|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Меган Маркл потврди дека имала спонтан абортус!

Редакција Рингераја, 25.11.2020
Војвотката од Сасекс откри дека имала спонтан абортус во јули, пишувајќи за своите чувства во написот „Скоро неподнослива тага“

image
/11


 

„Знаев, додека го стискав своето првородено дете, дека го губам второто“, рече Меган во парче за forујорк Тајмс.
Таа продолжи да опишува како гледала како „срцето на мојот сопруг се крши додека тој се обидуваше да ги држи распарчените мои парчиња“.
Меган напиша дека „загубата и болката го мачеа секој од нас во 2020 година“.
39-годишната девојка го сподели своето искуство да ги поттикне луѓето да „се посветат на прашањето на другите, дали сте добро?“ За време на празникот на Денот на благодарноста во САД.
Војвотката и принцот Хари, војводата од Сасекс, се преселија во Калифорнија да живеат далеку од медиумското внимание, откако се повлекоа како постари кралски служби во јануари.
Парот го доби своето прво дете, Арчи, на 6 мај 2019 година.
Да се ??стане мајка е „борба“ - Меган
Хари и Меган да се повлечат како постари кралски кралски служби
Војвотката го започна својот напис опишувајќи „остар грч“ што го почувствувала додека се грижела за нејзиниот син Арчи.
„Паднав на подот со него во рацете, потпевнувајќи приспивна песна за да останеме смирени и двајцата, веселата мелодија остар контраст со моето чувство дека нешто не е како што треба“, напиша таа.
„Неколку часа подоцна, лежев во болнички кревет, држејќи ја раката на мојот сопруг. Почувствував каков е дланката и му ги бакнав зглобовите на рацете, влажни од обете солзи.
„Загледан во студените бели wallsидови, очите ми застапија. Се обидов да замислам како ќе лекуваме“.
Принцот Хари, војводата од Сасекс и Меган, војвотката од Сасекс и нивното мало бебе Арчи Маунтбатен-Виндзор на состанок со надбискупот Дезмонд Туту во Јужна Африка на 25 септември 2019 година
СЛИКИ ЗА ПРАВНИ ПРАВИ НА СЛИКИ
војводата и војвотката ја посетија Јужна Африка во 2019 година со нивниот син Арчи
Војвотката продолжи: „Да се ??изгуби дете значи да носиш речиси неподнослива тага, искусена од многумина, но за која малкумина зборуваат.
„Во болка од нашата загуба, мојот сопруг и јас откривме дека во просторија со 100 жени, од 10 до 20 од нив ќе страдале од спонтан абортус.
„Сепак, и покрај зачудувачката заедница на оваа болка, разговорот останува табу, преполн со (неоправдан) срам и продолжувајќи еден циклус на осамена жалост.
„Некои смело ги споделија своите приказни; тие ја отворија вратата, знаејќи дека кога едно лице ја зборува вистината, тоа им дава дозвола на сите нас да го сториме истото.“
„Разбивање на стигмата“
Според добротворната организација на Томи, секоја четвртина од бременоста завршува со спонтан абортус.
Бабицата на Томи, Софи Кинг, рече дека зборувањето за загуба на бебето во бременоста е „вистинско табу во општеството“, така што „мајките како Меган ги споделуваат своите приказни е витален чекор за рушење на таа стигма и срам“.
„Есејот на Меган ја фали храброста на родителите кои ги споделуваат своите приказни, а оние кои претпочитаат да тагуваат приватно, сепак можат да најдат утеха и поврзаност во читањето за искуствата на другите“, рече таа.
„Нејзината искреност и отвореност денес испраќаат моќна порака до секој што ќе изгуби бебе: ова може да се чувствува неверојатно осамено, но вие не сте сами.

„Знаев, додека го стискав своето првородено дете, дека го губам второто“, рече Меган во парче за New York Times.


Таа продолжи да опишува како гледала како „срцето на мојот сопруг се крши додека тој се обидуваше да ги држи распарчените мои парчиња“.

Меган напиша дека „загубата и болката го мачеа секој од нас во 2020 година“.

39-годишната Меган го сподели своето искуство за да ги поттикне луѓето да „се посветат на прашањето на другите, дали сте добро?“ За време на празникот на Денот на благодарноста во САД.


Војвотката и принцот Хари, војводата од Сасекс, се преселија во Калифорнија да живеат далеку од медиумското внимание, откако се повлекоа од кралската служби во јануари.
Парот го доби своето прво дете, Арчи, на 6 мај 2019 година.

Војвотката го започна својот напис опишувајќи го како „остар грч“ што го почувствувала додека се грижела за нејзиниот син Арчи.


„Паднав на подот со него во рацете, потпевнувајќи приспивна песна за да останеме смирени и двајцата, веселата мелодија и остра болка, со моето чувство дека нешто не е како што треба“, напиша таа.


„Неколку часа подоцна, лежев во болнички кревет, држејќи ја раката на мојот сопруг. Почувствував колку му е испотена дланката и му ги бакнав зглобовите на рацете, влажни од обете солзи.


„Загледан во студените бели sидови, очите ми замрзнаа. Се обидов да замислам - како ќе го преболиме ова“.


Војвотката продолжи: „Да се ??изгуби дете значи да носиш речиси неподнослива тага, искусена од многумина, но за која малкумина зборуваат.
„Во болка од нашата загуба, мојот сопруг и јас откривме дека во просторија со 100 жени, 10 до 20 од нив ќе страдаат од спонтан абортус.
„Сепак, и покрај зачудувачката заедница на оваа болка, разговорот останува табу, преполн со (неоправдан) срам и продолжува во еден циклус на осамена жалост.


„Некои смело ги споделија своите приказни; тие ја отворија вратата, знаејќи дека кога едно лице ја зборува вистината, тоа им дава дозвола на сите нас да го сториме истото.“

„Есејот на Меган ја фали храброста на родителите кои ги споделуваат своите приказни, а оние кои претпочитаат да тагуваат приватно, сепак можат да најдат утеха и поврзаност во читањето за искуствата на другите“, рече таа.


„Нејзината искреност и отвореност денес испраќаат моќна порака до секој што ќе изгуби бебе: може да се чувствувате неверојатно осамено, но вие не сте сами!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Излезе од печат Дневник на трудници
Неодамна на нашиот пазар излезе првиот "Дневник за трудници", нешто што секоја трудница задолжително мора да го има, б...
4
Шест супер моќи на трудниците!
Погледнете ги шесте фантастични моќи кои ги имаат трудниците
4
Видео: Што е огнен прстен при вагинално по...
За време на вагиналното породување, некои жени доживуваат горење или пецкање во перинеумот, областа во форма на дијамант...
4
Бидете активни и позитивни
Активната бременост, во која трудницата доволно се движи и здраво се храни, е вaжна не само за нејзиното тело, туку и за...
3
Анкета

izbor na ime
dona

nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (33%)

tamara (28%)

irina (23%)

melanija (16%)


Број на сите гласови: 43

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!