|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.3.2012 21:14:35   
milo20052011
moeto da ne recam voopsto...preku den nemozam nisto da napravam a navecer ako ne e na spalna se budi i place

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.3.2012 10:34:57   
dubi_du
eve sega dodeka pisuvam mi spie vo race...site cetiri vo vis:).koga ke go stavam na krevet se budi,i pak na race,neznam kako voopsto vlegov vo ovaa zamka a ubavo si kazav na pocetok:nema spienje na raceuser posted image aj kazete ve molam kako da se vratime na krevetceto?

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.3.2012 11:03:25   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

eve sega dodeka pisuvam mi spie vo race...site cetiri vo vis:).koga ke go stavam na krevet se budi,i pak na race,neznam kako voopsto vlegov vo ovaa zamka a ubavo si kazav na pocetok:nema spienje na raceuser posted image aj kazete ve molam kako da se vratime na krevetceto?



И ние го поминавме ова кога беше помала,стави ја во креветче одма се будеше.Ама ми текна една финта,зедов навлаката моја од перницата и ја ставив над нејзината перница,и чудо не се разбуди.Му мирисаше на мене,мислеше дека јас уште сум до неа.Кај мене успеа,пробај user posted image

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.3.2012 11:51:39   
kopriva
Ке се сложам со Bububebe и јас користев такви финти со првото и нормално успеваа. Кога сакав да одам некаде на тој што ке ја чува му ја давав пижамата или нешто мое да го стави на него за да трае . а со второто сега за сега неморам гледаме да не го учиме во раце и даго држам покрај мене нон стоп. :) со првите деца секогаш правиме понекоја грешка од што ги дакаме не ги пуштаме од раце а после ке лелекамеод кичмата или слично

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.3.2012 12:47:48   
mamapi
Нашето спиење е вака: Наутро станува кај 9-9.30 јаде,си игра и некаде кај 12 си легнува!Спие отприлика 2-2 ипол саати,после пак јаде,си игра и некаде кај 17.30-18 пак си легнува и спие еден ипол саат,ама знае и да си ја потера повеќе некогаш!Откога ќе стане се бањаме,вечераме,си играме и летаме во дубакот!user posted image Кај 23 пие млекце и се успиваме во креветчето,не ја нишкам,само сака да сум до неа додека да заспие и ја галам по главчето!Спиеме со музика од оние Lullaby Bedtime музики!

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.3.2012 12:50:42   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

eve sega dodeka pisuvam mi spie vo race...site cetiri vo vis:).koga ke go stavam na krevet se budi,i pak na race,neznam kako voopsto vlegov vo ovaa zamka a ubavo si kazav na pocetok:nema spienje na raceuser posted image aj kazete ve molam kako da se vratime na krevetceto?



И ние го поминавме ова кога беше помала,стави ја во креветче одма се будеше.Ама ми текна една финта,зедов навлаката моја од перницата и ја ставив над нејзината перница,и чудо не се разбуди.Му мирисаше на мене,мислеше дека јас уште сум до неа.Кај мене успеа,пробај user posted image

hehhe ja probav fintata za uspivanje ama ne so navlaka tuku so trenerka taa koja ja nosev ko se fati so raceto za nea abe 3 saata ne ja spusti fala za pomosta

_____________________________



(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.3.2012 13:23:08   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

eve sega dodeka pisuvam mi spie vo race...site cetiri vo vis:).koga ke go stavam na krevet se budi,i pak na race,neznam kako voopsto vlegov vo ovaa zamka a ubavo si kazav na pocetok:nema spienje na raceuser posted image aj kazete ve molam kako da se vratime na krevetceto?



