|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Доцната бременост го продолжува животот?

Редакција Рингераја, 19.2.2018
На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30. година од животот и кои ќе останат бремени по природен пат, имаат поголема шанса да доживеат длабока старост

image
/11„Ова не значи дека жените треба да раѓаат подоцна за да си го продолжат животниот век, туку покажува дека зачнувањето во подоцнежни години предизвикува бавно стареење на репродуктивниот систем, а со тоа побавно старее и целото тело“, рекол Томас Перлс, професор по медицина и ко-автор на студијата.

Според податоците на една студија, Перлс и неговите колеги заклучиле дека 462 жени кои последен пат родиле по 33 година од живото имаат двапати поголема шанса да доживеат 95 години старост во споредба со оние кои последното дете го родиле до 29 година.

Тие сметаат дека одредено влијание имаат и генетските предиспозиции на жените кои можат да го забават стареењето.

Мамичке, биди горда што се породи со царск...
Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање с...
18
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Бремена жена доби отказ, но доби и судски ...
ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Бремена жена доби судски спор против фирма што ? дала отказСпоред пресудата, доколку тужителка...
4
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe e najubavo ime
Evgenija D

Evgenija Emilija Evdokija Eva Ema

Evgenija (67%)

Emilija (33%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!