|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Постпородилна депресија
4.6.2010 16:43:42   
elle
gvenda уште е рано за ред да воспоставиш на спиењето нам 2 месеца денот ни беше ноќ а ноќта ден,дење спиеше а ноќе имаше грчеви и само плачеше. дење ќе ги завршев сите обврски-пеглање,ручек... обвските околу бебето(да се пресоблече нахрани)мајка ми е далеку живеам со свекрва ми но таа си оди на работа и ноќе бебето со мене,мислам дека ќе полудевuser posted image

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Постпородилна депресија
4.6.2010 17:29:03   
Martins mom
и јас сметам дека тие 40 дена се чиста глупост, баш тие 40 дена ме уништија, ме изолираа скрос, никој не ми идеше, ниту пак можев јас да мрднам некаде, затворена во 4 ѕида уффффuser posted image user posted image user posted image ...за сите животот тече, за мене стоеше...
За наредно дете си знам како треба....user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Постпородилна депресија
4.6.2010 23:04:52   
Bitolcanka
Леле девојки како ве читам се' повеќе страв ме фаќа што ме чека во блиска иднина user posted image Се сложувам со Сатурн и Анушка. Имам забележано голема промена кај девојки пред и по раѓањето на user posted image ... Навистина многу се 40 дена, бетер од шоуто "Големиот брат" ... Си велам колку што можам да бидам girl, зашто оваа слобода не се враќа - housewife & mother ќе бидам цел живот ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Постпородилна депресија
5.6.2010 10:05:46   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

Мислам дека хормоните се само дел од приказната за постпородилната депресија. Сепак мајчинството одеднаш носи таква вртоглава промена во животот, целосно како да ни се менува сопствениот идентитет. Центарот на светот веќе не сме си самите туку (барем во тој првичен период... море и за понатаму user posted image ) ни е детето. Ни се менувааат и телото и навиките и начинот на размислување. Размислете во колкава мера времето што до тогаш сте го користеле за себе и своите потреби е сега посветено на детето, на мајчинството. Ми се чини дека психолошки е навистина огромна промена, не само хормонално, паѓање на естроген и слично. Посебно што почетокот е навистина тежок, болки при доењето, неспиење, немање време за себе (некои дури ни до WC не можат да отидат на почетокот) особено е тешко за тие што немаат помош. Болки од царски рез, од епизиотомија ... И не само животот туку и ние сме се смениле толку многу за толку кратко време, значи веднаш штом се роди детето, нема време за подготовка. Менталниот склоп кај голем дел од мајките не е подготвен за толку краток период да ја прифати таа промена на идентитетот така глатко. Мислам дека во денешно време тоа е многу поизразено бидејќи нашите мајки, баби, прабаби некако од многу помали ги имале усвоено тие работи, она што ги чека како мајка. Животот на жената се вртел околу домот (не дека сега сме многу далеку од тоа, но сепак имаме кариери, време за себе, за дружби, социјален живот). Одеднаж сме ние од вработени жени на 9 месеци (не сум да се скрати породилното отсуство, да не ме сфатите погрешно) дома на породилно со сосема нови обврски и нов живот. Затоа ми се чини дека во денешно време е потешко и поголеми се шансите за постпородилна депресија, токму поради наглото менување на идентитетот.
И се согласувам со сите горенаведени постови.

ПОТПИШУВАМ!
ама, сметам дека кај нас за постпородилната депресија е најмногу виновна традицијата: 40 дена, поделбата на женски и машки работи, па да се слуша свекрвата/мајката, па моралу ручек на маса да се има...



