|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Безбеден дом за вашето дете
31.8.2011 9:13:04   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

надица сеуште спие во бебешко креветче на кое сама се качува и се симнува преку ограда бидејќи била голема user posted image  ама сакам или да и ја извадам оградата или да ја преместам во друг кревет
како да ја осигурам дeка нема да падне?user posted image

Ako seuste ja sobira maloto krevetce, izvadi i ja samo ogradata. Jas ne bi kupuvala drugo dodeka mozam da go koristm toa. A Nadica koga ke ja izvadis ogradata dusekot neli moze da go namestis na najniska pozicija? Togas i ne bi trebalo da e visoko od zemja, pa i da padne, nema nisto strasno. Poskoro, ke pusti noga i ke go dopre podot user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Безбеден дом за вашето дете
31.8.2011 9:36:10   
arh_diz
Bidejki user posted image nesaka da spie vo krevetceto , nego go koristime za zastitata od ednata strana na spalnata, drugata strana ja svrtevme do zid, tamu kaj sto treba da se noze kaj nas e glava segauser posted image .Se e rastrgnato imavme polica so suveniri ja trgnavme ,se sto smetavme deka moze da dofati trgnavme

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.9.2011 15:45:50   
dostickage
i nie sme vo taa faza sega.se sto moze da se dofati e rastrgnato.
sega dnevnata ni e kako cekalna vo ordinacija , prazen prostor i prostor za sedenje po stranicniot zid so TV od karsiuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.9.2011 16:07:49   
AnnaMolly RR
Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.9.2011 16:09:28   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.


srcence....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.9.2011 23:32:51   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.user posted image за Филип, кај нас се е растргано настрана, се уште не оди ама лази и секаде се исправа, не се остава сама ни секунда

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Безбеден дом за вашето дете
23.9.2011 8:56:49   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.dusicka mila :-)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Безбеден дом за вашето дете
23.9.2011 12:39:16   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.И јас немам ништо растргнато дома, се ми е како што си беше, јас и претходно немав ниту украси, ниту рамки ставено, затоа што имаме сталажа само каде што има место за тв и ништо друго, единствено кога беше бебе имав ставено едни украси кои посекако многу не ми се бендисуваа, ама тогаш ми ги донесоа поклон и ај некое време стоеа, а после тоа ги тргнав. Немам ниту лепила ставано по шкафови или фиоки или да ги врзувам , затоа што во нив има или алишта или работи кои не може да ги скрши или да се повреди, единствено на штекерите имам капачиња

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Безбеден дом за вашето дете
23.9.2011 12:43:40   
AnnaMolly RR
Да, имам и јас капачиња на штекерите. Купив и едни гумички за аглите на маса, ама не одговараат за нашата маса user posted image
Ако сака некој, ќе му ги подарам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Безбеден дом за вашето дете
18.10.2011 20:56:32   
Snowhite RR
Сношти ги изгасивме ламбите и си легнавме, а Михаил се уште не сакаше да легни да спија и шеташе низ соба, в кујна (пошто во дневната спиеме), го молев ајде ајде и после дојде некако, легна и за кратко заспа, а јас уште пред него заспав. Е арно ама, кај 1.30 се разбудив и станав да одам во ВЦ и поминувам низ кујна и кога гледам ми свети нешто на ел. шпорет, кога гледам уклучена ринглата, среќа ја свртел на лево на 1/2 па така слабо беше загреана, ама сепак ако не станев до сабајле, зашто ретко станувам кога ќе легнам, не знам што ќе се случеше. А не сакам да помислам што ќе беше ако беше на 3ка, нели ако ја свртел на десно веднаш е на 3ка уклучена.
Исто пред тој ден, пред да излегуваме ја исклучив греалката и ја проверив се, и се вративме нешто да земам и пак излеговме и цел ден не бевме дома, а мм вечерта кога се вратил дома, пред нас отиде, ми се јавува и ми вели дека греалицата била вклучена, значи во таа минута кога се вративме тој ја чкрапнал, среќа и таа што е со термостат, па се исклучува сама на одредено време, ај за потрошената струја не жалам, плус и недела беше ефтина е во недела цел ден, ама каква штета можеше да се направи ако немаше термостат.
Како го обезбедувате домот во вакви случаи?
За греалката имам решение, ќе ја исклучувам од штекер и така ќе бидам сигурна, ама шпоретот не можам, зашто кабелот е назад зад работна маса


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Безбеден дом за вашето дете
19.10.2011 9:13:00   
Mihaela 2010
За греалката имам решение, ќе ја исклучувам од штекер и така ќе бидам сигурна, ама шпоретот не можам, зашто кабелот е назад зад работна масаNisto edino sto mi pagja na pamet e pred legnuvanje da gi lepis nekako so selotejp i da ne moze da gi mrda

