|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Качамак и Палента
23.1.2010 13:07:11   
jovanka
jas kupuvam pcenkarno brasno meleno na vodenica od Rasnik moze ste slusnale proizveduvaat zdrava hrana od berovskiot region i go prgotvuvam kako proja decata go obozavaat eve vi recept
3 jajca
2 solji pcenkarno brasno
1 solja belo brasno
pasok za pesivo
pola solja zejtin
kiselo mleko edno kance
i sirenje po zelba kolku sto sakate
seto ova zaedno se mati i se pece na 180 stepeni polovina saat
Prijatno jadenje

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Качамак и Палента
23.1.2010 13:16:26   
mis.
истото го правам и јас само што место кисело млеко ставам обично и внатре ставам семе од коприва или магдонос кој и дава убав изглед.Децата ја обожаваат

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Качамак и Палента
23.1.2010 14:19:35   
Bogdancanka
го направив рецептот на Профи и на Јованка се е серворано само го чекам мм да јадеме и ќе ви кажам реакција дали ни се допадна или не едвај чекам да пробам али ќе го почекам мм сенадевам ќе биде мммммм

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 13:54:26   
profesorica
и што бидна богданчанке???

како е???

инаку јованке леле и јас колку сакам проја али не сум пробала сама да направам.

баба му на мм многу добро ја прави.секоја недела сме кај неа на ручеци морамд а ја пофалам ама пројата ја прави изврсна, како и се другоuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 14:03:32   
jovanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

и што бидна богданчанке???

како е???

инаку јованке леле и јас колку сакам проја али не сум пробала сама да направам.

баба му на мм многу добро ја прави.секоја недела сме кај неа на ручеци морамд а ја пофалам ама пројата ја прави изврсна, како и се другоuser posted image user posted image user posted image


probaj da napravis spored receptot sto go imam gore napisano nema utka ama so ljubov da ja napravis uspehot ke ti bide 100%

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 14:08:26   
mother 29
ауу и јас сум по пројата со сирење!!!!!ау и мајка ми каква прави едан со спанак мњамммм

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 14:14:48   
profesorica
ке пробам јованка...а и јас сум го јадела со спанаќ и со сирење многу е добро ...и со јогурт или павлакааааа...мммм ми потекоа лигиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 14:16:42   
arh_diz
I jas mnogu sakam proja. Vcera pravev palenta ama nekako brasnoto tuka i vo Sk ne mi e isto bese premnogu krupno i ne taka vkusno


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Качамак и Палента
25.1.2010 15:52:03   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

и што бидна богданчанке???

како е???

инаку јованке леле и јас колку сакам проја али не сум пробала сама да направам.

баба му на мм многу добро ја прави.секоја недела сме кај неа на ручеци морамд а ја пофалам ама пројата ја прави изврсна, како и се другоuser posted image user posted image user posted image



ауууууу Профи што да ти кажам супер беше а плус и рецептот од Јованка го направив и прејадев зашто не ми кажа да се ограничам со једењеuser posted image user posted image user posted image и плус на сите се пофалив мислиш кој знае што сум јаделаuser posted image user posted image user posted image мајка ми се чуди.......


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Качамак и Палента
26.1.2010 10:01:39   
profesorica
user posted image user posted image user posted image браво Богданчанка

ми с епријаде сегаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Качамак и Палента
1.2.2010 15:54:23   
ripce
Палента јадеме често, качамак баба ми ми правеше, сега пошто не знам да правам не сме јаделе, а инаку она брашно што е за качамак го користам за правење проја. Синоќа баш си правев палента, доцна јадев со сирење и кисело млеко. А на син ми сега баш му давав со кисело млекце супер се најаде.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Качамак и Палента
1.2.2010 16:02:36   
arh_diz
Koja e razlikata megu kacamak i palenta
Kacamak znam sto e ama palenta neznamuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Качамак и Палента
1.2.2010 16:48:04   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Има раззлика од палента и бакрдан
палентата се прави брзо и се јадри мелени зрна на пченка, а бакрданот е брашно од пченка и времето на варење е поголемо одколку палентата со постојано мешање со долга лажица зошто прска на сите страни
во секој случај едноставен специјалитет, кој е хранлив и здрав за организмот
добар апетит


