|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вежби за изговор на гласот "Р"
21.5.2013 9:37:40   
Yummy Mammy
Можеби има слична тема, простете, не успеав да ја најдам.

Ме интересира дали го учевте вашето дете како да изговори "Р" или само по себе почна да ја изговара? Дали знаете некои практични вежби кои сте ги применувале? И на која возраст?

Јас се сеќавам дека и јас и сестра ми во прво одделение се уште не можевме да кажеме "Р" и одевме на логопед, каде што не учеа брзозборки од типот "риба риби гризе реп" и ни викаа "стави го прстето на ресичката под јазичето и сега мрдај го" user posted image user posted image user posted image Јас на ќерка ми кога ќе и кажам да изговори збор со "Р" веднаш се фрустрира не не сака да повторува.

Како вие се снаоѓате?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
21.5.2013 10:19:02   
niki
za tocna vozrast ne mozam da se setam nekade okolu 4 mislam bese koga samo R ni ostana da naucime
ne sme bile na logoped
samo i objasnivme kade da go mesti jazikot za da go izgovori i potoa vezbavme so brzozborki, sami si izmisluvavme recenici so zborovi koi sordzat R i taka
imam pisuvano za ova so primeri vo tema Govor na deteto mislam ne sum sigurna


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
21.5.2013 10:25:41   
miana
jas moram da kazam deka moite deca nekako prvo R ja kazuvaat...
Mia mnogu rano pocna da ja kazuva,so prvite zborovi ,bez vezbanje.Koga vidovme deka ja izgovara ,togas ja teravme da kazuva- trista trieset i tri traktori bravat 'brrrrrm,brrrrrm user posted image i Ribar ribi grize rep...
A Daria pred nekoj den na Tv imase nekoe dete,nekoja serija vikase REeeee,REEEeeee i taa pocna da vika Reeee po deteto i sega sekoj den ja teram da vika - Reeeee i taa nekogas go pogoduva R ,a nekogas ne..Inaku seuste ne zboruva..Kazuva samo - mama,dada,dade,ajde,da,ne dede,baba,koko,vava,mauuuu i tolku... Moze uste nekoj zbor ama ne se sekavam user posted image Vazno Reeeee vika user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
21.5.2013 16:30:00   
Maria
Живи маки со оваа Р сме.user posted image Илија има полни 6 години, ја кажува,да,но зависи каде се наога во зборот.user posted image А Андреј на три години ни Р ни Л.Уффф...user posted image

user posted image user posted image user posted image за твоите Миана,Дариа ако не се лажам е мала уште,ама ете си научила сама,за да не ја мачи мама. user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
21.5.2013 22:27:39   
miana
Da srcka mala e ima 17 polni meseci i veke ja pogoduva R..Taa ne kazuva zborovi ama ako i reces da kaze reeeee,kazuva user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
22.5.2013 0:38:56   
Snowhite RR
Еве ги вежбите од ники


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Drvarot sece drveni drva;
Srcka krevetot krcka, od krckanje ke raspuka i nema da krcka, srcka.( na ovaa recenica so kerka mi sme se pagale od smea, dolga i bese na pocetok pa dur ja zapamti pa se trudi uste tocno da izgovori, zabava do besvestuser posted image )
Trkacot brzo trca od trcanje se izmori i prestana da trca;
Ribarot ribari riba vo ezero, ako ribarot ne izribari riba vo ezero ke ostane gladen;
Grizacot grize praska, grizajki praska grizna i crv;
Cresnarkata bere cresi, nabranite cresi gi sobira vo krosna i sl.
Ne mora da imaat mnogu smisla recenicite vazno e R da go ima cesto vo zborcinja sto mu se poznati na deteto, sigurna sum deka i toj ke ti pomogne vo smisluvanje na takvi recenici.


