|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Балкански наспроти небалкански маж :))
16.5.2010 23:34:08   
Julie1
Скоро дискутиравме со другарка од Словенија омажена за балканец user posted image кои се мани а кои предности на Балкански маж, како и мани и предности на т.н. Небалкански маж. Ајде тука имаме и некои кои се мажени за небалканец... па особено нивно мислење треба user posted image user posted image user posted image

Еве еден наш заклучок во корист на балкански маж: Балкански маж нема да те одбие да излезе со тебе навечер бидејки треба да спортува (ова особено е карактеристично за словенци user posted image user posted image user posted image )

Чекам ваши заклучоци и од лично искуство и од искуство на пријателки... споредувајте user posted image

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 29.1.2013 10:57:47 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.5.2010 13:12:32   
niki
Не сум имала блиски искуства со небалканци па не знам, но се ми се чини дека е ова само мит.
По другиве небалкански земји процентот на разводи е далеку поголем отколку тука на балканот, па за што се караат ако се толку подобри од Балканциве? Мислам дека без оглед на географска положба штом ќе ти влезат во куќа на сите чорапите им смрдатuser posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:02:31 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.5.2010 15:25:16   
Saturn
Имам една другарка мажена за Холанѓанец. За човекот не можам да кажам еден лош збор. Прекрасен човек, топол, грижлив, смирен, вреден, стварно супер. Ама мајка му и сестра му се божеееееееее. Ладни, без осет, навредуваат без око да им терпне и тоа од прва средба. Разликава меѓу мажи Балканци и Небалканци мислам дека не е толку голема колку што е меѓу жени Балканки и Небалканки user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:02:56 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.5.2010 21:08:32   
melody
Od moe licno iskustvo so balkanski i so nebalkanski maz ke recam deka postoi nekoja razlika.Eve nesto sto jas go zaprimetiv.

Balkanskiot maz ke te ostavi sama da gi vleces kuferite duri i koga odis na odmor ama nema sansi bre go gledas so race vo dzeb, a zenata vlece....90% od balkanskite mazi pravat kako mama ke rece i seuste i se drzat za suknja duri i koga oformile svoe sopstveno semejstvo i stanale roditeli....ama obavezno ke ti pobara maica,gaki i corapi za vreme na tusiranje ti da mu doneses zosto mama ne go naucila poinakuuser posted image ....Ke ceka od tebe se ,a retko ke ti pomogne...

Nebalkanski maz ke ti ja zeme torbata od race duri i vo nea da go imas samo ogledalceto, parfemot i karminot....so majkata odi zaedno na odmor....Smiren e,ureden i mnooogu kulturen....poveketo raboti gi pravi sam i normalno ne ceka se od tebe,a za pomos e prv....Ne go razbira balkanskiot sindromuser posted image .... 

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:04:20 >

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
17.5.2010 23:48:32   
Bitolcanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Nebalkanski maz ke ti ja zeme torbata od race duri i vo nea da go imas samo ogledalceto, parfemot i karminot....so majkata odi zaedno na odmor....Smiren e,ureden i mnooogu kulturen....poveketo raboti gi pravi sam i normalno ne ceka se od tebe,a za pomos e prv....Ne go razbira balkanskiot sindromuser posted image .... 



Да, како во филмовите user posted image И врата од автомобил ќе ти отвори, и стол ќе ти намести и пијалок во чаша ќе ти тури... Нашите ретко кога прават нешто од тоа, и најчесто насамо - кога има и друг - "срамота е", што ќе речат другите user posted image - не е маж - "папучар" user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:05:37 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
18.5.2010 22:52:41   
Viktori
Можеби некаде далеку се различни, ама кога ќе дојадт на Балкан, сите се побалканчуваат user posted image

Бирам Балканец!  И маж, и жена, и другарка, и свекрва....

