|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Градите во бременоста!
1.12.2009 23:43:27   
ananikol
Fala ti Paleska user posted image

Necie drugo iskustvo mozebi ?????

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Градите во бременоста!
4.12.2009 20:24:25   
Snowhite RR
Пред некое време една пријателка ми рече дека ако не ми протечело колострум пред да се породам можно било да немам млеко после тоа, затоа што нејзе не и протекло и немала млеко ко се породила. Ме исплаши тоа, но пред два дена кога се туширав се притиснав и ми протече, ама само од едната града. Се израдував
( не ми се верува на што почнав да се радувамuser posted image ) Од другата града не сака никако да протечи, ја масирам, ја стегам и никако, па сега се плашам дека од можеби нема да течи. Што мислите вие, дали ќе има ова нешто врска, како што ми кажа пријателкава? Дали на тие што ви протекло пред да се породите тоа беше од едната или од двете гради?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Градите во бременоста!
4.12.2009 20:34:02   
mis.
Мислам дека тоа што си го слушнала не е вистина.Јас немав ни капка пред да се породам и со двете деца па ги доев и двете..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Градите во бременоста!
4.12.2009 20:34:32   
Еца
Ниту во двете бремености не ми протече колострум, па фала богу Мартина ја доев 2,5 години, а еве сега и Мила. Не мора да значи ништо тоа, но сепак секоја жена е посебна приказна.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Градите во бременоста!
5.12.2009 12:52:59   
Snowhite RR
Фала ви на одговорот, навистина ме опуштивте, зашто стварно се заплашив

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Градите во бременоста!
5.12.2009 14:47:26   
alex_mo
    Snowhite биди опуштена ,не се замарај со непотребни праашања.Кај  мене во првата бременост немав претходно колострум ,а имав млеко ,само поради други проблеми не се доевме само 2 месеци,сега ми се појави малку,ама воопшто не придавам внимание.Се надевам дека ке си го дојам малечкото (Сите мислав тоа го сакаат),а ако немам млеко  не е крај на свет.Син ми сега има 11,5години и скоро е колку мене висок,здраво дете пред се,а не беше доен.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Градите во бременоста!
7.12.2009 19:52:50   
Snowhite RR
Фала ти alex_mo, не се замарам повеќе со тоа, што ќе биде нека биде..

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Градите во бременоста!
11.12.2009 13:47:16   
biljana16
Mene sega vo 31 nedela mi potece kolostrum od ednata  grada. Caleta maica okolu gradata mi ja navlazni bez stiskanje. Neznam sto da pravam dali istoto vi se slucilo i vas?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Градите во бременоста!
11.12.2009 13:51:07   
mami
сосема нормално..ако сакас да се заштитиш да не те изрезили пред народ што би се рекло купи си од оние влошки за гради, ке го упива и нема ништо да се познава на облеката..и пери веднаш дека мајчино млеко тешко излегува од маици, барем со моето беше така...

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Градите во бременоста!
28.1.2010 15:36:10   
srcence_25
ubava tema....
vaka jas po priroda sum gradesta, i stvarno imam da recime problem so gradite, osven gradnik na Lisca ne mi odgovaraat nikakvi drugi zatoa sto ako korpata mi e tocna obemot okolu mi e golem ako toa e tocno korpata e mala i takvi raboti..... mislam deka od prv moment na bremenost gradite mi se mnogu osetlivi, mnogu custvitelni, i na najmal dopir reagiraat, ponekogas vo spienje osekam bolka, verojatno poradi vrtenje ili slicno.....neznam kako ke bide po 3 meseci od bremenosta posto do 12 nedela mi ostanuvaat uste celi 3 nedeli....veke osekam deka mi se zgolemile pa mora vo najskoro da kupam gradnik za eden broj pogolem....neznam so ke bide ponataka! no veruvam deka goleminata na gradite nema vrska so toa dali majkata ke ima mleko ili ne, zatoa sto ne e bitna goleminata tuku toa sto se priprema vnatre:) pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Градите во бременоста!
3.2.2010 19:25:56   
BILE.F
Штотуку сакав да пршувам нешто на оваа тема, ги прочитав вашите искуства и се ми се разјасни!
Почна да ме фаќа паника, зашто градите ми беа полни и надразливи, а сега во 6 месец ми се смалија!
Фала ви мои рингерајки! Што ќе правам без вас!?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Градите во бременоста!
3.2.2010 21:47:45   
alex_mo
   Исто е и кај мене..дури и малку млеко ми потече,а сега на крајот...градите ми се исти како и пред да останам бремена.....Незнам дали тоа има врска со млекото кога ке се породам.Ама знам дека за синот градите нон-стоп ми растеа и ми беа големи и надразливи ,а млеко едвај до 40 дена....не е доен..

