|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
9.10.2014 8:27:15   
Bethany
Тинцуле, би требало обавезно да ја носиш на преглед. Сега е времето.
Јас го носев малиот на 3 месеци, па на 6 месеци.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Ортопед
9.10.2014 22:38:37   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tincule

Здраво на сите имам едно прашање вака до поискусни мами кои веке биле на прв ортопедски преглед. Мојата педијатарка упорно ме убедува дека сеуште е рано да го носам детето на ортопед за прв преглед а уште некој ден ќе правиме 3 месеци. Па ме интересира кога точно се носи на прв преглед јас колку што знам веќе кога ќе започне 2 месец би требало да ја носам. Не знам што да правам, нејќе да ми даде упат и само ме теши како има време не се секирај.Прв пат слушам за вакво нешто, обично во болница ги прегледуваат и после на 40 дена и после обично закажуваат од прилика по два месеци и до година така се оди на два месеци, барем во нашиот град. Е сега ако можеш да провериш во отпусното картонче дали кога се породи го прегледало ортопед.
За првото дете кај нас имаше таков преглед уште во болница и после јас памтам закажав на 6 недели. А за второво немаше преглед во болница и јас по една недела се јавив и ми закажаа одма по една недела, т.е. таа имаше 3 недели на првиот преглед

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Ортопед
12.10.2014 9:34:33   
tincule
Ми закажаа за 7 ноември, едвај термин као не сме биле хитни па нема зашто да се сеќираме user posted image А ортопедката ми рече леле жено па ти више касниш земи си приоритетен ќе те примам. Е ај сега значи ова матичниве се катастрофа. Не дека не можеше да ми даде приоритетен туку проблемот е тоа што ги обврзаа по колку упати месечно смеат да издаваат user posted image И така ништо да не се карам ќе си одам на 7 па се надевам се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Ортопед
13.10.2014 0:34:53   
Dilina
Мамички ме немаше кратко зошто пц не ми беше стално дома.... да с епријавам дека бевме кај др. Весна. Не ни дозволи ниедно прашање да поставиме, жената како да чита мисли. Покрај тоа што малата беше мн вознемирана од вакцините и плачеше многу успеа да ја смири и да ја прегледа баш како што треба од глава до петици, ми кажа како да ја држам правилно, како да ја подседнувам и се што треба да знаеме, со што јас немав ниедно додатно прашање :D дури сама си го зема транспортерот и ни го намести како што треба.... ептен сум воодушевена и од приемот и од начинот на кој работи со дечињата. Незнам на крај како и успеа да ја заспие малата само со зборење.... мене до сега ниеднаш, само во раце си заспиваме. user posted image за докторкава и фала ви многу што ме упативте.
Инаку со кукчиата сме немале никаков проблем, др ги однесе снимките и до др Видоевски за трето мислење, кое не го ни побаравме а вреди. И човекот грчел рамења се чудел кој е проблемот.
Не ми е јасно зошто државниве ортопеди не мачат со широките повои кога нема потреба. Тоа дури може да биде штетно за нашите дечиња... што ако од мала ја повивав и направев проблем, ке си ја чукав главата

Така да мамички, барајте второ па и трето мислење пред да практикувате други повои освен мелна-пелена.... нема зошто да ги мачиме бебушките ако стварно нема потреба....

Друго, др веднаш примети дека главчето го врти на една страна и не опомени да ја ставаме обратно да спие, да ја тераме на другата страна да глееда.... јас го занемарував тоа, ама друго е кога ке те опоменат.

@tincule не е битен педијатарот кога ќе ти рече да го слушаш. Слушај си ја твојата интуиција, за ортопед е битно што порано да си отидеш. Кај др. Видоевски кај неговава замена каде што бевме стално има термини а жената е супер.

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Ортопед
13.10.2014 18:34:06   
sonc90
nie bevme denes na pregled vo Majcin dom,mn docna no so ovie nivni termini vise preku glava,pa baska ni go utnaa i upatot pa si cekavme uste plus edna nedela...kako i da e u princip sum zadovolna(so ogled deka e drzavno ama sepak ne bese neso posebno loso),dali deka nemase mn guzva pa doktorot ubavo ja pregleda,na eho mn ubavo i slatko se odnesuvaa so malata a i ona bese raspolozena pa im peese i im gugase i na sestrite i na doktorot a i vo cekalna na drugite pa si projdovme polesno..jas mislam deka taka se odnesuvaat zavisno od toa na koja noga stanale,neli oni rabotat vo drzavna institucija pa ajde sega ako ne ni e denot ke gi maltretirame pacientite,ziva srekja nie gi nacekavme vo dobrite denovi...vo sekoj slucaj se e ok so kerka mi a i okolu povojot sovet mi dade moja tetka koja raboti kako sestra na ortopedija vo drzavna i rece deka bidejki se raboti za zensko bebe navistina bilo poubavo povoj da nosi najmalku dodeka da pocne so sedenje

