|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Елена Наумовска: Ја тргнав цуцлата и детето прозборува!

Елена Наумовска, 9.3.2021
Искуство на нашата драга @mother.of.three.daughters

image
/11


Калина,има две години и месец дена. Додека не наполни 2 години немав никаква паника за тоа што не зборуваше (беа само неколку зборови како мама, тата, деде, баба). Но со минување на времето некако почнав да чувствувам грижа. Се обратив кај @kuzmanoska.maja инаку сега веќе дипломиран логопед. Ми постави неколку прашања што и треба да ја согледа ситуација и веднаш ми кажа Тргај ја цуцлата!

Да и така направив. Калина беше дете кое 24 часа имаше цуцла во уста, да знаев дека тоа и е проблем што не зборува одамна ќе и ја тргнев. За жал не може веднаш да се одвикне од таа да кажам навика, па не секоја ноќ но понекогаш силно плаче барајќи ја неа, и морам да и ја дадам. Но огромен напредок е тоа што од 24 часа држење цуцла намаливме на неколку часа. Напредок во зборување верувале или не видов уште првиот ден кога одлучив да не и ја давам преку целиот ден. Почна да кажува зборови кои претходно не ги изговорила како тета, дај, не сакам. А денес после скоро 3 недела веќe има поголем спектар на зборови па и реченици. Конкретно што кажа Маја може да прочитате на сликата од овој пост. Доколку и вашето дете не зборува а веќе би требало да го прави тоа не можам јас да тврдам дека е баш од цуцлата, оваа е само наше искуство кое јас го споделувам со вас, а вие во таков случај советувајте се со стручно лице.


Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
8
Споредба: Животот пред и после децата
Поговорката вели дека се' се менува кога ќе станете родител! Секако, сум го чула тоа но не сфаќав дека ќе се смени баш с...
4
Рецепт за најубави балони од сапуница
Децата обожаваат да си играат со величествените балони од сапуница. Еве неколку рецепти за течност со која се прават нај...
4
Разговор со Ирена Николовска, мајка на дет...
Денес го одбележуваме меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Но, факт е дека не е доволно вниманието од само ед...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali im zabranuvate na vasite deca da pijat gazirani sokovi?

Da (60%)

Ne (0%)

Ponekogas (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!