|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Зошто...
14.1.2013 19:02:29   
Felly RR
Ние моментално сме во оваа фаза. За се мора да се праша „Зошто?“ Од некои секојдневни прашања како:
- Па зошто мора сега да нанкаме?
- Зошто ќе одам во градника?
До некои „покомплицирани“ на кои некогаш се подзамислувам што да и одговорам.user posted image
Секогаш се обидувам да и дадам некое разбирливо објаснување, па дури и кога ми го поставува истото прашање по стотти пат.

Како е кај вас?
Што ги интересира малите рингерајчиња?
Ајде сите да запишеме тука по некое прашање, малку да се посмеееме, а може па да си дадеме и некоја идеја како да им дадеме одговор на тие малку покомлицирани прашања.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Зошто...
14.1.2013 20:53:13   
Maca25
Н. е веќе цела година во оваа зошто фаза. На се јас што ќе кажам она прашува: А зошто?

Прво нешто што ме праша мислам дека беше: Зошто нашата сенка е црна а не е бела? user posted image Зошто грми? Зошто врне снег/дожд? Зошто мора да спиеме кога е темно? ....

Па сега си купивме детска енциклопедија и за секое нејзино прашање наоѓаме одговор. Некогаш ќе ме праша нешто, а мене во моментот не ми текнува одговор кој ќе биде разбирлив за 3 годиншно дете.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Зошто...
14.1.2013 22:22:56   
Pepelaska *
Паметно Маца, ние сме мали уште ама веќе почнува со оваа фаза, а и на одговореното зошто? има повторно уште едно и така до бескрај.
Јас му одговорам сосема реално како со возрасен да разговарам, не се замарам со измислувањеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Зошто...
15.1.2013 8:38:44   
AnnaMolly RR
Барем да ме прашуваше Зошто на некои логични прашања! Кај нема крај на неговите чудни прашања, туку и Зошто го користи за прашања на кои не знам како да одговорам. На пример:
Филип: Како се вика мајка му на Ноди?
Јас: Перса.
Филип: Зошто?
И така до бескрај. Така ја крстил кумот. А зошто? Зашто му било убаво името. Зошто? user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Зошто...
15.1.2013 9:55:31   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Паметно Маца, ние сме мали уште ама веќе почнува со оваа фаза, а и на одговореното зошто? има повторно уште едно и така до бескрај.
Јас му одговорам сосема реално како со возрасен да разговарам, не се замарам со измислувањеuser posted image


уште не почнал со интересните прашања, има време.
инаку, не можеш да одговориш баш реално и да објаснуваш како на возрасен, затоа што ќе ти рече: јас не те разбирам! - мене ова ми се случи со Н. па морав целиот одговор да го преформулирам и прилагодам за нејзина возраст.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Зошто...
15.1.2013 11:30:44   
arh_diz
Sinojka sin mi gleda crtan na tv i mi vika Zosto moram da odam vo wc koga gledam crtan:)
Zosto ti nosis snola a jas ne

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Зошто...
15.1.2013 13:28:56   
AnnaMolly RR
Е ова зошто ти носиш шнола, јас не смеам, никако не можам да му го објаснам. Точно знае кој е машко, кој женско. Само ваљда се уште не му е јасно зошто машките не носат шноли или ланчиња.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Зошто...
27.7.2013 9:44:33   
Felly RR
Мамо, зошто дедо ти е татко?
- Па сите имаат тако.
Ама, зошто ДЕДО ти е татко?

Ме изнасмеа сабајлево.user posted image А инаку други прашања: Мамо, зошто ми купивте фустанче/блузиче? Мамо зошто лани ми беше роденден?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Зошто...
27.7.2013 10:17:37   
AnnaMolly RR
Сабајле на мајка ми и рекол : Бабо, зошто сите имаат мајки? user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Зошто...
27.7.2013 10:40:31   
Snowhite RR
Ох оваа фаза кај нас трае многу долго време, т.е. почна многу одамна, па да не претерам уште пред да наполни 2 години, односно само што почна да зборува, само прашања поставуваше, што, зошто, тогаш се разбира поедноставни, а со тек на времето покомплицирани.
Не ми текнува во моментов некое, ама ќе пишам кога ќе постави некое

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Зошто...
12.8.2016 9:21:51   
vezilka RR
Јософ влезе во зошто фаза. И не само зошто, туку и што е тоа и каде њ тоа е цело време на репертоар. Прашања до бескрај. На пример му викам оди кај татко ти, тој прашува кој татко, па твојот му викам, а тој каде е, па пред тебе, а тој зошто, јас за да го фатиш за рака, а тој зошто и така едно саат врњме дур да се разбереме. Мислам дека Никола не гњавеше до толку со прашања или сум забораила.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?