина од излупените и исечените компири и половината од исецканиот кромид ставете ги во тавче намачкано со путер. Наросете половина од сувите зачини и полијте со половина од стопениот путер. Потоа ставете ја втората половина од компирите со кромиодот и повторете ја постапката, завршувајќи со стопениот путер.

    Зачинете со сол и бибер.

    Целата тава покријте ја со фолија за печење и 20 минути печете ги компирите во рерна која претходно е загреана на 210 целзиусови степени. Потоа отворете ја фолијата и оставете компирите да се допечат уште 15 до 20 минути, додека не омекнат.


    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:15:23 >

    (Одговор на членот mother 29)
  • Непосредна врска до пораките: 3
       RE: компир на 100 начини
    5.12.2009 15:01:42   
    Mihaela
    Еве еден брз,едноставен,а вкусен начин
    Ги вариш компирите (количина по желба) ,
    ги сечеш на парчиња големина како за во компир манџа,
    ги посолуваш со вегета или сол ( по желба),загреваш маслиново масло (можеш и сончогледово,но другово е поздраво нели )
    одкога ќе се загрее маслото му додаваш 1 лажица црвен пипер,колку да се запржи и со тоа ги преливаш компирите.
    Се служи како гарнир или посебно само тоа.Вкусно е во секој случај
    Моите ги обожаваат

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:15:38 >

    (Одговор на членот ripce)
    Непосредна врска до пораките: 4
       RE: компир на 100 начини
    5.12.2009 17:21:26   
    Bogdancanka
    не сум правела вака компири али утре ќе почнам да ги испробувам рецептитеuser posted image user posted image user posted image

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:15:49 >

    (Одговор на членот Mihaela)
    Непосредна врска до пораките: 5
       RE: компир на 100 начини
    5.12.2009 21:42:23   
    Mihaela
    Ме погодивте со компириве,јас ги обозавам и имам милион комбинации
    еве уште една многу вкусна
    Се варат компири,моркови и брокула количина по желба,но соодносот да им биде ист и се посолуваат со вегета.
    Се подготвува павлака за готвење и со неа се прелива варениот зеленчук, и се меша ,но на почеток само компирот и морковот а на крај се додава брокулата и не се меша многу зашто таа е многу кревка и со многу мешање може да се распадне.
    Ова е многу вкусен гарнир,но јас го подготвувам и како лесна вечера и моите го обожаваат

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:16:00 >

    (Одговор на членот Bogdancanka)
    Непосредна врска до пораките: 6
       RE: компир на 100 начини
    5.12.2009 22:02:42   
    lidijas
    Recept za gotvenje ne mozam da Vi kazam ne me biva mnogu za gotvenje no mozam sekako da Ve pofalam. Mnogu sakam kompiri i bas ke probam nesto da napravam.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:16:12 >

    (Одговор на членот Mihaela)
    Непосредна врска до пораките: 7
       RE: компир на 100 начини
    6.12.2009 0:43:48   
    nadica
    незнам дали местото е тука но рецептов е прекрасен ќе го пишам и во салати user posted image user posted image user posted image


    потребни состојки:
    1кг компир
    3-4 млади крамитчиња или 1 главица кромид(подобро главица)
    4-5 кисели краставички
    3 големи лажици мајонез
    1 голема лажичка сенф
    3-4 големи лажици јаболков оцет
    2-3 чешлиња лук
    бибер и сол по вкус

    се вари компирот се лупи и се сечи на покрупни парчиња во длабок сад, кромидот исто така се сече покрупно и се додава, на кругчиња се сечкаат и додаваат и киселите краставички се посолува и добро се промешува

    во помал сад се мешаат мајонезот, сенфот, оцетот, ситно сецканиот(може и да се изренда на најситно) лук и се наросува со бибер. со така приготвениот сос се прелива смесата со компири и не се меша

    за подобар вкус компирот лупете го и сечкајте го додека е топол не го миете сео ладна вода

    ДОБАР АПЕТИТ
    п.с.пробајте нема да згрешите

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:16:23 >


    _____________________________

    Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
    Биди Среќен!...
    Нека умрат од глад!!!

    (Одговор на членот lidijas)
    Непосредна врска до пораките: 8
       RE: компир на 100 начини
    6.12.2009 9:49:57   
    ripce
    Како да подготвите компир на здрав начин

    Компирот низ годините некако дојде на многу лош глас кога станува збор за здравата и диетална исхрана. Но компирите иако содржат јаглехидрати, всушност се многу здрави за нас. Тие содржат витамин Ц, калиум, железо, магнезиум, фосфор, тиамин, рибофлавин, цинк, бор, фолни киселини и многу други здрави состојки. Овој вкусен зеленчук е и многу практичен бидејќи може да се подготви на безброј различни начини.

    Компир со тежина од 100  грама содржи околу 85 калории и нема ниту масти ниту холестерол. Но проблемот е во тоа што ние додаваме уште околу стотина калории со нездравиот начин на подготовка. Па затоа еве неколку совети како да подготвиме компир на здрав начин.