Инаку Михаил на две и пол години почна да ја изговара Р без да го тераме, без вежбање, без ништо, на почетокот се разбира не секаде, ама за брзо време си се научи и си ја употребуваше правилно


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
22.5.2013 9:19:19   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Еве ги вежбите од ники


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Drvarot sece drveni drva;
Srcka krevetot krcka, od krckanje ke raspuka i nema da krcka, srcka.( na ovaa recenica so kerka mi sme se pagale od smea, dolga i bese na pocetok pa dur ja zapamti pa se trudi uste tocno da izgovori, zabava do besvestuser posted image )
Trkacot brzo trca od trcanje se izmori i prestana da trca;
Ribarot ribari riba vo ezero, ako ribarot ne izribari riba vo ezero ke ostane gladen;
Grizacot grize praska, grizajki praska grizna i crv;
Cresnarkata bere cresi, nabranite cresi gi sobira vo krosna i sl.
Ne mora da imaat mnogu smisla recenicite vazno e R da go ima cesto vo zborcinja sto mu se poznati na deteto, sigurna sum deka i toj ke ti pomogne vo smisluvanje na takvi recenici.


Инаку Михаил на две и пол години почна да ја изговара Р без да го тераме, без вежбање, без ништо, на почетокот се разбира не секаде, ама за брзо време си се научи и си ја употребуваше правилно



Ahahahah, super se recenicive...
Jas imam problem sto mojava ne saka da kazuva, se srami. Ke proba ednas, i se otkazuva, vika: mene taka mi e polesno da kazam, jas taka ke si vikam user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 10:50:10   
Maca25
Ќерка ми нема проблем со Р, ама има со Л. (може и да се прекрсти темава во вежби за иговор на Р и Л).

НЕ го изговара убаво, пробуваме со некои вежби, ама не може убаво да изговори. Ај споделете некој совет или вежба и за Л.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 11:06:07   
deluxe
Маца која возраст е ќеркичката?Доколку има помалку од 3год. не се загрижувај ,до таа возраст нормално е да има потешкотии во изговарањето.Но ако се работи за дете над 4 год.може најпрво да пробате вежби дома,со правилно местење на јазичето(врвот на јазикот да биде ставен позади горните секачи) за изговарање на гласот,доколку не успее не е лошо да си побараш помош од логопед. поззuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 11:19:41   
bucko mal
I moevo dete imase proplem so r I l negde nakaj 4 godini koga imase, imaa pregled od logopet vo nivnata gradinka.mi kazaa deka ima potreba da raboti so nego logopet.
Bese ubavo sto samiot logopet im doajgase vo gradinka I tamu rabotea,dobro bese toa sto nemorav da se vleceme po bolnici.Logopedot bese od drzavna bolnica,rabotese so plavi kartoni I kniska,plakevme nesto sitno.
Za mnogu kratko vreme imase podobruvanje,posle r ja vikase za cela naselbauser posted image
na pr:kondurrrrrrrrrrriuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 11:29:50   
bucko mal
izgleda I mene ke mi treba logoped,segde sum stavila T namesto D se izvinuvamuser posted image
ke se opravdam so toa sto sum od Ohriduser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

I moevo dete imase proplem so r I l negde nakaj 4 godini koga imase, imaa pregled od logopet vo nivnata gradinka.mi kazaa deka ima potreba da raboti so nego logopet.
Bese ubavo sto samiot logopet im doajgase vo gradinka I tamu rabotea,dobro bese toa sto nemorav da se vleceme po bolnici.Logopedot bese od drzavna bolnica,rabotese so plavi kartoni I kniska,plakevme nesto sitno.
Za mnogu kratko vreme imase podobruvanje,posle r ja vikase za cela naselbauser posted image
na pr:kondurrrrrrrrrrriuser posted image


