|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Соор- габична инфекција
6.11.2009 0:39:52   
Еца
Се работи за габична инфекција  Candida Albicanis, која скоро секое бебе ја има. Се појавува набрзо по породувањето и мајката може да примети бели наслаги на јазикот и усната празнина.

Дали кај вашите бебиња се појави соор и како се справивте со неа?

Мартина имаше и ја лечевме со Нистатин капки на газа и го поминував јазичето, а среќа кај Мила не се појави.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 8:25:15   
profesorica
Проблемот со соор го имавме и ние-габичната инфекција се прошири и кај мене на градите.Поминавме со Нистатин капки.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 8:35:16   
mami
леле, а јас кога прашав на педијатар што му е тоа белкото на јазичето ми рекоа од што цица, од млекото, и ни дадоа само Нистантин капки, го премачкував еднаш по бањање и помина за некој месец дена

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 10:16:55   
mother 29
ние за срека,ја немавме орална кандидијаза!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 10:18:53   
mother 29
Орална кандидијаза (Candidiasis Oris)
Кандидијазата (или монилијаза) е габично воспаление предизвикано габата Кандида (најчесто Candida Albicans) која може да се јави на различни места на телото – во устата, на делови од кожата кои се често влажни, на слузокожата на половите органи, а во потешки случаи може да се јави и системска кандидијаза (состојба при која воспалението преку крвта може да се прошири на органи низ целиот организам)
Оралната кандидијаза се јавува на слузокожата на образите, непцето, аглите на  усните, јазикот и се карактеризира со постоење на бели налепи со изглед на засирено млеко, кои потешко се отстрануваат од површината и кои по отстранувањето откриваат еритематозна, зацрвенета површина која може и да крвари.
Причина за појава на оралната кандидијаза е нарушување на природната рамнотежа на микроорганизмите кои нормално ги има во усната празнина (кандидата ја има во устата на скоро сите здрави лица) Оваа рамнотежа може да се наруши како резултат на долготрајно земање на антибиотици или поради  намалена одбранбена способност на организмот
Оралната кандидијаза е релативно често заболување кај новороденчиња (2-5%), кај стари лица, кај изнемоштени лица со хронични заболувања, како кај болни од дијабетес, СИДА или леукемија. Исто така ова заболување може да се јави кај пациенти кои носат забни протези.
Воспалението предизвикува болка при џвакање или голтање (во зависност од локализацијата). Дијагнозата се поставува најчесто со преглед и анамнеза, а може да се изврши дифиренцијална дијагноза со лабараториски испитувања – микроскопски или со изработка на микробиолошка култура. Лекувањето се состои во примена на антигабични лекови – најчесто со Нистатин , зголемена хигиена, и препорака за намалено внесување на шеќери кои го помагаат растот на кандидата.




< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 24.6.2011 14:27:18 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 12:33:41   
mis.
со Мартин 2 шишенца нистатин потрошив,видов доста мака и плуs му го отежнувашe цицањето.А со Стефан немав таков проблем.

< Поракaта ја уредил mis. -- 6.11.2009 20:33:02 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Соор- габична инфекција
6.11.2009 20:12:38   
ripce
фала богу не сме имале... дека имам завршено фармација имаме учено за соор во делот за Натриум тетраборат кој се користи против соор, така да горе долу ова ми беше познато

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Соор- габична инфекција
1.5.2010 22:32:49   
jovanka
bidejki nistatin kapki nema nikade a kako zamena za onie koi baraat vo momentot resenie 3%hidrogen na gaza ili sodabikarbona rastvorena i so gazicka da se premackuva.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Соор- габична инфекција
1.5.2010 22:34:39   
ripce
Јас слушнав дека Нистатин повеќе нема да се произведува, или дека нема повеќе да се користи, така нешто?

