|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Од замрзнати ембриони се раѓаат поздрави бебиња

Редакција Рингераја, 24.1.2012
IVF бебињата од замрзнати ембриони се потешки и имаат подобар резултат во повеќе бремености, од бебињата кои се родени од свежи ембриони, покажуваат истражувањата.

image
/11


 

 

Замрзнувањето на ембриони им овозможува на двојките да имаат повеќе циклуси на IVF со јајце клетки собрани во текот на еден третман. Со замрзнувањето на ембрионите двојките имаат можност да ги користат претходно замрзнатите, а да ги замрзнат новите ембриони.


Денес научниците сугерираат да се користат замрзнати ембриони, при ембриотрансфер во IVF, со цел да имаме поздрави бебиња, добра родилна тежина и способност на бебето да издржи до крајниот термин на бременоста, без да биде родено предвреме.


На годишниот состанок во Лидс, по повод плодноста на Британското општество, покажани се резултатите од мерењето на тежината и должината на гестацискиот живот на 384 бебиња родени по ембрио трансфер од свежи ембриони и 108 бебиња, родени по ембрио трансфер од замрзнати ембриони.

Во студијата не се опфатени двојки и тројки, туку само единечно родени бебиња.


Бебињата родени од замрзнати ембриони биле во просек по 253 грама потешки од оние кои се родени од свежи ембриони, покажаа резултатите.


Замрзнатите ембриони имаат за 0,65 недели подолг гестациски живот, од бебињата кои се родени од свежи ембриони. Главниот истражувач, Suzanne Cawood, заменик шеф на ембрилогија во Центарот за репродуктивно и генетско здравство во Лондон изјави: ”Наша цел за сите асистрирани репродуктивни технологии е да ги утврдиме постапките преку кои ќе допримесеме за оптимално здравје на децата родени со IVF. Нашата студија сугерира дека бебињата родени од замрзнати ембриони имаат значително подолг гестациски живот и се раѓаат со попголема родилна тежина од бебињата родени од свежи ембриони”.


Ова е многу важно бидејќи предвременото раѓање и ниската родилна тежина претставуваат фактори на ризик за полошо здравје и потешкотии во учењето. Студијата констатира дека би имале потенцијално поздрави бебиња доколку се пренесуваат замрзнати, а не свежи ембриони при ембрио трансфер.


Причините за ваквите резултати од овие наоди сеуште не се доволно расветлени, но се смета дека постои разлика во животната средина на матката кога свежите ембрионите се трансферирани веднаш по пункцијата за јајце клетките, во споредба со трансферирање на замрзнати ембриони во период кога матката не е стимулирана во деновите пред трансферот.


“Сепак, потребни се понатамошни истражувања и потребно е да се тестира оваа хипотеза.”-велат од Центарот за репродуктивно и генетско здравство во Лондон.

 

Пчелини производи за побрзо забременување
Познат како нектар на боговите, желе на кралевите, медот одамна заработил почитување заради своите лековити и антивирусн...
5
Lara2224: Вистински приказни од забременување
Моментот кога нашите души се споија во една
4
Фото: Мајка гледаше како се раѓа нејзиното...
Фотографиите од породување се секогаш прекрасни и моќни, но оваа сесија покажува сцени кои ретко се гледаат: пресреќна м...
4
Најдобар секс за забременување
За да се забремени мора да се поклопат повеќе работи, но во секој случај најважно од се е соодветното време. Како можеме...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Искажување љубов
blond

Колку често кажувате на вашите деца дека ги сакате?

Неколку пати дневно (95%)

Еднаш неделно (3%)

Многу ретко (2%)


Број на сите гласови: 163

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!