|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Моето дете е насилно!
5.11.2014 9:21:48   
Yummy Mammy
Уф, на секој родител му е тешко да признае, но еве, признавам и ми треба помош.

Моето дете е тепач! (Едно од моите деца, среќа што не се сите.) Значи детето си е хиперактивно, постојано е во движење, во игра, се качува насекаде... и се тоа супер, до пред некое време, кога почна да станува доминантна и да ги "загрозува" другите. Вчера сестра и што е три години поголема од неа, си боеше со другарка и, и доага оваа насилников и вика: "што правиш? е сега ќе ти го згужвам тоа!" И во секунда и го зема цртежот од раце и го стутка. Искрено, се шекнав, ова ги прејде сите граници. Разбирам да се скарале и да се нечкаат, ама од чиста мира да и го земе листот и да и го згужва, е не можам да прифатам. Ова не и е прв пат, кога сака нешто едноставно ти го зима бре од раце и крај!

Сме пробале со добро, со зборување, со гушкање, во моментот ти вика "да, да, разбирам, добро" и пак си продолжува по старо. Сме пробале и со лошо, со тепање, со скубнување, ни тоа не бива, пак во моментот и е криво, ќе се извини и во следната секунда пак се по старо. Пробавме со казни, со лошо ќоше, не, и не, и не, не бива. Не сум сретнала потврдоглаво створење (сем татко и).

Не сакам моето дете да биде "були". Не сакам вака да се однесува ни дома, а уште помалку во градинка. Ние не сме невоспитани дома, јас вака не ги учам децата, ова не е мое дете user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Моето дете е насилно!
5.11.2014 9:32:05   
Melanija RR
Твдоглавоста е тешка кај децата.Според мене тврдоглавоста и хиперактивноста одат заедно. Еве имам дете во близина со невиден теперамент по ново хиперактивно .Моето е бебе и е ептен активно,јас се плашам да не биде тоа па од немирно да не го наречат во градинка и невоспитано.Тоа со тоа не оди, секој родител се труди максимум да го подучи во се и јас се прашувам која е границата, меѓу немирност па и со агресија и хиперактивностuser posted image_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Моето дете е насилно!
5.11.2014 13:05:12   
vezilka RR
А и во градинка исто се однесува? И Никола стана прилично агресивен во последно време, но само дома. Во градинка си е мирен, не ни се пожалиле, а и кога и да сум прашала ми рекле немаме проблем со него. Мислам дека треба да се лоцира проблемот, зошто станало агресивно и потоа да се делува соодветно на проблемот.
Ние работиме на тоа. ЈАс мислам дека знам зошто. Се роди бебето и тоа беше промена за Никола, и бидејќи имавме проблем со бебето, и ни одземаше многу време, дури и јас со бебето бев отсутна од дома, бевме во болница, Никола тоа некако го преживувал, како, тој си знае. Во истиот тој период и дома имавме некои пресвртници кои ни го сменија текот на животот, и многу влијаеа на нас, па сигурно и на детето. Јас мислам дека е тоа причината, но не сме нашле начин како да го решиме тоа. Се плашам дека нема да најдам сама и дека ќе треба да помош од детски психолог. Си дадовме фора уште малку да се обидуваме дома и потоа ќе бараме помош.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Моето дете е насилно!
5.11.2014 15:21:00   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Уф, на секој родител му е тешко да признае, но еве, признавам и ми треба помош.

Моето дете е тепач! (Едно од моите деца, среќа што не се сите.) Значи детето си е хиперактивно, постојано е во движење, во игра, се качува насекаде... и се тоа супер, до пред некое време, кога почна да станува доминантна и да ги "загрозува" другите. Вчера сестра и што е три години поголема од неа, си боеше со другарка и, и доага оваа насилников и вика: "што правиш? е сега ќе ти го згужвам тоа!" И во секунда и го зема цртежот од раце и го стутка. Искрено, се шекнав, ова ги прејде сите граници. Разбирам да се скарале и да се нечкаат, ама од чиста мира да и го земе листот и да и го згужва, е не можам да прифатам. Ова не и е прв пат, кога сака нешто едноставно ти го зима бре од раце и крај!

