|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бактерии кај децата
10.3.2009 16:50:32   
vesna_kr
Знае ли некој за бактерија стрептокока во носето што предизвикува...?

user posted image user posted image user posted image user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бактерии кај децата
12.3.2009 23:17:36   
mamicka
zdravo jas sum nova i moeto dete ima streptokoka pnevmoni
inaku mnogu losa bakterija koga ke se aktivira znaci koga tece noseto losoto e to se sleva slajm vo pluka barem kaj moeto dete

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бактерии кај децата
13.3.2009 9:50:59   
vesna_kr
Istata bakterija vo nmoseto ja imase i mojata kerka, i odvaj ja iscistivme.Ama denes ke pravime pak mikrobiologija da vidime da ne ja ima povtorno,zasto pred 6 meseci bese posleden pat koga proverivme.
Moze li da se povtori?

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бактерии кај децата
13.3.2009 23:19:39   
mamicka
kaj nas dve godini veke se povtoruva eden bris ja nema sledniot pak ja ima stvarno dosadna bakterija ke bide taka dur porasnat ama toa ni e 

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бактерии кај децата
23.3.2009 17:34:38   
mis.

Објавувања: 5
Член од: 12.3.2009
Место: skopje
Статус: отсутен kaj nas dve godini veke se povtoruva eden bris ja nema sledniot pak ja ima stvarno dosadna bakterija ke bide taka dur porasnat ama toa ni e

(Одговор на членот vesna_kr)

Pobaraj krvata da ja ispitaat mikrobioloski da vidat dali bakterijata ja ima vo krvta ili e lokalno.ako ja ima sansite da se povtori se golemi.
Martin imase bakterija vo nosot i mu pravea i mikrobiolosko ispituvanje na krv.Vo nosot imase bakterija a krvta mu bese super.Ni kazaa deka e lokalno.Mu dadoa citeral kapki za nos i pomina.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бактерии кај децата
26.3.2009 11:32:21   
vesna_kr
Napravivme pak bris i ja nema i ovoj pat.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бактерии кај децата
26.3.2009 12:12:48   
Еца
супер весна сигурно сега ти е полесно на душата user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бактерии кај децата
19.6.2009 15:25:07   
Еца
Еве не можеме ние да поминеме без да не има во некоја темаuser posted image Денес ги земавме резултатите од брис од нос и грло на Мартина, грлото нема никакви патогени бактерии, но затоа во носето имаме Стафилококус ауреус и добивме антибиотик Цефалексин. Дали некој веќе имал искуство со оваа бактерија.Премногу сум уморна и покасно ќе најдам повеќе податоци па ке напишамuser posted image Веќе сум уморна од болнициuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бактерии кај децата
19.6.2009 22:23:58   
Еца
Се распрашав, прочитав и дознав дека оваа бактерија не е многу опасна, но мора да се лекува со антибиотик.user posted image И така уште една доза антибиотикuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бактерии кај децата
7.9.2009 13:08:02   
anee
zdravo!!!jas sum nova na forumov.user posted image imam detence 1god i 2 meseci i od 5 meseci se macime da ja izlecime bakterijata streptocokus pneumonie.gi isprobavme site mozni lekarstva i nisto pak mu se pojavuva napravivme i pneumoslide ama rezultatite se se negativni a bakterijata ja ima i samo vo noseto mu e. ako nekoj ima pominato so ovaa bakterija neka mi kaze ... :( pozz do site :D

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бактерии кај децата
7.9.2009 13:31:41   
Еца
еве  не сум ви пишала, но Мартина не оди во градинка бидејќи резултатите од брис покажаа дека повотрно ја има Стафилококус ауреус, но бидејќи е здрава докторката не и даде антибиотик туку ја лечиме со маст хлорамфеникол 10 дена.Не е опасна ниту за неа, ниту за околината(мислам за други деца)но сепак треба да се излечи.Докторката кога виде само рече, леле досадна бактерија, уседелицаuser posted image епа тоа е...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот anee)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:17:51   
Еца
Вчера ги земавме резултатите од микробиологија, пак ја има бактеријата, леле детето не може во градинка да тргнеuser posted image што досадна бактеријаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:25:06   
mami
леле бог да чува...па ако е толку честа и ја има секаде зошто прават проблем?не ми се јасни..ајде ке ја излечите виеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:25:53   
srekna mama
и ние имаме стафилокок во носеточземаме локална терапија,ама 2 дена без резултат.Носето му тече веке 1 месец.