(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 11:42:14   
Maca25
Ќерка ми има 4 години. Не знам во градинка дали им дошол логопед, баш ќе прашам. А некоја вежба да кажете за по дома?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 11:59:28   
deluxe
За почеток вежбајте со јазичето,неговата местоположба при изговарање,така нека проба да изговара.Потоа може да и кажуваш зборови што имаат Л во себе пр.Лиле меси леб.Лале и др.
Кога гласот е на почетокот на зборот полесно се изговара.Потоа ќе преминеш на потешка фаза ,гласот да биде во средината на зборот пр. МаЛина,сЛадоЛед итн.Ова не е мое искуство ќерка ми немаше проблем со тој глас, но е дел од некои методики и дидадктики од студентските деновиuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 25.5.2013 12:01:04 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 13:04:08   
bucko mal
Da da I nie vezbavme po doma,so stapce pod jaziceto arno ama ne se sekavam tocno kako bese,pomina dosta vreme a I mene nesto se mi e pomesano vo glavauser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 15:18:29   
AnnaMolly RR
Филип ќе наполни 3 години за некоја недела, збори нормално и јасно одамна, само со ова Р мака мачиме. Никако да каже Р, се вика Л. Баш сакав да прашам дали е рано за на логопед, ама читам дека до 4 години претежно сте имале проблем со Р, па ќе почекам.
Ќе пробам после со реченициве :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 15:22:49   
Палешка РР
И јас прашував за на логопед, но ми рекоа дека не запишуваат деца до четири години, бидејќи не соработувале.
Инаку јас помнам кога реков за прв пат "Р", сигурно имав околу 6 години user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 15:52:18   
deluxe
ќерка ми изговори Р на 4-5 год. Ме молеше да и ја читам "Трите прасиња" ддо тогаш ја викаше Тлите Пласиња,ама ете еден ден изговори точно,иако си вежбавме дома изговарање на р сепак самото детенце ке си каже кога ќе дојде времеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
25.5.2013 18:32:06   
niki
mene mi e normalno govor da se razviva do 6 godini, so zboruvanje i vezbanje doma, pesnicki, brzozborki, prikazni, razgovori, spontano po ritam na deteto, ne veruvam vo logopedi, treba da postojat sekako bidejki postojat deca so problemi vo govorot, no za poveketo zdravi deca koi normalno se razvivaat mi se izlisni i nepotrebni, site korekcii moze i roditel da gi napravi ako vlozi malku napor i trud
vo nase vreme koga nie rastevme, nitu ne nosele po logopedi nitu nesto osobeno ni se sekirale po toa prasanje pa sepak generalno govorime tecno i retki se slucaite kade postoi nekoja mana vo govorot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
26.5.2013 21:50:23   
vezilka RR
Не знам дали само мене ми се чини или навистина е така ама мислам дека денес децата почесто имаат потешкотии со говорот, односно правилното изговарања. Некои стручни лица тоа го препишуваат на премногу време поминато преед ТВ и комјутер. Ете кај внука ми во група од градинка (инаку е последна година во градинка, од септември ќе тргне во школо) 4 дечиња одат на логопед. Ако е таков просекот, тогаш е многу.

Ете искуство од внуката која сега почна да оди на логопед заради изговорот на Л и Р. Прво почнаа со Л, и за дома им даваат вежби, зборчиња со што повеќе вклучена буквата Л. Некако ми е чудно што зборчињата се бесмислени, како на пример, лулалу, лелолилилу..и сл. Потоа ќе продолжат со Р. Па ќепишам и за Р.

Еве една брзозборка за Р и Л заедно:

Кралот Карл и кралицата Карла свиреле кларинет.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
28.5.2013 9:09:38   
Палешка РР
ТУКА има некои совети кои можат да бидат од помош.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
28.5.2013 9:21:11   
Yummy Mammy
Da, bas e super natpisot, samo i tuka ne pisuva od koja do koja vozrast bi trebalo da se pojavi pravilniot izgovor na glasovite. Fakt e deka sekoe dete se razviva razlicno, no kako roditelot da znae koga e vistinskoto vreme za pregled od logoped?!
Po nekoja logika, jas mislam deka koga deteto podolgo vreme veke izgovara celi i pravilni recenici, i nema problem so poveketo glasovi i slogovi, a nepravilno izgovara eden ili dva glasa, i toa ne se menuva, verojatno togas e vreme da se iskonsultira strucno lice.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
28.5.2013 9:35:45   
Палешка РР
Нашите логопеди не работат со деца под 4 години, велат дека не соработувале. Најверојатно до 4 години се во граници на нормала секакви нарушувања во говорот, но треба да се работи дома.
Во стручните натписи од другиве земји среќавам препораки за носење на логопед по третата година и заради тоа побарав и јас да ја носам ќерка ми. Меѓутоа ниту матичната ми даде упат, ниту пак логопедот со кој стапив во контакт не ми кажа дека има потреба...Според нив до четири години се е во граници на нормален развој на говор.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вежби за изговор на гласот "Р"
28.11.2013 19:19:39   
Mihaela 2010
Nie nemavme nikakvi problem so R i L .sama si pocna da si gi izgovara .pred nekolku meseci nekolku pati vezbavme ama cisto on aka probno ama ete lesno pominavme so izgovaranjeto

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?