Сме пробале со добро, со зборување, со гушкање, во моментот ти вика "да, да, разбирам, добро" и пак си продолжува по старо. Сме пробале и со лошо, со тепање, со скубнување, ни тоа не бива, пак во моментот и е криво, ќе се извини и во следната секунда пак се по старо. Пробавме со казни, со лошо ќоше, не, и не, и не, не бива. Не сум сретнала потврдоглаво створење (сем татко и).

Не сакам моето дете да биде "були". Не сакам вака да се однесува ни дома, а уште помалку во градинка. Ние не сме невоспитани дома, јас вака не ги учам децата, ова не е мое дете user posted imageцт, цт , цт... значи вториве деца под дифолт се вакви... Исто како да збориш за малово мое.
Вториве деца се раѓаат СО КАРАКТЕР. Многу е самостојна, тврдоглава, знае што сака, и мора да биде по нејзино. Она сама мора да се облекува, она сама мора да јаде, она сама се сака да прави , додека големава керка и ден денес чека да и ја закопчам јакната и да и ги отворам смоките.
Е некој да ми кажуваше дека моето ке биде такво, хиперактивно немаше да верувам..Секогаш сум гледала од страна такви деца и сум викала- мореееее да си ми на мене, ке видиш ти, ама не било така. Сега гледам дека не е до мене и до воспитувањето од дома. Едноставно детето си е такво.
Буквално исто како што си ја опишала М, е таква е и моја Д. А во градинка е мирна, таму не е толку џамбаз, ама дома она е газда.. Сме пробале со СЕ, ама буквално со СЕ.


< Поракaта ја уредил miana -- 5.11.2014 15:26:43 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Моето дете е насилно!
6.11.2014 10:51:46   
Yummy Mammy
Lele miana, da, sega se sramam sama od sebe. I jas porano taka koga ke videv dete na igraliste sto se treska od zemja, sekogas vikav "moreeee, da si mi mene doma, za usi i na kloci, pa da vidam dali ke ti tekne uste ednas taka". Ama ne bilo taka...
Od gradinka fala bogu ne ni se pozalile, ni kazuvaat deka e vodja, deka e glavna, no ne se pozalile deka nesto gi maltretira decata ili deka e nasilna. Samo na igraliste koga ke sretnam majka, mi vikaat "aaaa, ona li e taa M, ja zborime doma, da, ja spomnuva detevo" I jas sekogas se prepotuvam dali po dobro ili po loso ja spomnuvaat doma. user posted image

A doma, doma si se bori za vnimanie, ona e sredno dete, nit e golema nit e najmala. Ne znae kako da se istakne, i verojatno probuva se sto znae. Sega resiv ke ja zapisam na gimnastika, ke molam da ja primat zasto ima samo 3 god, i vo nesto da se oseti deka e dobra, da trosi tamu energija.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Моето дете е насилно!
6.11.2014 15:57:59   
blue_blue
Јас не би ја дефинирала мојата како тепач но како некој кој има многу тежок карактер - дефинитивно. Моето досегашно искуство е ова:
1. никогаш не е ништо од чиста мира. Нам само така ни изгледа во моментот. Таа точно знае зошто го направила тоа и дефинитивно за нешто и враќа на сестра и, односно прави нешто за да не и остане должна. Мислам дека е неправилно ако одма ја обвиниме и тргнеме на страна и скараме. Јас прво секогаш се обидувам да дознаам кога, каде и како се скарале за да ми стане јасно зошто едната туку така од чиста мира и зема нешто или ја удира другата. Исто така користам и техника на тотално ингорирање на детето кое е напаѓач. Идејата е да биде сосем до даска изигнорирано она што го прави зошто можно е да го прави за да привлече внимание - точно како што кажа ниту е најголема и најбитна ниту е бебето на кое (според неа) му се посветува највеќе внимание. Кога ќе сфати дека со такво однесување никој не трза голема е веројатноста да го прекине, зошто на никој не му привлекла внимание. Таа знае дека ти буурно ќе реагираш и затоа и го прави тоа. Глеј две муви одеднаш - ем на сестра ми ќе и вратам што е подобра, постара, повеќе сакана од мене (ова не викам дека вие ја сакате повеќе навистина него во главата на помалата така се интерпретира) ем мајка ми целото внимание ќе го насочи кон мене.
2. Детето си има проблеми со сестрата не затоа што вие сте и ги наметнале него затоа што она така тоа го доживува. Јас знам кај мене дома дека јас и маж ми никогаш не сме фаворизирале било кое од двете деца, посебно па што се близначки. Страшно сме сензитивни на споредби и на коментари од типот - види сестра ти како направи, ти зошто не правиш така, па дури и кога сите тетки и стрини кои имаат потреба да не прашуваат дали се близначки а нив да ги прашуваат која е постара - секогаш добиле одговор од мене (а сега веќе и од децата) дека ниедна не е постара близначки се. Меѓутоа, они се различни деца и едната е покомуникатвина и полесно склопува познанства и полесна е за комуникација и другата тоа го гледа и сака и она така а не може зошто не е така скроена. И затоа така реагира кон сестра и, несвесно е тоа....сакам како неа, зошто она полесно поминува низ живот ама не можам...За ова лек е многу трпение, постојано повторување дека нема потреба да се споредуваат и делење односно посветување на време само на едното дете самостојно без присуство на другото дете (деца) и запишување на активности каде сама ќе оди (ова кај тебе е полесно, кај мене е многу тешко зошто се на иста возраст - заедно се во градинка, заедно во школо). Нека не те чуди во градинка што не е таква, ова е насоечно кон сестра и не кон нејзините другарчиња.
3. Можно е детето да си има потреба да биде најдобро во се и кога сфаќа дека тоа не може така (а гледа дека сестра му не сака да биде најдобра во се, а пошто не сака неа се и успева, односно и усепаваат работите зошто ги прави само оние во кои е добра) се лути на неа и си става во глава дека ете она не е не најдобра, туку сестра и подобра од неа и веднаш покажува револт. Ова пак нема врска со родителите, однсоно не е иницирано од нив. Лек - зборење и покажување со примери дека не може во се да си најдобар, изложување на неколку видови на активности за да види што ја интересира и истранојност да вежба за да биде најдобра.

