|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мајчинство vs. татковство
6.10.2015 10:37:57   
anaana
Ne znam realno kako da ja krstam temava, ako imate popameten naslov slobodno, ama veke podolgo vreme me nerviraat statiite niz socijalnite mrezi a i sekade, kade se velici samo majkata. Kade se zboruva samo za majkata vo zivotot na deteto, kako najgolema sigurnost za deteto da se pregratkite na majkata...
Nikade vo tie statii, komentari, statusi i sto i da e ostanato ne se spomenuva tatkoto. Se dobiva vpecatok deka deteto ne bi bilo sigurno ako spie edna vecer so tatkoto (ova kako primer), deka deteto ako ima problem treba da go kaze na majkata, bidejki neli samo ona moze da go zastiti i da mu pomogne vo zivotot.
I nikako ne mozam da razberam zosto site kako da go zaobikoluvaat tatkovstvoto na smetka na majcinstvoto. Tocno e deka majkata go nosi deteto, vo ragja i verojatno custvata se razlicni, ama pa toa dete ima tatko, treba da ima tatko. Sekade se spomnuva pa ti si mu majka, ti treba da znaes, ti si majka... majka e .... edna e majka..... majka....
A tatko, pa neli e eden i tatko? eden covek go napravil toa dete, na ist nacin na koj edna majka go rodila...
Ne pamtam da sum procitala nekoja "misla" na socijalnite mrezi, od one kratki misli ama poucni, kade e nesto napisano za tatkoto. Ima nekolku statii sto tatkoto i poracuva na svojata kerka, deka soprugot treba da pomaga doma, ama nikade nema nesto poveke od toa. ima samo sto se slucuva koga tatkoto ostanuva doma so svoite deca, i toa e najcesto nekoj haos... nikade nema primer za tatko koj tocno znae sto mu treba na NEGOVOTO dete, kade go gushka, kade go neguva, kade go gleda dodeka spie i sl.. Site nezni momenti so decata kako da mora da se prepusteni na majkata...
Ne sakam da bidam svatena pogresno, iako moze ke dobijam kritiki deka sum bescustvitelna ama navistina mi e preku glava od toa velicenje na majkata vo zivotot na deteto za smetka na tatkoto. I posle se ocekuva vklucenost na maskoto vo odlgeduvanjeto na deteto. Kako sami da go isklucuvame mazot, i posle toa go barame nazad.
Ne znam ama strasno pocnuvaat da me nerviraat tie tipovi na misli, statii i sto i da se.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 6.10.2015 13:56:33 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мајчинство vs. татковство
6.10.2015 18:22:04   
niki
Majkata se velica no i se obvinuva
Ne se pisuva zatoa sto nema publika koja bi citala
Mazite koga se raboti za nivno slobodno vreme nikogas ne bi odbrale bebe magazin za tatkovci
Ne gi interesira

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мајчинство vs. татковство
6.10.2015 21:53:15   
anaana
tocno e deka kolku sto se velici tolku i se obvinuva...
bez razlika na publikata, ednostavno se dobiva vpecatok deka deteto vo zivotot ima samo majka...
a bi trebalo da se celi kon toa deka i tatkoto e bitna figura vo zivotot na edno dete.
vo 90% od statiite za deca (bez razlika na sodrzinata), na slikata ima majka i dete. ako e temata za temperatura na deteto, slikata e so detence toplomer i majkata... ako e za hranenje na deteto, imame dete (bebe) hranilka, kasicka i pak majkata...
zosto ednostavno ne se smeni slikata, neka ima dete so tatko.... bez razlika dali taa statija ke ja procita masko ili zensko

