|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Опрема за новороденче
2.5.2009 8:23:11   
Еца
user posted image  
user posted image  
user posted image   
На бебето му се облекува: боди,пелена,пелена за широк повој, бенкица, шпикозни, капче, чорапчиња. Бебето не смее премногу да се затоплува,и температурата во просторијата во која бебето престојува треба да биде 21 степен.Се покрива со памучно кебенце.Горенаведеното подгответе си го  за излегување од болница+ памучни ракавички. Останатиот список:
- 3 бенкици на преклоп 
- 2 комплет за новороденче
- 3-4 baby капчиња
- 3-4 пара ракавички
- 3 шпикозни со ракавчиња 
- 3-4 боди со кратки ракавчиња 
- 3-4 боди со долги ракавчиња
- 2-3 пара чорапчиња 
- носилка за изнесување од болница (по ваш избор,и не мора)
- 2 постелнини  
- непропустлив чаршав со гума 

Што за пресоблекување?
- Комода за бебешките работи 
- 30-тина тетра пелени  (за се: широко повивање,на рамо за подригнување,бришење на газето,бришење по бањање....)
- еднодневни пелени 
- 4 шведски пелени

Број на облеката: 50-56 за штотуку родено бебе до 4 кг.… 60,62 од 3 месеци, 68 од 6 месеци, 74 од 1 год. (68 најчесто го има во продавниците,затоа немојте да се излажете бидејки тоа е голем број за новороденче се до 6 месеци…)

Мамички доколку сметате дека нешто имам пропуштено во списокот,ве молам надоплонете ме,да им помогнеме на идните наши мамички да имаат еден комплетен список за опрема на новороденче.

< Поракaта ја уредил Elena -- 2.5.2009 8:26:06 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Опрема за новороденче
2.5.2009 9:38:56   
Anushka
Sekoja cest, Elena. user posted image Toa e se' od obleka, no mene koga se vrakav od bolnica so moite bebinja, pokraj ovoj s-sok, mi trebaa (ama mnogu) i:
- grickalka/nozicki za nokti (cudo edno kolkavi nokti moze da imaat malite bebinja i da se grebat);
- toplomerce
- pumpica za nose
- pavlovikeva krema/jekoderm
- 1-2 cucinja lazalki
- bebi sapun Nevena-Leskovac
- peskiri/banjarki
- kadicka
- gazicki, bivacin za papoce
i mnogu, mnogu trpenie, hrabrost, ljubov i neznost, a nad se' - intuitivnost za potrebite na bebetouser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 9:02:31   
evcipa
Zdravo na site,

Eve eden korisen spisok..sto se e potrebno za bebe.

http://www.encimenci.com/page70.asp

I imam prasanje.. dali ste zapoznaeni so SLING nosacite kako:

http://babysling.com/

i kade moze da se najdat vo SK?

Pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 9:04:05   
mami
кај нас се продаваат само на едно место, сега ке се јавам да проверам уште еднаш па ке ти пишам

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 9:19:12   
mami
Здраво Евципа, еве ти бројчиња за слинг марамите 02/ 3239 255 и 0752/534 203
јави се и прашај колку се и известине после...јас доцна открив за нив дека може и овде да се купат, сега веќе нема шанси да го носам во неа, ама за следното ке си купам сигурно

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 9:22:53   
Еца
Слинг марамите ги има во Премаман, и на уште едно место ги гледав, леле ќе ви пишам штом се сетам обавезноuser posted image и евципа драго ни е што си со насuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 9:54:24   
evcipa
Фала фала наааајмногу ... BTW Едно Здраво не Ви кажав и да ве пофалам колку сте позитивни...

Убав ден user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 10:05:16   
mami
ете ти..убаво ти текнаuser posted image user posted image user posted image Добре дојде и се надевам ке се дружиме повеќе...и оди таму  во темите за запознавање да ни се претставишuser posted image

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Опрема за новороденче
19.6.2009 10:23:03   
evcipa
user posted image Обавезно...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 9:53:41   
evcipa
Кој месец во бременоста почнавте да купувате опрема за бебенце?

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 9:58:43   
natasha
jas pocnav mnogu rano,da ne recam use koga doznav deka sum bremena.Sekoj mesec pomalku si kupuvav po nekoe parce-bodi,kapce,ligavce,a pak koga vo 5mes mi soopstija deka e devojce se strcav i kupiv eden kup snoli,stegaci,a veke vo 6mes koga mi potvrdija deka e masko definitivnouser posted image user posted image user posted image e togas pocnav da si gi koristamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 9:59:19   
mami
па некаде кога бев веќе 8 мислам...бевме до Штип по креветче и таму му купив едно многу убаво лигавче со кравчеuser posted image

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:06:42   
Еца
Е Нато Добра си?Ајде сега одете на женско, млади стеuser posted image Туку јас за Мартина купив само нова бањарка, неколку нови боди и шпикозни, ново ќебенце, колку да кажам дека сум купила и тоа некаде осми месец кога бев, инаку се искористив од золвата(толку многу алиштенца, греота да се фрлаат, и еве сега пак одам со истите,само ке му купам нешто ново за изнесување од болница и уште нешто онака да има за новоuser posted image Од искуство ти кажувам дека бебето расне многу брзо, па не можеш да ги искористиш и употребиш максимално. Со тие алишта пораснале 3 бебиња, еве сега и четвртото. Можеш комотно да си купуваш уште од сега, ако си видиш нешто што ќе ти се допадне, бидејќи нема ни да осетиш а веќе си купила се што ти треба.А остави го она од старите, пред девети месец ништо не се купува(мислам за мене тоа се чисти глупости)како е Господ никој не, нека не чува и нас и беболините во мешето, друго и не е толку битноuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:08:54   
Еца
Само Евципа внимавај на величината на алиштенцата,во првиот пост имам напишано која величина, на која возраст одговара.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:09:44   
evcipa
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Ееее што ти е мерак, само шетам по продавници, а за мене ништо не погледнувам, а порано ршум правев по продавници... сега само за бебе

