|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.1.2014 15:35:10   
Defne90 RR
Martins mum tebe tio e cudno toa zatoa sto so prvoto since si imala ddrugo iskustvo t.e..deteto slabo ti spielo.Raduvaj se zatoa sto spie ima pravo elenak ako ne spie pa ke place.I nie bevme istite i kaj mene pogolemiot dusata mi ja izvadi so spienjeto,i koga se rodi pomaloto kako gledav kolku spie mene toa ne mi bese normalno.Ne se sekiraj malo si e bebceto neka si spie pa neli decata rastat koga sijat.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.1.2014 23:50:34   
Yummy Mammy
Martins, uzivaj dur spie, bebe e i treba da spie. Mojov e nesto poveke od 3 meseci i ic, ama bre ic ne spie. Vcera stana okolu 9-9:30, zaspa od 17:00-17:30 (na saat mu merev) i tolku do legnuvanje vo 23-23:30h. I zaradi toa non stop e razdrazliv i vristi - ke se pokaka, uuuaaaa, ajde presoblakaj go, ke mu zdosadi lezenjeto, uuuaaaa, ajde igraj go, ke mu zdosadi i toa, uuaaaa, ajde setaj go niz soba... Uzasii! A prethodno posle sekoj podoj na 3 saati si dremnuvase po malku, po 10-15 min dodusa ama pak kolku da se.odmori, da zeme dusa.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Колку спие вашето бебе?
3.2.2014 20:37:41   
Mimi33
Епа вака....Првото бебенце ми спиеше на секои три сати по пола саат и навечер од кај 11 саатот па се до 7 и пол без станување немав многу мака со него хехехехехехА сега второто многу тешко ми заспива и спие на секои три саати скоро ама по 15-на минути и за време на вечерта се буди на секои 2 саати....педијатарот,Др.Маргарита ми вика дека е нормално дека не е ништо страшно секое бебенце си има свој ритам на животuser posted image Ајде ќе пораснат па после ние нема да спиеме кога ќе ги чекаме да се вратат од излегвање хехехех

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Колку спие вашето бебе?
5.2.2014 12:50:25   
Мамичка85
Znaci moevo utre pravi mesec dena noke ovie dena ne spie ic se budi na sekoi saat vreme ali denski nemozam da ja razbudam moze i po 4 do 5 saati da spie ona sveza jas kolabirana user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.2.2014 19:07:40   
kromitce
moevo user posted image ima 3 mesceci...od koga si dojdovme doma od bolnica maka macime so dnevnoto spienje...ke dremne 15-30 min i posle 2-3 saati buden mislis spiel 5 sati...ama zatoa vo 16 casot banjanje i vo 17 casot vo krevet, dodusa stanuva na sekoi 4 saati da cica ama ne se budi...i taka do sabajle do 6....ne znam dali e ok ama eve taka funkiconira...si zaspiva sam vo krevetce, ke poplace nekogas poveke nekogas pomalku, ama do sega ni uspeva

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.3.2014 13:41:47   
Mimi33
Значи откако и дојдовме од болница спиењето и беше супер си спиеше без да се буди...Но сега некако помалку ми спие,се буди почесто, понекогаш и плачи во сонот дури и страв ме фаќа user posted image Др.Маргарита во Плодност ни вика дека тоа е нормално но сепак јас се плашам знаете мајка...Имала ни некоја ваков проблем???

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.9.2014 11:34:13   
Dilina
Вчера си ја легнав малата во 9ипол (како што си заспива скоро секоја вечер) и така јас си викам ајде да си поседиме на тераса, докај 1 и си отидов у соба послем да ја чекам да се разбуди, а обично се буди во 1, за цицање па си продужува... кога госпоџата си ја изначекав до 4 саат user posted image и така со очите ококорени, ај сега може ќе се разбуди си викав до 4 сабајле user posted image прв пат и се дешава да спие во толкав период user posted image и послем пак си се будеше како што се будеше и обично, во 6 па во 9 и еве ја сега уште спие.... user posted image