имам уште нешто ама постов стана ептен долг..се надевам малку ти помогнавuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Моето дете е насилно!
10.11.2014 9:29:04   
Yummy Mammy
blue_blue so zadovolstvo te iscitav. Sum zaboravila kolku e ubavo na forumov :)

Inace, da, imas pravo za se. Moive se vo vecito rivalstvo, celo vreme se dokazuvaat koj vo sto e podobar, koj sto moze i ne moze, vecito se borat za vnimanie. A koga se vo drustvo, sekoj si ima svoi drugari i se oseka dobro vo svojot krug na luge.
Malava e dominantna sekade, no toa e veke karakterna crta, ne mozam da ja obvinam za toa. Samo se smeeme so maz mi "lele kakva svekrva ke bide ovaa" user posted image
Vo gradinka gi preduprediv da mi kazuvaat ako se zakaca ili gi maltretira drugite deca, i do sega ne mi se pozalile nikogas. Vo petokot koga ja zemav ucitelkata niz smea mi kaza deka denta ona im splela pletenki na nekolku devojcinja (mojata veke imase od doma, jas i napraviv frizura) i posle nekoe vreme ucitelkata vika "gi gledam devojcinjava so pusteni kosi. kade ti e tebe pletenkata? M mi ja otplete. A tebe kade ti e? I mene M mi ja otplete... -M zasto si im gi otpletla pletenkite na drugarcinjata? -Zasto jas imam pletenka i samo jas treba da imam!"
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Моето дете е насилно!
10.11.2014 12:13:20   
bucko mal
Golemiov sin mi bese nasilen do pet godisha vozdrast. Posle poleka, poleka pocna da se menja. Posle desetata godina kompletno se smeni.
Toa bese dolg period, mnogu maka I trud ama se isplatese. Podobro nekogas otkolku nikogas. Sega veke e vo pubertet I mnogu fino se odnesuva, detevo prku nok porasna.
Se nadevam taka I ke ostane zasto cuvstvuvam veke deka nemam sila kako porano da se boram I da go opravuvam.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 8:27:14   
mamicki
Никој не е лош од здраво стоење. Детето сигнализира дека има емоционален проблем со кој не умее да се справи поинаку. Веројатно е љубоморна на сестричката. Не ги споредувај, не е во ред, тоа се различни деца ( пр. Види како сестра ти сама си ги облече чевлите/Ја изеде супата итн). Пофали ја секогаш кога заслужува. На вторите деца секојпат им треба екстра поддршка поради проблем со самодовербата.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 8:29:33   
mamicki
Патем, има ли мамички кои биле второ дете во матичното семејство? Споделете сеќавања/искуства. Леле, мислам дека синдромот на второ дете заслужува посебна тема.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 9:32:28   
miana
Јас сум второ / средно дете. Имам поголема сестра и помал брат, и можам да кажам дека ми беше убаво и мислам дека средните деца најубаво си поминуваат.
Имало моменти кога се чувствувам помалку сакано од братми, но никогаш помалку сакана од сестрами. Кај нас сестрами беше насилното дете, кај нас сестрами беше главниот виновник за се, таа е постара и ние треба да учиме од неа. На пример кога ке направевме некоја беља, сестрами ја караат и ке рече - и миана тоа го правеше, а мајками одма врака - па ти си ја научила, ти си требала да и кажеш дека тоа не е убаво итн итн. Се што сестрами правеше,а знам дека не е добро, јас не го правев. Секогаш одев по неа и јас и кажував што е во ред, а што