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Ортопед
9.11.2014 11:20:58   
tincule
Ние бевме конечно на ортопед во петокот во Букурешт, и сега стварно не знам што да мислам, докторкава изгледа беше уморна па ја мрзеше да не прегледа или стварно со моево дете е се во ред па не се замараше многу. Прво за легнување немаат ништо на што да ја легнеш а јас ко за беља заборавив да си земам мелна па сирото вадев бодиња за да ставам под нејзе, ја виде за вежби ја седна, ја дигна за одење да провери дали фаќа со ноџињата и куковите накрај на ехо. Значи буквално морав зборови од уста да и вадам што е со детево се ли е во ред, она се запна 5 пати ме препраша за Д3 дали и давам. За колковите кога ја прашав ми промрља како неможев да ги видам јадрата убавоuser posted image user posted image Е како бе мене не ми беше јасно ама ај да не се карам. Како ја повиваш? јас и ставам само памперс најискрено и ми рече добро ама да и ставаш и плус една шведска. А има ли потреба не се нешто колковите во ред и ништо одговор. Ни закажа контрола за 2 месеци и ми рече се е во ред соодветно си се развива за возраста. Значи нити главче да види дали се врти на страна ништо ми беше многу чудно, не дека сакам да му фали нешто на дететво ама не знам што да мислам, дали не испрати така зашто стварно си беше се во ред или ја мрзеше да работи па утре да не излезе нешто не дај боже. Инаку моја Д е хиперактив уште сега, не се пожалила на ништо да приметам дека ја боли или слично, вртење, потстанување и дигање на главче уште од 2 месец а сега веќе и ми станува скоро до 90 ама не и дозволувам толку уште е рано. Сака да седи и стои ама не ќе си почекаме user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Ортопед
10.11.2014 19:41:39   
lukajana RR
i nie sme na ortoped na 24ti vo majcin dom na dva meseci ja nosev kaj temelkov na privatno sega na sest ke ja nosam vo majcin dom pa ke vidime.A funkcioniraat li terminite ili uste e diva liga.user posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Ортопед
12.11.2014 19:11:51   
Dilina
Дали знаете др. Темелковски дали работи и во Мајчин дом? Ова го слушнав од една познаничка. Точно ли е?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Ортопед
25.11.2014 13:53:04   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Докторката Александра од кај Темелковски е супер. Мене ми остсви многу добар впечаток. Убаво ни објасни се и ни одговори на сите прашања, иако бевме во меѓу термин оти касно се јавивме да закажеме. Сега треба пак да идеме и баш саккам пак кај неа.


da, prekrasna e, nie otkako e roden sin mi tamu site kontroli gi pravime, na pocetokot bese Temelkovski no poslednive kontroli toj e postojano otsuten no ne se zalam, i Aleksandra e superuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Ортопед
25.11.2014 14:15:21   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Женски не најдов тема за дубак па решив тука да пишам .Тие што сте ставале деца во дубак од која возраст почнавте?


Тема за дубак е Стојалката,опасност за децата?=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Ортопед
5.12.2014 12:23:13   
cokolino
zdravo sakam da prasam koga e prvio pregled kaj ortoped naseto bebe ima 3 nedeli pa ve molam za odgovor

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Ортопед
5.12.2014 13:36:47   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: cokolino

zdravo sakam da prasam koga e prvio pregled kaj ortoped naset_o bebe ima 3 nedeli pa ve molam za odgovorЗдраво, ..
Прв ортопедски преглед му прават на бебето откако ке се роди во болницата каде што е родено, а вие треба да го носите на два месечна возраст.
Поздрав

< Поракaта ја уредил miana -- 5.12.2014 13:37:07 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот cokolino)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Ортопед
12.12.2014 8:24:26   
Dilina
Ние бевме завчера на преглед кај др. Весна. Пак ќе кажам презадоволни сме од пристапот. Инаку Илина е супер. Денес правиме 5, ни дозволи др. да ја седнуваме, т.е. она сама се крева да седи, од стомак се бутка за лазење, па ни рече транспортерот да го исфрлиме од употреба, слободно во количка и столче за хранење. Ни рече да ја ставаме во релаксатор со рамна поставеност за нозете, сама ќе се крева да седи. Само што дојдовме дома и ја ставивме таа ЧУЧ и пресреќна user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Ортопед
18.2.2015 22:37:29   
lukajana RR
Денес бевме на ортопед Јана бебе е добро се е во ред контрола кога ке прооди имаме скоро девет месеци ке има паткањеuser posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Ортопед
24.3.2015 20:34:52   
Slonceo1
Mamocki kakvi se tie nedorazvieni plitki kolkovi?? denes bev na ortoped doktorot odma ni dade kaivcinja a maticnata mi veli cisto sumnjam deka e potrebno da gi nosi i mi rece da ideme kaj Vidoevski da ja pregleda. Nekoja so vakvo iskusto neka go spodeli ke mi vredi mnogu, posto od pamet me izvadija user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Ортопед
24.3.2015 21:58:14   
lukajana RR
Slonceo1 и јас би те советувала да побараш друго мислење може е грешка не избрзувај може не е ништо страшно. Знам дека каиши лоши звучат ама доколку и друг доктор ти потврди дека треба да носи подобро додека е помало да се реши отколку подоцна да се направи поголем проблем.