На ова додадете дека од жената се очекува веднаш да се врати во форама и да биде старата секси женска, згодна, убава, средена и расположена за својот маж. Кој гледајки ги сите слики од оние VIP родилки се чуди како тоа неговата жена се претворила во монструм. И уште сите околу постојано посочуваат дека ти останал огромен стомак, вишок килограми, стрии, ко да е тоа нешто ненормално. Никој не ни дава за право да бидеме мајки и природно да се вратиме во нормала, никој околу нас не ја гледа убавината во мајката која се грижи за своето дете и од очите и блика среќа, туку сите ни мерат килограми и сантиметри. Светот денес е станат толку површен, а системот на вредности се базира само на визуелното, на она што ни го сервираат медиумите, а е разубавено пред да биде пласирано, да е просто невозможно мајката со новите обврски да успее и во тоа и нормално дека ќе падне во депресија под толкав притисок.
Сигурно нашите баби и прабаби не трчале веднаш по породување да купуваат мидери за да го вратат стомакот на старо место и не се замарале со фактот што не можат да влезат во облеката од пред бременоста, но и покрај тоа им биле привлечни на мажите и си правеле секое летенце детенце.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Постпородилна депресија
5.6.2010 11:21:51   
MamaOhrid
Ах, не ми зборувајте за депресија. Мислам дека оној степен и вид на депресија што ме фати мене го нема никој. Траеше 3 недели од породувањето. Плачење без причина, липање на цел глас, повраќање 3 пати на ден, лошење, вртоглавица, гадење од секаква миризба, тврда столица со крв која траеше 3 месеци, дупка на стомакот од 3 сантиметри полна со гној ( од царскиот рез), тресење на рацете, напади на паника особено кога бебето ќе заплачеше, плачи тоа, плачам и јас. Поминаа 3 недели и што би рекле старите како со рака тргнато. Одеднаш се се смени, како ништо од ова да не се има случено. Престана плачењето, повраќањето, гадењето, паниката, се се смени. И од оваа перспектива кога гледам, толку ми е глупаво и смешно како можеше тоа да ми се случи. И кога се потсетуваме со мм, гласно се смееме.

Често пати му викам на мм сакам уште сега друго дете, бидејќи тие 3 недели како да е избришана меморијата во главата. Како во магла се сеќавам, и некако како наеднаш да ми порасна детето, па не ми текнува ништо од тие 3 недели.

Затоа драги мамички, без гајле, се поминува, се се заборава. Уживајте со вашите деца и не пропуштајте ниту еден миг зошто она што поминало не се враќа.  

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Постпородилна депресија
5.6.2010 11:29:03   
amelbebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Ах, не ми зборувајте за депресија. Мислам дека оној степен и вид на депресија што ме фати мене го нема никој. Траеше 3 недели од породувањето. Плачење без причина, липање на цел глас, повраќање 3 пати на ден, лошење, вртоглавица, гадење од секаква миризба, тврда столица со крв која траеше 3 месеци, дупка на стомакот од 3 сантиметри полна со гној ( од царскиот рез), тресење на рацете, напади на паника особено кога бебето ќе заплачеше, плачи тоа, плачам и јас. Поминаа 3 недели и што би рекле старите како со рака тргнато. Одеднаш се се смени, како ништо од ова да не се има случено. Престана плачењето, повраќањето, гадењето, паниката, се се смени. И од оваа перспектива кога гледам, толку ми е глупаво и смешно како можеше тоа да ми се случи. И кога се потсетуваме со мм, гласно се смееме.

Често пати му викам на мм сакам уште сега друго дете, бидејќи тие 3 недели како да е избришана меморијата во главата. Како во магла се сеќавам, и некако како наеднаш да ми порасна детето, па не ми текнува ништо од тие 3 недели.

Затоа драги мамички, без гајле, се поминува, се се заборава. Уживајте со вашите деца и не пропуштајте ниту еден миг зошто она што поминало не се враќа.  
samo napred taka treba

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Постпородилна депресија
6.6.2010 0:03:33   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


На ова додадете дека од жената се очекува веднаш да се врати во форама и да биде старата секси женска, згодна, убава, средена и расположена за својот маж. Кој гледајки ги сите слики од оние VIP родилки се чуди како тоа неговата жена се претворила во монструм. И уште сите околу постојано посочуваат дека ти останал огромен стомак, вишок килограми, стрии, ко да е тоа нешто ненормално. Никој не ни дава за право да бидеме мајки и природно да се вратиме во нормала, никој околу нас не ја гледа убавината во мајката која се грижи за своето дете и од очите и блика среќа, туку сите ни мерат килограми и сантиметри. Светот денес е станат толку површен, а системот на вредности се базира само на визуелното, на она што ни го сервираат медиумите...



Така е Ники. Познатите личности веднаш по породувањето се подложени на третмани за слабеење, им исчезнува вишокот килограми, претставени се како манекенки пред јавноста и останатите се потпираат на нив за изглед на жена-мајка. Покрај сите обврски кои се бараат од денешната современа жена се додава и физичкиот изглед user posted image
...А никој не им замерува на машките/мажите кои се здебелуваат по стапувањето во брак - добиваат големи стомаци - тоа е cool - сосема нормално user posted image Секако, мажот треба да биде покрупен, па нели е маж ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Постпородилна депресија
7.6.2010 14:19:47   
Rossana
A tema za predporodilna depresija imame li? ja barav no ne ja najdov pa zatoa ovde pisav, ako ima slobodno neka se premesti porakava.

