|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ефект на хормони од бременост кај бебето
23.2.2016 9:39:37   
sandriana RR
Отекување на градите, вагинално крвавење, исцедок: поради ефектот на хормони од бременоста пренесени од мајката, и кај машки и кај женски бебиња може да се излачи млеко од градите или да се појави отекување и тврдост во градите. Доколку ги забележите овие промени не треба да ги масирате или стискате градите. Кај женски бебиња може да се појави вагинален исцедок, дури и крвавење, што исто така се должи на хормоните пренесени од мајката на бебето. Кај машките бебиња може да се појави отекување на кожата која се наоѓа во пределот на тестисите. Од 6. до 12. недела оваа состојба се нормализира. Кај 4% од машки бебиња се јавува состојба каде тестисите не се спуштени. Доколку ова е случај со вашето бебе, консултирајте се со вашиот педијатар или детски уролог.
- Ова е извадок од напис на вебот на Систина.
Доколку имате вакви искуства, Ве молам да ги споделиме тука.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ефект на хормони од бременост кај бебето
23.2.2016 9:48:21   
Neurotoxin RR
Ќерка ми се роди со гради кои личеа на топчиња и беа тврди. Некако си помислив дека е нормално, ги заприметив, ама не реагирав кој знае како, на првата контрола на педијатар, кога ја гледаше, само напомена дека има гради заради ефектите на моите хормони, ама дека не е страшно ќе се повлечат. За две недели се повлекоа, немала никаков проблем од тогаш.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ефект на хормони од бременост кај бебето
23.2.2016 11:26:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cika

zdravo mamicki prasanjeto mozebi ne e za tuka ako smeta brisete go da prasam zensko bebe staro 7 dena na tri pati ima krvca na pampers od dundeto se zaprepastiv a pedijataro mi vika moze od hormonite na majkata da se cisti bebeto ako nekoj ima vakvo iskustvo spodelete ve molam kako tocka mala ima na pampers pozz do site_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ефект на хормони од бременост кај бебето
23.2.2016 17:03:45   
lukajana RR
Исто и Јана кога се роди имаше цициња како топчиња ,во болница само ми рекоа да не и ги стискаме user posted image што секако не би ми паднало на памет .
Кога дојде патронажната сестра да ја бања ја примети одма и ми спомна ако видам крв на пелената да не се исплашам .
Јас тогаш прв пат слушнав за ова и многу се изненадив ,не сум слушнала пред тоа.
Ама немаше крв ,градињата за брзо време и се вратија во нормала и немавме никакви проблеми

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Кое име вие се допаѓа најмногу ?
kikus02

Кое име вие се допаѓа најмногу ?

Атанас (6%)

Матео (21%)

Лука (23%)

Никола (23%)

Павел (10%)

Димитар (17%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!