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Соор- габична инфекција
1.5.2010 22:38:22   
jovanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Јас слушнав дека Нистатин повеќе нема да се произведува, или дека нема повеќе да се користи, така нешто?

tocno ripce zatoa ova go kazav kako sovet do majkite koi se soocuvaat so vakov problem

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Соор- габична инфекција
29.5.2010 10:04:41   
gvenda
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Проблемот со соор го имавме и ние-габичната инфекција се прошири и кај мене на градите.Поминавме со Нистатин капки.

eve moeto bebe ima takvi beli naslagi neznam sto da pravam a mislam deka mie prefrleno i na gradite
Pa profesorica ke mozes li da mi kazes dali i ti piese nesto i sto cuvstvuvase na gradite dali te bolea
pozdrav


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Соор- габична инфекција
29.5.2010 10:13:54   
Slagjana
Гвенда, и да не е префрлено на градите за секој случај пред доење миј ги со раствор од сода бикарбона. Нема штета.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Соор- габична инфекција
22.7.2010 14:17:26   
денвер
еве и ние добивме соор како последица на цефаклор сирупот веднаш по престанувањето на терапијата и се исфрла устето со бело и долу до каде што и е памперсот се вцрвени и како со мозолчиња се издига. За устето ни препишаа нистатин капки но никаде ги нема кај нас, па ни дадоа Дактарин гел од кој со две мачкања се исчисти скоро се, а беше многу зафатена, а за газето ни пишаа канестен да ја мешаме со павловиќева и тоа ни помогна

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Соор- габична инфекција
28.9.2010 12:22:10   
eci
Bidejki nikade gi nema nistatin kapkite a so sodabikarbona ne ni pominuva vo edna apteka mi predlozija zamena za nistatin se vika stomatidin rastvor na bosnalek .Dali nekoj od vas ima slusnato za ovoj rastvor i kako se koristi.Inaku moeto since ima 2 meseca poz.

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Соор- габична инфекција
28.9.2010 15:01:23   
mami2
Ние ги порачувавме од Србија, а едни пријатели одеа сами во најблискиот град Бујановац, им се исплатеше таму се околу 50 денари, ефектот е неспоредлив, а за замена со други слични препарати кај новороденче сите беа скептични

(Одговор на членот eci)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Соор- габична инфекција
28.9.2010 16:47:39   
eci
mami2 fala mnogu za odgovorot ,ge gledame nekako da gi najdeme ova veke ne se izdrzuva poz

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Соор- габична инфекција
28.9.2010 17:06:16   
Miss36
Za gabicna infekcija vo ustata na bebeto,jas koristev BORAKS GLICERIN,kosta okolu 50 den i vo skoro vo sekoja apteka go ima.. 

(Одговор на членот eci)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Соор- габична инфекција
24.6.2011 14:31:36   
Natuska85
И на моето user posted image му се појави оваа габична инфекција во устето и докторката ми кажа да му ги поминувам со стерилна газичка натопена во раствор од сода бикарбона.И јас градата да ја премивам исто со сода бикарбона расрворена во 200 мл вода.Се надевам брзо ќе му поминат

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Соор- габична инфекција
24.6.2011 15:10:10   
AnnaMolly RR
И јас со газичка потопена во вода со сода му го излечив соорот. Со нистатин не му се изгуби, а уште првиот пат кога го избришав со сода се забележа гоооолемо подобрување.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Соор- габична инфекција
24.6.2011 16:25:06   
Natuska85
Ана моли а колку пати на ден го бришеше со газичка?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Соор- габична инфекција
24.6.2011 17:40:26   
AnnaMolly RR
Па по три пати. Наутро, попладне и навечер.
Прво газичката замотај ја околу показалецот, па убаво потопи ја во водата со сода и убаво исчисти му го устето и јазичето. Одма ќе има подобрување.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 24.6.2011 17:41:45 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Соор- габична инфекција
29.6.2011 10:52:15   
dostickage
da da toa so sodicka e top lek.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Соор- габична инфекција
29.6.2011 10:56:37   
Luci
Na Mario mu se pojavi koga imase samo 10-tina dena i doktorkata ni preporaca Nistatin kapki, jas sum zadovolna od niv, za 3 dena veke nemase nisto


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Соор- габична инфекција
30.6.2011 19:05:40   
Tanja84
luci te molam kazi mi po kolku kapki i kolku pati na den i stavase, bidejki i nie imame gabicna infekcija i ocigledno ni pravi golemi problemi bidejki place postojano i cicanjeto i e oteznato

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Соор- габична инфекција
30.6.2011 19:12:20   
rina13
nistatin kapki se stavaat 3 pati dnevno od 10 do 15 kapki 5 do 7 dena i plus cistenje na jaziceto mehanicki so sterilna gaza i nistatin na nea

(Одговор на членот Tanja84)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?