Na pocetokot na bremenosta pa se nekade do osmiot mesec jas si bev taa, kako i sekogas, no posle toa, me fati nekoja emocijonalna kriza i non stop vikav, se karav, se lutev, placev, se nesto ne mi bese po keef, no mm vo potpolnost me razbrase, kojznae dali me razbirase ili on samo taka velese, no celosno me podrzuvase. Dodeka jas posakuvav sekakvi raboti pa duri i vo 3 sabajle da me nosi vo grad za burek toj mi ja ispolnuvase zelbata, nekogas znaev i da go nateram da izlezeme od doma bilo kade, samo ne doma, i po cel den nesakav za ziva glava da se vratam... Samo sakav da gi trgnam mislite, bev preplasena sto ke se sluci, od pocetokot na osmi mesec, pa se dodeka se rodi Sara, spiev po 3-4 casa, nesakav i nemozev da spijam, se plasev mnogu... No otkako se rodi Sara se zaboraviv od prethodniot strav, pa navlekov drug strav, celiot nadvoresen svet, vo sporedba so moeto malo bebe mi bese preopasno mesto na ziveenje za nea, mi trebaa dva meseci da se naviknam deka deteto ne mi e od seker i deka nema da se istopi ako go odnesam do terasa

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Постпородилна депресија
18.7.2010 1:41:00   
Dorina
Dali znaete psihijatar na koj ovoj problem mu e specijalnost? Dali ima lekarstva koi pomagaat a se bezbedni za doenje?

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Постпородилна депресија
18.7.2010 10:08:10   
Палешка РР
Здраво Дорина,
Не верувам дека на некој му е специјалност само постпородилната депресија, мислам дека секој добар психијатар, невролог може да ти помогне. За лекарства тој ќе ти каже.
Јас само би те утешила дека сите мајки помалку или повеќе запаѓаат во оваа состојба и дека многу помага разговор со блиските, мт, мајка ти..прошетки на воздух со бебето и позитивни мисли.
Добре ни дојде и се надевам дека брзо ќе се извлечеш од оваа ситуација.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Dorina)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Постпородилна депресија
21.7.2010 21:05:28   
kuss
Bremen sum vo 39 nedela.
Kade i da e treba da se porodam.
Imam pogolemo since  ima 2 godinki.Mnogu sum loso raspolozena i se custvuvam uzasno.user posted image Ne cusvuvam nikakva rados .Samo mi se placeuser posted image i placam. Mnogu se  deram po sinmi.Ponekogas i za nisto, samo da mi izleze nervozata.  On ne e kriv i toa uste poveke me unistuva i razocaruva.
Dali sum padnata vo depresija?user posted image
I mnogu sum so negativni misli .Mislam deka mi treba pomos od psihijataruser posted image user posted image
Dali imal nekoj  slicno iskustvo?
VE MOLAM za sovet

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Постпородилна депресија
21.7.2010 21:12:23   
tereza
Најпрво поздрав до тебе кусс и пријатна дружба на рр.Како што можеш да прочиташ погоре во постовите не си единствена со ваков проблем сепак се во прашање хормони на кои неможеш да влијаеш самата ти.Сепак важни се и други околни фактори на целата ситуација,на пример поддршка од сопругот и пријателите,дружење на кафе со драгите луѓе,хоби кое те релаксира и ти го свртува вниманието да не мислиш постојано на една те иста работа и сл.Сепак не е лошо да посетиш лекар стручен за да ти помогне околу оваа состојба,да се надмине...

