|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Побрзо стареат жените со едно или повеќе деца?

Редакција Рингераја, 6.6.2019
Изгледа дека популарното мислење дека мајките стареат побрзо поради стресот и не е баш вистина. Ова го покажале резултатите на едно интересно истражување спроведено во Канада

image
/11


Во истражувањето биле проучувани 75 жени, во период од 13 години. Според резултатите, бројот на родени деца има влијание врз темпото на стареење на жената, но на поинаков начин од очекуваното.

Истражувањето го водел професор Пабло Непомански, кој ја барал поврзаноста помеѓу бројот на децата и должината на теломерите на мајките.

Теломерите се наоѓаат на крајот од ДНК молекулата и се клучни во процесот на стареење. Имено, со текот на времето нивната должина се намалува, што пак е причина за исчезнувањето на клетките. Овие промени најпрво се забележуваат на кожата и косата.

Интересно е што истражувањето покажало дека жените кои родиле повеќе деца, имале подолги теломери. Ова значи дека тие најверојатно стареат побавно.

Сепак, тој нагласил дека иако естрогенот го забавува скратувањето на теломерите, постојат и надворешни фактори кои влијаат врз темпото на стареење на жената со повеќе деца.

„Побавното скратување на теломерите кај жените со повеќе деца можеме да го поврзиме со драматичното зголемување на естрогенот, хормон кој најмногу се лачи во бременоста“, објаснил Непомански.

Одгледувањето и грижата за семејството и пријателите може да ја зголеми нејзината метаболичка енергија.

Фото: Упатство за ракување со деца
Мајката на две дечиња од Србија ги насмеа Твитер корисниците кога ја споделила фотографијата од упатството кое морала да...
4
Др. Рајовиќ: Како им поставувам граници на...
Армија родители не знаат што да прават со своите деца. На детето е тешко да му се постават граници, па тие одат во крајн...
3
Пораснав со гневна мајка
Јас пораснав со гневна мајка. Таа врескаше по мене бидејќи сум го истурила млекото, ме тепаше бидејќи и презборував и си...
3
Подготовки за првиот училишен ден
Се наближува 1 септември – датумот кој за децата означува крај на безгрижната летна забава и почеток на учебната година
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

maski iminja
lady_mkd

ime za tvoeto novorodence ako e masko??

zlatko (11%)

blaze (0%)

ivan (34%)

jovan (39%)

mitko (0%)

pepi (15%)


Број на сите гласови: 61

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!