Инаку мнооогу стереотипни размислувања прочитавuser posted image
еве едно од мене: Балканец ќе се тепа за тебе (за жената што ја сака), нема да проба да те купи со обетки и ланче, освен ако не се прикажеш како стока за пазарење....



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:06:01 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.5.2010 0:28:18   
Bitolcanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Балканец ќе се тепа за тебе (за жената што ја сака), нема да проба да те купи со обетки и ланче, освен ако не се прикажеш како стока за пазарење....



user posted image user posted image user posted image Скржави се на пари, но силни и спремни за борба - типични Балканци user posted image user posted image user posted image Треба да ги пуштиме малку по светот, да примат некои убави навики, па да се вратат променети - пола Балканци, пола Небалканци user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:06:20 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.5.2010 0:33:59   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Балканец ќе се тепа за тебе (за жената што ја сака), нема да проба да те купи со обетки и ланче, освен ако не се прикажеш како стока за пазарење....




user posted image user posted image user posted image mi se dopaga ova

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody


Nebalkanski maz ke ti ja zeme torbata od race duri i vo nea da go imas samo ogledalceto, parfemot i karminot....so majkata odi zaedno na odmor....Smiren e,ureden i mnooogu kulturen....poveketo raboti gi pravi sam i normalno ne ceka se od tebe,a za pomos e prv....Ne go razbira balkanskiot sindrom .... 


No ova zvuci dosta primamlivo

Sepak kako i da e, samo da ima ljubov, sloga, sreka... Drugo nisto ne e vazno, Balkanski ili nebalkanski isto mi se faka, samo da me saka i da me pocituva i da mi bide veren do krajot na zivotot zatoa sto neverstvoto e edinstveno nesto sto ne go prostuvam od strana na eden maz.






< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:07:10 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.5.2010 0:38:58   
lidijas
Karakteristikite na mazot spored mene nemaat vrska od kade poteknuva dali e od Balkan ili ne. No mislam deka nie sto ziveeme tamu dole juzno sme mnogu potopli od na primer  Finci, Svegani, Norvezani, Danci i.t.n.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:07:31 >

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.5.2010 0:41:14   
Bogdancanka
хехехехехе мажле ако го правам небалканец ,нема да ми биде интересен не сум навикната јас на толку размазувањеuser posted image user posted image user posted image не дека нема да ми годи туку пуста Балканска навикаuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:07:48 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
19.5.2010 0:49:50   
Bitolcanka
user posted image user posted image user posted image Навистина, кога човек е навикнат на нешто, макар и лошо однесување, лоши манири од партнерот, прифаќа и потешко се прилагодува на некоја промена, колку таа да е позитивна, добра, убава...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:08:07 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
27.5.2010 22:30:30   
delfinka
se zavisi samo licno od covekot bez razlika dali e balkanec ili ne
pogore procitav dosta stroga osuda deka ne sme  prodazba......dobro no jas ne poznavam pak maz ako ne ja saka zenata da i kupuva nesto?!?
nekako ova ne mi bese bas......no sepak sekoj ima svoe mislenje i iskustvo:)

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:08:24 >


_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
30.7.2010 15:34:19   
anedespo
Татко ми е балканец па на мајка ми и е прва помош по дома и рака плус за се и сешто. А и најдобра другарка и е. Маж каков што секој би посакал. user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:08:49 >

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
18.8.2010 18:06:19   
beki RR
И јас се согласувам со тоа дека многу зависи од човекот...но сепак ....Во јануари бев во белгија, таму мажите и жините се рамноправни во секој смисол,имаше со нас една жена од Данска и таа ни раскажа како е во норвешка.Тоа што го слушнав многу ме изнасмеа.Замислете во норвешка, четврток вечер е женска вечер.Жените излгфуваат и лудуваат, амажите седат дома и ги чуваат децата и сега доаѓа главното,мажите се жалат дека жените ги тепаатuser posted image
Замислете го тоа нешто user posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:09:05 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
18.8.2010 22:23:32   
mama26
tocno taka.se zalat mazite.zasto eve i jas kaj sto ziveev bese sekogas zenata vo pravo.abe sama ke se udri i ke go prijavi mazot.toa e tocno.kaj nas e obratno,zenite gi maltretiraat.i da .nemame tolku razvodi zasto nasa zena trpi.zarazlika od niv za edna kavga si odi ......

