|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хигена на бебешките играчки
25.9.2009 16:00:28   
mis.
На кој начин овозможувате играчките на вашите бебиња да бидат секогаш чисти?Дали внимавате на тоа 100% или не?
Јас не сум од тие 100% чисти играчи и секогаш да бидам со крпата во раце мислејќи дека на таков начин само ќе го направам понежен.Практикувам секоја вечер да му ги измијам со вода а и онака ако му падне надвор не му ја давам ги собирам и навечер ги мијам.Некогаш ако плаче за неа миењето го правам и веднаш се разбираuser posted image .Меѓутоа хигена мора да се одржава бидејќи се причинители и на многу болести.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хигена на бебешките играчки
25.9.2009 16:04:17   
profesorica
Порано ги миев на секое паѓање а сега не ги мијам, ама не ги ни става толку во уста како порано а инаку раце му мијам редовно многу ги лапа и затоа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хигена на бебешките играчки
25.9.2009 16:04:43   
BEBICA
Jas vo pocetokot bukvalno sekoja igracka koja ke padne ja miev i ja brisev.No sega koga sum doma poradi toa sto Monika si igra vo ogradica ili na krevet igrackite gi peram na dva-tri dena.A nikako ne i davam igracki od drugo dete poradi toa sto eve ednas i dadov i odma mi se nastina.Moze toa ne e dobro no mislam deka prvo treba da izgradi imunitet pa posle da moze da se brani od bakterii.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хигена на бебешките играчки
25.9.2009 16:06:08   
big_mama817
gi mijam obicno no gi mijam isto koga i dr deca si igrat so niv user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:00:14   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Ме интересираше колку често ги миете играчките на вашето дете и како.

Кога беа бебиња и постојано ги ставаа играчките во уста тоа го правев при секое паѓање на играчката на земја но со тек на време се изретчи ваквото постојано трчање по играчите и на крајот од денот ги ставав пот туш вода.Сега не ставаат во уста освен на Стефан од време на време му се случува па ги мијам и јас од време навремеuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:17:51   
brineta88
Леле и јас бев таква во почетоткот секое паѓање играчката одма на миење, ама сега не. И плус си игра на земја. Се трудам секогаш подот да биде чист за да не морам нонстоп да ги мијам

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:24:42   
Rossana
A da ve prasam... Na Sara i donesoa edni slatki gumeni mecinja sto se zakacuvaat od ednata do drugata strana na krevetceto no mnogu cudno i jako mi mirisaat na gumauser posted image . Pa dali da gi izvadam od ona sto im e kako zakacalka i da gi stavam vo tendzere da gi izvrijam ili... 

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:27:10   
brineta88

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

A da ve prasam... Na Sara i donesoa edni slatki gumeni mecinja sto se zakacuvaat od ednata do drugata strana na krevetceto no mnogu cudno i jako mi mirisaat na gumauser posted image . Pa dali da gi izvadam od ona sto im e kako zakacalka i da gi stavam vo tendzere da gi izvrijam ili... 

Јас би ти рекла да ги извриеш штом имаат толку тежок мирис. Сара е мала и може ке и штети мирисот.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:29:33   
mis.
На Стефан за повојница му донесоа мики маус мини шиљо од тие гумените што кога ќе ги притиснеш свират.Кога ги отворив имаа многу јак непријатен мирис на гума.Не ги вриев веднаш ги тргнав и еве уште стојат треба да ги фрлам само место зафаќаат.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хигена на бебешките играчки
27.4.2010 14:35:02   
Mila na mama
Јас не претерувам, дури и не се грижам нешто посебно ги мијам во врела вода со сјај еднаш на 2 месеци може и помалку кога ќе ми текне да се пошлапкаме со Мила малку во вода. Плишаните ги перам 2 пати годишно. Идејата ми е детето да стекне имунитет, да може да се избори со се. 

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хигена на бебешките играчки
28.4.2010 10:55:34   
Cacko
nikad ne sum i gi miela na sekoe paganje igrackite,pa fala bogu ene ja za 8 meseci ednas ne nastina,pu pu pu.plasticnite i gi mijam ednas u 7-10 dena,vo mlaka voda so sapun,a plisanite ednas na 4-5 meseci(do sega ednas se pereni).mnogu pritresuvanje ne cini.doma ako neso padne i go davam,ama nadvor ne(so vika edna edna prijatelka demek uste malce i od nadvor ke sum pocnela da i davamuser posted image do tolku nonsalantno sum se ponasala).

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хигена на бебешките играчки
28.4.2010 10:55:48   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88


ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

A da ve prasam... Na Sara i donesoa edni slatki gumeni mecinja sto se zakacuvaat od ednata do drugata strana na krevetceto no mnogu cudno i jako mi mirisaat na guma . Pa dali da gi izvadam od ona sto im e kako zakacalka i da gi stavam vo tendzere da gi izvrijam ili... 

Јас би ти рекла да ги извриеш штом имаат толку тежок мирис. Сара е мала и може ке и штети мирисот.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

На Стефан за повојница му донесоа мики маус мини шиљо од тие гумените што кога ќе ги притиснеш свират.Кога ги отворив имаа многу јак непријатен мирис на гума.Не ги вриев веднаш ги тргнав и еве уште стојат треба да ги фрлам само место зафаќаат.


Fala mnogu. Ke vidam prvin ke gi izvrijam da vidam sto potoa ke bide, dali ke mirisaat ili na celo ke se rasipaat, ako ne GI FRLAM kako sto kaza mis. Da i nasite se gumeni i sviraat.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хигена на бебешките играчки
28.4.2010 11:01:39   
mis.
Ако се со мирисот толку јаки и непријатни ти предлагам веднаш да ги фрлиш а посебно ако се кинески кој знае со какви отрови се правени.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хигена на бебешките играчки
28.4.2010 11:09:35   
Rossana
da kineski se... Cela soba zamirisa koga gi izvadov od keseto. Imas pravo, gi frlam, ne mi e tolku dojdeno tie igracki... Ke si kupam pliseni poubavi se i nema da mirisaat na gumauser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?