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мајчинство vs. татковство
10.11.2015 22:43:34   
vezilka RR
Еве зошто, затоа што во реалниот живот, сето тоа, чувањето и воспитувањето на децата го прави мајката. Според општествените норми тоа така и треба да остане, мајката дома со децата, таму и е местото. Патријархатот се плаши дека со изедначување на родовите улоги ќе се промени тоа, и ќе имаме баш такава слика за која ти се прашуваш зошто ја нема. Е затоа се сите тие слики, мудри мисли и перење мозок, за да ги направат жените одговорни, и привилигирани, па и самите да сакаат тоа да го прават. Како тоа да им е вродена улога и како се друго да не треба да им биде важно. Исто како со мајчинскиот инстикт..за кој сите толку фамозно зборуваат, а камо го татковскиот инстикт, зошто тој не го измислиле. Затоа што не треба да го има, тој нема потреба да го има оти нему не му е улогата да ги чува и да се грижи за децата. МАјакта треба да го има оти таа треба да знае што му е на детето, таа се грижи за него. Таков ни системот и не зборам само кај нас, туку општо секаде.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мајчинство vs. татковство
10.11.2015 22:58:46   
vezilka RR
Сега ми текна еден пример за тоа како ни е скроен системов. Лани кога лежевме со Јосиф у болница, дојде еден татко со детето и требаше да ги задржат. И сестрата му вика на татково, сега оди ти викни ја мајакта оти ќе ве задржат. И татково вели ама мајката не може да дојде имаме мало бебе од еден месец дома. Ааа вика сестрава, тогаш оставетете го детето само. Лелеее кога збеснав јас се распаметив. Како бе викам така, зоштооо:: Па сестрата вика прво мајка си е мајка, второ како да го ставам со жени у соба, немаме машка соба. Абе и викам јас дали сте вие нормални, каква машка соба???? ПА не сме дошле ние овде на бендисување, сите сме со болни деца. Едвај го пуштија човекот и другиот ден дојде бабата.

И после размислував на темата. Два пати лежев во болница со децава и ова беше единнствен пат кога некој татко воопшто сакал да биде у болница со детето. Дури и немам ни за таков случај ниту слушнато ни пред ни после настанов.

Во една прилика го прашував мажле колку пати со колегите си правеле муабет за децата, во смисла на тоа кое дете колку јадело, дали редовоно кака и каква боја е каката, хихи и слични такви муабети. Ми одговори дека скоро никогаш, таквите муабети ги прави со колешките..

Поентата ми е дека тие слики што ги збориш потполно соодветствуваат со реалниот живот. Но интензивно се вртат, не затоа што соодветствуваат, туку за да остгане тоа така, да не почне некој да се сомнева дека уствари и не треба да биде така. Се да си остане така како што е оти така е природно!!!

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 10.11.2015 23:02:00 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мајчинство vs. татковство
12.11.2015 10:40:18   
niki
Ha ha prirodno
Vrska nema se se vrti okolu pari
Na zenite im se prizna ramnopravnost za da se dobie poevtina rabotna sila, sega koga toa veke ne pomaga ke gi vratime zenite vo kameno vreme, a poevtina rabotna sila ke dobieme so infiltriranje siriski emigranti i kakvi uste ne
Za semejstvo i za deca nikogo supak ne go boli, izvinete na izraz

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мајчинство vs. татковство
14.11.2015 9:47:35   
Hopeful RR
И мене ме нервира целото патријархално форсирање на мајката и мајчинството, дури до степен на мит, ко да таткото е глуп идиот кој само го направил детето и сега цел живот ќе пие пиво на кауч, додека мајката е едина која го разбира детето. Свашта.

Проблемот е што на патријархално уреденото општество, посебно па балканскиот синдром, му одговара ваква слика, затоа што дополнително го амнестира таткото од одговорност, обврски и посветување, нешто на што е социјално и културолошки научен од мал. Како тоа, нешто што е градено со векови, да се сруши тек така?! Се знае, мајката ќе седи дома затворена во четири ѕида, а таткото е номадот кој може да шета и да прави што сака. Во ваков контекст, на балканските мажи ич па не им одговара промена на идеолошките претстави и симболичките слики - затоа кај нас нема фотографии од татковци покрај хранилки, за жал.
Мајчинството е до толку на пиедестал што кај жената прави посебен еготрип, па се билда дека таа како мајка ги знае космичките тајни на нејзиното бебе и е baby whisperer, а таткото - ок е, не мора.

Оние моменти па дека мајката само што ќе го види бебето чувствува не знам што, а таткото не - исто така ме нервираат. Кај нас беше обратно - мм осети поголема конекција со бебињата на прв поглед отколку мене - мене ми требаше некое време.

Мене сето ова посебно ме нервира и ние дома се трудиме да живееме со поинакви принципи и вредности. Кај нас дома мм е тој што готви, немаме машки и женски обврски, за бебињата сме подеднакво одговорни и посветени, со тоа што митот за мајчинството и една е мајка се провлекува бидејќи мм е често отсутен од дома, на работа или службен пат, па јас фактографски знам и откривам повеќе работи за бебињата._____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?