|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одбивање од шишенце
10.1.2010 22:28:33   
Maria
Lele Bebica,neznam so da ti recam.Blaze tebe.Ilija koga go doev stanuvase na sekoi 2 casa da cica,kako denje taka i noke.Koga go odbiv prodolzi da si stanuva,no sakase sokce,a ne mleko,zivi maki.Jas pak bev srekna koga prepija od sise,bidejki koga go odbiv fati cucla(na 14 meseci) ,predhodno samo so lazice piese.Mislam deka e seuste mala,ama na tebe e da odlucis.
A kaj mene,da,makite samo sto zavrsija i sega pak od pocetok.user posted image No koga ke porasnat raat ke pravam.user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Одбивање од шишенце
10.1.2010 22:34:38   
BEBICA
E Maria i mene Monika mi se budese do godinata na sekoi saat do dva vo tekot na nokta i se mislev e gladna no ednostavno pedijatarot mi rece da ja ostavam seuste ne bila sozreana i osamostalena duri i ako zakenka sama da si prodolzi da nebara da cica.
Preku den bese odlicna no navecer pekol mi bese.Sega e super samo sto najtesko ke bide da ja odbijam a pri toa da ne i dadam zamena, t.e. sisence so mleko, grev mi e.
Jas mislam deka podobro e da sepak da i dadam sisence so mleko nego cel bioritam da i go poremetam, pa tek posle da imam problem.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:35:40   
mami
Лука почна да пие сок од чашка или директно од оние малите пакувња со цефка, значи шише за тоа не ни треба веќе, водата се почесто ја пие од чаша, и тоа сам си бара и го фрла шишето, е уште млекото ни е со шише со цуцла, а тоа богами ке потрае- навикнат е пред спиење да си легне во креветче и да испие едно шише млеко и после заспива. А еве веќе втора ноќ по ред не станува сред ноќ да бара било што, можеби конечно ке се откачиме од тоа будење

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:39:07   
BEBICA
E mami a ja treba da ja naucam da pie mlekce od sisence.Dobro e sto Monika veke ne stanuva navecer.A jas ne sum znaela deka ti imasproblem so nespienjeto navecer, mislev deka Luka spie cela nok bez da se probudi.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:39:11   
Iva
user posted image за Лука. Михајло еве уште пие млеко од шише со цуцла. Обожава да си легне и да си го испие млекото лежечки. И јас не знам како ќе го одвикнам од таа навикаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:44:19   
profesorica
ние сме со чаша за вода и јогурт одамна а шишето со млеко пред спиење и уште еднаш во текот на ноќта. преку ден исто пие сок и чај во шише, многу е интересен штом го види шишето мести перници на земјан и легнува и ужива.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:46:24   
mami
не не не ми е тоа проблем..неможам да се пожалам, станува  но само еднаш и тоа ке го прашам Што е мило, што сакаш, и си покажува накај млекцето- ако е гладен, или едноставно ке се разбуди за да си легне меѓу мене и мм. Ако сака млеко му го подавам, си го пие и продолжува да спие. На прсти можам да исзбројам колку пати сме седеле будни заради него.
А зошто да ја учиш, зошто не пробаш да пие со цевка или директно од чаша? ако сок или вода пие од чаша понуди и го и млекото така. Јас чекам да преминеме целосно на чаша со другите течности па ке пробам и со млекото, доста беа шишиња и цуцли

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:53:03   
BEBICA
Mami jas seuste ja dojam i mislam deka problem ke bide da i dadam na casa, ne poradi casata nego poradi toa sto Monika se uspavuva dodeka cica, zatoa.Inaku ona mi pie jogurt i voda od casa ne e problem i mlekoto no posle nezaspiva.Eve dnevnoto spienje se uspivame so kravjo mleko no od onaa casata so klunce sto e silikonska i bas e kako bradavica koga ke pritisne tece a koga prestanuva ne.Od nea i nekako ke ispie pa i nekako ke zaspie.Mene toa mi e problemot.Od onie klasicnite sisenca so cuclite koi non stop tecat nema sansi ni da proba se gadi, mojava e mnoogu prebirliva.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:55:27   
mother 29
Marko pred spienje si pie mleko od sise,si leze  i taa uzivancija ne se ni trudam da mu ja odzemam.sepak moe mislenje e dekae seuste e rano za zemanje na siseto..prek nok ne bara mleko,pa ne mi e problem da stanuvam i od frizidert pa da mu gream...vaka imam samo caj pokraj spalnata

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 8:58:50   
profesorica
и јас мислам дека е рано за одбивање.Дамјан заспива со шишето а во текот на ноќта пак станувам или јас или мм да погрееме млеко.а може да пробам ова со чајов а?таман и мед ќе му бутнам во него.ај баш ќе пробам.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 11.1.2010 8:59:12 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:00:59   
BEBICA
E pa toa i ja vikam mother 29, podobro da ja naucam na sisence pa da mi spie cela nok nego da izveduvam krivi drini pa da ne mi spie povtorno.Sepak Monika uste e na cice pred spienje, duri sega pocnavme na onaa casata so klunce, do sega ne piese nisto od sisence se od casa i zamisli sega odma da ja odbijam i do cicanje i da ne i dadam soodvetna zamena pa toa ke bide sok za nea.Ja od toa se plasam.A sepak ima samo 15 meseci.Eve maliot od devermi uste pie mleko od sise i toa ima skoro 3 godini i toa samo pred spienje.
Nesakam da ja istraumatiziram samo poradi edno sise za mleko, sepak treba da i najdam soodvetna zamena za ciceto pred spienjeuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:01:34   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

user posted image за Лука. Михајло еве уште пие млеко од шише со цуцла. Обожава да си легне и да си го испие млекото лежечки. И јас не знам како ќе го одвикнам од таа навикаuser posted image