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Градите во бременоста!
3.2.2010 23:00:37   
Палешка РР
Нема врска..и мене до крај на бременоста ми беа како пред да останам бремена. За Марио имав млеко мнооогууу, но тој не прифаќаше user posted image , а Миа кога ми ја донесоа првиот пат веднаш прифати и вториот ден добив млеко. Многу зависи и од бебето, тоа ја поттикнува лактацијата.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Градите во бременоста!
3.2.2010 23:45:46   
Maca25
мене цела бременост ми беа исти, ниту пораснаа ниту се смалија (фала богу user posted image ). три дена откако се породив ми дојде млеко, нина супер си прифати, си цицаше 6 месеци и мене одеднаш ми снема млеко, не знам како и зошто. сега после 6 месеци недоење мене од време на време ми протекува млеко user posted image . најчесто навечер или кога ќе се изнервирам. дали на некој друг му се случило ова?? 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Градите во бременоста!
21.2.2010 18:42:41   
BILE.F
Сега сум 29 недела, и вчера и денес ми протече колострум и тоа од двете гради, само видов дека маицата и градникот имаат флеки. Сакав да прашам дали е тоа во ред, ама веќе прочитав од вашите искустава и ми се разјасни. Само не знам дали ќе прекине или да си купам влошки за гради!?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Градите во бременоста!
22.2.2010 13:15:08   
Tajna
А дали ви беа топли градите? Понекогаш осеќам како да ми горат, најчесто после туширање. ММ ме зеза дека се грее млекото :)

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Градите во бременоста!
22.2.2010 13:21:35   
BILE.F
user posted image user posted image user posted image за маж ти user posted image user posted image user posted image
Мене да, како да имам температура!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Tajna)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Градите во бременоста!
22.4.2010 0:22:13   
dragana_vane
Neznam dali sum na vistinskiot topik, no malku mi potece kolostrum od gradata. Terminot mi do 1 juni, mislam deka iste e rano za takvo nesto, dali ima nekoj vakvo iskustvo , ili za dzabe digam panika?

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Градите во бременоста!
22.4.2010 0:23:19   
Палешка РР
Сосема нормално драгана..и мене ми течеше, не се секирај ама воопшто user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Градите во бременоста!
22.4.2010 12:54:18   
dostickage
i mene mi protekuva i toa najcesto posle tusiranje zoltenikavo no mnogu malku.
Ednas samo vo cetvrti mesec mislam deka bese imav dve pogolemi kapkicki i tolku.

Sosem e normalno kolku jas sto znam,ne e nisto starsno i ne e nikakov indikator za toa deka vo idnina kje ima mleko.

inace jas sum vo faza na cesanje na gradite :)))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Градите во бременоста!
10.5.2010 0:30:53   
MACKITA
Сакам да ве прашам нешто што многу ме загрижува...На едната града поточно на ареолата веднаш под самата пупка имам бенка. Едно време ми се луштеше некако,сега ми е како потечена, набрекната и издолжена заедно со ареолата, дали од бременоста, со самите хормони, не знам.Се плашам да не е нешто сериозно и ми е став плус со доењето како ќе ми биди. Ако знае некој нешто околу ова ве молам пишете.поздрав

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Градите во бременоста!
10.5.2010 0:56:50   
Палешка РР
Мислам дека е од бременоста, самите гради се набрекнати па исто и бенката. Јас на пример имам брадавица под десната града која беше многу мала а за време на првата бременост стана тродупло поголема и од розева стана кафена. Не би се загрижила но сепак, прашај го гинекологот кога ќе отидеш на преглед. Лесна бременост! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Градите во бременоста!
10.5.2010 9:20:21   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: MACKITA

На едната града поточно на ареолата веднаш под самата пупка имам бенка.


I jas imam,ne pod..ami nad.
I toa ja dobiv vo tek na bremenosta.Prasav mi kazaa deka e normalno da se pojavuvaat poradi pigmentacijata.
Da se javam na lekar samo ako pocni da rasti ili menuva boja.
Voobicaeno se povlekuvale posle bremenosta..ke vidime,a tie so si gi dobiv pre 16 godini vo prvata bremenost isceznaa duri sega vo ovaa bremenost..ama ete dobiv nova...

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Градите во бременоста!
7.8.2013 19:49:50   
Lacrymosa
Да си прашам нешто за колострумот... не ми протекува често но на неколку дена сам од себе ми тече.. не којзнае колку ама доволно за да ми се познава на маицата ( што и не е баш пријатно ако не си дома) е сега дали постојано да ставам влошки за гради или да ги масирам градите на неколку дена да истече бидејќи сега е лето и баш и не се носи многу облека а не е пријатно да видиш како ти се појавуваат кругови

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Градите во бременоста!
7.8.2013 22:28:06   
vezilka RR
Па ставај си влошки кога излегуваш, иако на жешково баш не е пријатно претпоставувам. Ама сега тоа е, Немам баш искуство со тоа, јас немав до толку за да ми протекува само од себе, и не сум сигурна дали со масажа ќе има ефект. Мислам дек имавме една тема за колострум..

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?