И ние го поминавме ова кога беше помала,стави ја во креветче одма се будеше.Ама ми текна една финта,зедов навлаката моја од перницата и ја ставив над нејзината перница,и чудо не се разбуди.Му мирисаше на мене,мислеше дека јас уште сум до неа.Кај мене успеа,пробај user posted image

hehhe ja probav fintata za uspivanje ama ne so navlaka tuku so trenerka taa koja ja nosev ko se fati so raceto za nea abe 3 saata ne ja spusti fala za pomosta


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.3.2012 22:05:50   
tnade
nie se budime 8-8:30, menuvame pampers, pojaduvame i najdocna do 10 sme zaspani, dremkame edno saat vreme vo 12 ni e rucek, a posle rucek obavezno na spienje (saat-dva), i posle od 16:30-17 imame treta runda dremkanje edno saat vreme, vo 20 se banjame, vecerame i najdocna 22 vo krevet.... mm se zeza kuklicke ajde tatina devet vo krevet

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.3.2012 13:41:59   
fetusce
Sega sme mesec i pol pa nekako go najdovme redot. Barem ednas vo denot spie po 3 casa nekogas 4 casa. , a ponekogas samo po eden cas. Ama vazno si spie.

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Колку спие вашето бебе?
25.3.2012 22:16:30   
vanessa30
Mojotuser posted image si legnuva okolu 21.00 casot najdocna do 21.30 treba da e zaspan, a stanuva vo 7.30 casot. Pieme mlekce i okolu 10-10.30 dremnuvame 30 min, posle pak ruckame ovosna kasicka i eventualno uste edno mlekce i okolu 12.30 pak zaspivame okolu 1 cas. potoa setkame malku i na prosetkata mozno eda zaspieme ama toa trae najmnogu 30 min. Posle sme budni i jademe se do kaj 16.30 casot i zaspivame i spieme okolu 2-3 casa do kaj 19.00 ,se banjame, pieme mlekce i zaspivame pak vo 21 casot.,
E sega bidejki jas se plasam da ne e gladen vo tekot na nokta (bidejki nekogas znae da spie i da cvici vo son bidejki e gladen) jas dvapati vo tekot na nokta ednas vo 00.00 i ednas oklu 04-04.30 go krevam od krevetce mu butkam sisence mleko on spie i cica i prodolzuva da spie.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 9:50:31   
Calypso
Mamicki, ako nekoja ima iskustvo i sovet, dobredojdeni ke se... sin mi pocna da se plasi da spie nokje, ne znam zosto. Preku den nemame problemi so zaspivanje, ama navecer koga treba da zaspie, place, se bori i tesko zaspiva, nekogas so doenje, nekogas so muzika i niskanje na race. Nikogas ne zaspival tesko, ama sega kako da se bori da ostane buden. Se streknuva koga go spustam vo krevetce, ama prodolzuva da spie koga ke go zaniskam krevetceto, a posle nekoe vreme se budi i stanuva so placenje. Vo tekot na nokjta ova go pravi poveke pati, i place zalno, epten zalno kako da se plasi, ne kako da go boli nesto ili da e gladen. Ne saka ni da cica, a i da fati grada, brzo ja pusta i prodolzuva da place. Se vrti mnogu kako da mu e tesko da si najde polozba za spienje. Tesko, ama epten tesko se smiruva.

Ova pocna od nedelata vecerta, denta si dojdovme od Ohrid, tamu mnogu ubavo spiese, skoro ic ne se budese.

Si velam da ne ima vrska so MRP vakcinata i bockanjeto za krv minatata nedela (na sistematski bevme), posebno mislam da ne e od vakcinata, posto denovive treba da ima reakcija, ako ja ima... veke ne znam sto da mislam, ne mozam da go gledam i slusam deteto vaka da mi place, dusava me boli sto ne se smiruva duri ni kaj mene user posted image

Svekrva mi mi veli da go nosime kaj bajacka, ama jas ne veruvam vo tie raboti, pa nema da go napravam toa. Nekoe iskustvo?

