|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Немирен сон
2.1.2010 2:18:21   
Natali061
Моето 7 месечно бебе некое времеплаче и липа во сонот подолго време.Пробував различни начини да го смирам но повторно продолжува.Ако има некој слично искуство молам да ми даде некој совет,бидејки се загрижувам иако матичната докторка вели дека е во ред и дека преживувал некои работи.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Немирен сон
2.1.2010 9:55:36   
BEBICA
Natali061 ne se sekiraj draga i jas go imav istiot problem.I do den denes Monika znae vo son da place da nemozam da ja probudam, pa na kraj ke zemam malku vodicka ke ja zamijam i tivko ke i zboruvam da ne se plasi mama e tuka i poleka se smiruva ili skroz ja bidam.
Toa bebinjata prezivuvaat preku den se sto novo naucile ili doziveale.
Moze e smesno od moja strana eve i jas koga sum bila mala sum prezivuvala do toj stepen da mojte nemozele ni da me probudat, i do den denes znam da sonuva i da prezivuvam stvari.Ne se sekiraj toa ke si pomine poleka moras samo da bides strpliva.Mene isto pedijatarot mi rece za Monika deka toa se onie deca koi se mnoogu emotivni pa i sto preziveale preku den go prezivuvaat preku nok.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Немирен сон
2.1.2010 19:39:21   
bibiona
Zdavo..i moeto since ima polni 7 mes..jas poslednata hrana (ne go dojam-nemam mleko) vo sise mu ja davam okolu 12h pa toa znae mirno da spie do nautro do 6h. Ako moze toa da pomogne..eve go hranam so nan(2 merilca)biskviti meleni (2merilca)i cokolino(1 merilce) dosega nemalo problem .Milo ke mi bide da si pomogneme.I jas nekoj pat go zamivam so vodicka, pred da go legnam da spie. Pozz od mene..i se najubavo.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Немирен сон
3.1.2010 21:18:52   
Еца
Ова ми се случуваше со Мартина додека беше 8 и 9 месеци, значи траеше околу два месеци, ама мене како да ми беа две години. Искрено јас од што бев толку голема паничарка кога ке почнеше така во сон да липа јас во раце, ја растресував малку и веднаш ја будев. Маж ми често ќе ми подвикнеше да ја оставам, ама јас пусти страв, не, па не. Ете кај нас тоа траеше два месеци, јас посакувам кај вас да трае многу помалку и да ни пишете дека сте ја надминале ова фаза.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bibiona)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Немирен сон
3.1.2010 23:01:07   
Natali061
Многу ми е полесно сега кога знам дека веројатно е фаза низ која поминуваат повеќе или помалку бебиња и дека кога тогаш се ќе заврши без никаков проблем.Ние баш на нова година го извадивме првот запче па можеби и тоа допринесуваше за немирниот сон.Две ноќи бевме добри па посакувам така и да остани,но и да се повтори недај Боже, сега ќе бидам помирна од претходно.Фала на сите за помоштаuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Немирен сон
3.1.2010 23:12:49   
BEBICA
Natali061 tuka sme da si pomogneme.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Немирен сон
1.2.2010 16:04:03   
Natali061
Претходниов месец воглавно беше добар но сепак понекогаш пак си плаче и липа.Многу ми е тешко но одкако ќе го измијам со водичка се смирува,молам Бога набрзо да заврши ова.Веројатно ние сме едни од ретките што ни се случуваат вакви работиuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Немирен сон
1.2.2010 22:47:58   
mami
Лука ретко да спие така немирно. Порано му се случуваше почесто да почне да плаче во сон и да срипаме и двајцата од кревет а тој веќе си продолживл со спиењето. А сега знае и да збор во сон и во сред ноќ си се смееме со ммuser posted image Едноставно преживуваат, јас знам дека ме чека зборење во сон, зошто и татко ми и сестра ми зборуваат па и овој ке да е некој брбливкоuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Немирен сон
2.2.2010 2:20:47   
Natali061
Брат ми зборуваше во сонот и мене тоа како дете ми беше интересно и затоа мислам дека тоа не е ништо страшно но кога некој мижи и плачи е малку покомплицирано,гледаш не можеш да спиеш од страв а не можеш никако да помогниш,тоа продолжува и после будење...се додека сам од себе не престани...user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:07:00   
topce
навечер дечињата ги преживуваат случувањата во текот на денот ама тоа не значи дека не им било убаво, зашто може да плаче и да кенка од запчињата. Ние имавме многу проблем со последната двојка кога и излагаше. Два месеци се мачеше и се смируваше само кај мене на стопак кога ќе ми легне. И излезе, пукна двојката и дете спие топ. Сега не мачат тројките и пак по малку кенка навечер, ама се смирува со мој допир или она ќе ме фати мене за образите и одма се смирува.Душички се.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:18:15   
profesorica
на повеќе места на форумов сум пишала дека Дамјан има ептен немирен сон.многу често се буди од различни причини а јас и мм сме вечно ненаспани.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:20:27   
Весна
Секогаш кога ќе ја ставам на грпче да спие, стенка, испушта чудни звуци, прави болни гримаси и пафта со рачињата. А ако ја легнам на страна и до мене, тогаш спие најслатко на целиот свет. Не знам дали ова да го сфатам како немирен сон или нешто друго ми ја мачи Јана. user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:21:48   
mami
Кога ке му се случи да плаче, никогаш не сум го будела, туку само ке дојдам до креветче, ке го погалам, ке му зборувам дека мама е тука и сл и се смирувал. Кревањето и будење во такви моменти и погрешно, само повеќе ќе се растревожи детето

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:22:36   
mami
весна, може не сака да спие на грб??Ако и е убаво на страна остави ја на страна нека спие, нема ништо страшно тука

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Немирен сон
2.2.2010 10:27:07   
Весна
Е, заборавив да додадам дека истото се случува и кога ќе ја ставам на страна, само поретко. А многу е жално така, како да се мачи што спие. Дури не сум ни сигурна дали воопшто спие. Сум помислила да не не е ждригната, бљуцната, па ја поткревав, но маката не е ни тоа. user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Немирен сон
2.2.2010 11:12:32   
HristinAntonio
offf antonio sega pocna i da zbori vo son...pa znae i da se isplasi nesto sred nokj!