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Безбеден дом за вашето дете
19.10.2011 12:53:59   
Felly RR
Ако не ти станува после него да проверуваш, тогаш заклучи ја вратата од спалната за да не може да излегува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Безбеден дом за вашето дете
19.10.2011 12:59:43   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас немам ништо тргнато, се си стои како и претходно. За чудо Филип никогаш не оди да фаќа украси, рамки со слики и слично. И не само дома, и на гости да одиме не фаќа по регали и слично. Јас сакав да ги тргнам сите тие ситници кога ќе прооди, ама ете изгледа нема потреба. Единствено нешто што фаќа е шкафчето каде што му стојат сокчињата и грицките ако му се јаде нешто си бара.Пред некој ден ставив нови свеќници на комодата и се таму оди, ги зема, ги носи кај мене или кај татко му, вика „не“ и ги враќа на место. user posted image

Инаку, сега најголем проблем ми се панелите што грееме со нив. Баш му се на патот каде што си игра, па се плашам да не падне да се изгори. Ама му кажувам дека таму е жиш и еве го приметувам кога си игра оди од кај фотељата, не поминува од кај панелот. Кај свеки со дрва се греат и таа му викала дека е жиш и вчера го однесов долу кај нив и поминавме од кај шпоретот, тој вика „не, зис“. user posted image Си запамтил, паметен на мама!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Безбеден дом за вашето дете
19.10.2011 18:27:47   
Felly RR
Е за тоа „џиш“ си знае и Матеа, ама пред некој саат, играше со коцките пред каминот седеше, и не знам што и текна, ја зеде кутијата, и до каминот ја доближа и вели  „џиш“, јас и ја тргнав одма, па зеде коцка фрли накај каминот, нејзе да и прави „џиш“. Не знам што и бешеuser posted image Дека таа не смее да фаќа, и сега другите работи да си прават „џиш“.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Безбеден дом за вашето дете
20.10.2011 17:28:44   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ако не ти станува после него да проверуваш, тогаш заклучи ја вратата од спалната за да не може да излегува.


Ама работата е тоа што немаме спална во станов и спиеме во дневната, а таа е пуштена заедно со трпезаријата и кујната. Сега кога ќе се преселиме ќе спиеме во друга соба и друго ќе биди. Ама прашањето ми беше како вие ги заштитувате децата од вакви топлотни грејни тела кои се неопходни во домот
Инаку и тој не фаќа во панелот, само оддалеку си ги топли рачината и вика еко е (жешко е)


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Безбеден дом за вашето дете
2.12.2011 10:56:43   
Natuska85
Женски го има ли некој овој сет од Чико

user posted image

да ми кажете како сте задоволни,дали вреди за парите,околу 800 денари е или пак да си ги земам посебно штитниците ги има одделно сите во Џамбоuser posted image user posted image user posted image Или ако има некој од Џамбо купено исто да ми каже дали се ок?

Почнавме и ние веќе се да демолираме по дома со дубачето мора да се заштитимеuser posted image .Пред некој ден почна да ми отвара фиоките,хит му се последниве денови,и јас демек на,на по рачето,овој на глас почна да ми се смее мисли си играме user posted image user posted image user posted image .А и лоши кошиња имам клуб масичката  страв ми е да не замавне со главчето.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Безбеден дом за вашето дете
2.12.2011 11:48:28   
Felly RR
Ние ништо вакво не купивме, само за штекерите. А друго, вратничките од шкафчињата ги врзав со едни ленти, а масичката ни беше тргната на страна, да биде празно на средината од собата, и да има помала опасност од удирање по ќошеви. А и Матеа така, кога ќе ја удрев, ми се смееше - дека ќе ја плеснеш така малце, и таа си мисли си играме, а не дека ја карамuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Безбеден дом за вашето дете
2.12.2011 11:58:55   
arh_diz
Nie kupivme od jambo ,jas ne sum zadovolna so tie za skafcinja ,sin mi gi odlepuva od samoto skafce.A pred toa lepev so selotejp