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 10:10:08   
dubi_du
I jas imav takvo iskustvo so prviot sin....traese okolu 3 nedeli i prestana.I nie isto se nosevme vo race,cicavme i zaspivavme i so placki pak se budevme i neznaev sto da napravam veke...i togas majka mi me prasa dali go zamivam detenceto so svetena vodicka od crkva?I taka pred spienje se mievme so svetena vodicka i se smiri rabotata...mozebi sugestivno''ni pomogna'' mozebi ednostavno pomina toj period...neznam sto da kazam, no i den denes se mieme so vodickata koga sme nesto specijalno raspolozeniuser posted image A ne mi se veruva da e od vakcinata tolku zakasneta reakcija...mozebi pak od prosetka do Ohrid,oti mu smenavta sredina?Kako i da e vi posakuvam pobrzo da vi pomine ovoj period i povtorno da imata miren i sladok sonuser posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 10:24:36   
Calypso
Ne znam Dubi_du, navistina ne znam. Sin mi uste ne e krsten i toa uste me maci, ne uspeavme da go napravime toa oti kumovite ni se vo Italija, baska stariot kum pocina na pocetokot na mesecov, i nekako ne mi bese ubavo da gi vikam da go krstime nabrzina. Jas si go zamivam dodusa so svetena voda pocesto. Inaku za reakcijata od vakcinata - pa neli posle 7-10 dena MRP moze da dade lesen osip i temperatura, pa si rekov ova da ne e prv znak.
Vo Ohrid uzivase, duri i spiese bez problem, ne se budese navecer. Se nadevam deka ke mu pomine pobrzo, navistina.

Fala na sovetotuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 10:51:21   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Ne znam Dubi_du, navistina ne znam. Sin mi uste ne e krsten i toa uste me maci, ne uspeavme da go napravime toa oti kumovite ni se vo Italija, baska stariot kum pocina na pocetokot na mesecov, i nekako ne mi bese ubavo da gi vikam da go krstime nabrzina. Jas si go zamivam dodusa so svetena voda pocesto. Inaku za reakcijata od vakcinata - pa neli posle 7-10 dena MRP moze da dade lesen osip i temperatura, pa si rekov ova da ne e prv znak.
Vo Ohrid uzivase, duri i spiese bez problem, ne se budese navecer. Se nadevam deka ke mu pomine pobrzo, navistina.

Fala na sovetotuser posted image


calypso...a da probas da go legnuvas do vas?? so tebe? da te osekja do nego..mene koga A mi se razboli..se budese so placenje koga kashlase ama stom videse tdeka sum tuka si prodolzuvase....ne se plasam deka moze da se navikne da spie so nas...za sekoja navika ima odvika ako si uporen...vprocem kako i za cicanje ..cucla i sl..probaj ne znam samo davam predlog,,