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Немирен сон
28.2.2011 23:06:19   
Nadezna
Denes damjan se razbudi so vristenje i ne mozev da go smiram 10 minuti....
Se smiri koga mu smeniv pelena, ane se ni budese....
Mozda od pelenata, ili sonuval?
Horor bese....


(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Немирен сон
1.3.2011 0:06:34   
ole2004
Moeto bebence se pocesto pocna da place vo son.Porano i davav cucla,ja galev po glavceto ili ja drzev za race,tivko i zborev i se smiruvase,no sega ni toa ne pomaga.Moram da ja razbudam,da se guskame da se smiri i povtorno zaspiva.Mnogu e zalno koga ja gledam kako spie,place i i tecat solzicki.Mi kazaa deka e toa period i ke pomine.Ima li nekoja mamicka vakvo iskustvo i kolku trae toj perioduser posted image  

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Немирен сон
1.3.2011 0:10:23   
Тања РР
Ole И на мојата ќерка и се случува истото, сеуште, а има 14 месециuser posted image
Има ноќи кога многу немирно спие, цело време ќенка и понекогаш има такви епизоди на плачење во сон кога морам да ја разбудам, да се заиграме, за да се смири. Не знам зошто им се случува тоаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Немирен сон
1.3.2011 0:25:47   
Џесика
Да не ве плашам, јас 2 години уште се справувам со тоа, иако мислам дека не е без причина, и ми требаше многу за да откријам... периоди дека се, тоа е факт, ама периоди на што??? Борјан имаше периоди кога сакаше да се врти низ креветот, па периоди на избивање на катници, па периоди на држење за рака дур спие... сега е во период кога сака да е цел збутан од сите страни да е забарикадиран, поточно, најубаво спие кога со темето на главата ја допира перницата, па затоа му набавив перници од сите страни... многу ноќи плачев и плачев од нервози, што тоа ми го прави детето да не спие мирно, и уште не сме опраени, нема ноќ а да не списка на 2 саати ко доенче... де затнато носе, де лош сон... не знам ни јас веќе како да му помогнам...
Дури денес не го заспав преку ден, сега да видам како ќе ја помине ноќта, морам све да пробам, можда ако е позаморен ќе спие поцврсто...


< Поракaта ја уредил Џесика -- 1.3.2011 0:28:40 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Немирен сон
1.3.2011 8:35:32   
arh_diz
I kaj nas se slucuva istoto , sinojka samo sto zaspa i pocna da place edvaj go smiriv , pedijatarot toa go objasnuva kako moze mocka vo oa vreme user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Немирен сон
1.3.2011 8:44:44   
vesna1
I nie imame problem so toa nemirno spienje. Veke imame 1.5 god. i non stop se budi. Vo nokta edno 5-6 pati sigurno i zaplakuva. Ama lekot e cajce ili mlekce i produzuva ama ima problem mnogu pie tecnosti noke bas poradi toa. Probav da ne i davam ama pravi cirkus, se dere kako luda noke ako ne i dadam. Neznam do koga vaka, ziva nespana sum, a idam na rabota. Koga ke bidam na odmor ke probam da ne i davam pa ke vidime.
I samo se prevrtuva noke, levo, desno, gore,dole nemozam da i najdam kraj. Taman ke ja pokrijam i pak se otkrila.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Немирен сон
12.5.2011 21:12:36   
srcence_25
Moeto bebce uste malce ke pravi 9 meseci i podolg period go imame istiot ovaj problem, koga bese pomalecka samo ke se isplasese, ke sipustese nekoj zvuk i tolku, a sega lipa li lipa kako da e preplasena ili kako nesto strasno da ja boli! neznam kolku toa e normalno! vednas i zboruvam deka sum tuka, deka ne e sama, ja guskam, i go drzam raceto i uspeva da se smiri! neznam do koga ke bide vaka, no toa ne i se slucuva samo noke, i se slucuva i preku den koga spie:((( izgleda nema resenie osven da cekame da pomine!user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Немирен сон
13.5.2011 8:44:47   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

I kaj nas se slucuva istoto , sinojka samo sto zaspa i pocna da place edvaj go smiriv , pedijatarot toa go objasnuva kako moze mocka vo oa vreme user posted image


Јас имам забележано дека навистина е така. Порано пиеше многу чај додека спие, и некогаш така кога ќе заплачеше, јас ќе и го дадам чајчето и почнувам да ја преслекувам и кога ќе ја отворам пелената гледав дека цела е мокра - само што се измочкала. Значи од тоа се разбудила. Сега не пие ништо во текот на ноќта и помалку се буди.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Немирен сон
13.5.2011 8:51:07   
Felly RR
А сигурно и тие ако се малечки сонуваат. Матеа пред некоја вечер, кемкаше, се превртуваше во сонот и викаше „дај, дај“- јас тоа го протолкував дека нешто сонува........ не знам ..... А пред некое време, се разбудуваше од сон со плачење, со вриштење, и никако не можевме да ја смириме, по цел саат. И на крај откривме дека и се воспалени двете ушиња.
Во секој случај има некаква причина за тоа немирно спиење, само кога се мали па не можат да ни кажатuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?