значи тоа се скоро 14 саата, ај да минусирам по 10тина мин за цицање ..... user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.9.2014 9:46:39   
Felly RR
Мислам дека за ноќе не треба да се грижиш и да си спие повеќе, преку ден ако спие повеќе од три саати би требало да ја разбудиш, за да и дадеш да цица. Но ноќе нема потреба да ја будиш, и баш убаво е ако си поспива повеќе, да можеш и ти да одмориш, а не да стануваш на секои три саати. Може така ти се чини многу 14 саати, но затоа пак преку ден може да ти биде повеќе будна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Колку спие вашето бебе?
3.11.2014 9:59:02   
sandriana RR
Девојки, разговорот за ноќното будење го префрлив во темата за Немирен сон - ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.11.2014 0:08:02   
Ilina87
Имавме воспоставено многу убав ред на спиење. user posted image секоја вечер заспиваше во 21h и спиеше до 7h наутро, па пиеше млеко и си продолжуваше до кај 10h. А дење само еднаш околу 1h. Но последната недела се промени и мака мачиме дури да заспие, почна да заспива во 23, некогаш и подоцна, а станува во истото време. Плус немирно спие, плачи во сонот скоро цека ноќ. Не знам што е проблемот user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.11.2014 8:27:13   
Dilina
Бебињата брзо си мењаат така да мислам дека нетреба да се грижиме многу. Ете малата последнава недела се буди само во 4 и си спие некогаш до 8 некогаш до 9 а знае и во 7 да стане.... само дење што спие како зајче тоа ме нервира. Спие по пола саат 4 пати максимум... user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.11.2014 9:15:19   
Felly RR
И М беше иста, уште од како се роди, спиеше пола саат, па 3 саати будна. Дури кога почна да преспива по два пати во денот, го зголеми спиењето на цел саат или ако имавме среќа два саати.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.11.2014 10:20:39   
sandriana RR
Илина за сега спие без посебен ред дење-во суштина еднаш по 2 часа, и уште 2-3 пати по половина час. Ноќе спие отприлика 9 часа, со будење за цицање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.12.2014 11:05:15   
caciana
Vnuka mi koja IMA 1 mesec,spie po 4-6 casa bez prestan denje.Pedijatarkata im zabrani tolku spienje,posto za toa vreme Ne cicase I slabo napreduvase.A noke spie kako golema,cela nok.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.12.2014 12:21:35   
nataly86
Моментално сме со овој распоред.Двата ги легнувам околку 21-21.30 мах. Д спие до кај 2-3 па станува за јадење, Т спие до 4-5 па станува за јадење а тој период обавезно станува уште еднаш и Д за јадење, потоа кај 7-8 стануваат пресоблекување, јадење, гугање и пак некоа дремка...денски се без ред дрменуват од 15 мин до 1час зависи кога како..ако имам среќа двата да дремнат па и јас нозе да испружам user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.2.2015 13:43:45   
Maja06
Molam za sovet mamicki! Utre pravime tri meseca! Od kako sme rodeni imame problem so spienjeto kako so dnevnoto taka i so noknoto! Preku den spieme samo edvaj po 15-20 minuti a navecer koga kako nekoj pat znaeme da vrzeme prvoto spienje 3 h i posle na 2 za spienje megutoa mnoooooguuu retko! Minatata nedela 5 dena i ovie dva dena sekoja vecer stanuva na 45 min do 1 h i place i bara da cica i denje i noke i samo se ligavi i kenka i racete vo usta i se sto ke najde vo usta i dole nepceto napred e pobeleno a preku den bidejki ne e naspan navecer samo place bidejki mu se spie i samo do mene i na cice! Probav i so caj od becutan za dobra npk i so se ama dzabe! Sovet ve molam dali nekoj imal vakva maka bidejki i jas i toj se macime za spienje i nema kraj! A inaku ssuper napreduva po 1 kg mesecno znaci ne e gladen imam mleko! A nekako mi e rano za zapcinja a meseto ne go maci pa pet nemam! Vi blagodaram odnapred!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.2.2015 14:02:28   
lukajana RR
Девојче можам да претпоставам како ти е најлошо за една новопечена мама е да неможе да се наспие,па ти нервозна бебе нервозно,јас сум приметила дека ако дење не се наспие бебето и ноќе не можеш да го заспиеш и почесто се буди.Истиот проблем го имав и јас со првото дете и траеше долго време додека не потпорасна и почна да се изморува и повеќе да спие.Тогаш пробав се цуцла нишкање спиење денско на мене дури и денско спиење во количка и ако се наспиеше дење спиеше убаво ноќта така што пробај со се што ке ти текне ама мораш да бидеш смирена и многу трпелива да го користиш секој момент да се одмориш за да можете полесно да го поминете овој период .