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:09:21 >

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
30.8.2010 13:39:02   
anedespo
За се е крив економскиот фактор. Оди живеј сам под кирија да те видам, бидејќи под default кај мајкати и татко ти се припаѓа на брат ти.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:09:38 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
30.8.2010 13:46:12   
Viktori
Не, туку за се е крив синдромот кога као угнетуваниот ќе дојде на власт user posted image
Исто ко да запрат црнец у Луизијана. Прво прашање ќе му е: ме запра от сум црн??? Не туку затоа што да не ти е спојлерот корветата ќе ти полета....

И да во некои земји од Европа мажите не се тепани туку буквално дискриминирани. На пр. во Шведска, каде што жените ги фаќаат за гз келнерите а овие не смеат да се пожалат оти е смешно нели.. а дали е? на крај краева и ова е стереотип: Странците се подобри, мај ес.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:09:55 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
31.8.2010 14:19:32   
vezilka RR
Хе, според мене таа класификација балкански и небалкански маж е стереотипна. Значи не станува збор за менталитет по геогравска припадност, туку станува збор за тоа колку време наназад се работело на воспоставување на родова еднаквост меѓу мажите и жените. Таму во тие земји што ги споменувате на ова прашање се работело мнооогу одамна и полека почнале да се уриваат темелите на патријархалното општесво. Овде кај нас на тоа се работи едвај десетина години и тоа со ситни, ситни, најситни чекорчиња и нормално дека тешко иде. И како најголем проблем се јавувааат жените кои си влегуваат во таквите патријархални шеми и се си прифаќаат здраво за готово.
Меѓутоа јас силно верувам дека тоа ќе се промени кога ќе влезе во институционалниот систем, а затоа сме ние тука да работиме на тоа user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:10:11 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
31.8.2010 22:32:08   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

За се е крив економскиот фактор. Оди живеј сам под кирија да те видам, бидејќи под default кај мајкати и татко ти се припаѓа на брат ти.
imam za ova tema otvoreno se vika nasledtvo.pod kirija sum i jas.ama znaes nekogas mora i nezavisni da sme.nemozeme sekogas da cekame od roditeli.a deka posle smrt se dava samo na sin a ne na kerka e cista glupost nasa.i pak ke kazam samo tuka ja ima.ela si sine kaj mene mama ke ti dade ke te cuva.more razgaleni sme.pozzz


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:10:30 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
31.8.2010 22:38:44   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Не, туку за се е крив синдромот кога као угнетуваниот ќе дојде на власт user posted image
Исто ко да запрат црнец у Луизијана. Прво прашање ќе му е: ме запра от сум црн??? Не туку затоа што да не ти е спојлерот корветата ќе ти полета....

И да во некои земји од Европа мажите не се тепани туку буквално дискриминирани. На пр. во Шведска, каде што жените ги фаќаат за гз келнерите а овие не смеат да се пожалат оти е смешно нели.. а дали е? на крај краева и ова е стереотип: Странците се подобри, мај ес.

ne se podobri od nas viktory.isti sme.kaj niv vladee zena kaj nas maz.znaci nema razlika.e sega nas sto ni odgovara da bideme kako niv neli user posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:10:48 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
28.1.2013 15:17:00   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Можеби некаде далеку се различни, ама кога ќе дојадт на Балкан, сите се побалканчуваат user posted image

Бирам Балканец!  И маж, и жена, и другарка, и свекрва....

Инаку мнооогу стереотипни размислувања прочитавuser posted image
еве едно од мене: Балканец ќе се тепа за тебе (за жената што ја сака), нема да проба да те купи со обетки и ланче, освен ако не се прикажеш како стока за пазарење....