(Одговор на членот kuss)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Постпородилна депресија
21.7.2010 23:23:34   
Martins mom
ќе  помине кус...ќе видиш...само треба малце добра волја од твоја странаuser posted image user posted image user posted image прошетки, разговори со твоите блиски, гушкања со синчето и се што ти се случува сега ќе биде минатоuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Постпородилна депресија
7.10.2010 1:39:08   
mosa
da da ovaa depresija ja cuvstvuvav i za vreme na bremenosta i posle toa
celo vrme bev loso rapolozena se raspravav postojano cuvstvuvav nekakov bes i po poragajot se osekav taka i postojano se zalev nesto. se osekav  nekoja vina gi gledav drugite trudbnici srekno no mene nesto mi falese mzoev da istepam nekogo postojano barav pricina za kavga posebno so mm.no sega posle godina ipol se osekam dobro ja pominav taa faza i sega pravam se za mojot mil i edinstven sin koj ima godina ipol i ne mozam da opisam kolu milo dete e kako i na sekoja majka svoeto dete.no zgresiv sto za depresijata koga ja cuvstvuvav ne se sovetuvav so soodvetno lice.ke pominese se pobrzo i polesno.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Постпородилна депресија
7.10.2010 8:35:51   
arh_diz
Jas za sreka ovaa depresija dosega ne ja pocustvuvav.Mozebi zatoa sto voopst ne pazev na 40 dena da pominat pa da izlezeme nekade ili nekoj da mi dojde.Denta koga si dojdov od bolnica doma bidejki si dojdovme okolu 16 nemoev da mu se iznaraduvam na bebeto ne izlegovme nikade.Utredenta jas izlegov  duri go nosev bebeto na soping.Moja preporaka e ne se zatvarajte doma setajte uzivajte so bebeto kako sto ste pravele i pred toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 0:15:48   
mosa
Jas za sreka ovaa depresija dosega ne ja pocustvuvav.Mozebi zatoa sto voopst ne pazev na 40 dena da pominat pa da izlezeme nekade ili nekoj da mi dojde.Denta koga si dojdov od bolnica doma bidejki si dojdovme okolu 16 nemoev da mu se iznaraduvam na bebeto ne izlegovme nikade.Utredenta jas izlegov duri go nosev bebeto na soping.Moja preporaka e ne se zatvarajte doma setajte uzivajte so bebeto kako sto ste pravele i pred toa

arh_diz
mislam deka toa nema vrska sekoja trudnica se oseka nekako razlicno,jas isto taka ne pazev na tie raboti isto na gosti mi doagaa site i razbiram bideji na site im bese merak i imam razbiranje za toa ,no sepak mislam deka tie 40 dena ne se za dzabe smisleni tuku spored mene toa e period na priviknuvanje na deteto i majkata pred se ,znaci kazav i jas isto ne sum pazela narocito zosto ziveam bez svekrava pa jas odlucuvam za se.i jas go setav maliot i mi doagaa gosti no sepak se osekav loso.mnogu bolno.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 12:51:31   
emma1
veke pominaa 7m kako sum porodena. nemozam da kazam deka me ima fateno klasicna postporodilna depresija, ima denovi koga sum strasno nervozna, a nekoi denovi sum OK. problemot kaj mene e sto sum postojano napnata i celo vreme se preispituvam dali toa sto go pravam, mislam na cuvanjeto na moeto bebce, e vo red. ama bukvalno za sve, dodeka bese samo na doenje bev preopteretena so toa kolku, kako cica, sve si mislev deka nemozam da prepoznaam dali nekogas se rasplakuva za cicanje ili e nesto drugo vo prasanje. sega koga pocna da jade nova pesna, dali pravilno go hranam, zasto nekogas ne saka da jade, dali ne mu se sviga ili premnogu rano sum mu dala da jade pa ne e gladen ..... zaspivanjeto e drug problem, nekako od pocetok najubavo zaspiva so doenje pa taka i sega (se slucuva nekogas i bez doenje), pa sega sum postojano vo misla kako ke go uspiva toj sto ke go cuva koga ke trgnam na rabota .....
uf milion misli, postojano si velam deka moram da se opustam, deka se e ok, deka sum dobra majka, ama dzabe pak sum napnata. mm mi vika na smeenje pa ti si za sve takva ne me ni cudi, ne se opteretuvaj super si e deteto :(((
kako da se oslobodam od ovaa napnatost stvarno neznam, posebno mi e i problem sto bebusot mi e dosta temperamenten, nesto koga ne mu e po kejf se buni i pocnuva se poveke da vreska, a ne bese nesto mnogu placlivo bebe koga bese pomal. i za ova si mislam deka jas sum problemot :((((((((
helpppp!!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 13:22:47   
mama26
emma 1...tvojot problem i ne e problem....sekoja majka sto e grizliva se oseka takva...ne e samo rodigo..posle ide da ne e mokar.pa da ne padne,pa da ne e pregladnat...pa dali uci ili ne...pa prva simpatija ,pa prva seriozna vrska,pa zena,ili zet kakov ke se padne...toa ti e...zivotot e takov..pozz i sekako si dobra majka,zatoa sve toa sto nabroja spaga pod toa...so tek na vreme ke se opustis..ne celosno ama nema da e vaka..