(Одговор на членот Maja06)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.2.2015 14:16:20   
Melanija RR
Maja06 не е рано за забиuser posted image на моето му излезе прво на 4,5 месециuser posted image

Пробај ист ритам,во исто време,нишање,во раце.... верувај ќе менува.Моето дење спиеше во раце со нишање по 30-40мин и после 3 месеци, го оставив во креветче и само заспа.Од тогаш немав мака за дење.За ноќе викаат дека децата кои се дојдат се поврзуваат и едноставно бараат цице и затоа се будат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.3.2015 15:31:09   
sandi
Малио Андреј преку ден спие неколку пати по 30 мин а навечер се случува да станува на секој 3часа за јадење. Многу слабо спијаме и преку ден и ноќе.Ако некоја од вас има слично искуство дали има некоја идеа како би го одвикнала неговото станување навечер.Пробувам секако со нишање со цицање никако не помогаuser posted image

< Поракaта ја уредил sandi -- 18.3.2015 15:33:24 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.3.2015 17:17:21   
lukajana RR
Леле Санди ако го најдеш лекот и јас сакам рецептаuser posted image мојата цуца има 10 месеци и уште се буди ноќе за цицање на три саати а некогаш кога и излегуваат заби и секој саат а дење спие два пати по 30-40 мин.Ова само да те утешам дека не сте само вие ненаспаниuser posted image user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandi)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.3.2015 21:54:33   
Melanija RR
Бебињата кои се дојдат се будат почесто,а на АД до 6 месеци на 2 пати. Тоа е така и нема промена. ЕДноставно се гладни. Моето искуство со бебе на АД е дека до 1 год беше 2 пати во ноќ,после по еднаш,за на 14 м да му прекинам и спие цела ноќ.Некогаш ќе испие млеко и ќе продолжеше ,некогаш се расонуваше па играње и гледање сред ноќ.
Пробајте во време кога знаете дека ќе се разбуди да му датете однапред на цица па да врзе сон од 6 саати.Но некогаш е и до дететоuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.3.2015 9:03:20   
sandriana RR
Јас не верувам во теоријата дека се гладни, туку ете, навика дека е повеќе.
Тина додека не ја одбив од цицање, стануваше мноооогу често ноќе, секој саат мислам.А цицаше до 19 месеци, значи нема шанси да била гладна, бидејки јадеше се, и дома и во градинка. После одбивање, за 2-3 недели почна да спие цела ноќ. Но никогаш не и нудев нешто да пие ноќе кога ќе се разбудеше, освен вода.
Бебе И сега има 6 месеци, и зависи од период, но во суштина врзува по 3-4 часа спиење ноќе. Дење спие 2-3 пати по пола саат.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.3.2015 10:19:30   
Felly RR
Сандриана, се согласувам и јас. Исто и М до 18 ако не и повеќе месеци се будеше ноќе по неколку пати, а ја доев до 9, потоа си јадеше се и млкео си пиеше, не дека беше гладна, но ете моја грешка е што јас на секое будење и нудев млеко па чај, демек лето е жешко, се поти, па ај и требаат течности, и таа ете по навика си се будеше.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2015 14:57:12   
hopeless
Ќерка ми со наполнети два месеци почна да ја преспива цела ноќ. Околу 12 часа си спиеше со неколку будења само за цицање. А преку ден спиеше три пати по еден час.
Сега навечер го држи истото темпо, а преку ден преспива по два пати.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2015 22:57:31   
lukajana RR
И бебе Ј спие ноќе 10-12 часа во кои три пати цица во сон ама јас тоа не го сметам за преспиена цела ноќ.Преспиена ноќ ке биде кога нема да цица додека спие и кога и мене нема да ме будиuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali obozavte da jadete palacinki ?

Da (83%)

Ne (0%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 12

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!