Се надевам дека некоја мамичка со слично искуство ке ти пише и ке те смири малку зашто можам да замислам што се ти се увртело во глава.Однеси бебе на приватен ортопед како Видоевски или Темелковски или кај било кој друг за кој ке слушнеш дека е добар.Ова ви е прв или втор преглед?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Ортопед
25.3.2015 11:23:02   
Slonceo1
Prv pat odam no me preplasija user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Ортопед
25.3.2015 13:17:32   
Gardenia
А каде бевте Слонче? Однеси на второ мислење,ако си била во Мајчин дом тие знаат од памет да извадат човек.Ние минатиот месец бевме кај Видоевски и ни рече дека супер се јадрата развиени како за четврти месец дури и коската рече дека е цврста

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Ортопед
25.3.2015 14:04:25   
lukajana RR
Мене во Мајчин дом еден доктор ми се пушти демек не била вежбана ке закржлавелаuser posted image и друг доктор на поминување му вика што збориш глупости гледаш дека дава отпор а она се стиснала не дава да и ги витка нозете.И после ми вика да дава отпор супер е.Така да ако си била во Мајчин дом многу веројатно е да е лоша дијагноза

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 25.3.2015 14:05:34 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Ортопед
25.3.2015 14:19:05   
Slonceo1
Vo stip bev user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Ортопед
26.3.2015 13:00:25   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Vo stip bev user posted image

Дефинитивно побарајте 2ро мислење.
Ако идете за Скопје, кај Темелковски мислам дека најбргу закажуваат - од денес за утре. Преглед е 1000 денари со ехо, а д-рката е многу приступачна, и по мене стручна.
Завчера бев таму со бебе И, за контрола на 6 месеци. Се е во рамки на очекувањата.
Добивме совети за наредните 3 месеци - почесто оставање на под, за полесна координација на моториката во 3 Д простор, користење евентуално на џампер или статичен дубак за ножна мускулатура да доојача, избегнување на подвижен дубак бидејки се нарушувал природен процес на развој на моториката, односно се одложувало стабилното проодување така.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Ортопед
26.3.2015 13:11:44   
Melanija RR
Slonceo1 потврдувам за ординација на др.Темелковски и за др.Александра.Еден ден се одсабајле друг ден попладне, и 1-2 имаш термин.Секако доколку си во можност, но не е наивно мора друга консултација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Ортопед
26.3.2015 13:21:49   
lukajana RR
И јас на првиот преглед ја носев Јана кај д-р Александра кај Темелковски после дојде и докторот и стварно се многу стручни и прегледот е како што треба убаво прегледано за разлика од Мајчин дом каде прегледуваат една минута едно дете и од памет ке те извадат дека многу стручни со еден поглед дијагноза поставуваат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Ортопед
28.3.2015 12:00:05   
Slonceo1
Zakazav kaj dokor Vidoevski pa ke videme kako ke pomineme, se nadevam deka se ke bide vo red.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Ортопед
28.3.2015 14:10:07   
hopeless

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Mamocki kakvi se tie nedorazvieni plitki kolkovi?? denes bev na ortoped doktorot odma ni dade kaivcinja a maticnata mi veli cisto sumnjam deka e potrebno da gi nosi i mi rece da ideme kaj Vidoevski da ja pregleda. Nekoja so vakvo iskusto neka go spodeli ke mi vredi mnogu, posto od pamet me izvadija user posted image user posted image user posted image


Мајка не се плаши.
И јас пројдов една ваква тортура.
Исто како и на тебе ми беше кажано дека ќерка ми има неразвиен лев колк, кој би можел да излезе од чашката секој момент.
Со какви нестручи и страшнии зборови ми беше тоа кажано што јас не можев да се смирам од плачење.
Ортопедот ни препорача 4 тетра пелени.
Керка ми беше како жаба во нозете.
Не сакав да остане само на тоа и закажав кај др. Ношпал, во св. Лазар.
И таму ми беше кажано дека се е супер дури и дека јадрата се супер оформени и се е како што треба.
Ќерка ми сега има една година и се е како што треба, фала му на Бога.
Лази, оди дури и си поттрчнува. user posted image
Немој да се растревожуваш. Чекај да видиш како ќе помине прегледот кај Видоевски.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Прекин на бременоста
kikicka

Прекин на бременоста или Абортус. Што мислите вие за тоа?

Жената има право да одлучува (55%)

Подржавам само во случај на проблематична бременост (31%)

Против (14%)


Број на сите гласови: 98

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!