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:28:43   
mis.
И на нас носевите ни течат и кај двете деца бевме за брис и денес треба да ги земеме резултатите па ќе видам како ќе бидат а и двајцата синоќа ми качија температура 39.Неможеме да се отргнеме од таа температура што ни бидна периодов.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:30:03   
Еца
среќна мама со што ја лечите, ние ја лечевме 10 дена со хлорамфеникол, но ете безуспешноuser posted image  

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:37:09   
mother 29
DALI STE PROBALE SO OPERIL P za deca_vnatre rastvoreni gentamicin i deksazon.
nie taka pedijatorot gi prepisuva,posto se so antibiotik i vo apteka mi gi mesaat.gi stavame 5 dena  3x1 kapka i kraj.pominuva .veli dr. taka lokalno so antib.se deluva ,a ne so sirupi da se troveme.(koga ne e rabotata za sirup,neli?!)

i spec za otorinolaringologija mi gi ima davano.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 10:43:18   
mis.
На нас педијатарот ни има дадено солени капки во кои има гентамицин но во тој случај не немаше пратено на микробиологија но помина носето.незнам колку е гентамицинот соодветен за оваа бактерија која ја имаат Мартина и кај детенцето на среќна мама.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 11:24:30   
Еца
Па во резултатот пишува дека се лечи со:
-Метицилин
-Хлорамфеникол
-Сулфометоксазол
-Цефалексин
-Сефаклор (алфацет)
-Цефиксиме (Панцеф)
-Еритромицин
-Гентамицин_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 11:37:54   
mis.
Елена па и гентамицинот е решение за бактеријата само битно е бројчето кое стои до името на лекот ако стои 3 значи дека има голем ефект кај бактеријата.Консултирај се со педијатарот.
Мислам дека и сируп цефалксин е добро решение бидејќи локално кај вас не ја убива бактеријата.


< Поракaта ја уредил mis. -- 18.9.2009 11:38:57 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 11:40:13   
Еца
Искрено не планирам да и давам сируп, здрава е нема опасност од бактеријата и др, рече не скам да и давам антибиотик. Искрено веќе смачено ми еот тие сирупиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 12:06:36   
big_mama817
elena jas ti preporacuvam da i stavas od masta -Хлорамфеникол isata ni ja prepisa za sin mi sepak nema da i davas sirup i e efikasna toa ti e moja preporaka a ti kako sakas user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 12:11:50   
Еца
да да дефинитвно продолжувам со хлорамфеникол

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 14:41:04   
mis.
Леле не ми се верува.Го земав резултатот од брисот и кај Мартин во носот ја најдоа истата бактерија што ја има Мартина на Елена.Извештајот ги даде истите лекови исто кај Мартина но кај нас хлорамфениколот беше резистентен.Ни дадоа цефалексин сируп бидејќи Мартин има и температура.Кај Стефан во носот најдоа бактерија но саввим друга не знам како се вика извештејот остана во картонот но во суштина беа истите лекарстава па и тој има цефалексин.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бактерии кај децата
18.9.2009 14:42:10   
mis.
Елена не знам како ви дале хрорамфеникол кога кај нас имаше р значи резистентен не соодветен за таа бектерија.???(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Кое овошје ви е омилено?
Jana9

Кое овошје ви е омилено?

Праска (24%)

Банана (7%)

Цреша (24%)

Јагода (14%)

Грозје (3%)

Лубеница (28%)


Број на сите гласови: 29

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!