еве Професорица има напишано што е разликата помеѓу качамак и палента.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Качамак и Палента
1.2.2010 17:18:30   
Enika
Мммм палента обожавам значи...со мн рендано сирење ..уффф се давам у неа...а качамак неам пробано а и не ми е некако привлечно да го јадам user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Качамак и Палента
1.2.2010 19:22:57   
BILJANA_G
Jovanka receptot e mnogu dobar.Go napraviv i site trojca jadevme ni se dopadna.So kiselo mlekce mmmmmm.Napraviv i palenta po receptot na profesorica jas takvo ne mozam da jadam ama za mene ne e tolku bitno vazno Angela jadese.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Качамак и Палента
11.3.2010 8:30:24   
mina_m
ee ovaa palenta sto belja mi napravi,ja napraviv palentata i sega zejtince da zgrejam inaku sporetot na plin ni e(ic nesakam na plin nesto po doma da imam ,ama toa e)i jas si mislam ko na obicna ringla na struja da si pocekam malku poveke od dve min,lele ko plamna ogin vo gezveto,pa uste poveke koga fati pa od taa panika sto me fati,go frliv gezveto vo umivalnik so se ogin,i ko glupaca nekoja uste ja pustam cesmata so voda da se izgasne oginot koga izbuvna uste poveke ,samo mi tekna kujnskata krpa da ja frlam i si vikam sto saka neka bide..a mojot pameten maz na terasa si sreduva,nit da me slusne koga go vikav,nitu pak glavata da ja svrti da vidi vo kujna sto se slucuva ,nitu pak alarmot ne go slusna koga se pusti,i odkako go izgasnav oginot,nemav dusa vo mene, i gledam gore na tavanot celiot zafaten so crno vo kujnata i edniot del od trepezarijata ,a pametniov moj posle nekoe vreme ja otvara vratata od terasa i mi vika:lele be mi se prijade skara ovie komsiive se raspalileuser posted image

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Качамак и Палента
7.3.2011 15:05:58   
srnicka
Kolku palenta mi treba da svaram , primer za da mi ispadne eden obrok (okolu 200 ml e casata vo koja si jade) kolku treba da stavam od palentata i vo kolku voda da ja varam?Pozdrav

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Качамак и Палента
7.3.2011 16:03:30   
strelec 1982
mojot sin mnogu jade palenta pomal koga bese izmesana so kiselo mleko mu ja davav a sega povejke ja saka so izrendano sirenje.Otprilika da ti kazam stavam edno i ne pola pomalku od pola filcance za kafe od tie srednite voda tolku stavam i zejtince ili margarince i sol i da zovrie vodata i pola filcan palenta popoleka isturam vo vodata i na tivok ogan celo vreme mesam za da ne se zalepi.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Качамак и Палента
8.3.2011 23:20:43   
Maca25
Палента ни е омилена вечера. Немам мерка, точно знам колку да ставам и вода и млеко и палента. Кога е готова ставам 3 зденки и е прекрасна. Нина ја обожава. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Качамак и Палента
6.4.2011 14:42:25   
mosa
Kolku palenta mi treba da svaram , primer za da mi ispadne eden obrok (okolu 200 ml e casata vo koja si jade) kolku treba da stavam od palentata i vo kolku voda da ja varam?Pozdrav

Draga srnicka jas obicno ja pravam samo za sin i ili i za mene biejki mm bas i ne ja saka.Ako ja pravam samo za sin mi stavam 1-2 lazicki od palentata i samo 1 solja voda.Znaci se zavisno kolku sakas da ti vide gusto ili retko.No nemoj da stavas mnogu voda .Znaci  1 fildzan voda,a 1-2 supeni lazici palenta za 1 lice.Inaku ja gotvam cesto na sin mi bidejki ja obozava.A bigami i as ja sakam.A skusnav deka bila i dobra za reguliranje na rabotata na stomakot.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Качамак и Палента
15.11.2012 13:28:15   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marijan2012

Zdravo,

Sakam da prasam za davnanje na pcenkarna palenta na bebe.
Dali taa e standardna so e za vozrasni (ja ima vo site marketi)?
Kako se prigotvuva, so sto se kombinira, vo koj period od denot da se dava i na koja vozrast na bebeto moze da se pocne da se koristi?
Pozdrav




ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Marijan2012

Zdravo,

Sakam da prasam za davnanje na pcenkarna palenta na bebe.
Dali taa e standardna so e za vozrasni (ja ima vo site marketi)?
Kako se prigotvuva, so sto se kombinira, vo koj period od denot da se dava i na koja vozrast na bebeto moze da se pocne da se koristi?
Pozdrav


Palentata e taa- istata so dete na slikata a ja ima i od druga firma.. Ja ima vo site prodavnici
Palentata jas ja davav od 07 meseci..Ja kombiniram so kiselo mleko,jogurt,sirence,zdenka i pavlaka ( ponekogas stavam i zolcka od jajce vareno )
Se dava za dorucek ili vecera,no nema da pogresis ako nekogas i napravis i za rucece.
Inaku jas stavam voda malku vo tendzerce malo ( eden prst voda ) cekam da zovrie, i stavam nekolku zrnca sol, i poleka dodavam palenta ama da bide retko i ostavas da se vari - ke se zgusne ( jas od oko stavam ) Koga ubavo ke zgusne ( nemoj mnogu gusto ako davas prv pat ) dodavam i malku puterce pola lazice da se stopi..Ja stavam vo tanjirce i dodavam sto sakam..kerkami ja obozava!!!!



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Качамак и Палента
21.11.2015 16:38:14   
lolla RR
Само моево бебе не сака изгледа палента и гриз user posted image

Ај со што да ја правам за навечер, со кисело млеко јогурт не ја сака...а благо млеко нема пробано рано му е

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Качамак и Палента
22.11.2015 16:28:30   
lukajana RR
Lolla и Ј не ја сакаше палентата на почетокот па и ја давав со банана додека да се навикне а после почнавме со Абц намаз ,павлака ,сиренце и сега ја јаде како и да и дадеш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 0:07:41   
MamaKiki
jas zemav na biocosmos palenta organsaka za maloto pola kilo okolu 150 denari, nekolku pati posledno bev vo prodavnicata od kade sto kupuvav i ja nemaa pa kupiv na alkaloid na vkus ista samo sto nema sertifikat deka e organska i kosta 3tina od ovaa na biocosmos..
koga pisuva organik malku sum po sigurna deka hranata e po prirodna, a na momenti pomisluvam deka preteruvam i nema vrska toa natpisot organik i GMO free...
so ogled na toa deka se zboruva deka pcenkata e naj GMO tretirana vnimavate kakva palenta davate na vasite deca...?

malovo moe ja saka palentata i ja imame na momenti epten cesto , a na momenti duri ja zaboravam kako obrok user posted image

ja gotvam standart sekogas isto user posted image
voda kako edna sholja i 2 lajci palenta ne polni skroz i ne cekam da zovrie vodata odma ja stavam palentata malku himalajska sol i puterce kako pola lazice malo i varam da si dobijam sakana gustina vodata ke ispari i da e poveke od potrebno ama praktikuvam min da ja gotvam 5 minuti da vrie i tolku na kraj kombiniran ili so jogurt, ili belo rendano sirenje ili abc ili pavlaka...
pred nekoj den pravev finger food od palenta i epten ubav obrok ispadna ja svariv na pogusto da pravi ubav pat dodeka e topla mu staviv rendano sirenje i so lajca si pravev mini trkalca na lik na " cookies " koga oladea i bea cvrsti gi namackav mallu so pavlaka i mu nudev na malovo da si jadi samo user posted image
mama imase uspeshna mislija i garnitura izmackana user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Качамак и Палента
23.11.2015 0:30:50   
MamaKiki
lolla imav nekade stretnato tema za griz ama ne mozam da ja najadam sega i moeto ne o sakase grizot i prestanav da go davam i otkako probavme kravjo mleko probav i go saka a zaprimetiv deka bananata mu dava po kremasta struktura probaj da svarish griz na gusto (so blendiranjeto ke se napravi potecno)i so racen blender ispasirajgo zaedno so banana. Blendiran poveke prima od vkusot na ovoshjeto koga e varen vo voda ne e toa-toa kako da nema vkus nikakov ... a ako imate probano rogac ili kakao stavi malku da dobie aroma i kremasta boja nemoj mnogu oti ke nagorcuva user posted image mozi ke mu se dopadne na bebe user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?