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 10:57:01   
Calypso
I so nas koga spie e istata prikazna, obicno pola od nokjta ja prespiva vo krevetce, a posle si spie so nas. Ama pak place i stanuva, ili se vrti kako da si bara udobna polozba. Si velev da ne e preoblecen, da ne mu e toplo, ama ne, ne e do toa. Nisto, se nadevam deka mu e samo period...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 10:57:42   
Ljubovce
Da calipso ubavo ti vika Andrijance probaj da spie so vas,jas istiot problem go imam koga go legnuvam vo krevetce,se budi non stop mn nemirno spie,po cela vecer stanuvame da go niskame i od koga go staviv da spie so nas do legnuvam vo 9/30,se razmrduva na kaj 2-3 saat mu davam samo cajce i tek vo 7 se budi za mlekce go ispiva i uste spie,do kaj 9-10 spie kontinuirano.
Probaj taka,znam deka ke imam maki a za da go naviknam vo krevetce ama koga ke se opravi skroz koga nema da ima maka od zabi i sl ke se pomacam neklku veceri i se nadevam ke se nauci...
bitno vaka barem site sme naspani user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:03:51   
Ljubovce
I jas sum protiv tie gluposti so bajacki,najdobro e ako imate moznost nabrzo da go krstite,zosto i vo crkva da go odneses moze da mu procitaat samo molitva i da se smiri detenceto. Ima molitvi bas za placenje kaj bebce da mu se smiri dusuckata i ke bide podobro, pobaraj sovet od nekoe svesteno lice...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:05:23   
mila28
Isto e i kaj nas, koga ke dojde vreme za spienj bukvalno se bori so mene samo za da ne go legnam vo krevetce,pred 23h nema sansi da zaspie. Mnogu stanuva nervozen, nesaka da fati cicka da cica iako e gladen, vristi saka samo vo race pred TV, od koga ke se uspie si spie do kaj 5-6h prvo cicanje, ama dodeka da zaspie jas poluduvam user posted image Zavcera go smirime so fen, mm ukluci a jas go staviv da cica i fala bogu upali odma zaspa. Inace ne prifati lazlivka i sam da se uspie nema sansi, smao cicajki zaspiva. Se mislam kako li ke bide koga ke prekine so cicanje..kako li ke go uspivam togas.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:09:51   
bombica
Calypso и ние истата мака ја имаме.По цели ноќи се трќа детево никако да се смири.Го зимам во раце се смирува ,спие ,а го оставам во кревтче одма почиња да се траќа.Незнам што е работава веќе трета недела е вака.Мислев дека е од забите ама еве 3 ги изваде минатата недела и пак не се смирува....И јас мислам дека ако го крстиме ќе се смири детево ама нема шанси кумовите имаат проблеми, незнам дали ќе успееме да го крстиме и до роденденотuser posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:21:14   
Annet
da ti kazam bombica i jas mislam da ja krstam,eve babive stari mi vikaat da si primi vera deteto ke bide smireno..stoznam sega uste toa da go napravam i da vidime,da pomine Veligden...........ako e do toa ke se kilnam sto cekav do sega.i nie celi noki placeme se prevrtuvame.......isto kako vas................................... veke neznam kade da se obratamuser posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:35:50   
dubi_du
Annet da ti kazam moite i dvete se krsteni otkako napravija 40 dena...mozebi nema vrska so spienje i so mirot na deteto ama stoznam...mene mi bese shube i vikam aj sto ima vrska dali posle 40 dena dali posle meseci,godini.Krsteno si e krsteno...dodusa mojve i pred krstevkata i posle nea se mirnicki pu pu da ne si gi urocamuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 11:40:35   
Calypso
I so nas cela nokj da spie, pak se budi i go pravi istoto. Koga vadese zabi, ne pravese vaka, placese, ama brzo se smiruvase. A sega uste nerazbuden bukvalno ripa od krevetceto, sednuva i place. I toa zalno epten, kako da saka da se pozali za nesto. Taka place koga se plasi.

Za krstevka nema sansi sega, kako sto kazav pogore, posto stariot kum pocina, a mladive ne se tuka. Ke mora da go krstime nekako, ke baram care posle Veligdenov. A i sega se mislam da vidam na molitva da go odnesam, moze ke se smiri?! I jas ke se smiram taka... ne sakam po sekakvi zeni da go nosam, iako me ubeduvaat da go napravam toa. A znam deka koga ke go krstime mene dusava ke mi bide pomirna. Ne sum kojznae kolku golem vernik, ama si veruvam vo Gospod i si ja sakam verata.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 14:53:19   
vanessa30
Jas koga se maci za da zaspie go zamivam so krstena voda i na celceto mu stavam miro (i moeto user posted image ) ne e seuste krsteno. i se smiruva, miroto ima nekoj karakteristicen miris i go smiruva i vednas posle 5 min klackanje vo relaksator ili vo kolicka si zaspiva.Nesaka da zaspiva vo race, nekako taka si se naucil.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 15:05:06   
Annet
sto e toa miro?kazi mi moze care da najdam vo toa,ja zamivam so krstena voda ama nema efektuser posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.3.2012 15:14:15   
vanessa30
Neznam prasaj vo crkva kade mozes da najdes, moeto e od Sveti Naum. Vo malo sisence e i e kako maslo, kolkusto mi imaat kazano se pravi od koski na svetci i ima ubava prijatna aroma.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?