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 13:27:03   
blue_blue
Emma1, мислам дека си преоптеретена затоа што во овој момент немаш други обврски и мисли. Кога ќе тргнеш на работа или ќе имаш и други активности (кои да се тие) тогаш нема да бидеш толку оптеретена. Сите ги оставаме децата на други да ги чуваат и ако се тоа одговорни и грижливи луѓе нема ништо лошо во тоа, напротив добро е за развојот на детето да не е врзано за мајката. Значи лек за твоите грижи е дополнителен ангажман освен овој кој го имаш за бебето и дружење со луѓе кои немаат деца за да може да правиш муабет за теми сосема различни од твоето секојдневие.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 13:33:27   
mama26
i ova drzi mesto,,,a ne deka ke prekines i togas da mislis user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 14:28:11   
oliva
emma toa ne postporodilna depresija za toa e veke kasno,toa se samo nekoi periodi na anksioznost sto site gi imame ponekogas

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Постпородилна депресија
14.10.2010 14:45:11   
emma1
fala na site za podrskata, ubavo e da se izduvas nekade, a polesno e vaka  posebno so luge koi pominale gore dole niz slicen period.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Постпородилна депресија
24.10.2010 13:58:19   
newmamy
Emma 1, dzabe se sekiras. A sto da kazam jas so moeto bebe koesto me poluduva. Kako prvo mng place, te poluduva. Naviknat e na race a ima 10 kg. Ne saka da cue da pie sok i voda, ne saka sise ni pod razno, a uste mesec trgam na rabota. Ne znam kako ke se snajdeme. A za spienje, uuuf sto da ti kazam za spienje. Nema sansi da zaspie onaka da go legnes i da zaspie. Obavezno na noze i nisaj, i se dodeka spie da go drziz na noze. Taka da zamisli, koga spie , nemozes da mrndes da fatis nekoja rabota posto ti e na noze, a koga e buden ti e non stop na race. A za depresija, uf kakva depresija imav prvite 3 meseci. Ke poludev i samo placev, bidejki maliot zaogase od placenje, 24 saata placese, ne spiese. KATASTROFA. Ama emma ke pomine. Uzivaj. I ne treba mng da se sekiras, veruvaj, kolku po malku se sekiras, podobro. Kolku jade si jade, kolku pie si pie. Bebusto si znae, ne go teraj so sila

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Постпородилна депресија
25.10.2010 16:09:21   
emma1
newmamy se najdovme nie izgleda so slicni problemi :). fala bogu sto pocna da lazi i pomalku da seta vo dubace zatoa sto neznam sto ke pravev so raceve i grbot. koga bese pomal mislam na 1-2m. nebese mnogu placliv, posle pocna da stanuva mnigu naporen i kenkav, a sega stanal ljutko i placko :)). da ne me sfatite pogresno mnoooogu e zlaten koga e naspan i stokmen kako sto treba, se smee si igra.... ali koga ke mu dojde za spienje e mnogu nervozen. ima denovi (kako denes na pr.) koga e kako bebe po kniga samo da prodolzi vaka. a za sekiranjeto znam deka sto pomalku se grizam toa podobro, sum primetila deka koga sum jas nervozna i on e ponaporen sto e mnogu normalno, no ednostavno ima nekoi denovi koga sum nenaspana i umorna i kolku i da se trudis da ne pokazes toa e :(.

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Постпородилна депресија
13.1.2011 2:04:52   
baby_bump
Тешка депресија ме мава уште кога се породив.
Тежок пораѓај. Потоа по цел ден сама, нема помош од никој, мм кога ќе си дојде дома одма си легнува, навечер сами ние две во друга соба, бебето има многу грчеви. Еве веќе 2 и пол месеци само неколку ноќи врзува да спие 5-6 часа одеднаш. Плаче таа, плачам јас.
Се ме нервира, сомнежи во себе дали правилно ја чувам, нервоза ако не сака да заспие, нервоза оти ми се спие, потоа грижа на совест зашто вака се осеќам да не можам да се израдувам на бебето што долго го чекавме??!!!
Се разболе, бевме во болница, таму иста песна, плачки по цел ден и ноќ.
Овие денови малку се чувствувам подобро, можеби зашто (да не ја урочам), почна да спие навечер од 1-2 ноќеска до7-8 сабајле, па јас малку повеќе спијам.
Инаку по препорака на доктор можам да пијам замо Б6 и Б комплекс за смирување, ништо друго додека дојам, и тоа е, ќе се издржи, ќе пораснат.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?