    Оставете ја лушпата на компирот секогаш кога тоа е возможно

    Веројатно веќе сте ја чуле информацијата дека највредниот дел од компирот е неговата лушпа, но всушност најголем дел од витамините и хранливите состојки се наоѓаат во компирот, но веднаш под самата лушпа. Затоа најдобро е компирот да се подготвува со лушпа, а откако е веќе сварен или испечен да се излупи. Освен тоа лушпата е одличен извор на хранливи влакна.

    Избегнувајте пржење на масло

    Ако е возможно избегнете го сосема пржењето на компирите во масло, бидејќи компирот впива страшно многу маснотија. Ако подготвувате салата од компир зачинете ја со маслиново масло, масло од кикирики, ленени семки или соја. Избегнувајте да користите заситени или хидрогенизирани масти како маргаринот и маслацот, кои го зголемуваат холестеролот.
    Избегнувајте готвење на претходно исецкан компир

    Со термичката обработка се намалува количината на витамини и минерали во самиот компир, а посебно до големи загуби доаѓа кога тој се готви излупен и исецкан. Кога го готвиме компирот неизлупен и цел, губењето на хранливите состојки е значително помало.

    Користете повеќе печен компир
    Најздрав начин за подготовка на компир е да се испече цел и неизлупен без додавање на масло.

    Избрете додаток со мало количество на масло, натриум и калории
    Ако не можете да јадете само компир, изберете додатоци како што се немасните сирења или јогурти или уште подобро зачинете го компирот со медитерански зачини како што се рузмарин, темјан, мајчина душичка, босилок, ловоров лист и слично.

    Намалете ги калориите и мастите во пирето

    Пирето подгответе го со млеко со мала масленост или уште подобро, наместо млеко употребете пилешка или зеленчукова супа, која ќе даде интересен вкус.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:16:38 >

    (Одговор на членот nadica)
    Непосредна врска до пораките: 9
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 1:12:57   
    HristinAntonio
    KROKETI
    * 750gr kompiri
    * 100gr brashno
    * 1lz vegeta
    * meleni orevi
    *150gr sirenje (gauda)
    * 40 gr puter
    * 2 zolcki
    * prezla
    * jajca
    kompirot se vari pa dobro se pasira se mesha so brasnoto, vegetata, zolckite i puterot. Potoa se oblikuvaat i vo sredina se stava parce sirenje, se valkaat vo brasno, pa vo jajca i vo prezla i se przat.
    inaku jas ne staviv orevi...tuku sitno si izrendav bieno sirenje, staviv malku pavlaka i vo sredinata staviv kashkaval.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:16:51 >

    (Одговор на членот ripce)
    Непосредна врска до пораките: 10
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 1:18:12   
    Bitolcanka
    Немам навика за готвење, но ќе се обидам да направам некој од вашите рецепти. Сите делуваат вкусно user posted image

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:17:05 >


    _____________________________

    It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

    (Одговор на членот HristinAntonio)
    Непосредна врска до пораките: 11
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 9:24:35   
    profesorica
    вчера бевме кај Христинантонио на гости и домаќинката Тина имаше направено некои такви како ќофтиња со компир со внатре кјашкавал ли што беше-МНОГУ БЕА ВКУСНИuser posted image user posted image user posted image

    Тина овде напиши го рецептот за нив, МОРАМ ДА ПРОБАМ ДА ГИ НАПРАВАМuser posted image

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:17:21 >


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот Bitolcanka)
    Непосредна врска до пораките: 12
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 13:42:05   
    profesorica
    Зацрвенети компири

    Потребни состојки за 4 лица: Пире од 1 кг. компири, 2 жолчки од јајца, 5 лажички брашно, брашно за подготвување масло

    1. Пирето се подготвува свежо и се додаваат жолчките и брашното. Со брашно на рацете од оваа смеса се обликуваат плескавици (големи околу 8 см).

    2. Маслото се загрева и плескавиците се пржат околу 4 минути.Потоа се ставаат да се исцедат на кујнска хартија.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:17:34 >


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 13
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 13:43:39   
    Bogdancanka
    и јас ги правам тие стално Профи прекрасни се ммммммм
    туку ај јас да бегам од кај рецептите да не ми се науми нешто па пак да прејадамuser posted image user posted image user posted image

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:17:48 >


    _____________________________

    Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 14
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 13:45:40   
    HristinAntonio
    go napisav vidi pogore-kroketi 

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:18:02 >

    (Одговор на членот Bogdancanka)
    Непосредна врска до пораките: 15
       RE: компир на 100 начини
    26.1.2010 13:48:10   
    profesorica
    аааа супер, ок

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:18:13 >


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот HristinAntonio)
    Непосредна врска до пораките: 16
       RE: компир на 100 начини
    14.4.2010 22:40:04   
    lukas
    luge daj piset_e uste mmmmmmmm mi se prijade sega onie kroketi obavezno ke gi probam....pooz...jas so kompiri znam samo edni peceni vo relna i potureni so normalno vegeta crn biber zacin za kompir i plus na toa da se dodade sumam imam probano ne e kuzne so no dobro e...pozz inace gi obozavam kompirite przeni...