Ива а да пробате да го „заборавите“ некаде? Внук ми така се одвикна, пишував веќе некаде, живеат во Швајцарија и беа тука на одмор дојдени и кога си тидоа таа му ги сокрила сите шишенца со едно објаснување- дека ги заборавиле кај Лука, а продавачката не дава нови на големи деца..две ноќи кенкал и се нервирал и после се помирил па сега си пие од чаша

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:07:31   
mother 29
pa normalno bebica,davaj i ti od sisence pred spienje ,em poubavo ke si zaspie ,em sita,pa moze i ke ja drzi do sabajle,sepak ima maslenost 3.2%(vo sekoj slucaj pojako e od tvoeto mleko vo momentot)..sepak uste se mali,ima vreme koga ke pijat od casi

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:09:25   
profesorica
кај бебица е проблемот што моника не и прифаќа никакво шише со никаква цуцла, ниту нук ниту чико....знам дека има дома колекција од цуцлиuser posted image user posted image user posted image затоа и е проблем заспивањето и сеуште на града.

а за чаша да не правиме муабет.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:12:49   
mother 29
 da svativ,ama ete imala nekoja koja kkao bradavicka bila-tece na smuk,kolku tolku ja prifakala..pa neka prodolzi so taa!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:14:57   
profesorica
да бебице пробај млеко од чашатасо клунче и навечер.па пиши да видиме што ќе испадне.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 9:23:31   
BEBICA
E dragi moi toa i ja vikam.Neka se nauci na ova sisence so klunce, nego go prifaka pa pokasno ke se odbieme od nego.A sto se odnesuva do maslenosta mother normalno deka ova kravjovo e pojak od moeto sega, za misli sega Monika ne se budi preku nok a togas pak ke pie kravjo mleko ke spie ko top nisto ne ke moze da ja razbudiuser posted image user posted image user posted image user posted image .
A profesorica ima pravo imam kolkekcija od sisinja tocno imam doma 18 razlicni sisinja so razlicni cucli i razlicni proizveduvaci, novi nekoristeni, zali boze pariteuser posted image user posted image user posted image user posted image
Fala monooogu na ubavite soveti od vas dve, eve da ve gusnam malceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Одбивање од шишенце
11.1.2010 10:25:04   
profesorica
бебице, ако не ти прифаќа шише со цуцла не ја форсирај.подобро со клунчето.зошто после таман си ја привикнала на цуцла ќе треба да ја одбиваш.вака со клунчето ќе ти биде полесно.а ти имаш и среќа што не ти се буди навечер.ти си среќна мајкаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Одбивање од шишенце
21.1.2010 14:16:26   
mis.
Стефан баш за нова година значи на 1 година и 1 ипол месец пиеше сок со цевка и еве денес испи една шоња со млеко.Јас го сметам како добра отскочна даска за постепено отфрлање на шише.Барем шишето да се сведи само на користење при заспивање.Од кога вашите деца почнаа да пијат од цевка?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:12:38   
HristinAntonio
antonio konecno dva dena ne mu davam da cica ni navecer-go odbiv iako mi e cudno nekako posle celi dve godini....ama od bebe ne fati cucla ni sishe i sega preku den pie mleko((so sila) od casa, mislev deka od koga ke prestane da cica ke bara navecer nesto da pie ama samo si go bara ciceto i koga mukam nema cice samo se guska i zaspiva

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:26:51   
matushka
I jas go imav istiot problem. Ot koga e roden sise mleko nema ispieno, zatoa go doev do 13 meseci. Direktno preminavme na shishe so klunce i toa go prifati. Duri sega, na 2 godini pocna da pie mleko, a do sega mleko primase samo preku mlecni kashicki.

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:47:41   
Maca25
Нина пие уште млеко од шише, иако и го форсирам ова со клунче, никако да го прифати, само го гризе. Сака да пие во чаша, а мама уште не и купила убава малецка чашка и затоа сега јогурт, сокче, водичка пиеме од капачето од шишето. Паметна мама!!!user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:49:08   
matushka
Uste poubavo sto saka od casha. Pobrzo ke se osposobi.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:52:27   
vektor
Интересно... user posted image За една мајка ништо не е невозможно...се што функционира вреди да се проба...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Нина пие уште млеко од шише, иако и го форсирам ова со клунче, никако да го прифати, само го гризе. Сака да пие во чаша, а мама уште не и купила убава малецка чашка и затоа сега јогурт, сокче, водичка пиеме од капачето од шишето. Паметна мама!!!user posted image


_____________________________

Нашата поддршка и знаење Ви се посветени Вам...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Одбивање од шишенце
18.3.2010 16:53:10   
Maca25
Можеби, само проблем ќе ни биде заспивањето затоа што заспива со шишето млеко во раце. Не можам чашка да и дадам пред спиење. А ова шиењево од чашка ни е смешка, повеќе има на неа сок отколку во уста, ама ќе се научи.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?