не е во ред. Ние две го чувавме многу братчето, и го шетавме и се. Ден денес ние тројца сме многу сложни, секогаш сме си имале отворен муабет. Мене сестрами ми беше онака заштитник надвор од домот, буквално не смееше никој на страна да ме погледне. Братми е галеничето кај нас... Него му се многу работи дозволени што нас не смеело на памет да ни падне, он е мамин син, ( има здравствен проблем и мсилам дека тоа е причината ) а јас за се во животот си се борев и си добивав. Јас бев секогаш најдобрата user posted image и ден денес сум најдобрата од сите user posted image Јас се борев да бидам најдобра, јас сакав да ме фалат и правев добри работи за да ме пофалат. Ден денес јас имам постигнато најногу и мајками може слободно да каже дека со мене немала никаква мака во животот и дека јас сум гордност нејзина. Никогаш не бев насилна и никогаш немав потреба да се докажувам. Со сестрами се натпреварував само која подобро ке испее, која подобро ке нацрта, која подобро ке игра ластик, ама па затоа јас и бев портпарол на сестрами. Се што сакала да добие, одело преку мене, на пример - оди до кај мама прашај ја дали може да одиме кај баба, или пак- ај оди до кај мама, побарај и пари за сладолед.
Во секој случај мислам дека средните деца најубаво си поминуваат. Имаат пример пред себе, учат многу од примерот, а за некои други работи, повторно има некој помал од мене кој што ке биде помал, не сум јас таа малата, ако ме разбирате. user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 11.11.2014 9:45:15 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 9:49:55   
blue_blue
Од лично искуство (јас сум второ дете од две а и погоре пишував за моите деца) мислам дека нема врска синдром на второ дете па затоа било вакво или онакво. Јас дури многу многу полесно сум минала во живот од сестра ми. Со мене моите беа многу полабави во воспитување, не ме замараа ниту било кога мајка ми ме терала да препишувам домашна зошто буквите/бројките ми биле криви, ниту пак ме замарала претерано кога ќе се враќам дома од искачање. Ова не било случај со сестра ми која е скоро 5 години постара од мене. Таа секогаш ме поддржала во се, никогаш не сме имале дома муабети од типот ти си помала - ако, она е постара па треба да ти попушти. Во овој последниов случај кој многу често го прават родителите всушност штета се прави на постарото дете, а помалото си останува заштитено.

Кај мене еве нема помало/постаро - исти се - близначки. Па ги имаме проблемите што ги имаме опишано погоре. Тоа е единствено од различниот карактер на децата како и што опишав и нема врска со прво/второ дете - мое искуство.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 11:03:39   
mamicki
Добро, значи вие сте биле среќни средни деца. Јас не. Се чувствував фрустрирано бидејќи никојпат не бев ... премиера...секојпат реприза. Тоа ме правеше бунтовна.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 13:22:43   
Yummy Mammy
Da, i moevo vtoro/sredno dete nema nikakov problem so samodoverbata. Bas naprotiv, golemata kerka mnogu poveke ima potreba da ja pofalis i da ja ubedis deka moze nesto da napravi, dodeka vtorava kerka gleda od nea i od start e ubedena deka i ona moze isto taka. Izgleda samodoverbava e poveke karakterna crta.

