|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
2.7.2011 19:22:39   
AnnaMolly RR
Значи секогаш и секаде пишувам кирилица! Не можам да замислам да напишам нешто на латиница, а да зборувам македонски. Неколку пати имам пишувано постови на рр од мобилен и косата ми се крева на глава што ми стојат на латиница! Уф, се ежам. И мене милион пати ми е полесно да пишувам кирилица, а и полесно ми е да ги читам кириличните постови.
Работам како лектор и преведувач, па секогаш се трудам да зборувам и пишувам литературно, имаме убав јазик и треба да го негуваме.

Да го негуваме македонскиот јазик и писмо!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
2.7.2011 19:38:52   
Viktori
и мене повеќе ми лежи  кирилицата. Веќе неколку години ја користам на интернет. Сега не можам да се логирам од моб, затоа што никот ми е на кирилица, ама јбг user posted image И не се напнувам додека цитам некој подолг пост.
Инаку некогаш пишувам на латиница, за да не заборавам да стиснам на алт-шифт, па да ме бараат децата на работа и да не можам да им објаснам кај е лев алт-шифт.
А некогаш па прво ќе се распишувам, после ќе видам дека е латиница и не ми се брише.
Некогаш ми се слушува да сум и на РР и на ФБ и на е републик, ју тјуб, па и да барам нешто во моментот и да не сменам фонт.
генерално, 90 посто од постовите ми се на кирилица!

Другите можат само да фантазираат дека имаат течен, певлив и не знам каков јазик! Нема поубаво од кирилското писмо и македонскиот јазик!

< Поракaта ја уредил виктори -- 2.7.2011 19:40:11 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
3.7.2011 18:27:28   
Maca25
сакам да пишувам на кирилица, а и поубаво ми изгледа постот кога е напишан на кирилица. и од работа и од дома и од трето место, секогаш гледам да пишувам на кирилица! 


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
3.7.2011 18:36:21   
mila mama
Mnogu mi e krivo sto pisuvam na latninica, ama sum duster za kompjutri i ovoj doma mi e sram da priznaam, ama mi nema kirilicen font user posted image I laptopceto sega sto si go zedov e bez kirilica, pa vo najskoro vreme treba da trknam da go sredam, barem na nego da imam...
Inace cel zivot pisuvam na kirilica, no nemam problem i da citam na latinica.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
29.11.2011 16:17:29   
Melanija RR
Se izvinuvam sto poslednive dva meseci
pisuvam na latinica,no nemam izbor bidejki
nemam kom. pisuvam od mobilen.Da e
zivo I zdravo wifi-to.Jas sekogas sum za
pisuvanje na kirilica.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
29.11.2011 17:13:18   
kikicka
мојот лап топ имаше кирилица и се расипа ,на мм немаше кирилица па му ставив и сега туку ми се буни што туку му менувам хахахх !!ама јас пак си терам на кирилица

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
29.11.2011 19:05:51   
vida
јас пишував на латиница ама еве се поправам од денес user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
15.10.2013 16:21:13   
Bethany

Едно мало потсетување и за помош неколку упатства:

1. Избор на Македонска поддршка:

а) Македонска поддршка е веќе поставена на вашиот компјутер
Во овој случај имате 2 начини да ја промените поддршката од Англиски на Македонски и обратно
  • Со истовремено притискање на ALT и Shift
  • Во делот на тулбарот - долу десно, постои ознака EN, со клик на него, ќе ви се понуди опција за избор на македонска поддршка (МК), потребно е да кликнете за промена на подршката

б) Македонска поддршка сеуште не е поставена на вашиот компјутер
Во овој случај потребно ве делот на тулбарот - долу десно, да се позиционирате на ознаката EN, потоа со десен клик на ознаката ви се појавуваат неколку можности за избор. Изберете settings, по што ви се отвора нов прозорец во кој е потребно да притиснете на копчето ADD, по што добивате нов прозор во кој на паѓачкото мени Input language треба да одберете Fyro Macedonian . Ви останува само да потврдите за изборот со клик на ОК а потоа Apply.