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:18:25 >

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 17
       RE: компир на 100 начини
    31.5.2010 18:36:40   
    Rossana
    ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela

    Еве еден брз,едноставен,а вкусен начин
    Ги вариш компирите (количина по желба) ,
    ги сечеш на парчиња големина како за во компир манџа,
    ги посолуваш со вегета или сол ( по желба),загреваш маслиново масло (можеш и сончогледово,но другово е поздраво нели )
    одкога ќе се загрее маслото му додаваш 1 лажица црвен пипер,колку да се запржи и со тоа ги преливаш компирите.
    Се служи како гарнир или посебно само тоа.Вкусно е во секој случај
    Моите ги обожаваат


    Ova go napraviv denes. mmmmmmm mnogu e slatko. Dosega ne bev prigotvuvala kompir na ovoj nacin, odovde vidov i mnogu ni se dopadna i na mene i na mm.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:18:57 >

    (Одговор на членот Mihaela)
    Непосредна врска до пораките: 18
       RE: компир на 100 начини
    1.6.2010 10:50:58   
    Maca25
    Хаселбек компири

    user posted image

    6 компири од средна големина
    2-3 лукчиња
    2 супени лажици малсиново масло
    30 гр. путер
    морска сол
    бибер

    Подготовка:

    рерната се загрева на 220
    ˚C. Ставете го компирот на подлогата за сечење и започнете со сечење од едниот до другиот крај на компирот, на рстојание од 3 до 4 мм.
    Ставете го компирите во плех за печење и ставете го лукот измеѓу резовите на компирот. Врз секој компир ставете по малку путер. Потоа попрскајте ги со малсиново масло, сол и бибер.

    Печете го околу 40 минути, одоносно додека не станат крцкави.


    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:19:19 >


    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Rossana)
    Непосредна врска до пораките: 19
       RE: компир на 100 начини
    1.6.2010 11:32:34   
    majka 79
    ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

    ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela

    Еве еден брз,едноставен,а вкусен начин
    Ги вариш компирите (количина по желба) ,
    ги сечеш на парчиња големина како за во компир манџа,
    ги посолуваш со вегета или сол ( по желба),загреваш маслиново масло (можеш и сончогледово,но другово е поздраво нели )
    одкога ќе се загрее маслото му додаваш 1 лажица црвен пипер,колку да се запржи и со тоа ги преливаш компирите.
    Се служи како гарнир или посебно само тоа.Вкусно е во секој случај
    Моите ги обожаваат


    Ova go napraviv denes. mmmmmmm mnogu e slatko. Dosega ne bev prigotvuvala kompir na ovoj nacin, odovde vidov i mnogu ni se dopadna i na mene i na mm.



    isto vaka so maslo i crven piper jas go prelevam pireto od kompiri i e mnogu vkusno

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:19:35 >

    (Одговор на членот Rossana)
    Непосредна врска до пораките: 20
       RE: компир на 100 начини
    1.6.2010 11:36:20   
    Rossana
    ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

    isto vaka so maslo i crven piper jas go prelevam pireto od kompiri i e mnogu vkusno


    Ke probam i taka, blagodaram. Sakam se sto e od kompir, i cela nedela po red samo kompir da jadam ne se zalam.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:19:57 >

    (Одговор на членот majka 79)
    Непосредна врска до пораките: 21
       RE: компир на 100 начини
    19.6.2010 19:16:26   
    Палешка РР
    Компирите се лупат user posted image и се сечат на половина (по долгманестата страна) се засекуваат (две вертикални и две хоризонтални засеци, да се вкрстат) и се редат во тава. Се посолуваат, се става вегета и црн бибер, масло и 2 филџани вода. Одозгора се става фолија и се ставаат во рерна. Фолијата се вади 15 минути пред крајот.
    Многу се вкусни!

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:20:22 >


    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Rossana)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: компир на 100 начини
    5.8.2010 17:09:27   
    Палешка РР
    Ова мора да го пробате, Марио секој ден ми бара вакви компири user posted image

    5-6 компири варени
    150-200 гр. шунка сецкана на коцки
    сол
    вегета

    Компирите се пасираат, се додава сецканата салама и зачините. Се прават кофтиња. Се брбелаат во јајце и презла и се пржат.

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 12.12.2010 8:20:42 >


    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: компир на 100 начини
    21.12.2010 12:34:54   
    Snowhite RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

    Ова мора да го пробате, Марио секој ден ми бара вакви компири user posted image

    5-6 компири варени
    150-200 гр. шунка сецкана на коцки
    сол
    вегета

    Компирите се пасираат, се додава сецканата салама и зачините. Се прават кофтиња. Се брбелаат во јајце и презла и се пржат.


    Ова го направив денеска, само додадов и печурки и кари зачин, сега да видиме мм што ќе кажеuser posted image

    < Поракaта ја уредил Snowhite -- 21.12.2010 17:25:10 >


    _____________________________

    Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: компир на 100 начини
    21.12.2010 12:41:48   
    arh_diz
    Jas denes planiram toa da go pravam

    _____________________________

    Биди тоа што си

    (Одговор на членот Snowhite RR)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?