|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да бањате бебе кое има егзема?

Редакција Рингераја, 9.4.2019
Практични совети од дерматолог. Прочитајте зошто бањањето е посебно важно за децата кои имаат егзема и како би требало да изгледа тоа
Клучни зборови:

image
/11


Луѓето со егзема се одликуваат со изразито сува кожа, а бањањето е уште еден од начините кожата да остане хидрирана, пишуваат дерматолозите од Американската дерматолошка академија.

Родителите на децата кои имаат егзема можат да приметат дека доколку веднаш не ја намачкаат кожата на детето со препорачаната хидратантна крема, детската кожа ќе стане сува по само неколку минути.

Децата со егзема многу често имаат инфекција на кожата, што е за децата и за родителите многу стресно. Како би се избегнало создавање на рани на кожата, многу е важно редовно да се негува кожата, која е склона на овој проблем.

Еве како би требало да изгледа редовната нега на кожа и како да бањате дете со егзема

 

  1. Земете се што ви е потребно и ставете близу до кадичката. Многу е важно хидратантната крема да биде покрај вас, како би можеле веднаш по капењето да ја нанесете на детската кожа.
  2. Користете млака вода. Температурата на водата е исто така важна. Внимавајте водата на биде млака, а не жешка, бидејќи таа дополнително ја суши кожата.
  3. Во текот на нанесувањето на купката, гледајте да ги избегнете деловите зафатени со егзема. Изберете блага купка без вештачки мириси и никако не ја тријајте грубо детската кожа.
  4. Бањањето нека трае меѓу 5 и 20 минути. Доколку детето се чувствува убаво може да го оставите и дваесет минути. Повеќе од 20 минути не е препорачливо, бидејќи тоа може дополнително да ја исуши детската кожа.
Како гледаат бебињата од првиот ден до 12 ...
Фантастичен гиф кој покажува како гледаат бебињата од првиот ден до 12 месеци
6
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
4
Позитивните мисли го зајакнуваат имуниот с...
За моќта на позитивното размислување е кажано многу, но науката во новото истражување продолжува да потврдува колку кори...
4
Децата ни го вртат животот за 180 степени
Во прилог се неколку смешни, но и вистинити примери за нашите грижи, преокупации и начин на живот пред и по раѓањето на ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

doenje
fetusce

Kolku pati vo denot go doite vaset_o bebe

a) 3-5 pati (17%)

b) 6-8 pati (47%)

v) ne go dojam (8%)

g) go dojam pola so majcino mleko , pola so vestacko mleko (11%)

d)Vestacko mleko (16%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!