2. Користење на македонските букви кои не се обележани на тастатура

Еве каде може да ги најдете буквите кои можеби ви создаваат проблеми при пишување со Македонска поддршка.

Ш - {
Ѓ - }
Ч - :
Ќ - "
Ж - |
Њ - W
Љ - Q

 
Па да пишуваме Кирилица! user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
13.12.2013 15:30:21   
Melanija RR
user posted image Да пишуваме кирилица и колку можеме да ја почитуваме и граматиката user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
13.12.2013 15:35:29   
Defne90 RR
Mila mama i jas nemam kirilica imav do pred dve nedeli no decata go zbrkaa kompjuterot pa moravme nanovo da go instalirame se otide vo nepovrat.I mene mi e krivo sto pisuvam na latinica no ne e tesko da si stavis kirilicen font mene eden prijatel za dve minuti mi stavi nesto po internet tamu vrska nemam jas ne se razbiram mnogu,i ete so dusa go cekam da dojde da mi go namesti kirilicniot font.Prasaj ti sigurno nekoj ke znae toa da go sredi toa e pet minuti rabota za onoj sto se razbira vo takvi rabotiuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
30.5.2014 10:52:30   
Mila mamicka
Како јазичар и обожавател на нашиот прекрасен македонски јазик, секогаш сум за пишување на кирилица. Кога ќе видам постови пишувани на латиница се нервирам и ме мрзе да ги читам. Ве молам сите пишувајте КИРИЛИЦА.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
30.5.2014 10:59:21   
Defne90 RR
Откако ми го ставија кириличниот фонт секогаш си пишувам на кирилица.Некако по читливо и по јасно ми е.И си се навикнав сега ми е чудно да пишувам на латиница,ама немам проблем со постовите што се на латиница за да ги читам.Ама сепак поубвао си е на кирилица.Па да пишуваме сите и да си ја почитуваме нашата граматика и азбука.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
3.12.2014 15:51:54   
Defne90 RR
Фала Меланија за тоа што ме посочи за фонтот.Еве успеав и не било воопшто тешко.Ви благодарам рингерајки секогааш сте полни со совети за секој од нас.Конечно можам да си пишувам на кирилица.user posted image user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
6.10.2015 13:34:25   
AnnaMolly RR
Ајде да пишуваме на кирилица :)

Нели се сложувате дека треба да си го негуваме јазикот и писмото?
Мене многу поубаво ми личи еден пост кога е напишан на кирилица. Кога е на латиница (особено кога нема ни точка ни запирка ни никаков интерпункциски знак) не можам да го прочитам постот без да ме заболат очите од напрегање.

Ве молам, ја активирам темава како мало потсетување дека на форумот треба да се пишува на кирилица!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
6.10.2015 13:57:51   
Melanija RR
user posted image токму така user posted image

А како мало потсетување еве неколку упатства:

1. Избор на Македонска поддршка:

а) Македонска поддршка е веќе поставена на вашиот компјутер
Во овој случај имате 2 начини да ја промените поддршката од Англиски на Македонски и обратно
  • Со истовремено притискање на ALT и Shift
  • Во делот на тулбарот - долу десно, постои ознака EN, со клик на него, ќе ви се понуди опција за избор на македонска поддршка (МК), потребно е да кликнете за промена на подршката

б) Македонска поддршка сеуште не е поставена на вашиот компјутер
Во овој случај потребно ве делот на тулбарот - долу десно, да се позиционирате на ознаката EN, потоа со десен клик на ознаката ви се појавуваат неколку можности за избор. Изберете settings, по што ви се отвора нов прозорец во кој е потребно да притиснете на копчето ADD, по што добивате нов прозор во кој на паѓачкото мени Input language треба да одберете Fyro Macedonian (за жал е Фиром означено бар на мојот компјутер ). Ви останува само да потврдите за изборот со клик на ОК а потоа Apply.

2. Користење на македонските букви кои не се обележани на тастатура

Еве каде може да ги најдете буквите кои можеби ви создаваат проблеми при пишување со Македонска поддршка.

Ш - {
Ѓ - }
Ч - :
Ќ - "
Ж - |
Њ - W
Љ - Q

 
Па да пишуваме Кирилица!

user posted image
user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?