A deka nasilstvoto ima vrska so ljubomorata, toa da, se bori za vnimanie, ima nekakva potreba i ne znae kako da go kanalizira toa, pa najlesno e da dramatizira dur ne pottikne bilo kakva reakcija. Jas najdov resenie da gi zapisam sekoja na razlicen sport, za sekoja da se oseti dobro vo svoja koza. E sega, ne znam kako ke uspeam da gi raznesam zasto terminite im se poklopuvaat. Za mene e najlesno dvete vo ist termin da odat na edna aktivnost, no zakluciv deka taka oni pak ke bidat vo vojna koj vo sto e podobar, baska ako ednata e pouspesna od drugata (a toa sekogas ke bide taka) pak nisto ne sme napravile user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 13:24:29   
Bethany
Jas nemam licno iskustvo so moite deca, ama od iskustva na moite prijateli i posebno od literaturata sto ja imam procitano, bi sakala da spodelam nekolku prakticni raboti koisto mozat da pomognat, i toa ne samo koga problem se projavi tuku da se praktikuvaat kako del od vospituvanjeto i odrastanjeto na decata. Jas so moite sigurno kje gi primenuvam.

1. Eden primer (ova od knigata na noja i zaboraviv imeto :)):
Semejstvo e vo frka, se preseluvaat, koga se treba da odi glatko i decata da bidat od pomos taka sto nema da odmagaat, edno od decata stanuva izuzetno naporno i agresivno. Tatkoto ( bidejki avtorot e tatko), vekje frustrirani i od zbor ne se razbiraat, sfaka deka najverovatno ljuboven "tenk" na deteto e prazen. Toj ne e primil dovolna ljubov vo izminatiot period na brzanje i guzva. Ne ljubov vo smisla griza i topol zbor, tuku kvalitetno vreme so nego. Tatko gi ostava site raboti, go vika sin mu, ne go prekoruva i ne mu drzi lekcii, bidejki deteto vekje e svesno deka pravi loso, ama toa e so cel za vnimanie, go guska sin mu, mu veli deka go saka i izleguva so nego da pominat vreme zaedno vo nekoja aktivnost vo koja dvajcata uzivaat.
Potoa selidbata prodolzuva vo harmonicna atmosfera.

2. Od toa proizleguva eden primer koj sekoj roditel treba da sproveduva, posebno onoj so povekje deca:
Periodicno ( ama pocesto) sekoj od roditelite treba nasamo da pomine vreme, najdobro nadvor, so samo edno od svoite deca. Da imaat date-time.
Vo slucajot na Jami Mami prakticna primena bi bila: eden den tatko kje izvede edna od svoite kerki nadvor, primer na sladoled, kje imaat kvalitetno vreme, saat vreme samo eden so drug. Sledniot pat so druga kerka, taka i majka. Sekoe dete da se cuvstvuva isto vrednuvano i nezapostaveno.
Eh sto moite ne pravea taka so mene i moite brakja, kolku pozdrav odnos bi imali i kolku pogolema samodoverba...

3. Sekoe dete, te. sekoj covek ima razlicit ljuboven jazik.
Moze toa da bide kvalitetno vreme, zborovi na ohrabruvanje, fizickiot dopir ( ne se misli na seks), akti na pomaganje vo prakticni raboti i podaroci.
Primer jas cuvstvuvam deka sum sakana ako nekoj mi podaruva nesto, ne mora toa da bidat skapi podaroci, tuku podarok kako znak na vnimanie i ljubovta, a maz mi saka da go ohrabruvam so zborovi i da mu kazuvam deka se gordeam so nego i so toa toj ja cuvstvuva mojata ljubov. Ako maz mi uporno govori na jazikot koj toj saka da dobie, te. mi zboruva ubavi zborovi, a jas taka ne ja cuvstvuvam celosno negovata ljybov i vninanie, kje bidam neispolneta. Zatoa bi trebalo da naucime na koj ljuboven jazik neka osoba zboruva.
Isto e i so decata, razlicni ljubovni jazici. Treba da gi posmatrame i im davame toa sto im treba, a ne toa sto nie mislime da im treba.
Normalno, ne mora da postoi samo eden od nacinite, ama nesto moze da dominira. Mislam deka na decata im e najbitno kvalitetno vreme, potoa kako odrastat toa moze i da se menuva...

