|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сакате да знаете што сонуваат бебињата?

Редакција Рингераја, 7.4.2021
Сигурно сте се запрашале, гледајќи го бебето како спие, што се мота по тоа слатко главче. Не сте осамени во таквите размислувања , бидејќи тоа прашање според статистиката на Google е најчесто поставувано прашање
Клучни зборови:

image
/11


Направени се многу малку истражувања, што не е ни чудно, бидејќи бебињата не се баш комуникативни субјекти.

Сепак, оние кои се занимаваат со тоа прашање, како Др. Едвард Кулич, педијатар специјализиран за навиките на спиење кај децата и автор на книгата The Best Baby Sleep Book, има некои претпоставки

Со оглед на тоа што го знаеме дека бебињата поминуваат низ РЕМ, фаза на спиењето поврзана со сонувањето, можеме да претпоставиме дека доенчето ги асимилира своите дневни искуства. А што би можело од дневното искуство да заврши во сонот? Хранење, мириси, чувство на топлина, глад или досада...

Уште една инспирација за сонување се  нивните родители. Др. Алан Грин, њујоршки педијатар верува дека соновите на бебињата се исполнети со нивните родители. Понекогаш тие соништа се угодни, а понекогаш наликуваат на ноќни мори. Бебињата можат да бидат нервозни заради болка, глад или осаменост. А се' што е вредно за плачење, вреди да се појави и во соновите.

Некои педијатри сметаат дека ноќните мори се појавуваат околу втората година, но Грин мисли дека периодот во кој плачот ќе го достигне својот врв е период во кој и ноќните мори го достигнуваат својот врв.

Сепак, многу стручњаци ќе Ви кажат дека не може со сигурност да се тврди за што сонуваат бебињата, бидејќи не можат сами да Ви кажат.

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
5 совети за мирна ноќ со бебето
Дали веќе сте уморни од непроспиените нoќи и чувствувате дека немате повеќе сила? Послушајте ги нашите совети и помогнет...
6
Генијален трик за да му дадете лек на ваше...
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето беб...
5
Најчесто поставувани прашања за прихрана н...
ШТО Е ПРИХРАНА? Прихраната претставува воведување нови прехранбени производи во исхраната на бебето, а кои не се мајчино...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali kolickata od prvoto dete bi ja iskoristile i za vtoroto?

Da (50%)

Ne (25%)

Mozebi (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!