се согласувам,
Иако балканциве наши се можеби најмрзливи, најмамини синчиња, најразмазени , сепак си се најубавиuser posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 12:01:12 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 6:27:09   
bucko mal
Jas sum ZA balkanec maz,gi gledam drugive ne balkanski mazi i neznam mene mi se cudni za mnogu raboti da ne nabrojuvam sega ama jas ne bi mozela moze so godinive ke go smenam mislenjeto ama zasega e taka,licno ne sum bila so takov maz ama kako so gledam i slusam od edna poznanicka licno za nejziniot deka e mnogu laden,sebicen,nikakva neznost,lubov da se iskaze.A nasive balkanskive mazi si gi znaeme golemi lubovcii se seuser posted image Mojov si e mesavina mnogu godini zivee nadvor od MK i e balkanec vo odnost na domakinskiot zivot i vo toa sto znae da povisi ton(mu vikam da ti e nekoja od ovdesnive zeni odma ka te ostavi) vika da si priznava.A od ovdesnive mazi ima poprimeno toa sto obvrskite po doma da ne se samo moi,slobodata sto ja imam za set_anje ama preku den (navecer da pijam ne i na odmor so drugarki da odam ne) i najubavata osobina sto nema predrasudi za lujgeto, mislam ovaa osobina im e najubava na site nebalkanski lujge

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:12:11 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 9:55:15   
Calypso
Е се изнапишав, и се ми отиде во неповрат user posted image

Сега накратко ќе морам да пишам што сакав да кажам претходно.
Мажите се мажи, било на Балканот или на друго место. Но да не генерализираме - каков ќе биде некој, зависи од многу фактори - самиот човек пред се, карактерот, воспитувањето, ставовите, околината, здравиот разум.
Последниве неколку години добивам еден генерален впечаток дека на нашиве девојки и жени им се допаѓаат небалкански мажи, и мислам дека е тоа поради пасошот user posted image посебно ако е од некоја западноевропска земја, САД, Австралија... многу девојки мислат дека во странство е се подобро, па и мажите, но не би се сложила. Никогаш не знаеш на каков примерок ќе наидеш, било да е балкански маж или не.
Некој погоре спомна, балканските мажи не биле кавалери, не помагале по дома, скитале без жени, итн... јас не можам да се пожалам од примерокот што го имамuser posted image



< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 29.1.2013 10:57:13 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 10:04:02   
sandriana RR
Балкански и Небалкански мажи се ствараат од балкански и небалкански мајки user posted image ,со воспитни методи и вредности влечкани генерации и векови наназад user posted image .
Сепак, сметам дека Балканците полесно се прилагодуваат, адаптираат и прифаќаат навики, манири,или однесување за разлика од Небалканците. Само најтешко искоренуваат псовки од речник, ми се чини user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:13:29 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Балкански наспроти небалкански маж :))
29.1.2013 10:44:02   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Е се изнапишав, и се ми отиде во неповрат user posted image


Последниве неколку години добивам еден генерален впечаток дека на нашиве девојки и жени им се допаѓаат небалкански мажи, и мислам дека е тоа поради пасошот user posted image посебно ако е од некоја западноевропска земја, САД, Австралија... многу девојки мислат дека во странство е се подобро, па и мажите, но не би се сложила. Никогаш не знаеш на каков примерок ќе наидеш, било да е балкански маж или не.



So ovoj stav sega zvucish kako starite iselenicki od dijasporata potocno SVEKRVITE user posted image ,koga ke si gi ozenat sinovite za snaii od Makedonijauser posted image ...pa potoa eden kup muabeti u stil ..a be go najde ovoj mojov samo za da dojde tuka "TAA" za viza/drzavjanstvouser posted image ...mnogu sarkasticno...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 29.1.2013 11:13:46 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?