Mnogu go otupev tretoto, ama sakav da dolovam najdobro sto mozam.
Sekako mojata preporaka za knigata The Five Love Languages od Gary Chapman, opsta e za site, nameneta za bracni dvojki, ama principi se tie.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Моето дете е насилно!
11.11.2014 13:36:15   
mamicki
Nemam nitu jas problem so samodoverbata, Yummy Mammy. Naprotiv user posted image Samo kazav kako se cuvstvuvav. I samodoverbata taka ja izgradiv. Sekojpat dokazuvajkji se. Sekako, kako dete ne sum bila objektivna, no jas taka gi dozivuvav rabotite. Moram da kazam deka i denes mi e naporna taa moja osobina. Jas postojano se natprevaruvam. Perfekcionist sum. Ne sum sigurna deka e toa vrodeno. Temperamentot e vroden. Karakterot go gradat okolnostite.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Моето дете е насилно!
14.11.2014 22:39:04   
niki
mene ne mi e mnogu mesto na temava bidejki samo 1 dete imam koe ne e nasilno
ama i pokraj toa kerka mi ima nekoe cuvstvo na rivalitet i ljubomora koi kaj nejze predizvikuvaat pregolema cuvstvitelnost, bidejki realno nema na kogo da gi nasoci tie cuvsta
i taka nekako gledajki ja nea koga ke ja fatat tie periodi nekako se si mislam deka e vroden toj rivalitet pomegu brakata i sestrite i deka zaradi nekoja pricina postoi ama ete uste ne sum odgatnala zosto, koja mu e celta i potrebata na postoenjeto

kerka mi na primer koga ke se pocuvstvuva nedovolno sakano pocnuva razgovor za toa kako bi bilo koga bi imala brat ili sestra, i prvo ke pocne so toa kolku bi bilo ubavo da dobieme bebe, pa ke isprasuva sto i kako ke pravime, koj kolku kako i koga ke go cuva bebeto za na kraj razgovorot da zavrsi so placenje i so baranje da vetam deka nea ke ja sakam najmnogu na svet a hipoteticnoto bebe samo malku i deka samo nea ke ja guskam koga god ke posaka a bebeto nikogas...(normalno deka ova ne sum i vetila nikogas, no ponekogas se prasuvam dali ako vetam takvo nesto ke se smiri i i ke prestane da si ja izmacuva dusata so takvi misli)
inaku ovaa tema mi ja otvara samo mene i ke mi se raspekmezi do tolku da ni treba nekogas i eden cas da se smiri, a so mm nikogas nema razgovarano za ova iako imaat dovolno priliki i koga se sami i koga sme site zaedno doma
isto taka interesno mi e da toa bebe od koe taa se cuvstvuva tolku zagrozeno niti postoi niti se planira, nitu pak nie so mm razglabame na taa tema po doma, znaci totalno samo nejzina fiksacija, nejzina vnatresna potreba so nekogo da se natprevaruva za roditelskata ljubov
a zosto poim nemam_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Моето дете е насилно!
30.11.2014 18:37:20   
blond
Moeto e nasilno koga nekoj nesto na sila ke mu napravi. Nekako se naucil deka samo taka moze da se odbrani. Primer na sila nekoj ke go gushne, on odma mava so race :/ ako nekoj na sila saka za raka da go fati, isto odma mava. Ako nekoj go iznervira, mava so raka so cel da udari user posted image
Vo gradinka e miren, edno od pomirnite, ama vo vakvi situacii ne bira dali e ucitelka ili baba/dedo.

E za ova resenie imate? Sto pati e povtoreno ako ne mu se dopaga da kaze jas taka ne sakam, ama on drug nacin si nasol user posted image
A 3,5 god ima.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Моето дете е насилно!
20.3.2016 0:00:48   
marchi
I jas imam nesto slicni problemi. Moeto dete ima 3 godini ama e pocesto nervozen se luti koga ne mu e dozvoleno da pravi nesto, koga navecer ke se isklucat crtanite. Frla so igracki koga e nervozen,ama toa doma koga e a na gosti ne pravi taka. Zboruvam ama dzabe ne pokazuva zainteresiranost da slusa vo toj moment

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?