|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Направете сами: Рикота сирење

Редакција Рингераја, 26.2.2019
За оние кои се расположени да ги засукаат ракавите за да направат домашно рикота сирење, eве еден едноставен рецепт за кој ви се потребни само млеко, сок од лимон и околу половина час од вашето време

image
/11


Рикота е популарно италијанско свежо сирење кое кај нас е прилично скапо, но со овој рецепт нема да имате потреба да го купувате затоа што ќе видите дека можете многу едноставно да го направите и сами.

Состојки:

2 л млеко

Сок од 2 лимони или 1/3 шолја дестилиран бел оцет

Лажичка сол

Приготвување:

Загрејте го млекото во едно тенџере и кога ќе почне да се пени и полека да отпушта пареа, додадете го сокот од двата лимони и солта па трнете го тенџерето од шпорет. Внимавајте млекото да не проврие.

Оставете го садот со млекото да отстои на собна температура 10 минути, а потоа веќе ќе можете да забележите дека се создаваат грутчиња во млекото и дека се одвојува жолтеникава, воденеста структура.

Со дрвена лажица поминете низ млекото и ако забележите дека останало уште доста млеко кое не е засирено, додадете уште една лажица сок од лимон или оцет и почекајте уште некоја минута.

Потоа процедете го сирењето низ густа ткаенина, добро заврзете ја и оставете да се цеди 10-60 минути, возависност од тоа колку суво сирење сакате.

Вака приготвено рикота сирењето можете да го чувате во фрижидер до една недела.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кој е најубав подарок за вашето дете
Доколку очекувавте дека ќе ги наведеме работите што можат да се купат во продавница, згрешивте. Најдобрите подароци не м...
5
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
5
Helicobacter pylori – најчестата инфекција
Хеликобактер пилори, претходно наречена и Кампилобактер пилори, е бактерија која ја напаѓа слузницата на желудникот и ја...
5
Јас не растам само син, туку иден сопруг и...
Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата с...
5
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?