|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај новороденче од 0 - 1 месец

Редакција Рингераја, 7.5.2020
Првиот вид на социјална комуникација помеѓу мајката и бебето се случува по породување, со наизменично прилагодување на допирот и телесната положба, со првите социјални знаци: гледање и насмевнување

image
/11


- Новороденото може да ја подигне главата накратко, додека е на стомак,

- Се концентрира на лице на мајката додека го дои,
- Реагира на звучни дразби со померување на глава и очи,
- Краткотрајно гледа и со очи го следи лицето или предметот на одалеченост 15-25 цм од лицето,
- Се смее спонтано и вокализира ( зборува).


Во првиот месец новороденото го разликува мирисот на мајчиното млеко и потта од другите мајки, се смирува кога ќе му пријде мајката. Тоа разликува пријатни и непријатни дразби, реагира на напнатост или нејзино отсуство во својот однос со мајката.


Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот на новороденчето:


- Зборувајте му на Вашето бебе,
- Поставете го Вашето лице или некој светол/сјаен предмет, со големина 20-30 цм пред лицето на бебето,
- Дајте му звончиња, тропалка,
- Обесете подвижни предмети во негово видно поле,
- Поставете го новороденото на стомаче во Ваше присаство и оставете го така додека сака.
- Држете го во прегратка секогаш кога е вознемирено.


Емоционалната врска е значаен фактор за физичкиот и психичкиот развој на детето.
Емоциите го одредуваат развојот на личноста на детето и неговото доживување на себе во однос на светот и самиот себе.

Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
81
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
7
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
4
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali milenicinjata se vo red da gi cuvame vo soba?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!