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Безбеден дом за вашето дете
2.12.2011 13:51:14   
Slagjana
И јас не сум задоволна со тие од Џамбо за шкафчиња. Досега 3 има одлепено во рок од неколку месеци. Додека аголните за на фиоки уште стојат и раат сум. Пред тоа секој ден по 2-3 пати збирав се од земја. Цели фиоки ги празнеше. Штитници за агли не ни требаа оти масичките ни беа стаклени и ги изнесовме од дома. А на големата маса се удри неколку пати.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Безбеден дом за вашето дете
2.12.2011 23:51:58   
Natuska85
И комшивката баш ми кажуваше за штитниците за кошиња од Џамбо дека не е задоволна баш.Планирам утре да го купиме овој на Чико,а ако има уште некој со искуство пишете ми.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Безбеден дом за вашето дете
3.12.2011 8:43:52   
AnnaMolly RR
Натушке, јас ќе ти ги дадам моите гумички за масичка. Јас ги купив, ама не одговараат за мојата маса зашто е со стакло само. Тамам ќе се видиме и ќе ти ги дадам, мене нема да ми користат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Безбеден дом за вашето дете
8.1.2012 13:35:08   
rina13
moevo user posted image ima 10mes vo faza sme na lazenje i bukvalno ide od belja vo belja stavivme stitnici na sekeri na kosevi ona pak naogja nacin da se mavne,dubaceto go trgnavme nauci da iskaca,uspea 2 pati da se prevrti od drveno krevetce kaj moite kako i samata neznam,doma imame montazno  znam deka raboti na slucajot da iskoci od nego,e sega go staviv vo kjos mi ostanuvaat 2 strain nebezbedni,dole staviv debeli jorgani za svaki slucaj e interesira dali toa ogradite za golemi kreveti mozam nekako da gi namontiram i na krevetcevo ??????

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.5.2012 10:27:52   
Beatris
Вчера сфатив дека колку внимавам да не се удри од ќошеви и сл. ова мое лудо дете друг начин ќе најде да те извади од памет. Не знам дали некое друго јаде Дак фреш диск од шоља!!! Ми избега од кујна за секунда додека миев раце, тргнав по неа, ја барам у соби, на крај влагам во веце, а она се дави, како за повраќање. Гледам во раката парче како гел, плаво, не знам што е, гел не користиме, сите средства гледам затворени, и ја будала земав да лижнам од нејзината рака да укапирам што лапнала, вкус - како сапун одвратен, и пак не сфатив што е. И викам кај го најде ова, покажува накај шоља. Леле луѓе животов ми се скрати, не знаев колку лапнала, изгледа само лижнала и се згадила. Му се јавив на докторот чисто да прашам што како, ми рече дај и млеко да пие, фала богу ништо не и беше ни ноќеска ни сабајлето.

А за паметни родители (за разлика од мене) на самата кутија пишува - ВНИМАВАЈТЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ИНТЕРЕСНО ОСОБЕНО ЗА МАЛИ ДЕЦА!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.5.2012 10:32:46   
Mihaela 2010
Вчера сфатив дека колку внимавам да не се удри од ќошеви и сл. ова мое лудо дете друг начин ќе најде да те извади од памет. Не знам дали некое друго јаде Дак фреш диск од шоља!!! Ми избега од кујна за секунда додека миев раце, тргнав по неа, ја барам у соби, на крај влагам во веце, а она се дави, како за повраќање. Гледам во раката парче како гел, плаво, не знам што е, гел не користиме, сите средства гледам затворени, и ја будала земав да лижнам од нејзината рака да укапирам што лапнала, вкус - како сапун одвратен, и пак не сфатив што е. И викам кај го најде ова, покажува накај шоља. Леле луѓе животов ми се скрати, не знаев колку лапнала, изгледа само лижнала и се згадила. Му се јавив на докторот чисто да прашам што како, ми рече дај и млеко да пие, фала богу ништо не и беше ни ноќеска ни сабајлето.

А за паметни родители (за разлика од мене) на самата кутија пишува - ВНИМАВАЈТЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ИНТЕРЕСНО ОСОБЕНО ЗА МАЛИ ДЕЦА!


Cccccc e znaci stvarno da ne si raat....Leleeee dobro ste pominale,jas obavezno zatvaram sekogas vrata od WC i kupatilo,od pusti strav od tie sredstva...
Abe se nesto im teknuva

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Безбеден дом за вашето дете
22.5.2012 10:41:26   
Beatris
И јас секогаш затварам врата, него заедно носевме алишта за перење да ставиме во корпа, па во другата рака имав пелена да ја фрлиме во ѓубре на тераса и на излагање од веце не затворив зошто немав слободна рака. А детево со мене идеше, абе кога кидна, кога брцна, кога лапна јас не можам да се начудам user posted image user posted image user posted image  Среќа Набил ме смири на телефон вика ај ништо не и е, дај и млекце само, сигурно не лапнала многу...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali
AnMari

Dali nekoj mnogu ve razocharal, a potoa sto mu prostile?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!