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:11:40   
mami
еееее излегуваме да гледам за мене чевли или за мм кошула и си одиме дома со боди или играчка за Лукаuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:15:12   
evcipa
Ќе биде интересно, бебево е големко ( во 25 нед.. требало да биде до 800 гр, ова 1кг 100гр ), а јас малечка 158цм, весело.. мм и цела негова фамилија се родиле по 4кг и нешто. Страв ме фаќа user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Опрема за новороденче
25.6.2009 10:18:16   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image јухуууу големо бебе..за таквите викаат- ќе си родиш веќе израснато бебеuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот evcipa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Опрема за новороденче
2.2.2010 21:59:36   
ananikol
Sega sum vo 25-ta nedela i imame kupeno se so  e potrebno od obleka,po nekoja igracka(pretezno muzicki),edni pupinja,kolickata kupivme(nea najprvo).
Ke treba da dokupime uste mnogu raboti ama ima vreme po sekako sekoe izleguvanje zemame po nesto.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Опрема за новороденче
2.2.2010 23:11:23   
alex_mo
   Јас се купив уште пред да влезам во 9-ти месец,мислејки да не се породам како првиот пат-на почетокот.Ама на момава не и се излегува...Инаку се ми е спаковано и спремно,само да дојде момент и тргаме.Кај нас мораш се да носиш за бебчето па така имам 3 комплетчиња,3 боди,3 ѕиврички,3 чорапчиња,капчиња,плишана пелена што се прави како кебенце и како плик,бањарче,козметика и др работи што ми требаат мене.На мм од сето ова му оставив спакувано за кога ке не земаат од болница,аманети каде да се почасти,каде и која постелнина да ја намести  и многу др слични работи

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Опрема за новороденче
2.2.2010 23:34:12   
Medo
Јас претежно купував крај на осми месец и деветти месец. Креветче и количка си купивме додека бев во осми месец.
Инаку во поглед на тоа колку треба да се купува, ќе кажам моето искуство до сега што покажало. Јас завршив работа со:
4 боди бенкици и 5 обични бенкици
4 шпилхозни
3 боди
2 пара плишани панталончиња (исти како ѕиврите, со стапалца)
3 пара чорапчиња
3 пара ѕиври
4 капчиња
4 лигавчиња
3 пара ракавички
20 тетра пелени и 7 шведски пелени
неколку големи пешкири (четвртасти) или бањарки
2 ќебенца (едно од нив се прави вреќа) и едно јорганче - Ива е зимско бебе

Се надевам на некој ќе му користат информацииве. Јас пред да купувам, исто така, читав тука на форумот колку количински да купувам за user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Опрема за новороденче
8.2.2010 21:04:14   
liljace
jas zenski nisto nemam kupeno sega sum 32 nedela pa si mislam deka ime vreme user posted image ama toa brzo si pominuva i bas vi fala za sovetite sto gi imate napisano veruvajte korisno e pa kaj da e ke moram da pocnam da kupuvam a bas se raduvam user posted image

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Опрема за новороденче
8.2.2010 21:55:55   
topce
јас почнав да купувам и средив се во првата недела од 9-ти месец. креветчето го наместив сосе постелнина, транспортер, облека за дете, памперс, влажни марамици и крема. Се ми беше испрано и средено што треба да се донесе за во болница, абер за мекици user posted image .
10 пелени тетра, 10 шведски (што не ги искористивме), 4 бенкички со кратки ракавчиња, 4 маички, 5 чорапчиња, 3 хулахопки, 3 капчиња и ракавички (никогаш не ги користевме), 3 плишани панталончиња, фармерки обавезно user posted image , маички со долги ракавчиња и кеф ми беше едно фустанче, 3 ќебенца, 1 ќебенце за носење, 1 шишенце мало, 3 шишенца за млеко, ножички за ноктите, чешле и четка за чешлање, мустела за бањање, мустела крема, 4 крпи големи за бришење, 4 мали крпи за бришење, 3 постелнини. 

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Опрема за новороденче
9.2.2010 8:16:36   
mother 29
хех кога ке ми текне..ке ги исперам ,па после некој ден кога ке ги диплам и прегледувам ,нема да ми мирисаат на омекшивач,па пак ке ги преплавам со една вода.user posted image инаку знмм дека секој ден ги вадев алишптата и ги диплев,гледав,галев...до дека се породив дв-три пати ги исправ,да бидат user posted image тазе и миризливи..хех се секавам мајка ми викаше ..ти додека му ги облечеш, ке ги обелешuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Опрема за новороденче
19.2.2010 22:55:50   
Bibi_S
Мамички ај помошuser posted image . Каде има продавници за детска опрема во Скопје. Конкретно за креветче од оние монтажните планирав да купам. Освен Chicco, Enci Menci vo GTC, CAM vo Gtc i Premaman vo Gtc, други продавници не знам каде има.

А имам слушнато за Bertoni, Graco, да не знае некој каде се наоѓаат, или да ми предложи други специјализирани продавници со квалитетни производи??? user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?