|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крвта од папочната врвца може да спаси живот

Редакција Рингераја, 21.6.2021
Крвта од папочната врвца спасува животи!

image
/11


За време на бременоста, папочната врвца го поврзува фетусот со телото на мајката. Една вена и две артерии пренесуваат крв, хранливи материи и отпадни производи. По раѓањето, папочната врвца е обично врзана или стегната. Се сече, а папочната врвца и плацентата потоа често се отстрануваат. Но, крвта од папочна врвца е богата со матични клетки кои можат да формираат нови крвни клетки. Овие матични клетки кои формираат крв можат да помогнат во лекување на состојби како што се карциноми, имунолошки недостатоци и генетски нарушувања.

Со согласност на мајката, крвта од папочната врвца може да се собере откако истата ќе се пресече. За да се извлече крвта од кабелот, плацентата е обесена од стерилна потпора. Кабелот се чисти и иглата се вметнува во крвниот сад и крвта тече од кабелот во вреќата за собирање. Оваа донација, зачувана анонимно, може да се користи за помош на други деца или возрасни.

Не секое собирање на крв од папочната врвца е успешно. Секој кабел мора да обезбеди минимум 60 ml крв за да заслужи долгорочно складирање и се користат тестови за откривање на ХИВ, хепатитис и други инфекции. Крвта од кабелот исто така мора да се замрзне што е можно побрзо по собирањето, па затоа се пренесува во лабораторија за испитување и складирање.

Клетките во крвта на папочната врвца можат да помогнат во замена или обнова на неисправната коскена срцевина. Генетска анализа на тестови на крв од папочна врвца за протеини наречени хумани антигени на леукоцити (HLA). Ова го одредува типот на ткиво на донаторот и се совпаѓа со ознаките на HLA протеините помеѓу донаторот и примателот. Луѓето од одредени етникуми можат да се борат да најдат донатор со соодветен тип на ткиво, па затоа банките со крв од папочна врвца активно бараат повеќе донатори од овие етнички групи.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Плацента - каква функција има овој неверој...
Сигурно многу мајки се љубопитни да дознаат што е и што прави плацентата. Споделуваме се што пронајдовме за овој неверој...
11
Видео: Сe што треба да знаете за царскиот рез
Породување со царски рез е хируршка процедура што се користи за раѓање на бебето преку засеци во стомакот и матката на м...
7
До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
5
Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasite deca se zadovolni so odenjeto vo gradinka?

Da (50%)

Ne (25%)

Ponekogas (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!